ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2011 р. Справа № 2а-7912/10/0470 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чабаненко С.В.
при секретарі - Гуртовій І.О.
за участю: представника позивача - Костюченка В.П.
представника відповідача - Кононевича О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом комунального житлово-експлуатаційного підприємства «Південне»Дніпропетровської міської ради до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 0000931501/0-1317 від 11.01.10р., -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов комунального житлово-експлуатаційного підприємства «Південне» Дніпропетровської міської ради до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська з вимогами: визнати нечинним податкове повідомлення-рішення № 0000931501/0-1317 від 11.01.10р.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що на підставі Акту перевірки №56-15-306/24994436 від 11.01.2010 року за несвоєчасну сплату податку на землю за період 2006-2008 р.р. до позивача засновано штрафна санкції в розмірі 50% від несвоєчасно сплаченої суми податкового зобов'язання в розмірі 411200,01грн. Позивач вважає, дії ДПІ неправомірними, оскільки у зв'язку з виконанням судових рішень, постановою від 20.02.2006 року начальником відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби на банківські рахунки КЖЕП «Південне» ДМР накладено арешт, та станом на 11.01.2010 року рахунки заблоковані, у зв'язку з чим підприємство не може вчасно здійснювати сплату податкових зобов'язань. Окрім цього, позивач вважає, що процедура погашення заборгованості, що відображена в додатку до акту перевірки, не відповідає порядку передбаченому п.17.1.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами», та зазначив, що протягом 2006-2008 років з арештованих рахунків виконавчою службою проводилося списання грошових коштів в рахунок погашення заборгованості, на підставі чого просив задовольнити позовні вимоги, а спірне податкове повідомлення-рішення визнати нечинним.
Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили позов задовольнити.
Представник ДПІ у Красногвардійському району у м. Дніпропетровську позов не визнав, подав до суду письмові заперечення в обґрунтування яких зазначив, що КЖЕП "Південне" протягом 2007 - 2008 років подавались розрахунки зі сплати земельного податку, в яких декларувались відповідні суми до сплати до бюджету. Ці суми не було сплачено підприємством у строки, визначені законодавством та відповідно вони набули статусу податкового боргу.
Протягом 2008 -2009 років податковий борг з земельного податку було частково погашено, що визначено актом перевірки від 11.01.10 №5615-306/24994436.
Згідно пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф, тобто, законодавством чітко визначено взаємозв'язок, між сумою погашеного податкового боргу та розміром штрафу, без визначення ким саме повинне бути здійснено таке погашення.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити у задоволені позову у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи сторін та оцінивши надані докази, суд доходить висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Державною податковою інспекцією у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська 11 січня 2010 року було проведено невиїзну документальну перевірку комунального житлово-експлуатаційного підприємства «Південне» Дніпропетровської міської ради щодо своєчасності сплати земельного податку за період з листопада 2006 року по лютий 2008 року та своєчасності сплати комунального податку за період з 1 кварталу 2007 року по 2 квартал 2009 року.
За результатами проведення невиїзної документальної перевірки ДПІ у Красногвардійському району м. Дніпропетровська було складено акт № 5615-306/24994436 від 11.01.10р., відповідно до якого встановлено порушення позивачем:
- п. 5.1, пп.5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами».
На підставі Акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000931501/0-1317 від 11.01.10р., в якому визначено суму штрафу за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання в розмірі 50% від суми податкового зобов'язання в розмірі 411200,01грн.
Позивач з податковим повідомленням-рішенням не погодився, та направив скаргу до ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, яка була розглянута та залишена без задоволення. Рішення про результати розгляду скарги від 24.03.2010 року №9124/10/31-119 отримане позивачем 25.03.2010 року. Не погодившись з вказаним рішенням позивач направив повторну скаргу до ДПА у Дніпропетровській області, яка рішенням від 05.05.2010 року №11452/10/25-008 в задоволенні скарги відмовлено.
Також позивач оскаржував вказане податкове повідомлення-рішення до ДПА України. Дана скарга була залишена без розгляду, про що свідчить лист ДПА України від 16.06.2010 року №5692/6/25-0215.
Приймаючи рішення по суті заявлених вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» платник податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни, у зв'язку з чим повинні подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Стаття 14 вказаного Закону передбачає, що до переліку загальнодержавних податків належить, зокрема, податок на землю.
Пункт 1.1 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» №2181- III від 21.12.2000 року передбачає, що платник податків - юридичні особи, їх філії, відділення, і відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із закон покладено обов'язок утримувати та (або) сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню, штрафні санкції.
Відповідно до ст.5 п.5.1, п.5.4 п.п.5.4.1 Закону №2181- III податкове зобов'язання, самості визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, вважається сумою податкового боргу платника податків.
Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Активи платників податків - кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання (п.1.7 Закону №2181- III).
Згідно з п.п.17.1.7. п.17.1 ст.17 Закону №2181- III у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до п.11 ч.1 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Суд зазначає, що з урахуванням затримки на 376 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання в розмірі 822400,02грн. до позивача ДПІ у Красногвардійському районі правомірно та у відповідності до вимог чинного законодавства накладено штраф 50 % на суму 411200,01грн.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За викладених вище обставин суд вважає оскаржувальне рішення відповідача правомірним, прийнятим на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-72, 86, 160-162, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог комунального житлово-експлуатаційного підприємства «Південне» Дніпропетровської міської ради до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 0000931501/0-1317 від 11.01.10р. відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови викладений 28.03.2011.
Суддя С.В. Чабаненко