Постанова № 27434571, 07.11.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.11.2012
Номер справи
2а-6029/12/2670
Номер документу
27434571
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

07 листопада 2012 року 08:30 № 2а-6029/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Шулежка В.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «СПЕЦВАГОН»до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва ДПС, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправними дії, стягнення бюджетної заборгованості та пені,-

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом звернулось товариство з обмеженою відповідальністю «СПЕЦВАГОН»(надалі –ТОВ «СПЕЦВАГОН», позивач) до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва ДПС (надалі –ДПІ у Святошинському районі м. Києва, відповідач 1), Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві (надалі ГУ ДКС України у м. Києві , відповідач 2) про визнання неправомірними дій ДПІ у Святошинському районі м. Києва щодо ненадання відповідному територіальному органу Державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми бюджетного відшкодування в розмірі 2 181 106,00 грн. для перерахування на поточний рахунок ТОВ «СПЕЦВАГОН»; стягнення з Державного бюджету України через ГУ ДКС України у м. Києві на користь ТОВ «СПЕЦВАГОН» бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в розмірі 2 181 106 грн., у тому числі: - у сумі 59800 грн. за червень 2010 року; - у сумі 426466 грн. за липень 2010 року; - у сумі 272083 грн. за серпень 2010 року; - у сумі 226537 грн. за жовтень 2010 року; - у сумі 265123 грн. за грудень 2010 року; - у сумі 931097 грн. за січень 2011 року; стягнення з Державного бюджету України через ГУ ДКС України у м. Києві на користь ТОВ «СПЕЦВАГОН» пені, нарахованої на бюджетну заборгованість з податку на додану вартість в розмірі 24 242,99 грн.

Свої позовні вимоги ТОВ «СПЕЦВАГОН» обґрунтовує тим, що відповідач-1 в порушення вимог законодавства України не підготував та не подав до органів державного казначейства висновок із зазначенням заявленої позивачем суми бюджетного відшкодування.

Позивач зазначає, що станом на 26.04.2012 р. сума бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 2 181 106 грн. 00 коп., заявлена ТОВ «СПЕЦВАГОН», в порушення вимог чинного законодавства на поточний банківський рахунок позивача не надійшла, що є порушенням прав платника податків на отримання бюджетного відшкодування, встановлених Податковим кодексом України.

Станом на 26.04.2012 р., внаслідок порушення закону податковим органом, розмір пені, нарахованої на суму бюджетної заборгованості, становить 24 242,99 грн.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача 1 проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити та зазначив суду, що оскільки ДПІ у Святошинському районі м. Києва подано касаційну скаргу № 84/9/10-035 від 13.03.2012 року до Вищого адміністративного суду України та ухвалою від 20.04.2012 року відкрито касаційне провадження - на даний час процедура судового оскарження триває.

Представник відповідача 2 у судове засідання не з’явився, подав до суду письмові заперечення проти позову та просив суд відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що орган Державного казначейства України надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Оскільки вказаний висновок до ГУ ДКС України у м. Києві не надходив, отже ГУ ДКС України у м. Києві та його посадові особи права та охоронювані законом інтереси позивача не порушувало.

Відповідно до вимог частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог ст.128 КАС України, суд прийшов до висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, судом встановлено наступне.

ТОВ «СПЕЦВАГОН»заявило до бюджетного відшкодування суму від'ємного значення з податку на додану вартість в розмірі 2 181 106,00 грн., в тому числі: у сумі 59800 грн. за червень 2010 року; у сумі 426466 грн. за липень 2010 року; у сумі 272083 грн. за серпень 2010 року; у сумі 226537 грн. за жовтень 2010 року; у сумі 265123 грн. за грудень 2010 року; у сумі 931097 грн. за січень 2011 року.

ДПІ у Святошинському районі м. Києва у відповідності з чинним законодавством України, проведено документальні позапланові перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за травень, червень, липень, серпень, жовтень, грудень 2010 року, яка виникла за рахунок від’ємного значення з ПДВ, що декларувались у відповідних періодах.

За результатами перевірок ДПІ у Святошинському районі м. Києва складено наступні акти перевірок: акт від 10.09.2010 р. № 27/07-207/32111827; акт від 27.09.2010 р. № 35/07-207/32111827; акт від 12.11.2010 p. № 45/07-207/32111827; акт від 24.01.2011 p. № 4/07-207/32111827; акт від 28.02.2011 р. № 16/07-207/32111827.

За результатами перевірки з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за січень 2011р. ДПІ у Святошинському районі м. Києва складено довідку від 17.03.2011 р. № 37/07-207/32111827.

В подальшому, відповідачем-1 проведена невиїзна перевірка позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника у банку за червень, липень, серпень, жовтень, грудень 2010 року, січень 2011 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось за період травень, червень, липень, серпень, вересень, листопад, грудень 2010 року.

За результатами проведеної перевірки ДПІ у Святошинському районі м. Києва складено акт від 29.03.2011 р. № 29/07-207/32111827.

Відповідно до висновків, викладених у акті перевірки від 29.03.2011 р. № 29/07-207/32111827, ТОВ «СПЕЦВАГОН»на порушення п. 1.8 ст. 1, пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України від 03.04.1997 року № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (зі змінами та доповненнями) завищено заявлену суму бюджетного відшкодування в розмірі 2181106 грн., в тому числі у сумі 59 800 грн. за червень 2010 року, у сумі 426 466 грн. за липень 2010 року, у сумі 272 083 грн. за серпень 2010 року, у сумі 226 537 грн. за жовтень 2010 року, у сумі 265 123 грн. за грудень 2010року, у сумі 931 097 грн. за січень 2011 року.

На підставі висновків викладених у Акті перевірки ДПІ у Святошинському районі м. Києва винесено податкове повідомлення-рішення форми "В1" № 0000340700/0 від 11.04.2011 року,яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 2 181 106 грн. 00 коп.

Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення форми "В1" № 0000340700/0 від 11.04.2011 року.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.08.2011 року у справі № 2-а-5963/11/2670 за позовом ТОВ «СПЕЦВАГОН» до ДПІ у Святошинському районі м. Києва про скасування податкового повідомлення-рішення форми "В1" № 0000340700/0 від 11.04.2011 року позовні вимог задоволено в повному обсязі.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, ДПІ у Святошинському районі м. Києва подала до Київського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій податковий орган просив суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у задоволенні позову ТОВ «СПЕЦВАГОН»відмовити повністю.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.02.2012 року апеляційну скаргу ДПІ у Святошинському районі м. Києва залишено без задоволення, а постанову суду першої інстанції –без змін.

ДПІ у Святошинському районі м. Києва подана касаційна скарга №84/9/10-035 від 13.03.2012 року до Вищого адміністративного суду України (вхідний №3077 від 14.03.2012 року) на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23.02.2012 року та постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.08.2011 року, у якій ДПІ у Святошинському районі м. Києва просить зупинити виконання ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 23.02.2012 року та постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.03.2012 року у справі № 2-а-5963/11/2670, ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23.02.2012 року та постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.08.2011 року у справі №2-а-5963/11/2670/ - скасувати.

ТОВ «СПЕЦВАГОН» 05.04.2012р. направив ДПІ у Святошинському районі м. Києва лист № 5/04-2 щодо порушення прав платника податків на отримання бюджетного відшкодування.

ДПІ у Святошинському районі м. Києва листом від 12.04.2012 р. № 2364/10/15-316 відмовив позивачу в отриманні суми бюджетного відшкодування, посилаючись на ту обставину, що ДПІ у Святошинському районі м. Києва подано касаційну скаргу № 84/9/10-035 від 13.03.2012 року до Вищого адміністративного суду України (вхідний №3077 від 14.03.2012 року).

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення виходячи з наступного.

Згідно п. 7.7.4 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. №168/97-ВР із змінами і доповненнями, платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.

Пунктами 7.7.5 та 7.7.6 вказаного Закону передбачено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Подібні норми містяться також в ст. 200 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.п. 200.7, 200.8. ст. 200 Податкового кодексу України, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.

Згідно п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України, протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Відповідно до п. 200.11. ст. 200 Податкового кодексу України, за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки. Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 200.12. ст. 200 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно п. 200.13. ст. 200 Податкового кодексу України, на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

В той же час, відповідно до положень п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України у разі, якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням. Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Відшкодування податку на додану вартість здійснюється органами державного казначейства згідно з Порядком взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011р. № 39 та Порядком формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначених у висновках, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011р. № 68/23.

Відповідно до вищезазначених Порядків Державна податкова служба здійснює формування узагальненої інформації щодо обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість окремо за платниками, яку на постійній основі надсилає Державній казначейській службі та інформує органи державної податкової служби для подачі висновків органам державного казначейства. Порядок та строки надсилання узагальненої інформації визначаються Державною податковою службою.

Органи державного казначейства на підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість здійснюють бюджетне відшкодування податку на додану вартість платникам податку на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом:

трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість;

п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Святошинському районі м. Києва подано касаційну скаргу № 84/9/10-035 від 13.03.2012 року до Вищого адміністративного суду України (вхідний №3077 від 14.03.2012 року), на даний час процедура судового оскарження триває, та ухвалою від 20.04.2012 року відкрито касаційне провадження.

Таким чином, суд приходить до висновку, що на момент звернення позивача до суду із даним позовом не закінчена процедура судового оскарження зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 2 181 106 грн. 00 коп.

Враховуючи вищезазначені обставини, у ГУ ДКС України у м. Києві відсутні законні підстави для надання позивачу бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку відповідачами доведено правомірність своїх дій.

Виходячи з системного аналізу наведених норм права, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України суд,-

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «СПЕЦВАГОН»відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя В.П. Шулежко