КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2012 р. Справа № 2a-1870/7960/12
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловика С.В.
за участю секретаря судового засідання - Шевець Ю.П.,
представника позивача - Береговець Р.М.,
представника відповідача - Талденко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 2а-1870/7960/12
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сенсі"
до Держаної податкової інспекції у м. Сумах
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сенсі" (далі - позивач, ТОВ "Сенсі") звернулось з адміністративним позовом до Держаної податкової інспекції у м. Сумах (далі - відповідач, ДПІ у м. Сумах) в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача № 0000401550/39856 від 29 серпня 2012 року.
Позовні вимоги ТОВ "Сенсі" обґрунтовує наступним. За результатами камеральної перевірки податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2012 року, згідно акту № 2113/15-520/32318056 від 06.08.2012 р., ДПІ у м. Сумах, окрім іншого, дійшла висновку про порушення позивачем п. 102.5 ст. 102, п. 200.1, 200.4, 200.6, 200.7, 200.8 ст. 200 Податкового кодексу України, в зв'язку з чим він позбавляється права на отримання бюджетного відшкодування по податку на додану вартість та використання від'ємного значення податку на додану вартість в загальному розмірі 366 677, 00 грн. На підставі висновків акту перевірки відповідачем 29 серпня 2012 р. прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000401550/39856 про зменшення розміру від'ємного значення податку на додану вартість в сумі 366 677, 00 грн.
На переконання позивача, норми податкового законодавства, про порушення яких зазначає ДПІ у м. Сумах, визначають термін в розмірі 1095 днів протягом якого платник податків має право подати заяву про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування і не стосуються порядку заповнення декларації з податку на додану вартість та відображення в ній сум від'ємного значення. Оскільки ТОВ "Сенсі" при визначенні суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість не враховувало від'ємне значення по цьому податку яке виникло в 2007 році, оскаржуване податкове повідомлення-рішення ДПІ в м. Суми є необґрунтованим та таким, що підлягає скасуванню.
З вищезазначених підстав в судовому засіданні представник ТОВ "Сенсі" адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив суд його задовольнити.
ДПІ у м. Сумах з позовними вимогами не погодилась, в запереченні на адміністративний позов (т. 1 а.с. 19-20) зазначила, що податкове повідомлення-рішення від 29 серпня 2012 року про зменшення суми від'ємного значення по податку на додану вартість є обґрунтованим та правомірним, оскільки ТОВ "Сенсі" безпідставно відобразило в рядку 24 податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2012 року від'ємне значення, яке виникло в 2007 році та з дня виникнення якого минуло більше 1095 днів, в зв'язку з чим, в судовому засіданні представник відповідача просив суд в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши повноважних представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне адміністративний позов ТОВ "Сенсі" задовольнити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що старшим державним податковим ревізором-інспектором Сабуровим В.І. відповідно до вимог пп. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ "Сенсі" за червень 2012 року. За результатами перевірки 06 серпня 2012 р. складений акт № 2113/15-520/32318056 (т. 1 а.с. 5-10), згідно якого відповідач, окрім іншого, дійшов висновку про порушення п. 102.5 ст. 102, п. 200.1, 200.4, 200.6, 200.7, 200.8 ст. 200 Податкового кодексу України, в зв'язку з чим ТОВ "Сенсі" позбавляється права на отримання бюджетного відшкодування по податку на додану вартість та використання від'ємного значення податку на додану вартість в загальному розмірі 366 677, 00 грн., в тому числі за жовтень 2007 року в розмірі 269 160, 00 грн., за листопад 2007 року в розмірі 86 639, 00 грн. та за травень 2009 року в розмірі 10 878, 00 грн.
На підставі висновків акту перевірки 29 серпня 2012 р. ДПІ у м. Сумах прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000401550/39856 яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення податку на додану вартість в сумі 366 677, 00 грн.
Стверджуючи про обґрунтованість та правомірність зазначеного податкового повідомлення-рішення, відповідач зазначає те, що згідно положень ст.ст. 256, 257 Цивільного кодексу України та п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України, у ТОВ "Сенсі" відсутнє право відображати в рядку 24 податкової декларації з податку на додану вартість від'ємне значення, з моменту виникнення якого минуло більше 1095 днів.
Проте, надаючи правову оцінку обставинам справи, суд не може погодитись з указаними доводами ДПІ у м. Сумах, з огляду на нижчезазначене.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема порядок їх адміністрування, права та обов'язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.
Згідно п. 200.1, 200.2, 200.3, 200.4, 200.6, 200.7 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом, а при від'ємному значенні - така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Заява про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування, у відповідності до п. 102.5 Податкового кодексу України, може бути подана не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України документом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання та який подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом є податкова декларація, розрахунок.
Так, Наказом Міністерства фінансів України № 1492 від 25.11.2011 р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 р. за № 1490/20228, затверджені форми податкової звітності з податку на додану вартість та Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість.
Пунктами 4.6.1, 4.6.2, 4.6.3, 4.6.5, 4.6.6 зазначеного Порядку встановлено, що якщо в результаті розрахунку різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано позитивне значення, то заповнюється рядок 18 декларації. Якщо в результаті розрахунку значення різниці між сумою податкових зобов'язань і податкового кредиту отримано від'ємне значення, то заповнюється рядок 19 декларації. Якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (що значиться на особовому рахунку платника на перше число звітного (податкового) періоду (відображається у рядку 20.1 декларації)), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Платники, які відповідно до статті 200 розділу V Податкового кодексу України мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість та заповнили рядок 22 декларації, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають (Д3) (додаток 3).
Значення рядка 3 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 декларації.
Залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду).
Отже, виходячи з системного аналізу вказаних норм, платник податку, у якого відсутні підстави для бюджетного відшкодування, має право в рядку 24 податкової декларації з ПДВ відображати залишок від'ємного значення податку, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та з дати виникнення якого минуло 1095 днів.
В даному випадку, як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Сенсі" у рядку 24 податкової декларації з податку на додану вартість відображало залишок від'ємного значення податку після бюджетного відшкодування. При цьому, закінчення встановленого п. 102.5 Податкового кодексу України терміну в розмірі 1095 днів з дати виникнення від'ємного значення, не позбавляє платника податків права відображати суму цього від'ємного значення в рядку 24 податкової декларації з ПДВ.
Крім того, варто зазначити, що суд не може прийняти до уваги посилання ДПІ у м. Сумах на положення ст.ст. 256, 257 Цивільного кодексу України, оскільки відповідно ст. 1 цього Кодексу до майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Сумах про зменшення суми від'ємного значення податку на додану вартість не відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в зв'язку з чим адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Сенсі" до Державної податкової інспекцій у м. Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Сумах від 29 серпня 2012 р. № 0000401550/39856 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 366 677, 00 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сенсі" (40030, м. Суми, вул. Тополянська, 9/4, код 21111749) судові витрати в розмірі 2 146, 00 (дві тисячі стосорок шість) грн. 00 коп. шляхом їх безспірного списання органами Державної казначейської служби України з рахунків Державної податкової інспекції у м. Сумах (40030, м. Суми, Покровська площа, 2, код 21102740).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.В. Воловик
З оригіналом згідно
Суддя С.В. Воловик
повний текст постанови складений 09.11.2012 р.