ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.11.12 Справа № 5027/296/2012
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:головуючого-суддіКравчук Н.М.суддівСкрипчук О.С. Якімець Г.Г.розглянувши апеляційну скаргу виконавчого комітету Чернівецької міської ради (надалі ВК Чернівецької міської ради) від 23.08.2012р. № 01/02-18-4546
на рішення господарського суду Чернівецької області від 14.08.2012р.
у справі № 5027/296/2012
за позовом Чернівецької обласної ради, м. Чернівці
до відповідача ВК Чернівецької міської ради, м. Чернівці
треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Чернівецький обласний театр ляльок, м. Чернівці
:Чернівецька обласна організація політичної партії «Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина», м. Чернівці
:Департамент економіки Чернівецької міської ради, м. Чернівці
про визнання нечинним та скасування рішення ВК Чернівецької міської ради,
з участю представників сторін:
від позивача: Єлєніч М.О. -начальник юридичного відділу (довіреність від 19.06.2012р. № 01-11/11-598);
від відповідача: не з'явився;
від третіх осіб: не з`явились
Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 31.10.2012р. у зв`язку із відрядженням судді Мирутенка О.О., у склад колегії суддів для розгляду справи № 5027/296/2012 господарського суду Чернівецької області введено замість судді Мирутенка О.Л. -суддю Скрипчук О.С.
Права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 28 ГПК України представнику позивача роз'яснено. Клопотання про технічну фіксацію судового процесу від сторін не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Чернівецької області від 14.08.2012р. у справі № 5027/296/2012 (суддя І.В. Марущак) позовні вимоги задоволено. Визнано незаконним та скасовано пункт 2 рішення ВК Чернівецької міської ради від 04.12.2001р. № 1007/24 «Про оформлення, підтвердження права комунальної власності територіальної громади м.Чернівці на будинковолодіння по вул.. Лубенській, 21 і вул.. Головній, 22 та відміну окремих пунктів рішень виконкому міської ради». Стягнуто з ВК Чернівецької міської ради на користь Чернівецької обласної ради судовий збір в розмірі 1 094,00грн.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій рішення суду вважає прийнятим з порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального права, просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог повністю. Зокрема, скаржник звертає увагу суду апеляційної інстанції на те, що в матеріалах справи відсутні підтверджуючі документи, що позивач на сьогоднішній день є власником спірного майна, та зазначає, що будівля по вул.. Головній, 22 у м. Чернівці залишилась у комунальній власності.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 05.09.2012р. прийнято апеляційну скаргу до провадження та призначено до розгляду в судовому засіданні на 04.10.2012р. Ухвалою суду від 04.10.2012р. задоволено клопотання позивача та відповідача про відкладення розгляду справи та розгляд справи відкладено на 01.11.2012р.
Представник позивача в судовому засіданні 01.11.2012р. та у відзиві на апеляційну скаргу проти доводів, наведених скаржником заперечив, рішення суду першої інстанції вважає законним та обґрунтованим, в зв`язку з чим просить рішення господарського суду Чернівецької області від 14.08.2012р. залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Відповідач в судове засідання не з`явився, надіслав телеграму від 31.10.2012р., якою повідомив, що у зв`язку з економією бюджетних коштів уповноважений представник останнього не має можливості особисто прибути в судове засідання та зазначив , що доводи, викладені в апеляційній скарзі підтримує та наполягає на її задоволенні.
Представники третіх осіб в судове засідання не з`явились.
Розглянувши подану апеляційну скаргу, матеріали справи, відзив на апеляційну скаргу, заслухавши пояснення представника позивача, Львівський апеляційний господарський суд встановив наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 5 листопада 1991 р. № 311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю»проведено розмежування між комунальним та державним майном.
Пунктом 2 даної Постанови передбачено: «Міністерствам і відомствам України, органам, уповноваженим управляти державним майном, здійснити до 1 січня 1992 р. передачу державного майна, яке перебуває у їх віданні, до комунальної власності згідно із затвердженим цією постановою переліком».
Пунктом 3 вищевказаної Постанови установлено, що розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя провадиться облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами з участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів.
На підставі постанови КМУ від 5 листопада 1991 р. № 311, Чернівецькою обласною радою народних депутатів 27 грудня 1991 року було прийнято рішення «Про перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів»(а.с 47, 48), яким затверджено переліки об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів (п.1 Рішення), (додатки 1, 2 та 3) (а.с.49-65).
Пунктом 2 даного рішення передбачено: «Виконавчим комітетам обласної, Чернівецької міської та районних Рад народних депутатів, обласним управлінням, відомствам та іншим господарським органам, уповноваженим управляти майном місцевих Рад області, станом нa 1 січня 1992 року провести інвентаризацію будівель, споруд, обладнання, іншого майна та грошових коштів в госпрозрахункових підприємствах, організаціях та установах, що знаходяться на утриманні місцевих бюджетів і до 1 лютого 1992 року передати їх згідно переліків у комунальну власність відповідним Радам народних депутатів»
Згідно з п.2.10 додатку №1 до вказаного рішення віднесено до Переліку державного майна, що знаходиться у комунальній власності обласної Ради народних депутатів обласний театр ляльок (а.с.49-56).
На виконання вказаного рішення, заступник Міністра культури України та заступник голови облвиконкому 01.01.1992 р. склали Акт передачі у комунальну власність Чернівецькій обласній Раді народних депутатів підприємств, установ та організацій, що були у підпорядкуванні Міністерства культури України під номером 3 в якому зазначено Облтеатр ляльок (а.с. 13).
Додатком №2 до вказаного рішення Чернівецької обласної ради народних депутатів закріплено «Перелік державного майна підприємств, установ і організацій, яке безоплатно передається до комунальної власності Чернівецької міської Ради народних депутатів»(а.с.57-61), об'єкту нерухомості по вул.Головна, 22 м.Чернівці не значиться.
Слід зазначити, що відповідно до рішення виконавчого комітету Чернівецької міської ради народних депутатів №406/24 від 24.09.1991 р. «Про переіменування окремих вулиць», вулиця Леніна переіменована у вул.Головну (а.с. 131).
25.01.1992р. Чернівецькою міською радою народних депутатів було прийнято рішення № 253 «Про перелік об`єктів комунальної власності Чернівецької міської Ради народних депутатів»(а.с.7-12). З даного рішення вбачається, що в переліку об'єктів комунальної власності Чернівецької міської Ради народних депутатів, об'єкт нерухомості по вул.Головна, 22 м.Чернівці не значиться.
Також Чернівецька обласна рада 25.12.1997р. прийняла рішення «Про перелік об`єктів комунальної власності», яким підтвердила право комунальної власності обласної ради на об'єкти згідно переліку (додаток 1). В додатку 1 до даного рішення зазначено Обласний театр ляльок вул..Головна, 22 (а.с.137-139).
Відповідно до ч.2. п.10 розділу V Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" майно передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте ними на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи.
Керуючись зазначеною нормою, Чернівецька обласна рада 09.07.1998р. прийняла рішення №45-2/98 "Про порядок управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області" і затвердила перелік об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, яким підтвердила, об'єкт нерухомості Обласний театр ляльок по вул.Головній, 22 м.Чернівці є об'єктом спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області (а.с.14).
Рішенням №37-7/99 від 06.05.1999 р. «Про протест в.о. прокурора Васильчука О.К. від 17.03.1999р. № 07/92/75-99 вих. на пункт 2 рішення 2-ої сесії Чернівецької обласної ради ХХІІІ скликання № 45-2/98 від 09.07.1998р. «Про порядок управління об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області» Чернівецька обласна рада залишила чинним додаток № 2 до зазначеного рішення "Про порядок управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області" в частині переліку об`єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, області (а.с. 16)
Вищезазначені рішення, як встановлено судом першої інстанції та як видно з матеріалів справи, не оскаржувалися те не відмінені.
Слід зазначити, що 04.12.2001 року виконавчий комітет Чернівецької міської ради прийняв рішення № 1007/24 "Про оформлення, підтвердження права комунальної власності територіальної громади м.Чернівці на будинковолодіння по вул..Лубенській,21 і вул.Головній,22 та відміну окремих пунктів рішень виконкому міської ради», пунктом 2 якого зазначено: «Підтвердити право комунальної власності територіальної громади м.Чернівці на будинковолодіння по вул Головній,22 в цілому загальною площею 1444,2 кв.м. (а.с. 15).
Прийняття ВК Чернівецької міської ради вказаного рішення стало підставою для звернення Чернівецької обласної ради з позовом (з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог) (а.с.19) про визнання незаконним та скасування пункту 2 рішення ВК Чернівецької міської ради "Про оформлення, підтвердження права комунальної власності територіальної громади м.Чернівці на будинковолодіння по вул..Лубенській,21 і вул.Головній,22 та відміну окремих пунктів рішень виконкому міської ради»від 04.12.2001р. № 1007/24.
Суд апеляційної інстанції вважає дані вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 142 Конституції України: «матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад».
Майно передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте ними на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи (ч. 2 п. 10 розділу V Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Як зазначалось вище, на момент прийняття рішення Чернівецькою обласною радою народних депутатів від 27 грудня 1991 року, Чернівецький обласний театр ляльок знаходився за адресою: вул. Леніна (на даний час вул..Головна), 22, м.Чернівці, підтвердженням чого зокрема є : довідка Академічного обласного театру ляльок №68 від 14.08.2012 р. (а.с. 130); матеріали інвентарної справи на будинковолодіння розташоване за адресою: вул. Леніна (на даний час вул..Головна), 22, м. Чернівці (а.с. 123-126, 133-136); листом Чернівецького обласного театру ляльок №92 від 07.04. 1983 р. (а.с. 125) та Актом передачі від 18.02.1983 р. (а.с. 126).
Покликання відповідача на те, що позивачу не передавалась спірна будівля, а лише інвентар спростовується самим текстом постанови КМУ від 5 листопада 1991 р. № 311 та Актом передачі у комунальну власність Чернівецькій обласній Раді від 01.01.1992 р. (а.с. 13), де зазначено «основні виробничі засоби»до яких належить також нерухомість.
Окрім того, у вищевказаному рішенні Чернівецької обласної ради від 25.12.1997 р. «Про перелік об`єктів комунальної власності обласної ради» зазначено адресу «вул..Головна, 22»та установу «Обласний театр ляльок».
Скаржник у поданій апеляційній скарзі покликається на те, що Чернівецькій міській раді видавалось реєстраційне посвідчення, яке на підставі діючої на той час Інструкції про порядок державної реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб, затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політки України від 09.06.1998р. № 121, прирівнювалось до правовстановлюючого документа, що підтверджував право власності. Окрім того, в даному реєстраційному посвідченні зазначено, що останнє видане на підставі рішення Чернівецького міськвиконкому № 104 від 14.03.1972р., а також стоїть дата його видачі 13.06.1972р. (а.с. 97 на звороті).
Окрім того, в матеріалах справи міститься лист Чернівецького обласного БТІ №393 від 19.03.1998 р. де зокрема зазначено: «Обласний театр ляльок вул..Головна, 22 за місцевою Радою згідно рішення №104 від 14.03.1972 р.»(а.с. 140-141).
Також в листі Чернівецького обласного БТІ №185 від 13.02.2001 р. зазначено: «Чернівецьке ДОБТІ повідомляє, право власності на будівлю №22 по вул. Головній (бувша Леніна) м.Чернівці зареєстровано за міською радою на підставі рішення Чернівецького міськвиконкому № 104 від 14.03.1972 р. Загальна площа будівлі складає 1444,2 кв.м.»(а.с. 98).
В рішенні виконкому Чернівецької міської ради депутатів трудящих №104/6 від 14.03.1972 р. "Про встановлення права власності на будинки за місцевою радою міста Чернівці" зазначено: «Встановити право власності на будинки, що їх перелічено в додатках №№ 1-13 до цього рішення за місцевою Радою м.Чернівці»(а.с.145). В додатку №1 (Список по ЖРЕП №1) до даного рішення (а.с. 146) зазначено під номером 24 адресу вул.Леніна, 22.
Проте, дані покликання скаржника спростовуються наступним.
Відповідно до ст.5 Конституції УРСР (яка діяла на момент прийняття ВК Чернівецькою міською радою оспорюваного рішення) було встановлено що Соціалістична власність в УРСР має форму або державної власності (всенародне добро), або форму кооперативно-колгоспної власності (власність окремих колгоспів, власність кооперативних об'єднань).
Згідно з статтею 10 Конституції Української Радянської Соціалістичної Республіки (прийнятої позачерговою сьомою сесією Верховної Ради Української РСР дев'ятого скликання 20.04.1978) встановлено, що основу економічної системи Української РСР становить соціалістична власність на засоби виробництва у формі державної (загальнонародної) і колгоспно-кооперативної власності.
У відповідності до статті 87 Цивільного кодексу Української РСР (в редакції 1963 року), соціалістичною власністю є: державна (загальнодержавна) власність; колгоспно-кооперативна власність; власність профспілкових та інших громадських організацій.
Статтею 89 Цивільного кодексу Української РСР визначено, що державна власність - основна форма соціалістичної власності. Держава є єдиним власником всього державного майна.
Таким чином, покликання скаржника на реєстраційне посвідчення є необґрунтованими, оскільки спростовуються вищезазначеними нормами законодавства, які діяли на момент вчинення спірних правовідносин.
Виходячи із аналізу вищезазначених норм, на момент прийняття рішення виконкому Чернівецької міської ради депутатів трудящих №104/6 від 14.03.1972 р. існувало лише дві форми власності державна та колгоспно-кооперативна.
Таким чином, прийняття виконавчим комітетом Чернівецької міської ради депутатів трудящих рішення по спірному об'єкту свідчить про те, що даний об'єкт перебував у державній формі власності. Адже ради депутатів трудящих та їхні виконавчі комітети входили до системи органів державної влади.
Розподіл державної власності на державну та комунальну проходив на підставі постанови КМУ від 5 листопада 1991 р. № 311, та в послідуючому на підставі рішення Х сесії ХХІ скликання Чернівецької обласної ради народних депутатів від 27 грудня 1991 року «Про перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів».
У відповідності до ст.. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в України»(в редакції чинній на момент прийняття рішення) встановлені делеговані повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад до яких належить в тому числі облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Відповідно виконавчий комітет Чернівецької міської ради мав право реєструвати право власності, а не підтверджувати його.
Статтею 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно»(в редакції чинній на момент прийняття рішення) передбачений виключний перелік документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно, а саме: державний акт про право власності на земельну ділянку; нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу, довічного утримання, дарування, міни земельної ділянки або іншого нерухомого майна; договір про приватизацію майна державних підприємств; договір купівлі-продажу нерухомого майна, зареєстрований на біржі в установленому порядку; нотаріально посвідчений договір про поділ, перерозподіл, об'єднання нерухомого майна; свідоцтво про право на спадщину; свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя; свідоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів; свідоцтво про право власності на будівлю (частину будівлі), споруду; рішення суду про право власності на об'єкт незавершеного будівництва; акти прийому нерухомого майна до експлуатації; договори про іпотеку, оренду строком більше одного року, інші визначені законом документи щодо речових прав на нерухоме майно; рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, що набрали законної сили; інші акти органів державної влади або органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, прийнятих у межах повноважень, визначених законом.
Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 №7/5, яке визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні, не передбачено порядку підтвердження права власності на будівлі та нежитлові приміщення.
У відповідності до ч.2 ст.19 Конституції України суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України (ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Відповідно до пункту 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Беручи до уваги все вищенаведене та виходячи з вищезазначених норм права, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду приходить до висновку, що Виконавчим комітетом Чернівецької міської ради оспорюване рішення від 04.12.2001р. № 1007/24 «Про оформлення, підтвердження права комунальної власності територіальної громади м. Чернівці на будинковолодіння по вул.. Лубенській, 21 і вул.. Головній, 22 та відміну окремих пунктів рішень виконкому міської ради» прийняте з перевищенням наданих законом повноважень, без наявності необхідних підстав, про що судом першої інстанції зроблено правильний висновок та підставно визнано незаконним та скасовано пункт 2 даного рішення.
Статтею 32 ГПК України встановлено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Проте, скаржниками не подано доказів, які б спростовували факти, викладені в позовні заяві, а доводи, наведені в апеляційній скарзі не спростовують правомірність висновків, викладених в оспорюваному рішенні суду першої інстанції.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення місцевого господарського суду є законним, обґрунтованим, прийнятим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому його слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись, ст.ст. 99, 101, 103, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ :
1. Рішення господарського суду Чернівецької області від 14.08.2012р. року у справі № 5027/296/2012 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з розділом ХІІ-1 ГПК України.
3. Справу передати до господарського суду Чернівецької області.
Головуючий суддя Кравчук Н.М.
судді Скрипчук О.С.
Якімець Г.Г.