Головуючий у 1 інстанції - Голубова Л.Б.
Суддя-доповідач - Геращенко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2012 року справа №2а/0570/11726/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Геращенка І.В.
суддів апеляційного суду Арабей Т.Г., Губської Л.В.
секретар судового засідання Іллінов О.Є.
за участю представників сторін:
від позивача - Устюжаніна А.Д. - за довір. від 27.12.2011 року № 11
від відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Шахтарськантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Шахтарська-Глибока" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2012 року у справі № 2а/0570/11726/2012 за позовом Державного підприємства "Шахтарськантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Шахтарська-Глибока" до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання протиправними дій, визнання частково недійсними та скасування рішень № 391, 392, 393 від 11 квітня 2012 року,-
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Шахтарськантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Шахтарська-Глибока" звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання протиправними дій, визнання частково недійсними та скасування рішень № 391, 392, 393 від 11 квітня 2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму штрафу у розмірі 328804,01 грн., загальна сума пені у розмірі 817,17 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2012 року у справі № 2а/0570/11726/2012 (суддя Голубова Л.Б.) у задоволені позовних вимог відмовлено у повному обсязі.
Позивачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
Вважає, що постанова суду прийнята при неповному та невсебічному досліджені усіх матеріалів справи, висновки суду не відповідають фактичним обставинам справи.
Наголошує на тому, що положення п. 14 Розділу ХV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV передбачено спеціальна норма, що регулює порядок сплати страхових внесків для певного кола платників страхових внесків, а саме гірничих підприємств та передбачений обов'язок гірничих підприємств сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 28 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Зазначає, що базовим звітним період для апелянта є календарний місяць.
У судовому засіданні представник позивача наголошував на задоволені апеляційної скарги.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, клопотання про участь у розгляді справи не заявлялось.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та наданих заперечень, колегія суддів встановила.
Державне підприємство "Шахтарськантрацит" є юридичною особою з кодом 32299510, має відокремлений підрозділ - "Шахта "Шахтарська - Глибока" державного підприємства "Шахтарськантрацит", який є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області.
Державним підприємством "Шахтарськантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Шахтарська-Глибока" самостійно нараховано зобов'язання по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за січень 2012 року у загальній сумі 7876671,36 гривень, з яких: за ставкою 36,76-49,7% у сумі 7111030,68 гривень, за ставкою 8,41% у сумі 20145,61 гривні, за ставкою 33,2% у сумі 181585,00 гривень, про що свідчить звіт позивача про нарахування єдиного внеску.
Відповідно до платіжних доручень № 134, 136 частина платежів щодо сплати єдиного внеску за січень 2012 року за ставками страхового тарифу 36,76 - 49,7%, 8,41% сплачена структурним підрозділом позивача до 20 лютого 2012 року.
Згідно платіжних доручень № 195, 198, 199, 224 частина платежів щодо сплати єдиного внеску за січень 2012 року за ставками страхового тарифу 36,76 - 49,7%, 8,41% та 33,2% сплачена структурним підрозділом позивача після 20 лютого 2012 року, а саме: з 29 лютого 2012 року по 01 березня 2012 року.
11 квітня 2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області винесено рішення:
- № 391 відносно ВП "Шахта "Шахтарська-Глибока" ДП "Шахтарськантрацит" про застосування штрафних санкцій у сумі 711103,07 грн. та нарахування пені у сумі 96856,50 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за базовий період січень 2012 року за ставками 36,76 - 49,7%;
- № 392 відносно ВП "Шахта "Шахтарська-Глибока" ДП "Шахтарськантрацит" про застосування штрафних санкцій у сумі 1840,56 грн. та нарахування пені у сумі 259,78 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за базовий період січень 2012 року за ставкою 8,41%;
- № 393 відносно ВП "Шахта "Шахтарська-Глибока" ДП "Шахтарськантрацит" про застосування штрафних санкцій у сумі 18158,50 грн. та нарахування пені у сумі 2493,29 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за базовий період січень 2012 року за ставкою 33,2 %.
Позивач оскаржив зазначені рішення до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Рішеннями Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11 травня 2012 року про результати розгляду скарги позивача на оскаржувані рішення залишено без задоволення.
Позивач оскаржив зазначені рішення до Пенсійного фонду України.
Рішеннями Пенсійного фонду України від 25 липня 2012 року скарги позивача на оскаржувані рішення також залишено без задоволення.
На час звернення до суду сума боргу в добровільному порядку не сплачена.
Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції та апеляційним судом, в апеляційній скарзі вказується на порушення норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів вважає такий висновок помилковим, а апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За Преамбулою Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
У період до перетворення Пенсійного фонду на неприбуткову самоврядну організацію відповідно до пункту 12 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" завдання та функції Пенсійного фонду та його територіальних органів щодо збору та ведення обліку єдиного внеску виконують відповідно Пенсійний фонд та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах.
Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2462-ІV від 8 липня 2010 року набрав чинності з 1 січня 2011 року (далі Закон № 2462).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови і порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пунктом 7 частини 1 статті 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Тобто, позивач у справі - орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством, відносно платників єдиних внесків.
За пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону № 2462 платниками єдиного внеску є роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами. Позивач віднесений до платників єдиного внеску за пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону № 2462.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини 2 Закону № 2462 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством.
Частиною 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно частини 1 статті 7 Закону № 2462 єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Статтею 9 Закону № 2462 для такого платника єдиного внеску, як позивач передбачений наступний порядок:
- єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку (частина 7);
- платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань. Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік (частина 8);
- днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі (частина 10);
- у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина 11);
- єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (частина 12).
За статтею 25 Закону № 2462 передбачені наступні заходи впливу у разі несвоєчасної сплати єдиного внеску:
- суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів (частина 3);
- за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення (частина 6);
- на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (частина 10);
- територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (пункт 2 частини 11);
- нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (частина 13);
- про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску (частина 14).
Підпунктом 7.2.2 пункту 7.2 розділу VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 р. за № 994/18289, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10 до вказаної Інструкції. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Щодо посилання апелянта на Закон України "Про підвищення престижності шахтарської праці" колегія суддів зазначає наступне.
Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дійсно були внесені зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо сплати страхових внесків гірничими підприємствами. Цим Законом визначено, що гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за базовий відповідний період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Тобто, строки сплати страхових внесків гірничими підприємствами збільшилися даним Законом.
Колегія суддів зазначає, що даний Закон діяв до 01 січня 2011 року в частині сплати страхових внесків загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та не застосовується до правовідносин щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до Закону України від 15 травня 2012 року № 4675-VІ абзац перший частини восьмої статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" доповнено словами "крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 28 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом".
Тобто, законодавець вніс зміни у частину 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в частині збільшення строку сплати зобов'язань з єдиного внеску гірничими підприємствами лише з травня 2012 року.
Аналізуючи приведене законодавство і нормативні акти, які врегульовують спірні правовідносини, та встановлені обставини справи, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувані рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області є правомірними, оскільки граничний строк сплати позивачем єдиного внеску за січень 2012 року було 20.02.2012 року.
За таких підстав апеляційний адміністративний суд вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята при вірному застосуванні норм матеріального права, висновки суду відповідають обставинам справи, тому не вбачає підстав для скасування постанови.
На підставі викладеного керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". ст. 2, ст.160, ст. 167, ст. 195, ст. 196, п. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Шахтарськантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Шахтарська-Глибока" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2012 року у справі № 2а/0570/11726/2012 - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2012 року у справі № 2а/0570/11726/2012 за позовом Державного підприємства "Шахтарськантрацит" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Шахтарська-Глибока" до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання протиправними дій, визнання частково недійсними та скасування рішень № 391, 392, 393 від 11 квітня 2012 року - залишити без змін.
Ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дня проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
У судовому засіданні 07.11.2012 року проголошена вступна та резолютивна частина ухвали, повний текст ухвали виготовлений 09.11.2012 року.
Головуючий І.В.Геращенко
Судді Т.Г.Арабей
Л.В.Губська