ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2012 р., м. Львів № 2а-7363/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравчука В.М., розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби до ДП "Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут" про стягнення податкового боргу
ВСТАНОВИВ:
20.08.2012 року ДПІ у Хортицькому районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС звернулася до суду з позовом про стягнення з рахунків ДП "Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут" податкового боргу по земельному податку в сумі 27 864,24 грн.
В обгрунтування позову покликається на те, що ДП "Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут" є платником земельного податку та самостійно задекларував податкове зобов’язання по земельному податку за березень-червень 2012 р., всього 27 864,24 грн. Про сплату податкового боргу виставлено податкові вимоги. Заходи, вжиті ДПІ для стягнення податкового боргу, результату не дали.
Суд залишав позовну заяву без руху та пропонував податковому органу зазначити джерело погашення податкового боргу. Уточнивши позовні вимоги, ДПІ у Хортицькому районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС просило стягнути з ДП "Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут" податковий борг з рахунків платника податків.
Відповідач –ДП "Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут" був повідомлений про розгляд справи, в судове засідання не з’явився, про причини неявки не повідомив, заперечень по суті спору не надав.
На підставі ст. ст. 122, 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа розглядається в письмовому провадженні.
Дослідивши надані докази в межах заявлених вимог, Суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини:
ДП "Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут" є юридичною особою та перебуває на обліку в ДПІ у Хортицькому районі м. Запоріжжя Запорізької області ДПС.
ДП "Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут" самостійно задекларував в податковій декларації № 1197 від 20.02.2012 р. податкові зобов’язання по земельному податку за березень 6 966,06 грн., за квітень 2012 р. 6 966,06 грн., за травень 2012 р. 6 966,06 грн., за червень 2012 р. 6 966,06 грн. Всього 27 864,24 грн.
Платнику виставлялись податкові вимоги № 1/140 від 15.06.2010 р. на суму 85 716,72 грн. та № 2/163 від 22.07.2010 р. на суму 73 236,33 грн., які надіслані з повідомленням про вручення та отримані платником.
Податковий орган прийняв рішення № 75/14311429/24/10 від 02.09.2010 р. про стягнення коштів та продаж активів платника податків в рахунок погашення податкового боргу.
Вирішуючи спір, Суд виходить з наступного. Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
“На підставі” означає, що суб’єкт владних повноважень: 1) повинен бути утвореним у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобов’язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
“У межах повноважень” означає, що суб’єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх.
“У спосіб” означає, що суб’єкт владних повноважень зобов’язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби.
Зазначені критерії є вимогами для суб’єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення (вчиняє дію).
На момент звернення позивача до суду набрав чинності Податковий кодекс України від 02.12.2010р., який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95 - 99 Податкового кодексу України. Зазначені норми визначають перелік заходів, що можуть вживатися податковим органом до платника податків із метою погашення податкового боргу, зокрема стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, а також продаж майна платника податків, що перебуває в податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 Податкового кодексу України).
Процедура стягнення податкового боргу з платника податків - юридичних осіб регулюється статтями 95 - 99 Податкового кодексу України. У статті 95 Податкового кодексу України зазначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення грошових коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Отже, як вбачається зі змісту викладених норм, податковий орган звертаючись до суду з вимогою про погашення податкового боргу повинен чітко сформулювати свою вимогу, зазначивши чи це погашення відбуватиметься шляхом стягнення грошових коштів платника податків, які перебувають на його рахунках в установах банків, чи таке погашення податкового боргу здійснюватиметься через отримання у суду дозволу на реалізацію майна боржника.
Відповідно до абзацу першого пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Зазначена норма Податкового кодексу України кореспондується з п. 3 ч. 1 ст. 183-3 КАС України, відповідно до якого провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо стягнення коштів за податковим боргом.
Таким чином, процедура стягнення податкового боргу за рахунок коштів на рахунку платника податків може бути ініційована шляхом внесення подання в порядку ст. 183-3 КАС України.
В порядку позовного провадження підлягає розгляду саме позовна вимога про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Вимоги про стягнення податкового боргу з рахунків платника податків відкритих у банках, обслуговуючих відповідача, а так само за рахунок готівки, що йому належить, необхідно розглядати в спеціальному порядку, що визначений ст. 183-3 КАС України, за поданням податкового органу. Зазначені висновки суду узгоджуються з правовою позицією ВАС України, викладеною, зокрема, в листах №149/11/13-11 від 02.02.2011 р. №1044/11/13-12 від 12.04.2012 р., №1198/12/12-12 від 04.05.2012 р.
Враховуючи наведене, стягнення податкового боргу з рахунків (тобто за рахунок коштів) ДП "Львівський науково-дослідний радіотехнічний інститут" повинно відбуватися шляхом звернення податкового органу з поданням в порядку ст. 183-3 КАС України. І лише у разі відмови у прийнятті подання заявник має право звернутися з тими самими вимогами до суду в загальному порядку. Позивач не надав доказів того, що звертався до суду з поданням про стягнення податкового боргу за рахунок коштів на банківських рахунках. Таким чином, обраний позивачем спосіб реалізації права на стягнення податкового боргу не відповідає повноваженням та способу дій податкового органу, що визначені Податковим кодексом України та Кодексом адміністративного судочинства України, що є підставою для відмови у задоволенні позову. Водночас, зазначене не позбавляє позивача звернутися до суду з поданням про стягненням податкового боргу в порядку ст 183-3 КАС України.
Керуючись ст.ст. 17-19, 122, 128, 94, 160-163 КАС України, Суд –
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя В.М.Кравчук