Справа № 0554/5948/2012
У Х В А Л А
09 листопада 2012 р. м.Шахтарськ
Шахтарський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Федорової О.Ф.
при секретарі Олійник Ю.О.
за участь представника заявника Дубіни І.М.
стягувача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в приміщенні Шахтарського міськрайонного суду Донецької області заяву Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради про відстрочку виконання постанови Шахтарського міськрайонного суду Донецької області № 2а-4833/2011 року від 29 вересня 2011 року,-
ВСТАНОВИВ:
Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради звернулося до суду із заявою про відстрочку виконання постанови Шахтарського міськрайонного суду Донецької області № 2а-4833/2011 року від 29 вересня 2011 року. Свої вимоги обґрунтовуючи, тим що у зв'язку із відсутністю фінансування з Державного бюджету України у відповідності Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» виконання рішення Шахтарського міськрайонного суду Донецької області не можливе. Кошторисом управління на 2012 рік не передбачені витрати за судовими рішеннями.
Судом в межах заявлених вимог встановлено.
Рішенням Шахтарського міськрайонного суду Донецької області 29 вересня 2011 року прийнято постанову за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради на користь позивача недоплаченої компенсації на оздоровлення за 2011 рік, в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
У відділі державної виконавчої служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції Донецької області на примусовому виконані знаходиться виконавчий лист № 2а-4833, виданий 27.09.2012 року Шахтарським міськрайонним судом Донецької області, про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради на користь позивача недоплаченої компенсації на оздоровлення за 2011 рік, в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
09.10.2012 відкрито виконавче провадження № 34600554. Строк для самостійного виконання надано управлінню до 16.10.2012. В наданий строк управління не має можливості виконати рішення суду з наступних підстав.
Управління входить до структури органів Шахтарської міської ради, а виконання функцій по виплаті державної допомоги та компенсацій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Представник заявника - Дубіна І.М., що діє на підставі довіреності у судовому засіданні вимоги заяви підтримав, просив відстрочити виконання постанови Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 29 вересня 2011 року по справі № 2а-4833/2011 на строк дії Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік».
Стягувач ОСОБА_2 у судовому засіданні заперечував проти відстрочки виконання постанови суду, посилаючись, на те, що на законодавчому рівні питання фінансування досі не врегульовано, тому повинно виконуватись рішення суду, просив відмовити у задоволенні заяви про надання відстрочки виконання рішення суду.
Представник третьої особи відділу державної виконавчої служби Шахтарського міськрайонного управління юстиції Донецької області у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду був повідомленний належним чином, заяв про відкладення розгляду чи розгляд за його відсутності суду надано не було.
Згідно ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає питання про відстрочку або розстрочку виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням(заявою), та осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи не перешкоджає судовому розгляду.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» Кабінету Міністрів України надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави, проте мають забезпечувати конституційне право кожного на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, гарантоване статтею 48 Конституції України. Виходячи з цього, урегульовані питання виплат окремих видів компенсацій, доплат і допомоги, у розмірах визначених постановами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п. 25 постанови Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ» у разі коли до органу державної виконавчої служби надійшло кілька виконавчих документів, виданих на підставі рішень про стягнення коштів щодо одного і того ж самого боржника, вони не об'єднуються у зведене виконавче провадження, а виконуються в порядку їх надходження.
Відповідно до ст. 117 Конституції України постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади.
Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 № 20-рп/2011 щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» підтверджено право Кабінету Міністрів України, як державного органу, що має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, на визначення механізму реалізації законів України, в тому числі встановлення порядку та розмір соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету.
Конституційний Суд України, вирішуючи це питання, врахував також положення актів міжнародного права.
Зазначена норма є імперативною нормою права, прямої дії.
Таким чином, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
У відповідності вимог ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування та його посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та закону України.
Вищевказані обставини ускладнюють виконання рішення Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 29 вересня 2011 року по справі № 2а-4833/2011 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради на користь позивача недоплаченої компенсації на оздоровлення за 2011 рік, в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Статтею 263 КАС України визначені обставини (серед яких відсутність коштів) на підставі яких суд має можливість відстрочити або розстрочити виконання рішення суду.
У відповідності ст. 263 КАС України сторона виконавчого провадження, при наявності обставин, має можливість звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку виконання рішення суду.
Дослідив заяву Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради про відстрочення виконання судового рішення, додані до заяви документи, заслухав пояснення представника заявника, думку стягувача, суд приходить до висновку, що заява Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради про відстрочення виконання судового рішення є обгрунтованною та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. 15-1, 186, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 89, 102 Бюджетного кодексу України, Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік»,-
УХВАЛИВ:
Заяву Управління праці та соціального захисту населення Шахтарської міської ради про відстрочку виконання постанови Шахтарського міськрайонного суду Донецької області № 2а-4833/2011 року від 29 вересня 2011 року,- задовольнити.
Відстрочити виконання постанови Шахтарського міськрайонного суду Донецької області від 29 вересня 2011 року по справі № 2а-4833 /2011 на строк дії Закону України «Про державний бюджет на 2012 рік».
Ухвала суду першої інстанції може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмову проваджені або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Шахтарського міськрайонного суду
Донецької області О.Ф. Федорова
09.11.2012