ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
05 листопада 2012 року № 2а-13680/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. при секретарі судового засідання Віруцькій О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Повного товариства "Ломбард "УМКВ і Компанія" до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення №2021/0001151720 від 14.09.2012
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Повне товариство «Ломбард «УМВК і Компанія»звернулось до суду з вимогою про скасування податкового повідомлення-рішення від 14.09.2012 №2012/0001151720.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що висновки акту планової документальної виїзної перевірки Білоцерківської філії повного товариства «Ломбард «УМВК і Компанія» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2010 по 31.03.2012 валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 по 31.03.2012 від 03.09.2012 №2731/222/35710303/64 є такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, а відтак прийняте на його підставі податкове повідомлення-рішення від 14.09.2012 №2012/0001151720 підлягає скасуванню.
Відповідач -Білоцерківська об'єднана державна податкова інспекція Київської області - заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у письмових запереченнях які долучено до матеріалів справи.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, заслухавши пояснення сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд,
В С Т А Н О В И В:
Білоцерківською об'єднаною державною податковою інспекцією Київської області проведено планову документальну виїзну перевірку Білоцерківської філії повного товариства «Ломбард «УМВК і Компанія» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2010 по 31.03.2012 валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2010 по 31.03.2012 від 03.09.2012 №2731/222/35710303/64, за результатом якої складено акт від 03.09.2012 №2731/222/35710303/64 (далі - акт перевірки).
Як вбачається з акту перевірки відповідач дійшов висновку щодо порушення Білоцерківською філією повного товариства «Ломбард «УМВК і Компанія»вимог п. 139.1.12 п. 139.1 ст. 139 Податкового кодексу України в результаті чого завищено валові витрати на загальну суму 6286,0 грн.; пп. 4.2.6 п. 4.2. ст.. 4, пп. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, п. 12.1 ст. 12 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», що призвело до заниження суми податку на доходи фізичних осіб в сумі 98031,26 грн.; абз. «б»п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України , «Порядку заповнення та подання податковим агентам Податкового розрахунку сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку»затвердженого наказом Державної податкової служби від 24.12.2010 №1020.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 14.09.2012 №2012/0001151720, яким Білоцерківській філії повного товариства «Ломбард «УМВК і Компанія» донараховано податкове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 124579,08, (за основним платежем 98031,26 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 26547,82 грн.).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та зазначив, що Білоцерківська філія повного товариства «Ломбард «УМВК і Компанія» не є юридичною особою. Фактично відповідачем нараховано податкове зобов'язання за переміщення товару з філії на склад, реалізація зазначеного в акті перевірки майна не проводилась, відповідачем нараховано податкове зобов'язання на підставі актів-відомостей передачі незатребуваних предметів з філій в центральне сховище.
Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню враховуючи наступне.
Відповідно до акту перевірки (п. 2.4.1) Білоцерківська філія повного товариства «Ломбард «УМВК і Компанія» сплачує консолідований податок на прибуток, податок з доходів фізичних осіб та комунальний податок.
Відповідно до пп. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 податкового кодексу України платники податків зобов'язані стати на облік контролюючих органів, в порядку встановленому законодавством України.
Згідно п. 63.2 ст. 63 Податкового кодексу України взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків. Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також само зайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того чи іншого податку та збору.
З метою проведення податкового контролю платники податку підлягають реєстрації або взяттю на облік в органах державної податкової служби за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухового та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність(неосновне місце обліку).
Судом встановлено, що Білоцерківська філія повного товариства «Ломбард «УМВК і Компанія» створена відповідно до рішення Зборів учасників ПТ „Ломбард „УМКВ і Компанія" № 19-ф від 22.04.2008 взято на податковий облік Білоцерківською ОДПІ та має статус «платник податків за основним місцем обліку».
Згідно з положеннями п. 19-1 ст. 19-1 Податкового кодексу України органи державної податкової служби, серед іншого, здійснюють контроль за своєчасністю достовірністю, повнотою нарахування і сплати податків та зборів, установлених цим Кодексом, здійснюють контроль за своєчасністю подання передбаченої законом звітності (податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків та зборів), а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування обчислення податків та зборів.
Враховуючи, що Білоцерківська філія повного товариства «Ломбард «УМВК і Компанія»взята на податковий облік Білоцерківською ОДПІ, проведення перевірки Святошинською державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби повного товариства «Ломбард «УМВК і Компанія»не позбавляє права Білоцерківську ОДПІ провести перевірку Білоцерківську філію повного товариства «Ломбард «УМВК і Компанія».
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується позивачем Білоцерківська філія повного товариства «Ломбард «УМВК і Компанія»у перевіряємий період надавала фінансові кредити фізичним особам.
Судом встановлено, що Білоцерківською філією повного товариства «Ломбард «УМВК і Компанія»складено акти-відомості передачі незатребуваних предметів закладу по ломбардних відділеннях №40, №37 в центральне сховище на загальну суму 653541,71 грн.
На думку відповідача, зазначені вище акти свідчать, що Білоцерківською філією повного товариства «Ломбард «УМВК і Компанія» податок з доходів, виплачених фізичним особам в 2010 році у вигляді кредитів непогашених платниками податку не перераховувався до бюджету.
З метою запровадження єдиних умов та правил здійснення діяльності за надання фінансових послуг ломбардами, запровадження вимог до ломбарду як фінансової установи, установлення критеріїв облікової та реєструючої системи ломбарду Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг в Україні розпорядженням № 3981 від 26.04.2005 затверджено Положення про порядок надання фінансових послуг ломбардами, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.05.2005 за №565/10845.
Відповідно до п. 1.2 Положення про порядок надання фінансових послуг ломбардами ломбард - це фінансова установа, виключним видом діяльності якої є надання на власний ризик фінансових кредитів фізичним особам за рахунок власних або залучених коштів, під заставу майна на визначений строк і під процент та надання супутніх послуг ломбарду. Фінансовий кредит ломбарду - надання ломбардом коштів у позику, забезпечених заставою, на визначений строк та під процент.
Статтями 19, 20 Закону України «Про заставу», яким консолідують ст. 589-591 Цивільного кодексу України, ломбард як заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі якщо в момент настання терміну виконання зобов'язання, забезпеченого заставою, воно не буде виконано, тобто реалізувати такий предмет застави та за рахунок одержаних від продажу коштів погасити основну суму кредиту, що залишилася неповернутою, а також задовольнити інші свої вимоги в повному обсязі, що визначається на момент задоволення, включаючи проценти, відшкодування збитків, завданих просточкою виконання, необхідні витрати на утримання заставленого майна, а також витрати на здійснення забезпечення заставною вимогою.
Отже, з аналізу викладеного вбачається, що оподаткований дохід у вигляді основної суми кредиту, що залишилась неповернутою кредитору-ломбарду, у фізичної особи позичальника виникає у зв'язку з невиконанням договору про надання ломбардом фінансового кредиту та реалізацією заставленого майна. Такий дохід позичальника має форму відповідної суми грошових коштів від реалізації заставленого майна, що належало заставодавцю.
Відповідно до п. 1.5 ст. 1 Закону України від 22.05.2003 № 889-IV "Про податок з доходів фізичних осіб", якому консолідує пп. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Згідно пп. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону № 889-IV податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
З огляду на положення підпункту 8.1.1 пункту 8.1 статті 8 та пункту 12.3 статті 12 Закону N 889-IV ломбард є податковим агентом, оскільки саме за його посередництвом продається майно боржника, саме він нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку та повинен утримувати податок від суми такого доходу за рахунок платника, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних нормах цього Закону.
Відповідно до пп. 4.2.6 п. 4.2 ст. 4 Закону № 889-IV до загального місячного оподаткованого доходу включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положенням статей 11-12 цього Закону.
Згідно п. 12.3 ст. 12 Закону № 889-IV якщо об'єкт рухомого майна продається за посередництвом юридичної особи (її філії, відділення, іншого відокремленого підрозділу) або представництва нерезидента, то така особа вважається податковим агентом платника податку стосовно оподаткування доходів, отриманих таким платником податку від такого продажу.
Відповідно до п. 12. 1 ст. 12 Закону № 889-IV дохід платника податку від продажу об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, встановленою пунктом 7.1 статті 7 цього Закону.
З системного аналізу викладеного вбачається, що ломбард є податковим агентом, проте обов'язок щодо нарахування та сплати податку виникає у зв'язку з продажем заставного майна.
Суд звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні докази продажу позивачем зазначеного в актах майна, з акті перевірки вбачається, що не було встановлено таких доказів і під час проведення відповідачем перевірки.
Судом досліджено акти-відомості незатребуваних предметів закладу по ломбардному відділенню №37 №40 в центральне сховище (а.с. 28-68), якими засвідчено передачу незатребуваних предметів закладу у сховище, проте таки акти не свідчать про продаж такого майна.
Враховуючи, що виникнення обов'язку щодо нарахування та сплати податку з доходів фізичних осіб, у ломбарду як податкового агенту, законодавець пов'язує саме з продажем заставного майна, оскільки перевіркою не встановлено факту продажу такого майна, а відбулось лише його переміщення в сховище, суд дійшов висновку щодо необґрунтованості висновку про порушення пп. 4.2.6 п. 4.2. ст.. 4, пп. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, п. 12.1 ст. 12 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», що призвело до заниження суми податку на доходи фізичних осіб в сумі 98031,26 грн., а відтак податкове повідомлення-рішення від 14.09.2012 №2012/0001151720 підлягає скасуванню.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.09.2012 № 2012/0001151720 прийняте Білоцерківською об'єднаною державною податковою інспекцією Київської області Державної податкової служби.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя В.І. Келеберда
Повний текст постанови виготовлено 08.11.2012.