Рішення № 27409639, 06.11.2012, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
06.11.2012
Номер справи
5013/1239/12
Номер документу
27409639
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"06" листопада 2012 р.Справа № 5013/1239/12 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Колодій С.Б. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 5013/1239/12

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" в особі Новомиргородського району електричних мереж

до відповідача: Управління праці та соціального захисту населення Новомиргородської районної державної адміністрації, м. Новомиргород

про стягнення 31907,16 грн.

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача - Лисенко С.В., довіреність № 510/07 від 20.01.12;

від відповідача - Недопас О.В., довіреність № 26-1321 від 24.09.2012 р.

Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго" в особі Новомиргородського району електричних мереж звернулося до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою №8290/07 від 07.09.2012 р. про стягнення з відповідача на користь позивача 31 907,16 грн. заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту в січні-грудні 2011 року пільговими категоріями споживачів електричну енергію, з покладенням на відповідача судового збору.

Позивач у письмових поясненнях, поданих суду 04.10.2012р., повідомив, що в позовній заяві було допущено помилку в періоді заборгованості і правильний період становить з 01.01.2012р. по 01.08.2012р., а непогашена заборгованість станом на 17.09.2012р. становить 5782,44 грн.

Заяви про зменшення розміру позовних вимог позивачем суду не подано.

Відповідач відзив на позов не подав, але в судовому засіданні в усних поясненнях заперечив наявність у останнього заборгованість в сумі 31907,16 грн., підтвердив борг в розмірі 5781,74 грн.

Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Кіровоградобленерго", від імені якого діє Ульяновський район електричних мереж протягом 2012 року відповідно до Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 р. № 1357 та у відповідності до укладених договорів про користування електричною енергією постачало споживачам електричну енергію, які оплачували її з урахуванням пільг згідно норм чинного законодавства.

Питання пільгової оплати за спожиту електричну енергію врегульовано пунктом 31 Правил, згідно якого споживач, який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, повідомляє у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт.

Так, відповідно до частин 4, 7 ст. 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива. За працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом. При цьому, обсяг спожитої електричної енергії, на який за Законом України "Про міліцію" надається 50% знижка в оплаті, не обмежується нормами, тобто знижка надається на весь обсяг спожитої електричної енергії.

Згідно ч.ч. 6, 7 ст. 22 Закону України "Про пожежну безпеку" особовому складу державної пожежної охорони та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за жилу площу, комунальні послуги, а також паливо в межах норм, встановлених законодавством, за умови, якщо розмір наданих пільг у грошовому еквіваленті разом із середньомісячним сукупним доходом цієї особи за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони, звільненими зі служби за віком, через хворобу або за вислугою років, зберігається право на пільги відповідно до цього Закону, за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

В силу вимог ст. 24 Закону України "Про міліцію" та ст. 24 Закону України "Про пожежну безпеку" фінансування витрат пов'язаних з реалізацією вказаних положень здійснюється за рахунок коштів Державного і місцевих бюджетів. Видатки місцевих бюджетів фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України.

Пунктом ї ч. 1 ст. 77 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" передбачено безплатне користування житлом з освітленням і опаленням тим, хто проживає і працює у сільській місцевості і селищах міського типу, а також пенсіонерам, які раніше працювали медичними та фармацевтичними працівниками і проживають у цих населених пунктах, надання пільг щодо сплати земельного податку, кредитування, обзаведення господарством і будівництва приватного житла, придбання автомототранспорту.

Згідно ч. 4 ст. 57 Закону України "Про освіту" педагогічним працівникам, які працюють у сільській місцевості і селищах міського типу, а також пенсіонерам, які раніше працювали педагогічними працівниками в цих населених пунктах і проживають у них, держава відповідно до чинного законодавства забезпечує безплатне користування житлом з опаленням і освітленням у межах встановлених норм.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 20, ст. 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до 1-ї та 2-ї категорій надаються такі гарантовані державною компенсації та пільги: 50-процентна знижка плати за користування житлом (квартирної плати, плати за утримання будинків), комунальними послугами (газ, електрична і теплова енергія, водопостачання, водовідведення та інші послуги) у межах середніх норм споживання, передбачених законодавством; фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів та інших джерел, не заборонених законодавством.

У відповідності до ч. 3 ст. 13 Закону України "Про охорону дитинства" багатодітним сім'ям надається 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами газопостачання, електропостачання та інші послуги) та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством.

Згідно ст. 5, 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни надається право на 25-відсоткову знижку при платі за користування комунальними послугами (газом, електроенергією тощо) у межах середніх норм споживання; фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій надається 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" інвалідам війни та прирівняним до них особам (ст. 7 закону) надається 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в мережах середніх норм споживання.

Згідно п. 5 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам війни (статті 8, 9) надається 50-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Статтею 9 закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні" особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною надається, зокрема така пільга: звільнення осіб і членів їх сімей, що спільно проживають з ними, від оплати комунальних послуг, в т.ч. електроенергії.

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні" якщо реабілітована особа стала інвалідом внаслідок репресій або є пенсіонером, їй надається також право на зниження оплати жилої площі та комунальних послуг на 50 процентів в межах норм, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України, видатки місцевих бюджетів, передбачені у пункті "б" пункту 4 частини першої статті 89 цього кодексу, а саме видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, державні програми соціального захисту, пільги ветеранам війни і праці, фінансуються за рахунок субвенцій з Державного бюджету України, у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок відшкодування зазначеного боргу визначено у Бюджетному кодексі України, Положенні про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003р. N117 (далі - Положення) та Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2002 р. №256 (далі- Порядок).

Пунктом 3 Порядку встановлено, що головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Згідно пунктів 10, 11 Положення підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга"; уповноважений орган щомісяця: 1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; 2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга"; 3) до 15 числа подає: фінансовим органам районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад акти звіряння розрахунків згідно з формою "3-пільга".

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Статтею 19 вказаного Закону визначено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

На думку позивача, відповідачем відшкодування пільг з оплати електроенергії, спожитої громадянами пільгових категорій в січні-грудні 2011 року здійснювалось не в повному обсязі, з зв'язку з чим за останнім станом на 01.01.2012р. утворилась заборгованість в сумі 31907,16 грн., що стало підставою для звернення ПАТ "Кіровоградобленерго" в особі Новомиргородського району електричних мереж до господарського суду з даним позовом.

Розглядаючи заявлені позовні вимоги господарський суд прийшов до висновку про часткове їх задоволення з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме зведеного розрахунку покриття пільг з січня по липень 2012 року, станом на 01.08.2012 року по групам пільг заборгованість складала 31 907,16 грн. (а.с. 100).

Згідно зведеного реєстру №40 від 09.08.2012 року актів звіряння заборгованості місцевих бюджетів по пільгах та субсидіях за спожиту електроенергію, наданих населенню Кіровоградської області ПАТ "Кіровоградобленерго", розрахунки по яких проведені відповідно до СПР від 09.08.2012 року №20Е/9806, який є додатком до листа головного фінансового управління облдержадміністрації 16.08.2012 р. №01-03-28/1836 (а.с.81) з урахуванням нарахувань за серпень 2012 року на дату подачі позову (07.09.2012 року) здійснено часткове погашення заборгованості, яка виникла станом на 01.08.2012 року по пільгам ВВВ в розмірі 335 грн., по пільгам ЧАЕС в розмірі 125,31 грн.

Таким чином, при врахуванні судом зведеного реєстру №40 від 09.08.2012 року актів звіряння заборгованості місцевих бюджетів по пільгах та субсидіях за спожиту електроенергію, наданих населенню Кіровоградської області ПАТ "Кіровоградобленерго", розрахунки по яких проведені відповідно до СПР від 09.08.2012 року №20Е/9806 на 07.09.2012 року (дата подачі позову) заборгованість відповідача складала 31 446,85 грн.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні позовних вимог в частині стягнення з відповідача 460,31 грн. слід відмовити.

Крім того, згідно зведеного реєстру №46 від 12.09.2012 року актів звіряння заборгованості місцевих бюджетів по пільгах та субсидіях за спожиту електроенергію, наданих населенню Кіровоградської області ПАТ "Кіровоградобленерго", розрахунки по яких проведені відповідно до СПР від 12.09.2012 року №20Е/10467, який є додатком до листа головного фінансового управління облдержадміністрації 17.09.2012 р. №01-03-28/2056/1 здійснено часткове погашення заборгованості, яка виникла станом на 01.08.2012 року в розмірі 25 665,11 грн.

З огляду на викладене, господарський суд припиняє провадження в частині стягнення з відповідача 25 665,11 грн. заборгованості на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України в зв'язку з відсутністю предмета спору.

Згідно ч. 2 ст. 80 ГПК України у випадках припинення провадження у справі повторне звернення до господарського суду зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав не допускається.

Матеріалами справи підтверджується заборгованість відповідача в сумі 5 781,74 грн. Даний факт не заперечують представники сторін.

За викладених обставин, позовні вимоги позивача в частині стягнення з відповідача 5781,74 грн. є обґрунтованими, підтверджені належними доказами та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до вимог ст. 49 ГПК України судові витрати по сплаті 22,53 грн. судового збору покладаються на позивача, в сумі 291,64 грн. - на відповідача, а 1 295,33 грн. судового збору підлягають поверненню позивачу.

Керуючись статтями 33, 34, 43, 44, 49, 80, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Новомиргородської районної державної адміністрації (26000, м. Новомиргород, вул. К.Маркса, 23А, п/р 35419023002043 в УДКС України в Новомиргородському районі, МФО 823016, код ЄДРПОУ 03197782) на користь публічного акціонерного товариства "Кіровоградобленерго" (25015, м. Кіровоград, пр.Комуністичний, 15), в особі Новомиргородського району електричних мереж (26001, м. Новомиргород, вул. Леніна, 302А, п/р № 260383161425 у філії Кіровоградське облуправління ВАТ "Державний ощадний банк України, МФО 323475, код 23226362) 5 781,74 грн. заборгованості по відшкодуванню пільг з оплати за спожиту пільговими категоріями споживачів електричну енергію, а також 291,64 грн. судового збору.

Наказ видати стягувачу після набрання рішенням законної сили.

В задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовити.

Згідно частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Повне рішення складено 12.11.2012 року.

Суддя С. Б. Колодій