Справа № 1003/7941/12
2-а/1003/5810/12
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 травня 2012 року Білоцерківський міськрайонний суд у складі:
головуючий суддя Жарікова О. В. ,
при секретарі Гавриш О. П.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Білій Церкві залі суду № 1 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 соціального захисту населення Білоцерківської міської ради до міського відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції про скасування постанови про арешт коштів,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 соціального захисту населення Білоцерківської міської ради звернулися до суду з позовом до міського відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції про скасування постанови про арешт коштів, мотивуючи тим, що державним виконавцем міського відділу ДВС Білоцерківського міськрайонного управління юстиції було відкрито виконавче провадження щодо стягнення коштів на користь ОСОБА_2 в сумі 2180 грн., та постановою державного виконавця від 10.04.2012 року було накладено арешт на кошти ОСОБА_1 соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, і тому позивач вважає, що дана постанова була винесена з порушенням норм діючого законодавства, без врахування прав та законних інтересів інших одержувачів допомог, компенсацій, видатків, а тому позивач просить суд скасувати постанову державного виконавця міського відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_3 про арешт коштів.
В відкритому судовому засіданні представник позивача за довіреністю позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила позов задовольнити та показала, що у 2012 році всі компенсації, доплати, пільги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, обліковуються на єдиному рахунку по КПКВ 2501200, а арешт єдиного рахунку ОСОБА_1 соціального захисту населення Білоцерківської міської ради міським відділом ДВС Білоцерківського МУЮ призвів до зупинення руху коштів на рахунку, що обмежує права громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, на отримання компенсацій та допомог, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Крім того, відповідно до Бюджетного Кодексу України розпорядники бюджетних коштів, до яких належить позивач, мають право проводити видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами на підставі бюджетних паспортів. Арешт рахунку ОСОБА_1 соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, на якому відсутні призначення, асигнування видатків, згідно рішень суду, є порушенням бюджетного законодавства України, так як бюджетними призначеннями на 2012 рік для ОСОБА_1 соціального захисту населення Білоцерківської міської ради не передбачені видатки на виконання судових рішень.
Представник відповідача - міського відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції до суду не з»явився, про час розгляду справи були повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили, а тому суд вважає можливим вирішити справу у відсутність представника відповідача.
Третя особа: ОСОБА_2 попереджений належним чином про час і місце розгляду справи, в судове засідання не з»явився, причини неявки суду не повідомив, а тому суд вважає можливим вирішити справу у відсутність третьої особи.
Заслухавши пояснення представника позивача, оглянувши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов до задоволення не підлягає з наступних підстав.
Так, відповідно до п.5 ч.1 ст.18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті.
Згідно ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідачем у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби.
Судом встановлено, що на підставі виконавчого листа № 2-а-15500, виданого 26.08.2010 року Білоцерківським міськрайонним судом Київської області, в порядку виконання рішення суду про стягнення з ОСОБА_1 соціального захисту населення Білоцерківської міської ради на користь ОСОБА_2 2180 грн. недоотриманої суми одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2007 рік, державним виконавцем міського відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції було відкрито виконавче провадження щодо виконання зазначеного виконавчого листа. Рішення суду добровільно в наданий строк не було виконано, в зв»язку з чим державним виконавцем міського відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції - 10.04.2012 року було винесено постанову про арешт коштів боржника, відповідно до якої накладено арешт на кошти, що містяться на рахунку : р/р 35216089001216, МФО 821018, код 03193643 в Білоцерківському управлінні Державної казначейської служби України, КПКВ 2501200, Кодекономічної класифікації видатків-1341, що належить боржнику-Управлінню соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, у межах суми - 2180 грн., що підтверджується копією оскаржуваної постанови про арешт коштів боржника від 10.04.2012 року.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Згідно ст.1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів /посадових осіб/- це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів /посадових осіб/, які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ст.18 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Відповідно до вказаного Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою такі виконавчі документи: в т.ч. виконавчі листи, що видаються судами.
Вказане виконавче провадження було відкрито міським відділом ДВС Білоцерківського МУЮ саме з приводу виконання виконавчого листа, виданого Білоцерківським міськрайонним судом Київської області.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право: накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема, які перебувають на рахунках і вкладах у банках, інших фінансових установах, на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей.
Згідно ст.52 Закону України «Про виконавче провадження», звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні та примусовій реалізації.
Стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у гривнях та іноземній валюті, інші цінності, у тому числі кошти на рахунках і вкладах боржника у банках та інших фінансових установах.
На кошти та інші цінності боржника, що знаходяться на рахунках, вкладах та на зберіганні у банках чи інших фінансових установах, накладається арешт. Арешт поширюється також на кошти на рахунках, які будуть відкриті після винесення постанови про накладення арешту.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець звертає стягнення на кошти боржника-юридичної особи, що перебувають у банках або інших фінансових установах, у порядку, встановленому цим Законом. Інформацію про наявні у боржника рахунки і вклади державний виконавець отримує в податкових органах, інших органах державної влади, підприємствах, установах та організаціях, які зобов'язані надати йому інформацію у триденний строк, а також за повідомленням стягувача.
В п.1 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 року за № 2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ», роз»яснено, що судам необхідно враховувати, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень належить перевіряти, чи прийняті /вчинені/ вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, із якою це повноваження надано. А відповідно до вищенаведених правових норм, як вважає суд, оскаржувана постанова державного виконавця про арешт коштів боржника винесена на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України «Про виконавче провадження», повноваження використане з метою, для якої це повноваження надано, а саме: для - примусового виконання судового рішення на підставі виконавчого документу.
В обґрунтування своїх позовних вимог представник позивача посилалася на те, що державним виконавцем накладено арешт на рахунок позивача, на якому відсутні призначення, асигнування видатків, згідно рішень суду, що є порушенням бюджетного законодавства України, так як бюджетними призначеннями на 2012 рік для ОСОБА_1 соціального захисту населення Білоцерківської міської ради не передбачені видатки на виконання судових рішень.
Постановою КМ України від 03.08.2011 року за № 845 було затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, яким визначено механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ. Згідно п.3 Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства з попереднім інформуванням Мінфіну та у порядку черговості надходження виконавчих документів.
Виконавчі документи пред'являються до виконання як органам Казначейства, так і органам державної виконавчої служби у порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», на що вказано в п.4 даного Порядку.
Пунктом 26 Порядку передбачено, як здійснюється примусове виконання рішень про стягнення коштів з рахунків боржника.
Відповідно до п.27 Порядку, державний виконавець накладає арешт на рахунки боржника, відкриті в органі Казначейства, які встановлюються у процесі проведення виконавчих дій.
Орган Казначейства приймає до виконання постанову державного виконавця про арешт рахунків боржника, оформлену в установленому порядку, із зазначенням найменування боржника, номерів його рахунків, та суми коштів, яка підлягає арешту та стягненню. Арешт накладається на реєстраційні і спеціальні реєстраційні рахунки боржника.
У разі накладення арешту на окремий рахунок боржника або за окремим кодом економічної класифікації видатків бюджету рахунка боржника державний виконавець у постанові про арешт рахунків боржника може зазначити номер такого рахунку чи коду.
Як передбачено вказаним Порядком, орган Казначейства має право повернути державному виконавцю постанову про арешт рахунків боржника, якщо її оформлено з порушенням наведених вище вимог, або рахунки, зазначені у постанові, чи кошти на таких рахунках не належать боржникові.
Як встановлено судом та зазначено вище, державним виконавцем було накладено арешт на кошти, що містяться на окремому рахунку в Білоцерківському управлінні Державної казначейської служби України, Код економічної класифікації видатків-1341, що належить боржнику - ОСОБА_1 соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, в межах суми - 2180 грн., тобто, постанова про арешт коштів винесена з дотриманням вимог, на які вказано в Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ.
Відповідно до п.29 вищевказаного Порядку, у разі відсутності відкритих асигнувань за відповідними кодами програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету і економічної класифікації видатків бюджету, за якими здійснюватиметься безспірне списання коштів з рахунків боржника, платіжні вимоги для стягнення коштів із зазначених рахунків повертаються разом з постановою про арешт рахунків боржника відповідно до п.28 цього Порядку, а саме: повертаються державному виконавцеві протягом трьох робочих днів.
Таким чином, вказаним Порядком не передбачено заборони щодо арешту державним виконавцем рахунків боржника у разі відсутності асигнування за відповідними кодами програмної класифікації видатків згідно рішень суду, а навпаки, визначено, яким чином мають виконуватися рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ.
Необгрунтованими суд вважає і посилання представника позивача на те, що арешт єдиного рахунку позивача міським відділом ДВС призвів до зупинення руху коштів на рахунку, що обмежує права громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, на отримання компенсацій та допомог.
Як вже вказувалося вище в постанові, державним виконавцем в порядку примусового виконання рішення суду про стягнення на користь ОСОБА_2 2180 грн. недоотриманої суми одноразової грошової допомоги на оздоровлення за 2007 рік, було накладено арешт на кошти у межах суми стягнення - 2180 грн., а не на всі кошти, що містяться на відповідному рахунку ОСОБА_1 соціального захисту населення Білоцерківської міської ради за Кодом економічної класифікації видатків-1341.
Крім того, відповідно до ст.59 Закону України «Про банки і банківську діяльність» арешт на майно або кошти банку, що знаходяться на його рахунках, арешт на кошти та інші цінності юридичних або фізичних осіб, що знаходяться в банку, здійснюються виключно за рішенням суду про стягнення коштів або про накладення арешту в порядку, встановленому законом. Звільнення майна та коштів з-під арешту здійснюється за постановою державного виконавця або за рішенням суду.
Зупинення власних видаткових операцій банку за його рахунками, а так само зупинення видаткових операцій за рахунками юридичних або фізичних осіб здійснюється лише в разі накладення арешту, відповідно до частини першої цієї статті. Зупинення видаткових операцій здійснюється в межах суми, на яку накладено арешт, крім випадків, коли арешт накладено без встановлення такої суми.
Таким чином, проаналізувавши вищенаведене, суд приходить до висновку, що оскаржувану постанову про арешт коштів винесено державним виконавцем міського відділу ДВС, у відповідності з вимогами чинного законодавства, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, та в порядку виконання державним виконавцем своїх безпосередніх обов'язків. Підстав для скасування вказаної постанови судом не встановлено, а тому, керуючись Законом України «Про виконавче провадження», ст.59 Закону України «Про банки і банківську діяльність», постановою КМ України від 03.08.2011 року за № 845 « Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ», ст.ст.6,17, 18,158-163,167, 181,185,186 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 соціального захисту населення Білоцерківської міської ради до міського відділу державної виконавчої служби Білоцерківського міськрайонного управління юстиції про скасування постанови про арешт коштів, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_4