ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2012 р. Справа № 2а/0470/12330/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЖукової Є.О. при секретаріБерднику С.О. за участю: представника позивача Максимова С.Л. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування до комунального виробничого житлово ремонтно-експлуатаційного підприємства Красногвардійського району про стягнення недоїмки та фінансових (штрафних) санкцій у сумі 13 368,64грн.
ВСТАНОВИВ:
09.10.2012р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до комунального виробничого житлово-експлуатаційного підприємства Красногвардійського району, в якому позивач просить стягнути з комунального виробничого житлово-експлуатаційного підприємства Красногвардійського району (49006, м.Дніпропетровськ, вул.Шмідта, 22, код ЄДРПОУ 03341240) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (р/р 25605232300002 в ПАТ «КБ «Надра», м.Київ, Центр, код ЄДРПОУ 26049831, МФО 380764, одержувач - Бабушкінська районна виконавча дирекція Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності) суму недоїмки по сплаті страхових внесків та фінансових (штрафних) санкцій в розмірі 13 368,64грн., відповідно до заяви про зміну позовних вимог від 05.11.2012р.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним.
Комунальне виробниче житлово-експлуатаційне підприємство Красногвардійського району зареєстровано як страхувальник згідно з заявою від 14.02.2002 року у Красногвардійській районній виконавчій дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що підтверджується Довідкою з ЄДРПОУ, копія якої міститься в матеріалах справи.
Фахівцями Красногвардійської РВД ДОВ ФСС з ТВП проведена перевірка правильності нарахування, сплати страхових внесків і використання страхових коштів Фонду Комунальним виробничим житлово-експлуатаційним підприємством Красногвардійського району за період з 01.01.2010р. по 31.12.2010р., правомірність призначення і виплати матеріального забезпечення застрахованим особам та заявлення і використання страхових коштів, які надійшли від Красногвардійської РВД ДОВ ФСС з ТВП за період з 01.01.2011р. по 01.04.2012р. за результатами якої складено акт від 03.07.2012 року, копія якого міститься в матеріалах справи.
В ході перевірки встановлено, що суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні компенсаційні виплати прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995р.№ 108/95-ВР та підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб і на які, згідно з ч. 1 ст. 21 Закону № 2240, повинні нараховуватись страхові внески до ФСС з ТВП у розмірі, встановленому Законом України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування» від 11.01.2001 року № 2213-ІП, занижено на 3549,40грн. в тому числі: в січні 2010р.- на 2645,00грн., в жовтні 2010р. - на 904,40грн.
Таким чином, заборгованість Відповідача по коштах Фонду за Рішенням № 19/06 від 18.07.2012р.та Рішенням № 19/06/1 від 17.08.2012 р. складає 13368,64 грн. (11957,64 грн. + 1411,00 грн.), які ним в установленому порядку не оскаржені та до дати подання позовної заяви набрали законної сили.
Ухвалою суду від 18.10.2012р. провадження по справі було відкрито та справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, 12.11.2012р. надав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, був повідомлений належним чином про розгляд адміністративної справи, що підтверджується поштовим повідомленням з підписом уповноваженої особи відповідача, копія якого міститься в матеріалах справи.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що нез`явлення сторін в судові засідання, призначені на 05.11.2012р. та 12.11.2012р. не може мати наслідком відкладення розгляду даної адміністративної справи, а відтак розгляд і вирішення її з порушенням 1 місячного терміну, передбаченого ст.122 КАС України.
Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд даної адміністративної справи за його участі та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін відповідно до положень ст.128 КАС України.
Враховуючи термін розгляду адміністративної справи, передбачений ст.122 КАС України, а саме: адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, суд вважає за можливе розглянути дану адміністративну справу за доказами, наявними в матеріалах справи та даної явки сторін.
Аналогічної думки дотримується і Вищий адміністративний суд України, виклавши її в листі від 01.02.2012 року за №279/11/13-12, згідно з яким визначається необхідність дотримання строків розгляду адміністративних справ, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, та зазначається, що потрібно вживати заходів щодо регулярного призначення судових засідань та, у разі потреби, дисциплінування сторін, інших осіб, які беруть участь у справі.
З метою прийняття законного і обґрунтованого рішення по справі, судом були досліджені наступні письмові докази, наявні в матеріалах справи: копія заяви про реєстрацію від 14.02.2002р.; копія Довідки з ЄДРПОУ №14708603; Копія довідки ЄДРПОУ № 538651 (Позивача); копія акту перевірки з додатками від 03.07.2012 р.; копія листа «Про застосування фінансових санкцій та повернення страхових коштів Фонду» від 18.07.2012 р. №09-23-640; копія Рішення № 19/06 від 18.07.2012 р.; копія листа «Про застосування фінансових санкцій та повернення страхових коштів Фонду» від 20.08.2012 р. №09-23-775; копія Рішення № 19/06/1 від 17.08.2012 р.; розрахунок пені; копія повідомлення про отримання; копія листа-вимоги від 18.09.2012р. № 09-23-868; копія наказу ВД ФСС з ТВП від 12.10.2004 р. № 141-к; копія постанови правління ДОВ ФСС з ТВП від 27.02.2008 р. № 11; копія наказу від 26.10.2012р. №389-ос; копія переліку, які створюються з 01.11.2012р.; копія супровідного листа від 02.11.2012р.; копія супровідного листа від 29.10.2012р.; копія листа від 18.07.2012р.; копія направлення №103 від 19.06.2012р.; копія поштового повідомлення.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, суд встановив наступне.
Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. №2240-ІІІ створено Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Згідно із п.2 ч.2 ст.27 Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. №2240-ІІІ, страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ч.1, 2 ст.30 Закону № 2240-ІІІ, страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків. Не сплачені в строк страхові внески стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку. Строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Інструкцією «Про порядок надходження та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасовою втратою працездатності», затвердженою постановою правління Фонду від 26.06.2001р. №16 встановлено, що суми донарахованих платежів, штрафних та фінансових санкції, передбачених Законом №2240-ІІІ, які не перераховані на рахунки Фонду у визначений строк вважаються недоїмкою.
Комунальне виробниче житлово-експлуатаційне підприємство Красногвардійського району зареєстровано як страхувальник згідно з заявою від 14.02.2002 року у Красногвардійській районній виконавчій дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що підтверджується Довідкою з ЄДРПОУ, копія якої міститься в матеріалах справи.
Фахівцями Красногвардійської РВД ДОВ ФСС з ТВП проведена перевірка правильності нарахування, сплати страхових внесків і використання страхових коштів Фонду Комунальним виробничим житлово-експлуатаційним підприємством Красногвардійського району за період з 01.01.2010р. по 31.12.2010р., правомірність призначення і виплати матеріального забезпечення застрахованим особам та заявлення і використання страхових коштів, які надійшли від Красногвардійської РВД ДОВ ФСС з ТВП за період з 01.01.2011р. по 01.04.2012р. за результатами якої складено акт від 03.07.2012 року, копія якого міститься в матеріалах справи.
В ході перевірки встановлено, що суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні компенсаційні виплати прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995р.№ 108/95-ВР та підлягають обкладенню податком з доходів фізичних осіб і на які, згідно з ч. 1 ст. 21 Закону № 2240, повинні нараховуватись страхові внески до ФСС з ТВП у розмірі, встановленому Законом України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування» від 11.01.2001 року № 2213-ІП, занижено на 3549,40грн. в тому числі: в січні 2010р.- на 2645,00грн., в жовтні 2010р. - на 904,40грн.
В ході перевірки встановлені порушення по використанню коштів на дитяче оздоровлення з частковим фінансуванням за рахунок коштів Фонду за період з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2010 року на суму 654,00грн. : путівка до ДЗО "Орленок" в 2010 році на ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 виділена рішенням комісії із соціального страхування ОСОБА_5, що не є батьком, усиновителем, опікуном, чим порушено норми ст. 48 Закону № 2240 та п.3.3 «Порядку фінансування оздоровлення дітей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності» затвердженого постановою правління Фонду від 11.06.2009 року №17.
Всього з порушенням діючого законодавства за період з 01.01.2010р. по 31.12.2010р. використано коштів Фонду на суму 654,00 грн., занижено фонд оплати праці на 3549,40грн., донараховано страхових внесків в сумі 85,18грн. (порушення порядку використанню коштів на дитяче оздоровлення з частковим фінансуванням за рахунок коштів Фонду, заниження фонду оплати праці). У зв'язку з виявленими порушеннями: відповідно до ст. 30 Закону №2240 в редакції до 01.01.2011 року, що передбачено абзацем 6 пункту 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-\Т, страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми (розмір штрафних санкції складає 327,00 грн. (654,00 грн. х 50%); у зв'язку з повторенням аналогічних порушень (акт попередньої перевірки від 31.03.2010р., за наслідками якої донараховано страхових внесків в сумі 1666,08грн.), відповідно до абз. 4 частини 1 ст. 30 Закону №2240 за неповну сплату страхових внесків в сумі 3549,40грн. накладається штраф у трикратному розмірі прихованої (заниженої) суми заробітної плати - 10648,20 грн.(3549,40грн.х 3), донараховано 85,18грн. страхових внесків, що передбачено абз. 6 п.7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464.
По нарахуванню та виплаті матеріального забезпечення по допомогах по тимчасовій непрацездатності за період з 01.01.2011 року по 31.03.2012 року переплата складає 162,17 грн., в тому числі по 2 лікарняним (тимчасова непрацездатність) при оплаті продовження листків непрацездатності підвищено середньоденний тариф, що є порушенням п. 2 статті 53 Закону України № 2240 та пункт п.п.4,7 "Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням", затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001р.- переплата склала 14,13грн. - по 2 лікарняним (тимчасова непрацездатність) при оплаті допомог по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів Фонду оплачені зайві дні, що є порушенням пункту 1 статті 35 Закону №2240 та пункту 20 Порядку №1266 - переплата склала 148,04 грн.
У зв'язку з виявленим порушенням, відповідно до ст. 30 Закону №2240, в редакції, що діє з 01.01.2011р., страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми (розмір штрафних санкції складає 81,09 грн. (162,17 грн. х 50% ).
На підставі акту перевірки від 03.07.2012р. було прийнято Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності № 19/06 від 18.07.2012 року, копія вищевказаного рішення міститься в матеріалах справи, за яким відповідач повинен був сплатити суму 11957,64грн. (не прийнято до зарахування витрат - 816,17 грн. (654,00 грн. + 162,17 грн.)., нараховано за актами перевірок штрафів - 11056,29 грн. (327,00 грн. + 10648,20грн. + 81,09 грн., донараховано страхових внесків - 85,18 грн.) в десятиденний строк від дня його отримання, як це передбачено п. 2 ст. 22 Закону № 2240 в редакції Закону №2464, та п. 7.1 Інструкції "Про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження", затвердженої Постановою правління ФСС з ТВП від 22.12.2010р. №29, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 25.03.2011р. за №393/19/31. Рішення № 19/06 від 18.07.2012 р. отримано відповідачем 20.07.2012 року нарочно, про що свідчить розпис про отримання, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до п.2 ст.19 Закону України №2240-III від 18.01.2001р., кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, не включаються до Державного бюджету України, не підлягають вилученню та використовуються, тільки за цільовим призначенням. А основним напрямком використання коштів Фонду згідно зі ст.20 Закону є виплата застрахованим особам допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах, на поховання; та фінансування санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованих осіб і членів їх сімей.
Статтею 8 Закону України №2240-III від 18.01.2001р., передбачено, що спори, що виникають з правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в судовому порядку.
Відповідно до ст. 9 Закону № 2240 Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Усі застраховані особи є членами цього Фонду.
Відповідно до вимог ст.22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" №2240-III від 18.01.2001р. та "Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження", затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №29 від 22.12.2010р., отримувачі страхових коштів зобов'язані у десятиденний строк після отримання Рішення про повернення коштів Фонду перерахувати кошти Фонду, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені статтею 30 Закону, за рахунок власних коштів до бюджету Фонду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного органу Фонду. У разі несвоєчасного повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів до бюджету Фонду отримувачі страхових коштів сплачують штраф та пеню відповідно до вимог статті 30 Закону. Суми цих санкцій сплачуються отримувачами страхових коштів за рахунок власних коштів.
Відповідно до ч.5 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р. №2240-111 страхувальник має право на фінансування з коштів Фонду фактичних витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Відповідно до ч.3 ст.30 цього Закону своєчасно не сплачені та не відшкодовані страхові кошти відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону і фінансові санкції, передбачені частиною першою цієї статті, стягуються із страхувальника, іншого отримувача коштів Фонду у дохід Фонду в порядку, встановленому законом.
Таким чином, заборгованість відповідача по коштах Фонду за Рішенням № 19/06 від 18.07.2012р.та Рішенням № 19/06/1 від 17.08.2012 р. складає 13368,64 грн. (11957,64 грн. + 1411,00 грн.).
Всупереч наведеному, доказів оплати спірної суми заборгованості або доказів відсутності обов'язку сплачувати спірну суму заборгованості відповідачем до суду не надано.
Також будь-яких належних доказів в розумінні ст.70 КАС України оскарження наведених вище рішень суб'єкта владних повноважень як в адміністративному, так і в судовому порядку відповідачем надано не було, що дозволяє суду прийти до висновку про обов'язковість зазначених рішень для виконання відповідачем.
Оскільки судовим розглядом не встановлено факту порушення заявленою суб'єктом владних повноважень вимогою прав та охоронюваних законом інтересів відповідача у сфері публічно-правових відносин, то позов належить задовольнити, адже обґрунтованість заявленої вимоги підтверджена наявними в матеріалах справи доказами.
Враховуючи викладене вище, суд приходить висновку, що адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до комунального виробничого житлово-експлуатаційного підприємства Красногвардійського району про стягнення недоїмки та фінансових (штрафних) санкцій у розмірі 13 368,64грн. підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до комунального виробничого житлово-експлуатаційного підприємства Красногвардійського району про стягнення недоїмки та фінансових (штрафних) санкцій у розмірі 13 368,64грн. з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 05.11.2012р. - задовольнити повністю.
Стягнути з комунального виробничого житлово-експлуатаційного підприємства Красногвардійського району (49006, м.Дніпропетровськ, вул.Шмідта, 22, код ЄДРПОУ 03341240) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (р/р 25605232300002 в ПАТ «КБ «Надра», м.Київ, Центр, код ЄДРПОУ 26049831, МФО 380764, одержувач - Бабушкінська районна виконавча дирекція Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності) суму недоїмки по сплаті страхових внесків та фінансових (штрафних) санкцій в розмірі 13 368(тринадцять тисяч триста шістдесят вісім)грн.64коп.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 13 листопада 2012 року
Суддя Є.О. Жукова