Справа 1-0107-573/2012
0107/6817/2012
ПОСТАНОВА
24 жовтня 2012 року Залізничний районний суд м. Сімферополя у складі:
головуючого судді - Слєзко Т.В.,
при секретарі - Потяка І.П., Коваленко Т.С., Гріценко К.Ю.,
за участю прокурора - Подольної О.В., Худоба Н.М.,
захисника - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Сімферополя кримінальну справу за обвинуваченням
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Мирне Сімферопольського району АР Крим, з вищою освітою, не одруженого, директора ПП «Кримфарма», проживаючого: АДРЕСА_1, раніше не судимого,
у злочинах, передбачених ст.ст. 212 ч.3, 358 ч.4, 366 ч.1 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
Як зазначено у обвинувальному висновку, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, маючи досвід роботи в сфері фінансово-господарської діяльності, будучи директором Підприємства «Кримфарма» код 24507005 (згідно виписки з єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб від 08.02.12р. - ПП «Кримфарма» на підставі нової редакції Статуту ПП «Кримфарма» від 06.02.12р.), діючи умисно з корисливих мотивів, в період з січня 2008 року по березень 2011 року скоїв ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах при наступних обставинах.
Так, згідно з п. 3 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», від 16.07.99р. за № 996-XIV відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством.
В силу своїх посадових обов'язків ОСОБА_2, відповідно до вимог п.п.3, 6, 7 ст. 8 розділу 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» № 996-XIV від 16 липня 1997р. і п.п.1-4 п.1, п.2 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» № 1251-XII від 25 червня 1991р., здійснював організаційно - розпорядчі та адміністративно - господарські функції, самостійно становив звітність, вів бухгалтерський облік та був зобов'язаний:
- створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів;
- безперервно вести бухгалтерський облік на підприємстві з дня його заснування до дня його ліквідації;
- як посадова особа підприємства, призначений в установленому порядку згідно з законодавством та установчими документами, нести відповідальність за організацію на підприємстві бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності;
- створити умови для правильного ведення бухгалтерського обліку;
- забезпечити дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності;
- організувати контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій;
- вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово - господарську діяльність і забезпечувати її схоронність за термінами, встановленими законами;
- надавати до державних податкових органів та інших державних органів, відповідно до законодавства, декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів);
- сплачувати необхідні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни;
- нести відповідальність за правильність нарахування, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законодавства про оподаткування.
Однак ОСОБА_2 умисно, з корисливих мотивів не забезпечив виконання зазначених вище вимог, використовуючи своє службове становище, всупереч інтересам служби, в період з 01.01.2008р. по 31.03.2011р. умисно ухилився від сплати податку на додану вартість, податку на прибуток підприємства в сумі 4772342, 64 грн. при наступних обставинах.
ОСОБА_2, будучи посадовою особою - директором Підприємства «Кримфарма» на підставі наказу № 1 від 04.01.1998р., а так само особою, яка виконує обов'язки головного бухгалтера Підприємства «Кримфарма», при здійсненні імпортних операцій при ввезенні на територію України харчової добавки - кислоти лимонної моногідрат, а так само вазелінового масла при здійсненні митного оформлення імпортного товару в порушенні п.п.5.1.7 ст.5 Закону України від 03.04.97р. № 168/97-ВР «Про податок на додану вартість», п.п. 27 п.1 ст. 197 Податкового Кодексу України від 02.12.10р. № 2755-5 безпідставно використав звільнення від сплати ПДВ у сумі 3066 006,64 грн.
ОСОБА_2 будучи директором Підприємства «Кримфарма» діє на підставі Статуту, зареєстрованого Виконавчим комітетом Київської районної Ради м. Сімферополя від 16.12.96р., зареєстрованого за юридичною адресою: м. Сімферополь, вул. М.Залкі, д. 19-а, к. 30, що складається на податковому обліку в ДПІ у м. Сімферополі з 23.12.96р. № 1547, яка є платником ПДВ з 15.07.97р., отримав реєстраційне посвідчення № UA/7478/01/01 видане Державним фармакологічним центром м. Києва від 19.12.07р. на лікарський засіб - кислота лимонна моногідрат (порошок субстанція, показання до застосування - виробництво нестерильних лікарських засобів) виробництва GANSU XUEJING BIOCHEMICAL (Китай) для подальшого придбання та реалізації даного лікарського засобу на території України.
Згідно порядку митного оформлення виробів медичного призначення, придбаних у іноземних постачальників у відповідності зі ст.40 Митного кодексу України від 11.07.02р. № 92-4 всі товари, що переміщуються через митний кордон України, підлягають митному контролю та митному оформленню товарів, затвердженим постановою КМУ від 01.02.06 № 80.
Ввезення на митну територію України, реалізація та застосування в Україні медичних виробів дозволяються тільки після державної реєстрації, крім випадків, визначених МОЗ у встановленому порядку.
Відповідно до п.п.4.3 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 № 168/97-ВР (далі про ПДВ) для товарів, які імпортуються на митну територію України, базою оподаткування є контрактна вартість, але не менша митної вартості зазначеної у вантажній митній декларації, з урахуванням витрат на транспортування, навантаження, розвантаження, страхування до пункту перетину митного кордону України.
Відповідно до п.п.5.1.7 та п.5.5 Закону про ПДВ від обкладення ПДВ звільняються операції з ввезення на митну територію України зареєстрованих та допущених до використання в Україні виробів медичного призначення включених до переліку, затвердженого постановою КМУ від 17.12.03 № 1949. Згідно порядку здійснення державного контролю якості лікарських засобів, що ввозяться в Україну затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.05 № 902 (у редакції постанови КМУ від 01.03.10 № 261) державному контролю підлягають усі лікарські засоби, ввезені на митну територію України з метою їх подальшої реалізації (торгівлі) або використання у виробництві готових лікарських засобів. Не допускається реалізація лікарських засобів, які не пройшли державного контролю якості, а так само торгівля такими засобами. Державний контроль здійснюється Державною службою з лікарських засобів України, Державною службою з лікарських засобів АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Суб'єкт господарської діяльності протягом трьох робочих днів після закінчення митного оформлення вантажу з лікарськими засобами подає до органу державного контролю за місцем провадження господарської діяльності заяву про видачу висновку про якість ввезених лікарських засобах, форма якого затверджується Держлекслужбою.
ОСОБА_2 уклав ряд контрактів з «EXTREND LLP» на поставку товару - лимонна кислота моногідрат виробництва GANSU XUEJING BIOCHEMICAL (Китай) на придбання товару - кислота лимонна моногідрат. Даний товар в період 2008-2010 р.р. ввозився на митну територію України з подальшим митним оформленням у зоні діяльності Кримської митниці за наступними вантажними митними деклараціями:
ВМД від 31.05.2010 № 600000009/2010/2335,
ВМД від 31.05.2010 № 600000009/2010/2321,
ВМД від 19.05.2010 № 600000009/2010/2078,
ВМД від 22.04.2010 № 600000009/2010/1606,
ВМД від 17.02.2010 № 600000009/2010/524,
ВМД від 14.09.2009 № 600000001/2009/3562,
ВМД від 23.07.2009 № 600000001/2009/2757,
ВМД від 03.07.2009 № 600000001/2009/2427,
ВМД від 11.08.2008 № 600000001/2008/5258,
ВМД від 11.08.2008 № 600000001/2008/5255,
ВМД від 11.08.2008 № 600000001/2008/5252,
ВМД від 14.07.2008 № 600000001/2008/4585,
ВМД від 11.07.2008 № 600000001/2008/4543,
ВМД від 11.07.2008 № 600000001/2008/4541,
ВМД від 17.06.2008 № 600000001/2008/3826,
ВМД від 11.06.2008 № 600000001/2008/3719,
ВМД від 10.06.2008 № 600000001/2008/3686,
ВМД від 15.05.2008 № 600000001/2008/2928,
ВМД від 15.05.2008 № 600000001/2008/2927,
ВМД від 14.05.2008 № 600000001/2008/2894,
ВМД від 13.03.2008 № 600000001/2008/1348,
ВМД від 04.03.2008 № 600000001/2008/1134.
У вищевказаних ВМД за вказівкою ОСОБА_2 декларантом Підприємства «Кримфарма» код 24507005 ОСОБА_3 товар оформлений як субстанція для виробництва нестерильних лікарських форм із застосуванням преференції 002 по сплаті ПДВ (пільга, по ПДВ, яка застосовується СГД при оформленні лікарських засобів і виробів медичного призначення (крім підакцизних товарів), які зареєстровані та допущені до застосування в Україні в установленому законодавством порядку, що ввозяться на митну територію України за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України). Згідно листа Державної служби з лікарських засобів України від 25.04.12р. № 8372-1 3/2.2/17-12, Державної служби з лікарських засобів в АР Крим від 17.04.12р. № 693/03-12 встановлено, що за період з 2008 по 2010рр. директор Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2 після митного оформлення вантажу з ввезеним лікарським засобом «кислота лимонна моногідрат» в порушення вимог п.5 Порядку здійснення державного контролю якості лікарських засобів, що ввозяться в Україну, затвердженого Постановою КМ України від 14.09.2005р. № 902 не подавав заяву про видачу висновку про якість ввезеного лікарського засобу в органи державного контролю за місцем провадження господарської діяльності, крім цього, згідно бази даних Єдиної автоматизованої інформаційної системи «Лабораторний комплекс контролю якості лікарських засобів і медичної продукції» висновки про якість лікарських засобів вказаних серій СПД зареєстрованим на території України не видавалися.
ОСОБА_2 свідомо знаючи, що вищевказаний товар - лимонна кислота моногідрат буде реалізовуватися підприємствам, зареєстрованим на території України для використання не в лікарських і медичних цілях, а в харчовій, хімічній, інший промисловості систематично, протягом 2008, 2009, 2010рр. ігнорував вимоги п.5 Порядку здійснення державного контролю якості лікарських засобів, що ввозяться в Україну, затвердженого Постановою КМ України від 14.09.2005р. № 902, не подавав заяву про видачу висновку про якість ввезеного лікарського засобу в органи державного контролю за місцем провадження господарської діяльності, усвідомлюючи, що зазначена лимонна кислота не є допущеної в Україні і відповідно застосування пільги з ПДВ при митному оформленні вантажу є порушенням чинного законодавства. У період 2008-2010рр. зазначений товар Підприємством «Кримфарма» реалізовувався СГД, які не здійснюють діяльність у фармацевтичній, медичній сфері і не мають відповідні ліцензії на виробництво, реалізацію лікарських засобів та медичних препаратів.
Реалізуючи єдиний злочинний намір, спрямований на умисне ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах ОСОБА_2 здійснював поставку товару - лимонна кислота моногідрат наступним підприємствам: ТОВ «Інтерлаб», ФО СПД ОСОБА_4, ТОВ «Вина Лівадії», ТОВ «Кула-Крим», ПП «СК-Кула», ЗАТ «Бахчисарайський виноробний завод», ВАТ «Севастопольський пивобезалкогольний завод», ТОВ «Сандора», ТОВ «Євпаторійський винзавод», ТОВ «Дакос - Т», ПП «Виробничо-комерційна» фірма «Хімстройсервіс», ВАТ «Бахчисарайський Комбікормовий завод», СП «НТЦ Юніс», а так само іншим підприємствам, зареєстрованим на території України, які не використали даний товар у виробництві лікарських засобів, а так само не реалізовували іншим СГД для використання в лікарських цілях.
При реалізації зазначеного товару товаросупровідними документами були видаткові накладні Підприємства «Кримфарма», податкові накладні, а так само копії сертифікатів якості компанії GANSU XUEJING BIOCHEMICAL Co., LTD (Китай), в яких зазначені номери партій, одержувач, найменування товару та інші дані, необхідні для митного оформлення товару в митних органах.
При митному оформленні вантажу - лимонна кислота моногідрат Підприємством «Кримфарма» у ВМД у графі № 31 відбивається номер партії товару, що ввозиться, який відповідає номеру партії вказаної в сертифікатах якості на товар - лимонна кислота моногідрат.
Таким чином, ОСОБА_2 протягом 2008-2010р.р. реалізуючи злочинний намір, спрямований на ухилення від сплати ПДВ при митному оформленні вантажу - лимонна кислота моногідрат, свідомо знаючи, що даний товар не буде використовуватися у виробництві лікарських засобів на території України, давав вказівку декларанту Підприємства «Кримфарма» код 24507005 ОСОБА_3, не присвячуючи його в свої злочинні плани, декларувати товар як лікарський засіб, вказуючи в графі № 31 ВМД мета використання - «для виробництва нестерильних лікарських засобів», що безпідставно надало право відповідно до п.п.5.1.7 та п.5.5 Закону про ПДВ на звільнення від оподаткування ПДВ з ввезення на митну територію України зареєстрованих та допущених до використання в Україні виробів медичного призначення включених до переліку, затвердженого постановою КМУ від 17.12.03р. № 1949, що призвело до фактичного ненадходження коштів до бюджету в сумі 1 612 230,30 грн.. 12.12.10р. директором Підприємства «Кримфарма» код 24507005 ОСОБА_2 укладено контракт № 05/МТС з Компанією «МТС Impex SA» (США) на придбання товару - масло вазелінове, виробництва «Taidas International (HK) Limited (Китай). За вказівкою директора Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2 декларантом Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_3 11.03.2011р. за ВМД № 6000000009/2011/001078 здійснено митне оформлення товару «вазелінове масло рідина (субстанція) у металевих бочках для виробництва нестерильних лікарських форм, де одержувачем даного товару є Підприємство «Кримфарма», виробником/відправником - «Taidas International (HK) Limited, (Китай).
Під час митного оформлення товару Підприємством «Кримфарма» не було сплачено податок на додану вартість в сумі 1453 776,34 грн., У зв'язку з тим, що за вказівкою ОСОБА_2 декларантом Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_3 в графі 36 ВМД зазначені відомості свідчать про звільнення від сплати ПДВ відповідно до п.п. 27 п.1 ст. 197 Податкового кодексу України від 02.12.10р. № 2755-VI, а саме поставка лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні внесених до Державного реєстру лікарських засобів (у тому числі аптечними закладами), а також виробів медичного призначення за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Однак директор Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2 свідомо знаючи, що згідно лабораторного аналізу якості лікарських засобів, здійсненого Державним підприємством «Центральна лабораторія з аналізу якості лікарських засобів і медичної продукції» за перевіреними показниками, не відповідають вимогам аналітичної нормативної бази (висновок щодо якості лабораторії від 30.06.2011р. № 2901 та № 2902, отримавши висновки Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів в АР Крим № 9, № 10 від 14.07.11р. про порушення вимог законодавства, забезпечення якості лікарського засобу Підприємством «Кримфарма» вазелінового масла - рідина (субстанція) у металевих бочках для виробництва нестерильних лікарських форм ( номер реєстраційного посвідчення UA/10748/01/01 серія № 4409НМ-10-12-038/70) «Taidas International (HK) Limited, в порушення п.15 Порядку здійснення державного контролю якості лікарських засобів, що ввозяться в Україну, затвердженого Постановою КМУ від 14.09.2005р. № 902 (При видачі негативного висновку за результатами лабораторного аналізу підприємство здійснює дії, передбачені зовнішньоекономічними контрактами та/або нормативно-правовими актами (повернення постачальнику, утилізація, знищення лікарських засобів тощо), ст.23 Закону України «Про лікарські засоби» від 7 травня 1996 року «Утилізація та знищення лікарських засобів (... неякісні лікарські засоби, включаючи ті, термін придатності яких закінчився, підлягають утилізації та знищенню. Утилізація та знищення лікарських засобів проводяться відповідно до правил, що затверджуються Міністерством охорони здоров'я України, та інших вимог законодавства, а саме п.3.11 наказу Міністерства Охорони Здоров'я України від 08.07.04р. № 349 «Про затвердження Правил проведення утилізації та знищення неякісних лікарських засобів» (... для знищення неякісних лікарських засобів застосовують такі методи: інкапсуляція, інтертізація, термічні методи (високотемпературне спалювання, піроліз, хімічна нейтралізація, автоклавирование ...)) з метою отримання грошової вигоди та ухилення від сплати податків, в подальшому реалізовував даний товар на адресу ТОВ «Агрокап», ПрАТ «Виробниче об'єднання «Одеський консервний завод», ПП «Фармацевтична фабрика НВО «Ельфа», ТОВ «Біокон» та іншим підприємствам, не сплативши до бюджету суму ПДВ при митному оформленні товару - масло вазелінове в сумі 1453 776,34 грн..
Таким чином, ОСОБА_2 переслідуючи умисел, спрямований на умисне ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, незаконно, безпідставно використав звільнення від сплати ПДВ, в порушення п.п.5.1.7 ст.5 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 № 168/97-ВР, п.п. 27 п.1 ст. 197 Податкового Кодексу України від 02.12.10 № 2755-5 в сумі 3066 006,64 грн., що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в особливо великих розмірах.
Крім цього, ОСОБА_2 в період з 01.01.08р. по 31.12.09р. порушив вимоги п.п. 7.2.3, 7.2.6 п.7.2 ст.7, Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97 року № 168/97-ВР із змінами та доповненнями, які визначають, що податкова накладна є звітним документом, який може видати платник податку на додану вартість, який поставляє товари (послуги) та є підставою для нарахування податкового кредиту з податку на додану вартість, а також п.п. 7.4.5 п. 7.4. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.97р. № 168/97-ВР, п.198.6 ст.198 ПК України із змінами та доповненнями, відповідно до яких «не підлягає включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтвердженими податковими накладними ... », а так само в порушення вимог п.5.1, пп.5.2.1 п. 5.2, пп.5.3.9 п.5.3 ст.5 , п.6.1 ст.6 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.1997р. № 283/97-ВР умисно, з метою ухилення від сплати податків, включив до складу податкового кредиту суми ПДВ, а так само суми валових витрат по фінансово - господарськими операціями з придбання лікарських засобів (субстанцій), а так само товарів харчової та іншої промисловості у ПП «Тодель-17» (ЄДРПОУ 31673876), ПП «Бізнес Резонанс» (ЄДРПОУ 35307508), ПП «Вояж-схід-08» (ЄДРПОУ 35706941), ТОВ «Кассе» (ЄДРПОУ 36270851), ПП «Екомарін-Сервіс» (ЄДРПОУ 35176726). Для надання видимості законності операцій ОСОБА_2 використовував отримані первинні документи бухгалтерського обліку ТОВ «Екомарін-Сервіс», ТОВ «Кассе», що містять завідомо неправдиві відомості, з поставки товару на адресу Підприємства «Кримфарма» код 24507005, а саме: податкову накладну ТОВ «Кассе» № 59 від 08.01.09р., податкову накладну ТОВ «Кассе» № 701 від 02.02.09р., податкову накладну ТОВ «Кассе» № 1003 від 02.03.09р., податкову накладну ТОВ «Кассе» № 1003 від 02.03.09р. на суму 299 798 грн. в тому числі ПДВ в сумі 49 966,33 грн., податкову накладну ТОВ «Екомарін-Сервіс» № 1159 від 01.10.08р., податкову накладну ТОВ «Екомарін-Сервіс» № 1391 від 01.11.08р., податкову накладну ТОВ «Екомарін-Сервіс» № 1538 від 01.12.08р., усвідомлюючи покладену на нього відповідальність за дотримання вимог податкового законодавства України, чим умисно ухилився від сплати податків в особливо великих розмірах.
Таким чином, ОСОБА_2 передбачаючи та бажаючи настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді ненадходження до бюджету податків в особливо великих розмірах не забезпечив виконання зазначених вище вимог, здобуваючи в невстановлених слідством СГД, а так само в імпортних компаній лікарські засоби (субстанції), а так само товари харчової, ветеринарної та іншої промисловості, документально оформляючи неіснуючі фінансово-господарські операції з документами від ПП «Тодель-17» (ЄДРПОУ 31673876), ПП «Бізнес Резонанс» (ЄДРПОУ 35307508), ПП «Вояж-схід-08» (ЄДРПОУ 35706941), ТОВ «Кассе» (ЄДРПОУ 36270851), ПП «Екомарін-Сервіс» (ЄДРПОУ 35176726) на отримання товарно-матеріальних цінностей для їх відображення в бухгалтерському та податковому обліку, з метою незаконного формування податкового кредиту, заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість та заниження валових доходів з податку на прибуток, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів на загальну суму 1706336 грн.
Дії ОСОБА_2 спрямовані на умисне ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах вчинені в період з 2008 року по березень 2011 року призвели до суспільно небезпечних наслідків у вигляді ненадходження до бюджету України коштів у сумі 4772342, 64 грн.
Таким чином, як вважає досудове слідство, своїми умисними діями ОСОБА_2 скоїв злочини, передбачені ч.3 ст.212 КК України, тобто умисне ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, що спричинило фактичне ненадходження до бюджету коштів в особливо великих розмірах.
Крім того, як вказано в обвинувальному висновку, ОСОБА_2, будучи посадовою особою, в період жовтень-грудень 2008 року, січень-березень 2009 року, свідомо знаючи, про те, що ТОВ «Кассе» (ЄДРПОУ 36270851), ПП «Екомарін-Сервіс» (ЄДРПОУ 35176726), є фіктивними суб'єктами підприємницької діяльності, реальною фінансово-господарською діяльністю не займаються, а їх представники з метою прикриття незаконної діяльності з переведення безготівкових грошових коштів у готівку, шляхом здійснення фіктивних (безтоварних) операцій, документально оформлюють за підробленими документами (договори, накладні, податкові накладні) неіснуючі (вигадані) фінансово-господарські операції на отримання і відпуск товарно-матеріальних цінностей, з дотриманням встановлених реквізитів і процедур, перерахувань грошових коштів, і направляють на адресу підприємств-контрагентів господарські та бухгалтерські документи без фактичного відпуску-прийому товару (надання послуг, виконання робіт) для їх відображення в бухгалтерському та податковому обліку, з метою незаконного формування податкового кредиту, заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість, документально оформив придбання товарно-матеріальних цінностей, за свідомо підробленими податковими накладними і документам первинного обліку ТОВ «Кассе» (ЄДРПОУ 36270851), ПП «Екомарін-Сервіс» (ЄДРПОУ 35176726).
Фактично Підприємство «Кримфарма» код 24507005 даних фінансово-господарських операцій не проводило, товарно-матеріальні цінності ТОВ «Кассе» (ЄДРПОУ 36270851), ПП «Екомарін-Сервіс» (ЄДРПОУ 35176726) - не отримувало. Отримані в період жовтень-грудень 2008 року, січень-березень 2009 року первинні бухгалтерські та податкові документи, оформлені від імені ТОВ «Екомарін-Сервіс», ТОВ «Кассе» директор Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2 використовував для відображення в бухгалтерському та податковому обліку з метою заниження податкових зобов'язань підприємства.
ОСОБА_2, будучи директором Підприємства «Кримфарма», реалізуючи єдиний злочинний намір, спрямований на умисне ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах у період жовтень-грудень 2008 року, січень-березень 2009 року, документально оформив поставку товарно-матеріальних цінностей , робіт, послуг за свідомо підробленими податковим накладним і документам первинного обліку ТОВ «Екомарін-Сервіс», ТОВ «Кассе».
Отримані первинні податкові документи ТОВ «Екомарін-Сервіс», ТОВ «Кассе», що містять завідомо неправдиві відомості за неіснуючими операціями, директором Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2 з метою надання видимості законності операцій з ТОВ «Кассе», ТОВ «Екомарін-Сервіс», з поставки товару на адресу Підприємства «Кримфарма» код 24507005, а саме:
- податкова накладна ТОВ «Кассе» № 59 від 08.01.09 на суму 405 324,01 грн. в тому числі ПДВ в сумі 67 554 грн.;
- податкова накладна ТОВ «Кассе» № 701 від 02.02.09 на суму 299 798 грн. в тому числі ПДВ в сумі 49 966,33 грн.;
- податкова накладна ТОВ «Кассе» № 1003 від 02.03.09 на суму 299 798 грн. в тому числі ПДВ в сумі 49 966,33 грн.;
- податкова накладна ТОВ «Екомарін-Сервіс» № 1159 від 01.10.08 на суму 471 810,23 грн. в тому числі ПДВ в сумі 78 635,04 грн.;
- податкова накладна ТОВ «Екомарін-Сервіс» № 1391 від 01.11.08 на суму 709 754,93 грн. в тому числі ПДВ в сумі 118 292,49 грн;
- податкова накладна ТОВ «Екомарін-Сервіс» № 1538 від 01.12.08 на суму 360 640,22 грн. в тому числі ПДВ в сумі 60 106,70 грн..
Фактично, зазначені в податкових накладних товари, від імені ТОВ «Екомарін-Сервіс», ТОВ «Кассе» Підприємство «Кримфарма» код 24507005 не отримувало і дані операції носили безтоварний характер.
У результаті зазначених дій, при настанні відповідних податкових звітних періодів, директор Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2, який був об'єктивно обізнаний про безтоварні операції з ТОВ «Екомарін-Сервіс», ТОВ «Кассе», в порушення п.п. 7.4.1 п.7.4 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.1997р., п.п. 5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994р. № 334/94-ВР, використовував завідомо підроблені документи, складені від імені вищевказаних фіктивних суб'єктів підприємницької діяльності при внесенні в податкові декларації з податку на додану вартість завідомо неправдивих відомостей в частині податкового кредиту з ПДВ.
Зазначені податкові накладні є офіційними документами, що містять недостовірні дані про поставку товару, що дають право Підприємству «Кримфарма» на формування податкового кредиту з податку на додану вартість підприємства.
Таким чином, як вважає сторона обвинувачення, своїми умисними діями ОСОБА_2 скоїв злочин, передбачений ч.4 ст.358 КК України, тобто використання завідомо підроблених документів.
Крім того, як вказано в обвинувальному висновку, ОСОБА_2, будучи посадовою особою - директором Підприємства «Кримфарма», достовірно знаючи про обсяги проведених фінансово-господарських операцій і про обов'язок сплачувати за її результатами податки, в період з 01.01.08р. по 31.12.09р. вніс завідомо неправдиві відомості в декларації з податку на додану вартість, декларації з прибутку підприємства.
Розташовуючи свідомо підробленими первинними бухгалтерськими та податковими документами, що підтверджують нібито понесені Підприємством «Кримфарма» витрати, пов'язані з придбанням товарно-матеріальних цінностей від ПП «Тодель-17» (ЄДРПОУ 31673876), ПП «Бізнес Резонанс» (ЄДРПОУ 35307508), ПП «Вояж схід-08» (ЄДРПОУ 35706941), ТОВ «Кассе» (ЄДРПОУ 36270851), ПП «Екомарін-Сервіс» (ЄДРПОУ 35176726), оформленими з дотриманням встановлених реквізитів і процедур, що надають право на формування податкового кредиту з ПДВ та валових витрат підприємства у відповідних звітних періодах, директор Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2, будучи посадовою особою, володіючи організаційно-розпорядчими функціями, у період з січня 2008 року по грудень 2009 року склав та видав органам податкового контролю за місцем реєстрації платника податків Підприємства «Кримфарма» - до ДПІ у м. Сімферополі офіційні документи - податкові декларації з податку на додану вартість, податку на прибуток з внесеними в них неправдивими відомостями.
Так, ОСОБА_2, будучи директором Підприємства «Кримфарма», маючи умисел на ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, вніс в офіційний документ - податкову декларацію з податку на додану вартість (дата подання 20.08.08р. вх. № 149430 ), за липень 2008 року, форма якої затверджена Наказом ДПА України від 30.05.97 № 166 в редакції наказу ДПА України від 17.03.08 № 159 недостовірні відомості, а саме в рядку 27 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду» вказав 4135 грн., а слід було відобразити суму 303 116 грн.
Таким чином, в результаті злочинних дій директора Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2 до бюджету держави за липень 2008 року не надійшло коштів в сумі 298 981 грн.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_2 будучи директором Підприємства «Кримфарма», маючи умисел на ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, вніс в офіційний документ - податкову декларацію з податку на додану вартість (дата подання 22.09.08р. вх № 158348) за серпень 2008 року, форма якої затверджена Наказом ДПА України від 30.05.97р. № 166 в редакції наказу ДПА України від 17.03.08р. № 159 недостовірні відомості, а саме, вказавши в рядку 27 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду» суму 3994 грн., а слід було відобразити суму 219 892 грн.
Таким чином, в результаті злочинних дій директора Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2 до бюджету держави за серпень 2008 року не надійшло коштів в сумі 215 898 грн.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на ухилення від сплати податків ОСОБА_2, будучи директором Підприємства «Кримфарма», маючи умисел на ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, вніс в офіційний документ - податкову декларацію з податку на додану вартість (дата подання 17.10.08р. вх. № 182602) за вересень 2008 року, форма якої затверджена Наказом ДПА України від 30.05.97р. № 166 в редакції наказу ДПА України від 17.03.08р. № 159 недостовірні відомості, а саме, вказавши в рядку 27 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду» суму 3826 грн., а слід було відобразити суму 134 436 грн.
Таким чином, в результаті злочинних дій директора Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2 до бюджету держави за вересень 2008 року не надійшло коштів в сумі 130 610 грн.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на ухилення від сплати податків ОСОБА_2, будучи директором Підприємства «Кримфарма», маючи умисел на ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, вніс в офіційний документ - податкову декларацію з податку на додану вартість (дата подання 19.11.08р. вх № 220101) за жовтень 2008 року, форма якої затверджена Наказом ДПА України від 30.05.97 № 166 в редакції наказу ДПА України від 17.03.08р. № 159 недостовірні відомості, а саме, вказавши в рядку 27 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду» суму 3922 грн., а слід було відобразити суму 122 320 грн.
Таким чином, в результаті злочинних дій директора Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2 до бюджету держави за жовтень 2008 року не надійшло коштів в сумі 127 816 грн.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на ухилення від сплати податків ОСОБА_2, будучи директором Підприємства «Кримфарма», маючи умисел на ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, вніс в офіційний документ - податкову декларацію з податку на додану вартість (дата подання 19.12.08р. вх № 236476) за листопад 2008 року, форма якої затверджена Наказом ДПА України від 30.05.97р. № 166 в редакції наказу ДПА України від 17.03.08р. № 159 недостовірні відомості, а саме, вказавши в рядку 27 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду» суму 4028 грн., а слід було відобразити суму 122 320 грн.
Таким чином, в результаті злочинних дій директора Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2 до бюджету держави за листопад 2008 року не надійшло коштів в сумі 118 292 грн.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на ухилення від сплати податків ОСОБА_2, будучи директором Підприємства «Кримфарма», маючи умисел на ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, вніс в офіційний документ - податкову декларацію з податку на додану вартість (дата подання 20.01.09р. вх № 267586) за грудень 2008 року, форма якої затверджена Наказом ДПА України від 30.05.97р. № 166 в редакції наказу ДПА України від 17.03.08р. № 159 недостовірні відомості, а саме, вказавши в рядку 27 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду» суму 4040 грн., а слід було відобразити суму 64 147 грн.
Таким чином, в результаті злочинних дій директора Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2 до бюджету держави за грудень 2008 року не надійшло коштів в сумі 60 107 грн.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на ухилення від сплати податків ОСОБА_2, будучи директором Підприємства «Кримфарма», маючи умисел на ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, вніс в офіційний документ - податкову декларацію з податку на додану вартість (дата подання 18.02.09р. вх. № 11025) за січень 2009 року, форма якої затверджена Наказом ДПА України від 30.05.97р. № 166 в редакції наказу ДПА України від 17.03.08р. № 159 недостовірні відомості, а саме, вказавши в рядку 27 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду» суму 3992 грн., а слід було відобразити суму 122 942 грн.
Таким чином, в результаті злочинних дій директора Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2 до бюджету держави за січень 2009 року не надійшло коштів в сумі 118 950 грн.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на ухилення від сплати податків ОСОБА_2, будучи директором Підприємства «Кримфарма», маючи умисел на ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, вніс в офіційний документ - податкову декларацію з податку на додану вартість (дата подання 20.03.09г. вх № 23339) за лютий 2009 року, форма якої затверджена Наказом ДПА України від 30.05.97р. № 166 в редакції наказу ДПА України від 17.03.08р. № 159 недостовірні відомості, а саме, вказавши в рядку 27 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду» суму 3603 грн., а слід було відобразити суму 53 569 грн.
Таким чином, в результаті злочинних дій директора Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2 до бюджету держави за лютий 2009 року не надійшло коштів в сумі 49 966 грн.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на ухилення від сплати податків ОСОБА_2 будучи директором Підприємства «Кримфарма», маючи умисел на ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, вніс в офіційний документ - податкову декларацію з податку на додану вартість (дата подання 17.04.09р. вх № 53707) за березень 2009 року, форма якої затверджена Наказом ДПА України від 30.05.97р. № 166 в редакції наказу ДПА України від 17.03.08р. № 159 недостовірні відомості, а саме, вказавши в рядку 27 «Сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду» суму 4019 грн., а слід було відобразити суму 124 056 грн.
Таким чином, в результаті злочинних дій директора Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2 до бюджету держави за березень 2009 року не надійшло коштів в сумі 120 037 грн.
У результаті зазначених дій директора Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2 в період з липня 2008р. по березень 2009р. до бюджету держави ненадійшли грошові кошти у вигляді податку на додану вартість в загальній сумі 371 963 грн.
Так, само директор Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2, вніс в офіційний документ - податкову декларацію з прибутку підприємства за 2-й квартал 2008 р., форма якої затверджена Наказом ДПА України від 12.10.2005р. № 448 недостовірні відомості, вказавши в рядку 17 «Сума податку до сплати» - 6309 грн. а слід було відобразити суму 70 554 грн.
Реалізуючи свій злочинний намір, спрямований на ухилення від сплати податків, директор Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2, володіючи організаційно-розпорядчими функціями посадової особи, усвідомлюючи, що в податкову декларацію з прибутку за 2-й квартал 2008 року ним внесено завідомо неправдиві відомості, поставив свій підпис у Графі «Наведена інформація є достовірною» «Керівник підприємства» і здав дану податкову декларацію до ДПІ в м. Сімферополі під вхідним номером 122123 від 28.07.08р..
Таким чином, в результаті злочинних дій директора Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2 до бюджету держави за 2-й квартал 2008 року не надійшло коштів в сумі 64 245 грн.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на ухилення від сплати податків ОСОБА_2, будучи директором Підприємства «Кримфарма», маючи умисел на ухилення від сплати податків, в особливо великих розмірах використовуючи первинні бухгалтерські та податкові документи фіктивних суб'єктів підприємницької діяльності, вніс в офіційний документ - податкову декларацію з прибутку підприємства за 3-й квартал 2008 р., форма якої затверджена Наказом ДПА України 12.10.2005р. № 448 недостовірні відомості, вказавши в рядку 17 «Сума податку до сплати» суму 6995 грн., а слід було відобразити суму 408 430 грн.
Реалізуючи свій злочинний намір, спрямований на ухилення від сплати податків, директор Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2, володіючи організаційно-розпорядчими функціями посадової особи, усвідомлюючи, що в податкову декларацію з прибутку за 3-й квартал 2008 року ним внесено завідомо неправдиві відомості, поставив свій підпис у Графі «Наведена інформація є достовірною» «Керівник підприємства» і здав дану податкову декларацію до ДПІ в м. Сімферополі під вхідним номером 201523 від 05.11.08.
Таким чином, в результаті злочинних дій директора Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2 до бюджету держави за 3-й квартал 2008 року не надійшло коштів в сумі 401 435 грн.
У результаті зазначених дій директора Підприємства «Кримфарма» ОСОБА_2 за 9 місяців 2008р. до державного бюджету не надійшли кошти у вигляді податку на прибуток підприємства на загальну суму 465 679 грн.
Тобто, як вважає сторона обвинувачення, своїми умисними діями ОСОБА_2 скоїв злочин, передбачений ч.1 ст.366 КК України - службове підроблення, тобто внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
Але суд вважає неможливим прийняти певне судове рішення по суті обвинувачення.
Так, повернення справи на додаткове розслідування зі стадії судового розгляду справи допускається лише з мотивів неповноти або неправильності досудового слідства.
Відповідно до п.п. 8-9 Постанови Пленуму Верховного суду України від 11 лютого 2005 року № 2 «Про практику застосування судами України законодавства, що регулює повернення кримінальних справ на додаткове розслідування», досудове слідство визнається неповним, якщо під час його провадження всупереч вимогам статей 22 і 64 КПК не були досліджені або були поверхово чи однобічно досліджені обставини, які мають істотне значення для правильного вирішення справи (не були допитані певні особи; не витребувані й не досліджені документи, речові та інші докази для підтвердження чи спростування таких обставин; не досліджені обставини, зазначені в ухвалі суду, який повернув справу на додаткове розслідування, коли необхідність дослідження тієї чи іншої з них випливала з нових даних, установлених при судовому розгляді; не були з'ясовані з достатньою повнотою дані про особу обвинуваченого; тощо).
Неправильним досудове слідство визнається в разі, коли органами досудового слідства при вчиненні процесуальних дій і прийнятті процесуальних рішень були неправильно застосовані або безпідставно не застосовані норми кримінально-процесуального чи кримінального закону і без усунення цих порушень справа не може бути розглянута в суді.
У основу обвинувачення покладений акт позапланової документальної перевірки стану дотримання Підприємством «Кримфарма» законодавства України з питань митної справи при імпортуванні товару «кислота лимонна» за період з 01.01.2008р. та товару «вазелінова олія», що була оформлена за ВМД 11.03.2011р. за № 600000009/2011/001078 Кримської митниці від 18.01.2012р., відповідно до якого встановлювалося цільове використання зазначених раніше імпортованих товарів, у зв'язку з наданими при митному оформленні преференціями, у результаті чого митницею було встановлено безпідставне користування підприємством звільненням від сплати ввізного мита на суму 276 071, 57 грн., та ПДВ на суму 3 066 006, 64 грн. (т.1 а.с. 66-74).
Щодо підтвердження документального розрахунку 06.03.2012р. була проведена експертиза за № 36 (т. 4 а.с. 9-15).
Як зазначено у ст. 345 Митного Кодексу України, документальна перевірка - це сукупність заходів, за допомогою яких митні органи переконуються у правильності заповнення митних декларацій, декларацій митної вартості та в достовірності зазначених у них даних, законності ввезення (пересилання) товарів на митну територію України або на територію вільної митної зони, вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України або за межі території вільної митної зони, а також своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів.
На час митного оформлення імпортних товарів «кислота лимонна» та «вазелінова олія», митним органом не було встановлено будь-яких порушень, усі необхідні платежі були сплачені, що встановлено досудовим слідством.
Згідно п. 30.8 ст. 30 Податкового Кодексу України, контролюючі органи здійснюють контроль за правильністю надання та обліку податкових пільг, а також їх цільовим використанням, за наявності законодавчого визначення напрямів використання (щодо умовних податкових пільг) та своєчасним поверненням коштів, не сплачених до бюджету внаслідок надання пільги, у разі її надання на поворотній основі.
П.п. 41.1.1. ст. 41 Податкового Кодексу встановлено, що контролюючими органами є: органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
У п.п. 41.1.2. зазначено, що митні органи є контролюючими щодо мита, акцизного податку, податку на додану вартість, інших податків, які відповідно до податкового законодавства справляються у разі ввезення (пересилання) товарів і предметів на митну територію України або територію вільної митної зони або вивезення (пересилання) товарів і предметів з митної території України або території вільної митної зони.
Як зазначено у висновку експерта за № 1466 від 20.06.2012р. (т.8 а.с. 200-203), у податкових та розхідних накладних підписи від імені ОСОБА_5 виконані не ним, а іншою особою, але хто саме підписав ці накладні, на досудовому слідстві навіть не вияснялося, і питання про притягнення до відповідальності цієї особи не вирішувалося.
Прокурор вважав за необхідне не направляти справу на додаткове розслідування, а ще раз допитати свідків.
Захисник та підсудний за такими умовами просили постановити виправдувальний вирок
Таким чином, ураховуючи принцип належності та допустимості доказів, неповнота досудового слідства, наявність істотних протиріч, не можуть бути усунені в суді, оскільки в даному випадку необхідно виконання ряду процесуальних дій пов'язаних з проведенням належної перевірки належним контролюючим органом щодо обставин оформлення імпортованих вантажів та розрахунку можливих платежів, які повинні бути сплачені Підприємством «Кримфарма», допитом можливих свідків і повторним допитом встановлених свідків у справі, виїмкою документів, вирішенням питання про притягнення до відповідальності інших осіб, призначенням експертиз, і винність або невинність підсудного у скоєнні інкримінованих йому злочинів не може бути встановлена ??в даний момент.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 273, 281 КПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Повернути прокурору АР Крим кримінальну справу за обвинуваченням ОСОБА_2 у вчиненні злочинів передбачених ст.ст. 212 ч.3, 358 ч.4, 366 ч.1 КК України для проведення додаткового розслідування.
Міру запобіжного заходу ОСОБА_2 залишити без змін - підписку про невиїзд.
Постанова може бути оскаржена протягом 7 діб в Апеляційний Суд Автономної Республіки Крим.
Суддя