Постанова № 27475415, 07.11.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2012
Номер справи
2а/0570/13056/2012
Номер документу
27475415
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 листопада 2012 р. Справа № 2а/0570/13056/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Двоникова М.С.

при секретарі Воловик Ю.В.

за участю:

представників позивача: Малазова Є.Л.;

представника відповідача: Леончук О.О.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» до Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання недійсним та скасування рішення № 249 від 18.07.2012 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій

ВСТАНОВИВ:

Позивач, державне підприємство "Донецька вугільна енергетична компанія" (далі - ДП "ДВЕК", звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) про визнання недійсним та скасування рішення № 249 від 18.07.2012 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на загальну суму 4805,85 грн.

Заявою від 07.11.2012р., наданою в судовому засіданні, позивач збільшив суму позовних вимог до 5324,89 грн. та просив стягнути її з відповідача на користь ДП "ДВЕК". При цьому позивач пояснив, що остаточна ціна позову складається з суми неправомірно витрачених страхових коштів та/або вартості наданих соціальних послуг в сумі 3203,9 грн., штрафних санкцій в розмірі 50% від зазначеної суми - 1601,95 грн., які стягнуті з позивача на підставі рішення Фонду від 18 липня 2012 року № 249, штрафних санкцій у розмірі 10 % за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду в сумі 480,59 грн. та пені в сумі 38,45 грн., стягнутих за рішенням Фонду від 06 серпня 2012 року № 7.

На думку позивача, відповідач безпідставно не прийняв до уваги особливий (змінний) порядок роботи шахт та не прийняв, у зв'язку з цим, до заліку для оплати листків непрацездатності години роботи з 00 годин доби, в яку працівникам за листками непрацездатності необхідно було стати до роботи.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав. Представник відповідача проти позову заперечував. Надав письмові заперечення, в яких просив відмовити в його задоволенні в повному обсязі.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, вивчивши матеріали справи суд встановив наступні обставини.

Державне підприємство "Донецька вугільна енергетична компанія" є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 33161769, має відокремлений підрозділ "Шахта "Моспінська", який є страхувальником та перебуває на обліку у Центральній МРВД ФСС з ТВП.

17.07.2012р., на підставі наказу № 528 від 10.07.2012р. та направлення № 288 від 10.07.2012р., проведена планова перевірка відокремленого підрозділу "Шахта "Моспінська" з питань повноти нарахування, своєчасності перерахування страхових внесків, інших платежів до Фонду та їх використання за період з 01.07.2011р. по 01.07.2012р. та дотримання порядку використання страхових коштів Фонду, призначених для виплати допомоги застрахованим особам за період з 01.07.2011р. по 01.07.2012р.

За результатами цієї перевірки складено акт від 17 липня 2012 року (а.с. 12-25), в якому зазначено, що в порушення ч.1 ст. 35, ч. 2 ст. 53 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, п. 15 та п. 20 Порядку розрахунку середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.01 р. № 1266, із змінами та доповненнями, оплата листів непрацездатності підземним робітникам проводиться по середньоденному розрахунку, тим самим оплачуються години, за індивідуальним графіком роботи працівників, які переходять на наступну добу, з якої застрахована особа відповідно до листка непрацездатності є працездатною, що призвело до переплати допомоги за рахунок коштів ФСС з ТВП. У ході перевірки були надані графіки роботи працівників окремих дільниць, згідно з якими проведений перерахунок допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів ФСС з ТВП по листам непрацездатності, які були включені у заяви-розрахунки 2011, 2012 роки та профінансовані Фондом.

На підставі вказаного акту відповідачем прийнято рішення № 249 від 18 липня 2012 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яким застосовано штрафні санкції на загальну суму 4805,85 грн., з яких сума неправомірно витрачених страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг за період до 01.01.2011р. - 3203,90 грн., штрафні санкції 50% за період після 01.01.2011р. - 1601,95 грн. (а.с. 10-11).

Крім того, 06.08.2012р. Фондом прийнято рішення № 7 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення коштів Фонду на суму 519,04 грн., з яких штраф у розмірі 10% за несвоєчасно повернуті кошти Фонду - 480,59 грн. та пеня в розмірі 0,1% на суму несвоєчасно повернутих страхових коштів - 38,45 грн.

Державне підприємство "Донецька вугільна енергетична компанія" ВП "Шахта "Моспінська" не згодне з рішенням Відділення про повернення коштів та застосування штрафу № 249 від 18 липня 2012 року, а отже і з рішенням № 7 від 06.08.2012р. про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення коштів Фонду, у зв'язку з тим, що у вугільній промисловості прийнятий режим праці шахт на добу, при цьому зміна починається у вечері і закінчується вранці наступного дня.

Позивач вважає, що оплаті за рахунок Фонду підлягають всі робочі часи зміни, не зважаючи на те, що починається вона у день, коли працівник був працездатним, тобто в день, в якій працівник відповідно до листка непрацездатності повинен був стати до роботи. Так, усі зазначені у акті перевірки працівники в останній день тимчасової непрацездатності за графіком змінності повинні були працювати в третю зміну, яка починається о 22 годині та переходить на другу добу і закінчується о 04 годині ранку.

Спірним рішенням № 249 від 18 липня 2012 року наведені суми витрат не прийняті Фондом до заліку та встановлено порушення правил використання страхових внесків.

Зі свого боку представники Фонду вважають правильним оплату тимчасової непрацездатності цих працівників з 22 години до 24 години дня непрацездатності, а години роботи з 00 годин наступної доби не прийняли до заліку, зазначивши, що оплачуватися повинні тільки ті відпрацьовані години, які припадають на календарні дні хвороби.

Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Між ДП "Донецька вугільна енергетична компанія" ВП "Шахта "Моспінська" та Фондом соціального страхування склалися правовідносини, які регулюються Законом України від 18.01.2001 № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (далі - Закон № 2240), Законом України від 11.01.2001 № 2213-Ш "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" (далі - Закон № 2213), Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 року № 532/274/136-ос/1406, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 року за № 1456/10055 (далі -Інструкція № 532), постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. N 1266 про Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням (далі - Порядок № 1266), Інструкцією про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001 р. № 455 (далі - Інструкція № 455).

Відповідно до частини 2 статті 35 Закону № 2240 допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, виплачується Фондом застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення застрахованої особи в період втрати працездатності у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 15 Порядку № 1266 у разі коли робочий час підсумовується або його облік ведеться в годинах, а також, коли в місяцях розрахункового періоду, за який обчислюється середня заробітна плата, або в періоді, за який виплачується допомога, встановлюється неповний робочий день, для розрахунку застрахованій особі допомоги по тимчасовій непрацездатності та оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця застосовується середньогодинна заробітна плата.

Пунктом 20 цього Порядку встановлено, що сума страхових виплат застрахованій особі та оплати за перших п'ять днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця розраховується шляхом множення суми денної (годинної) виплати, розмір якої встановлюється у відсотках середньоденної (середньогодинної) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) залежно від страхового стажу, якщо його наявність передбачено законодавством, на кількість:

календарних днів, що підлягають оплаті, - за страхуванням на випадок безробіття, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності), для допомоги по вагітності та пологах за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, а також для добровільно застрахованих осіб та осіб, які сплачують єдиний податок, - для всіх страхових виплат;

днів (годин), які підлягають оплаті за графіком роботи підприємства, установи, організації (структурного підрозділу підприємства, установи, організації або за індивідуальним графіком роботи), - для допомоги по тимчасовій непрацездатності та оплати за перших п'ять днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця.

Відповідно до Інструкції № 532 листок непрацездатності - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.

У графі "Звільнення від роботи" у першому стовпчику "З якого числа" позначається дата видачі листка непрацездатності (число, місяць, рік); у другому стовпчику "До якого числа включно" - дата продовження цього листка (число і місяць) (пункт 3.12. Інструкції); у графі "Стати до роботи" вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи (пункт 3.13. Інструкції).

Таким чином, у листку непрацездатності час хвороби фіксується в календарних днях, незалежно від графіка роботи підприємства, а отже оплата цього листка має здійснюватися за робочі години відповідно до графіка роботи застрахованої особи, які пропущені у зв'язку з хворобою. Тобто сплаті підлягають робочі часи, які припадають на час непрацездатності (з календарної дати "Звільнений з роботи з ____ (число, місяць)" по дату "Звільнений з роботи, до якого числа включно ____ (число, місяць)".

В тому випадку, коли дата закінчення хвороби (до якого дня хворів, включно) збігається з датою початку зміни працівника, то за листком непрацездатності повинні бути оплачені тільки ті робочі години, які припадали на добу хвороби. Якщо зміна працівника продовжується в день, зазначений у листку непрацездатності як день, в який він повинен приступити до роботи, то підстави для оплати годин цього для за листком непрацездатності з коштів Фонду відсутні.

Змінний порядок роботи працівників ДП "ДВЕК" є особливостями внутрішньої організації цього підприємства. Тому питання оплати суміжних з датою непрацездатності часів зміни працівника може вирішуватись або шляхом визначення відповідним наказом дати і часу його зміни таким чином, щоб вся виробнича зміна припадала на календарний день, закритий листком непрацездатності, або шляхом самостійної їх оплати позивачем, або будь-яким іншим шляхом, але силами самого підприємства. Вирішення цього питання за рахунок Фонду є нецільовим використанням коштів останнього.

Посилання позивача на лист Міністерства праці України від 29.01.2010р. № 21/18/99-10 не приймається судом до уваги, оскільки цей лист не є нормативно-правовим актом, тому не може регулювати спірні правовідносини.

Таким чином, оскаржувані рішення прийняті відповідачем цілком обґрунтовано, законно та пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення, у зв'язку з чим суд відмовляє у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» до Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання недійсним та скасування рішення № 249 від 18.07.2012 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій - відмовити в повному обсязі.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 07 листопада 2012 року.

Повний текст постанови складено та підписано 12 листопада 2012 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Дворников М.С.