ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
05 листопада 2012 року 15:30 № 2а-12548/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Калужського Д.О. та представників:
позивача: Осмоловського Д.Ю.;
відповідача: Козака О.С.
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Комплект маркет"доДержавної податкової інспекції у Деснянському районі міста Києва Державної податкової службипровизнання дій протиправними, зобов'язання вчинити діїНа підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 05 листопада 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
13 вересня 2012 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) Товариство з обмеженою відповідальністю "Комплект маркет" (далі по тексту -позивач, ТОВ "Комплект маркет") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Деснянському районі міста Києва Державної податкової служби (далі по тексту -відповідач, ДПІ у Деснянському районі м. Києва), в якому просить: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо призначення та проведення зустрічної звірки ТОВ "Комплект маркет", яка оформлена актом від 14 червня 2012 року №371/22-1/37502002 про неможливість проведення зустрічної звірки щодо підтвердження правомірності формування податкового кредиту та податкового зобов'язання із платниками податків, реальності здійснення фінансово-господарської діяльності та повноти відображення в обліку за період з 01 серпня 2011 року по 31 серпня 2011 року та з 01 грудня 2011 року по 31 січня 2012 року; 2) зобов'язати відповідача видалити з Автоматизованої системи "Система автоматичного співставлення податкового кредиту та податкового зобов'язання" акт від 14 червня 2012 року №371/22-1/37502002 про неможливість проведення зустрічної звірки щодо підтвердження правомірності формування податкового кредиту та податкового зобов'язання із платниками податків, реальності здійснення фінансово-господарської діяльності та повноти відображення в обліку за період з 01 серпня 2011 року по 31 серпня 2011 року та з 01 грудня 2011 року по 31 січня 2012 року; 3) визнати протиправним дії відповідача по виключенню з Автоматизованої системи "Система автоматичного співставлення податкового кредиту та податкового зобов'язання" податкових декларацій з податку на додану вартість, в яких відображено дані податкового кредиту та податкового зобов'язання ТОВ "Комплект маркет" за серпень 2011 року, грудень 2011 року та січень 2012 року; 4) зобов'язати відповідача поновити у всіх електронних системах, в тому числі Автоматизованій системі "Система автоматичного співставлення податкового кредиту та податкового зобов'язання в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", а також в особовій картці ТОВ "Комплект маркет" задекларовані в податковій декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 року, грудень 2011 року та січень 2012 року суми податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 вересня 2012 року позовну заяву ТОВ "Комплект маркет" залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків до 01 жовтня 2012 року.
Позивач усунув недоліки позовної заяви у спосіб та строк, встановлені судом.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 вересня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі №2а-12548/12/2670 та призначено попереднє судове засідання на 09 жовтня 2012 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 жовтня 2012 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 22 жовтня 2012 року.
Розгляд справи, призначений на 22 жовтня 2012 року, відкладено на 05 листопада 2012 року у зв'язку з клопотанням позивача.
В судовому засіданні 05 листопада 2012 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечив.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
ДПІ у Деснянському районі м. Києва здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ "Комплект маркет" щодо підтвердження правомірності формування податкового кредиту та податкового зобов'язання із платниками податків, реальності здійснення фінансового-господарської діяльності та повноти відображення в обліку за період з 01 серпня 2011 року по 31 серпня 2011 року та з 01 грудня 2011 року по 31 січня 2012 року, за результатами чого складено акт від 14 червня 2012 року №371/22-1/37502002 "Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Комплект маркет" (код за ЄДРПОУ 37502002 щодо підтвердження правомірності формування податкового кредиту та податкового зобов'язання із платниками податків, реальності здійснення фінансового-господарської діяльності та повноти відображення в обліку за період з 01.08.11р. по 31.08.11р. та з 01.12.11р. по 31.01.12р." (далі по тексту -Акт неможливість проведення зустрічної звірки).
Позивач вважає протиправними дії ДПІ у Деснянському районі м. Києва щодо проведення зустрічної звірки, мотивуючи позовні вимоги тим, що висновки Акта про неможливість проведення зустрічної звірки про фіктивність укладених правочинів зроблені поза межами повноважень відповідача, а складення такого Акту не передбачено діючим законодавством.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав відповідності своїх дій вимогам Податкового кодексу України.
Окружний адміністративний суд міста Києва не погоджується з позовними вимогами ТОВ "Комплект маркет", керуючись наступним.
Пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України передбачено, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначає Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232 (далі по тексту - Порядок).
Відповідно до пунктів 2-4 Порядку зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Згідно з пунктом 6 Порядку визначено, що у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Відповідно до пункту 7 Порядку визначено, що за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
З огляду на вказані правові норми вбачається, що проведення звірки - це дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, за результатами здійснення яких складається довідка.
При цьому заходи, спрямовані на проведення зустрічної звірки, тобто спрямовані на вчинення дій щодо співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, однак без фактичного здійснення таких дій, не можуть вважатись діями по проведенню зустрічної звірки.
Разом з тим, у межах спірних правовідносин ДПІ у Деснянському районі м. Києва зустрічної звірки ТОВ "Комплект маркет" не проведено, дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів позивача не здійснено, відповідної довідки не складено, про що свідчить й сам Акт про неможливість проведення зустрічної звірки.
На переконання суду, незгода з висновками, викладеними в акті про неможливість проведення зустрічної звірки не є підставою для визнання протиправними дії, факт вчинення яких відсутній; відсутність дій сама по собі виключає їх протиправність.
Враховуючи викладене, судом не встановлено, а позивачем не доведено, що відповідачем вчинено протиправні дії по проведенню зустрічної звірки ТОВ "Комплект маркет", відтак, позовні вимоги в цій частині нормативно та документально не підтверджуються.
Необґрунтованими є також позовні вимоги щодо зобов'язати відповідача видалити з Автоматизованої системи "Система автоматичного співставлення податкового кредиту та податкового зобов'язання" Акт про неможливість проведення зустрічної звірки, визнання протиправними дій відповідача по виключенню з Автоматизованої системи "Система автоматичного співставлення податкового кредиту та податкового зобов'язання" податкових декларацій з податку на додану вартість, в яких відображено дані податкового кредиту та податкового зобов'язання ТОВ "Комплект маркет" за серпень 2011 року, грудень 2011 року та січень 2012 року та зобов'язання поновити у всіх електронних системах, в тому числі Автоматизованій системі "Система автоматичного співставлення податкового кредиту та податкового зобов'язання в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", а також в особовій картці ТОВ "Комплект маркет" задекларовані в податковій декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 року, грудень 2011 року та січень 2012 року суми податкового кредиту та податкових зобов'язань, оскільки позивачем не надано доказів на підтвердження того, що Акт про неможливість проведення зустрічної звірки внесено до Автоматизованої системи "Система автоматичного співставлення податкового кредиту та податкового зобов'язання", та, що дані податкових декларацій ТОВ "Комплект маркет" з податку на додану вартість за серпень 2011 року, грудень 2011 року та січень 2012 року видалені з Автоматизованої системи "Система автоматичного співставлення податкового кредиту та податкового зобов'язання". Крім того, позивачем нормативно не обґрунтовано можливість настання будь-яких правових наслідків через наявність чи відсутність в автоматизованих системах органу державної податкової служби даних податкових декларацій.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, ДПІ у Деснянському районі м. Києва доведено правомірність своїх дій у відповідності до вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в свою чергу позивач не довів суду обставин, на яких ґрунтуються його вимоги, у свою чергу позивачем не доведено обставин, на яких ґрунтуються його вимоги, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ "Комплект маркет" не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю "Комплект маркет" відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Кузьменко