Рішення № 27354457, 23.10.2012, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
23.10.2012
Номер справи
5023/4006/12
Номер документу
27354457
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" жовтня 2012 р.Справа № 5023/4006/12 вх. № 4006/12

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Добрелі Н.С.

при секретарі судового засідання Шевченко А.О.

за участю представників сторін:

позивача - Голик М.В., за довіреністю № 1 від 28.09.2012 року; відповідача - Рябова О.Є., за довіреністю № 843/22 від 27.12.2011 року;

розглянувши справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю НВФ "Мрія - Нова технологія"

до Публічного акціонерного товариства ДЕК "Центренерго" в особі відокремленого структурного підрозділу Зміївська ТЕС ВАТ ДЕК "Центренерго", с. Комсомольське

про визнання недійсним рішення комітету з конкурсних торгів

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Науково - виробнича фірма "Мрія-Нова Технологія" звернулось до господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить скасувати рішення Комітету з конкурсних торгів ПАТ «Центренерго» в особі Зміївської ТЕС від 01.08.2012 року про відхилення пропозиції ТОВ НВФ «Мрія - НТ»; зобов'язати Комітет з конкурсних торгів ПАТ «Центренерго» в особі Зміївської ТЕС визначити переможця торгів на підставі поданих пропозицій конкурсних торгів відповідно до Закону України "Про здійснення державних закупівель". Судові витрати просить покласти на відповідача. Позовні вимоги обґрунтовує порушенням з боку відповідача процедури конкурсних торгів.

Ухвалою суду від 06.09.12р. за позовною заявою було порушено провадження по справі та призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні.

01.10.12р. представник відповідача надав заперечення на позовну заяву, в яких проти позову заперечує та зазначає, що пропозицію позивача було відхилено на підставі того, що пропозиція конкурсних торгів не відповідала умовам документації конкурсних торгів, а саме: загальна вартість продукції в комерційній пропозиції надана без урахування ціни за одиницю товару, в наданій довідці про наявність досвіду виконання аналогічних договорів не зазначено період, а також надав документи для долучення документів до матеріалів справи.

02.10.12р. представник позивача надав письмові пояснення до позовної заяви в яких вказав, що в позовній заяві позивачем вказано на права, які було порушено відповідачем; також, позивач зазначив про необхідність залучення до участі у справі третьої особи, а саме Товариство з обмеженою відповідальністю «Альхім», оскільки зазначає, що дане Товариство відповідно до Повідомлення №44/1987-6229 учасникам про результати процедури закупівлі від 01.08.2012 року є переможцем конкурсних торгів, що проводило ПАТ «Центренерго» в особі Зміївської ТЕС по закупівлі «Продукти хімічні різні технічного призначення»(24.66.4) (піноутворювач). Рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки ТОВ «Альхім» адже в позовній заяві позивач просить суд скасувати рішення Комітету з конкурсних торгів ПАТ «Центренерго» в особі Зміївської ТЕС від 01.08.2012 року про відхилення пропозиції ТОВ НВФ «Мрія - НТ» та зобов'язати визначити переможця на підставі поданих пропозицій конкурсних торгів. У випадку задоволення позовних вимог по Справі №5023/4006/12 ПАТ «Центренерго» в особі Зміївської ТЕС вимушене буде визначити переможця на підставі поданих пропозицій конкурсних торгів, а отже можливе встановлення іншого переможця конкурсних торгів. Таким чином, ТОВ НВФ «Мрія - НТ» пропонує залучити до участі у справі в якості третьої сторони ТОВ «Альхім» на боці відповідача.

15.10.12р. представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити, судові витрати залишити за позивачем, вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню у зв`язку з тим, що пропозицію позивача було відхилено на підставі того, що пропозиція конкурсних торгів не відповідала умовам документації конкурсних торгів, а саме: загальна вартість продукції в комерційній пропозиції надана без урахування ціни за одиницю товару, в наданій довідці про наявність досвіду виконання аналогічних договорів не зазначено період, а також зазначає, що дії Публічного акціонерного товариства "Центренерго" в особі Зміївської теплової електричної станції повністю узгоджені приписами Закону України "Про здійснення державних закупівель".

16.10.12р. представник позивача надав пояснення на заперечення щодо позовних вимоги, в яких вказав, що як було зазначено в позовній заяві, ТОВ НВФ «Мрія - НТ» з метою мирного врегулювання спору «08»серпня 2012 року направило до ПАТ «Центренерго» Листа №404 з проханням встановити наявність порушення процедури закупівлі та скасувати рішення ПАТ «Центренерго» в особі Зміївської ТЕС про акцептування пропозиції конкурсних торгів. Але на даний Лист жодної відповіді не було отримано. Також, позивач зазначив, що відповідно до частини 2 статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Крім того, 09 липня 2002 року Конституційний суд України виніс Рішення № 15-рп/2002 у справі за конституційним зверненням Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім "Кампус Коттон клаб" щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів) яким вирішив: положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист. Таким чином, позивач, подаючи Позовну заяву до Господарського суду Харківської області, жодним чином не порушило чинного законодавства України.

16.10.12р. представник позивача надав клопотання про залучення до участі справі третьої особи, в якому просить суд залучити Товариство з обмеженою відповідальністю «Альхім»(08132, Київська обл., м. Вишневе, вул. Київська, 8; код ЄДРПОУ 32740136) в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на стороні Відповідача по справі №5023/4006/12 за позовом ТОВ НВФ «Мрія - НТ» до ПАТ «Центренерго» в особі Зміївської ТЕС про визнання недійсним рішення комітету з конкурсних торгів ПАТ «Центренерго» в особі Зміївської ТЕС про визначення переможця процедури закупки продуктів хімічних різного технічного призначення (24.66.4) (піноутворювач).

Ухвалою суду від 16.10.12р. відмовлено в задоволенні клопотання представника позивача про залучення до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «Альхім».

23.10.12р. представник позивача надав клопотання в якому просить суд долучити до матеріалів справи письмові пояснення до позовної заяви, в яких вважає підстави для відхилення відповідачем конкурсної пропозиції ТОВ НВФ "Мрія - НТ", такими, що суперечать діючому законодавству України.

23.10.12р. представник відповідача надав заяву про долучення документів до матеріалів справи, які долучено судом до матеріалів справи.

Представника позивача в судовому засіданні 23.10.12р. підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд позов задовольнити.

Пояснення представника відповідача - заперечує проти позову в повному обсязі, просить суд відмовити в задоволенні позову.

Враховуючи те, що норми ст. 65 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.

Беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів покладено на сторони, а також те, що ухвалою суду від 16.10.12 року сторони було повідомлено, що у разі неявки їх представників у судове засідання та ненадання витребуваних судом документів, суд має право розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши доводи позовної заяви, повно та всебічно дослідивши обставини справи та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

04.06.12р. в Державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель №67 (669) (оголошення № 212356), було опубліковано оголошення про проведення закупівлі «Продукти хімічні різні технічного призначення (24.66.4) (піноутворювач) Публічним акціонерним товариством «Центренерго» в особі Зміївської теплової електричної станції (далі - ПАТ «Центренерго» в особі Зміївської ТЕС), розташованим за адресою: Харківська обл., Зміївський р-н, смт. Комсомольське, Балаклійське шосе, 2, Зміївська ТЕС, через процедуру відкритих торгів.

Додатком №1 до документації конкурсних торгів визначено форму комерційної пропозиції на закупівлю: «Продукти хімічні різні технічного призначення» (24.66.4) (піноутворювач). В зазначеній формі встановлено необхідність вказати ціну за одиницю товару. ПАТ «Центренерго» в особі Зміївської ТЕС зобов'язало всіх учасників процедури конкурсної закупівлі подавати комерційні пропозиції у відповідності за формою та змістом, що визначені у Додатку №1 до документації конкурсних торгів (ч.2 Розділу 3 Документації конкурсних торгів).

05.07.12р. ТОВ НВФ «Мрія - НТ» надало ПАТ «Центренерго» в особі Зміївської ТЕС свою пропозицію конкурсних торгів. Пропозиція конкурсних торгів була подана в письмовій формі за підписом генерального директора ТОВ НВФ «Мрія - НТ» Сазонова В.П., прошита, пронумерована та скріплена печаткою у запечатаному конверті. До неї ввійшли повний перелік документів згідно з документацією конкурсних торгів.

05.07.12р. 14:00 було розкрито пропозиції конкурсних торгів по закупівлі продуктів хімічних різних технічного призначення (24.66.4) (піноутворювач) за адресою: Харківська обл., Зміївський р-н., смт. Комсомольське, Балаклійське шосе, 2, що підтверджується Протоколом про розкриття пропозицій конкурсних торгів №24.66.4/4/12 від 05.07.2012 року та Додатком №1 до нього. В Додатку №1 до Протоколу про розкриття пропозицій конкурсних торгів №24.66.4/4/12 від 05.07.2012 року зазначено інформацію про наявність документів, передбачених документацією конкурсних торгів. Додатком №1 до вищезгаданого Протоколу підтверджується надання ТОВ НВФ «Мрія - НТ» всіх документів, передбачених документацією конкурсних торгів.

06.08.12р. ТОВ НВФ «Мрія - НТ» отримало лист вих. №44/1981-6223 від 01.08.12р., яким ПАТ «Центренерго» в особі Зміївської ТЕС повідомило позивача, що рішенням комітету з конкурсних торгів ПАТ «Центренерго» в особі Зміївської ТЕС було відхилено пропозицію ТОВ НВФ «Мрія - НТ» на підставі того, що пропозиція конкурсних торгів не відповідає умовам документації конкурсних торгів, а саме: загальна вартість продукції в комерційній пропозиції надана без урахування ціни за одиницю товару; в наданій довідці про наявність досвіду виконання аналогічних договорів не зазначено період.

Позивач, у позовній заяві зазначив, що при розкритті пропозицій конкурсних торгів виявилось, що запропонована ТОВ НВФ «Мрія - НТ» ціна є найменшою серед поданих пропозицій, що було зафіксовано у Протоколі про розкриття пропозицій конкурсних торгів №24.66.4/4/12 від 05.07.2012 року.

Як зазначив позивач в позовній заяві, ціна пропозиції конкурсних торгів була єдиним критерієм оцінки пропозицій конкурсних торгів, що підтверджується Додатком №4 до документації конкурсних торгів.

Таким чином, позивач вважає, що ПАТ «Центренерго» в особі Зміївської ТЕС неправомірно відхилив подану ТОВ НВФ «Мрія - НТ» пропозицію конкурсних торгів, оскільки комерційна пропозиція, надана ТОВ НВФ «Мрія - НТ» у складі пропозиції конкурсних торгів складена у повній відповідності до вимог Додатку №1 до Документації конкурсних торгів на закупівлю продуктів різних хімічних технічного призначення (24.66.4) (піноутворювач).

ТОВ НВФ «Мрія - НТ» з метою мирного врегулювання спору 08.08.12р. направило до ПАТ «Центренерго» Листа № 404 з проханням встановити наявність порушення процедури закупівлі та скасувати рішення ПАТ «Центренерго» в особі Зміївської ТЕС про акцептування пропозиції конкурсних торгів. Відповіді на зазначений лист ТОВ НВФ «Мрія - НТ» надано не було.

Такі дії на думку позивача свідчать про порушення його законних прав та інтересів, що і стало підставою для звернення до суду з відповідною позовною заявою.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них суд виходить з наступного.

За своєю правовою природою оспорюванні позивачем рішення комітету конкурсних торгів ПАТ «Центренерго» в особі Зміївської ТЕС про відхилення його пропозиції і визначення переможця, опосередковані відповідними протоколами є індивідуально-правовими актами ненормативного характеру у розумінні відповідних визначень, наведених в абз. 1 п.4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009р. № 7-рп/2009 та абз. 3 п. 1 Роз'яснення ВАСУ „Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів" від 26.01.2000р. N 02-5/35, які безпосередньо пов'язані із реалізацією прав суб'єктів господарювання як учасника закупівель.

Відповідно до приписів ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України застосування судом будь-якого способу судового захисту вимагає наявності (доведеності належними у розумінні ст. 34 Господарського процесуального кодексу України доказами) наступної сукупності умов:

- наявність у Позивача певного суб'єктивного права або інтересу;

- порушення (невизнання або оспорювання) означеного права/інтересу відповідачем;

- належність обраного способу судового захисту (з точки зору адекватності порушення і спроможності його усунути та поновити (захистити) право або інтерес та закріплення положеннями діючого законодавства), і відсутність будь-якої з них унеможливлює задоволення позову.

Наявність у позивача статусу учасника конкурсних торгів у світлі змісту п. 33 ч. 1 ст. 1 Закону України „Про здійснення державних закупівель", приписів ст. 124 Конституції України відносно розповсюдження юрисдикції судів на всі правовідносини у державі та правової позиції Вищого господарського суду України, викладеної в п. 2 Постанови Пленуму від 24 жовтня 2011 року N 10, зумовлює висновок суду про можливість ініціації Приватного підприємства "Паралеле. Піпед" питання про дійсність оскаржуваних рішень.

Виходячи із наведених позивачем підстав позову у розумінні їх визначення в абз. 3 п. 3.12. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р., в контексті яких судом визначається та оцінюється наявність порушення прав (інтересів) ПАТ «Центренерго» в особі Зміївської ТЕС, заявник позову вбачає у безпідставному відхилені його пропозиції, що відповідала всім вимогам документації конкурсних торгів та Закону України „Про здійснення державних закупівель".

Втім, встановлені судом обставини унеможливлюють правомірність означених претензій Позивача до результатів проведених торгів і зокрема до відхилення його пропозиції.

Відповідно до п.1.підпункту 25 ст.1 Закону пропозиція конкурсних торгів - це пропозиція щодо предмету закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику.

Пунктом 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про здійснення державних закупівель» державна закупівля (далі - закупівля) - придбання замовником товарів, робіт і послуг за державні кошти у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про здійснення державних закупівель» закупівлі здійснюються за такими принципами:

- добросовісна конкуренція серед учасників;

- максимальна економія та ефективність;

- відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;

- недискримінація учасників;

- об'єктивна та неупереджена оцінка пропозицій конкурсних торгів;

- запобігання корупційним діям і зловживанням.

Статтею 20 Закону України «Про здійснення державних закупівель» передбачено, що відкриті торги є основною процедурою закупівлі. Під час проведення процедури відкритих торгів пропозиції конкурсних торгів мають право подавати всі зацікавлені особи.

Частинами 1, 2, 3 ст. 21 вищевказаного Закону встановлено, що оголошення про проведення процедури відкритих торгів безоплатно публікується в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель та безоплатно розміщується на веб - порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону. В оголошенні про проведення процедури відкритих торгів обов'язково зазначаються:

- найменування і місцезнаходження замовника;

- адреса веб - порталу Уповноваженого органу, на якому розміщується інформаціяпро закупівлю, відповідно до статті 10 цього Закону;

- адреса веб - сайту, на якому замовником додатково розміщується інформація про закупівлю (у разі наявності);

- найменування предмета закупівлі;

- кількість та місце поставки товарів або обсяг і місце виконання робіт чи надання послуг;

- строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

- місце отримання документації конкурсних торгів;

- місце та строк подання пропозицій конкурсних торгів;

- місце, дата і час розкриття пропозицій конкурсних торгів;

- розмір, вид та умови надання забезпечення пропозицій конкурсних торгів (якщо замовник вимагає його надати);

- прізвище, ім'я та по батькові, посада та адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками;

- реєстраційний рахунок замовника, відкритий в органах Державної казначейської служби України (у разі здійснення закупівлі за рахунок бюджетних коштів).

В оголошенні може зазначатися додаткова інформація, визначена замовником. Строк для подання пропозицій конкурсних торгів не може бути меншим, ніж 30 днів з дня опублікування оголошення про проведення процедури відкритих торгів у державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель.

Частинами 1, 3, 5 ст. 16 Закону передбачено, що замовники у разі проведення процедур закупівель, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті, визначають кваліфікаційні критерії до учасників або учасників попередньої кваліфікації з числа тих, що встановлені частиною другою цієї статті. Замовник може встановлювати такі кваліфікаційні критерії:

- наявність обладнання та матеріально-технічної бази;

- наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід;

- наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів;

- наявність фінансової спроможності (баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, довідка з обслуговуючого банку про відсутність (наявність) заборгованості за кредитами).

Визначені замовником згідно з цією статтею кваліфікаційні критерії та перелік документів, що підтверджують інформацію учасників або учасників попередньої кваліфікації про відповідність їх таким критеріям, зазначаються в документації конкурсних торгів або кваліфікаційній документації та вимагаються під час проведення переговорів з учасником (у разі застосування процедури закупівлі в одного учасника). Усі пропозиції конкурсних торгів або кваліфікаційні пропозиції, які відповідають кваліфікаційним критеріям, встановленим частиною другою цієї статті, та за відсутності інших, передбачених цим Законом, підстав для їх відхилення, допускаються до оцінки.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 22 Закону після оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі кожна фізична/юридична особа має право безоплатно отримати документацію конкурсних торгів. Документація конкурсних торгів повинна містити:

1) інструкцію з підготовки пропозицій конкурсних торгів;

2) кваліфікаційні критерії до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб документального підтвердження відповідності учасників встановленим критеріям та вимогам згідно із законодавством;

3) інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, в тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). При цьому технічна специфікація

повинна містити: детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, в тому числі їх технічні та якісні характеристики; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі, у разі якщо опис скласти неможливо або якщо доцільніше зазначити такі показники; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов'язану з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами. Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретні торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі якщо таке посилання є необхідним, специфікація повинна містити вираз "або

еквівалент". Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля;

4) кількість товару та місце його поставки;

5) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;

6) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;

7) проект договору або основні умови, які обов'язково будуть включені до договору про закупівлю;

8) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані пропозиції конкурсних торгів, у разі якщо учасникам дозволяється подати пропозиції конкурсних торгів стосовно частини предмета закупівлі (лота);

9) перелік критеріїв та методику оцінки пропозицій конкурсних торгів із зазначенням питомої ваги критеріїв;

10) строк, протягом якого пропозиції конкурсних торгів вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття пропозицій конкурсних торгів;

11) інформацію про валюту, в якій повинна бути розрахована і зазначена ціна пропозиції конкурсних торгів;

12) інформацію про мову (мови), якою (якими) повинні бути складені пропозиції конкурсних торгів;

13) зазначення способу, місця та кінцевого строку подання пропозицій конкурсних торгів;

14) порядок надання роз'яснень щодо документації конкурсних торгів;

15) розмір, вид та умови надання забезпечення пропозицій конкурсних торгів (якщо замовник вимагає його надати);

16) розмір, вид, умови надання, умови повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);

17) місце, дату і час розкриття пропозицій конкурсних торгів;

18) прізвище, ім'я та по батькові, посаду та адресу однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками.

Документація конкурсних торгів може містити також іншу інформацію, відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме документації конкурсних торгів на закупівлю: «Продукти хімічні різні технічного призначення (24.66.4) (піноутворювач) (а. с. 19, т. 1) в додатку №1 (форма комерційної пропозиції) до документації передбачено наступні умови:

- найменування продукції;

- ДСТУ, ТУ;

- кількість;

- ціна за одиницю, грн.., з ПДВ;

- вартість, грн.., з ПДВ;

- загальна вартість пропозиції, грн., в т.ч. ПДВ;

- умови поставки;

- умови оплати;

- термін поставки;

- статус платника податку (вказати систему оподаткування);

- статус платника ПДВ (платник чи не платник ПДВ).

В Додатку №2 до документації конкурсних торгів кваліфікаційними критеріями до учасників є:

1. Наявність обладнання та матеріально-технічної бази:

- надати довідку в довільній формі з переліком обладнання та матеріально - технічної бази.

2. Наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід:

- надати довідку в довільній формі про кваліфікацію працівників які будуть залучені при виконанні умов договору за результатом торгів.

3. Наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів:

- надати довідку в довільній формі за останній рік.

4. Наявність фінансової спроможності:

- надати завірену Учасником копію балансу за 2011 рік або довідку в довільній формі, що відповідно до діючого законодавства підприємство учасника дану звітність не надає;

- надати завірену Учасником копію звіту про фінансові результати за 2011 рік або довідку в довільній формі, що відповідно до діючого законодавства підприємство учасника дану звітність не надає;

- надати завірену Учасником копію звіту про рух грошових коштів за 2011 рік або довідку в довільній формі, що відповідно до діючого законодавства підприємство учасника дану звітність не надає;

- надати оригінал або нотаріально завірену копію довідки з обслуговуючих банків про відсутність (наявність) заборгованості за кредитами, дійсної на момент розкриття пропозицій конкурсних торгів та виданої не раніше дати публікації оголошення про проведення відкритих торгів.

Відповідно до ч.1 ст. 23 Закону України «Про здійснення державних закупівель» учасник, який отримав від замовника документацію конкурсних торгів, має право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання пропозицій конкурсних торгів звернутися до замовника за роз'ясненнями щодо документації конкурсних торгів. Замовник повинен надати роз'яснення на запит протягом трьох днів з дня його отримання всім особам, яким було надано документацію конкурсних торгів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач не звертався до відповідача за роз'ясненнями щодо документації конкурсних торгів.

Частинами 1, 3 ст. 27 Стаття 27. Закону України «Про здійснення державних закупівель» передбачено, що розкриття пропозицій конкурсних торгів здійснюється в день закінчення строку їх подання у час та в місці, що зазначені в оголошенні про проведення процедури закупівлі. Під час розкриття пропозицій конкурсних торгів перевіряється наявність чи відсутність усіх необхідних документів, передбачених документацією конкурсних торгів, а також оголошуються найменування та місцезнаходження кожного учасника, ціна кожної пропозиції конкурсних торгів або частини предмета закупівлі (лота). Зазначена інформація вноситься до протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів.

Частинами 4, 5, 8 ст. 28 закону встановлено, що замовник проводить оцінку пропозицій конкурсних торгів, які не було відхилено згідно з цим Законом.

Замовник визначає переможця торгів з числа учасників, пропозиції конкурсних торгів яких не було відхилено згідно з цим Законом (у кількості не менше двох), на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених у документації конкурсних торгів. Критеріями оцінки є: у разі здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, що виробляються, виконуються чи надаються не за окремо розробленою специфікацією (технічним проектом), для яких існує постійно діючий ринок - ціна; За результатом розгляду та оцінки пропозицій конкурсних торгів складається протокол оцінки пропозицій конкурсних торгів за формою, встановленою Уповноваженим органом.

Позивачем було подано форму комерційної пропозиції на закупівлю: «Продукти хімічних різні технічного призначення (24.66.4) (піноутворювач)» (а.с. 32, т. 1) відповідно до якої:

- найменування товару: піноутворювач загального призначення для гасіння пожеж «Пірена-1»;

- одиниця виміру: кг.;

- ДСТУ, ТУ: ДСТУ 3789-98, ТУ У 24.6-20166240-002:2010;

- кількість: 5160

- ціна за одиницю, грн.., з ПДВ: 8304,00;

- вартість грн.., з ПДВ 42848,64;

- всього з ПДВ 42848,64

- в т.ч. ПДВ 7141,44.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме протоколу про розкриття пропозицій конкурсних торгів №24.66.4/4/12 від 05.07.12р. (а. с. 34 т. 1) переможцем визначено ТОВ «Альхім».

Відповідно до форми комерційної пропозиції на закупівлю: «Продукти хімічні різні технічного призначення (24.66.4) (піноутворювач)» (а. с. 104 т. 1) переможця, ТОВ «Альхім» було запропоновано наступне:

- найменування товару: піноутворювач;

- одиниця виміру: кг.;

- ДСТУ, ТУ: ДСТУ 3789-98 або ТУ виробника ТУ У 24.6-32740136-001:2006;

- кількість: 5160;

- ціна за одиницю, грн., з ПДВ: 11,64;

- вартість грн., з ПДВ: 60062,40;

- всього з ПДВ: 60064,40

- в т.ч. ПДВ 10010,40.

Частиною 5 ст.25 Закону України «Про здійснення державних закупівель» учасник має право внести зміни або відкликати свою пропозицію конкурсних торгів до закінчення строку її подання без втрати свого забезпечення пропозиції конкурсних торгів. Такі зміни чи заява про відкликання пропозиції конкурсних торгів враховуються, у разі якщо вони отримані замовником до закінчення строку подання пропозицій конкурсних торгів.

Позивачем, до суду, не надано доказів звернення до відповідача для внесення змін в свою пропозицію конкурсних торгів до закінчення строку її подання.

Таким чином, як вбачається з наданих до матеріалів справи форм комерційної пропозиції на закупівлю: «Продукти хімічних різні технічного призначення (24.66.4) (піноутворювач)» (а. с. 32, 104, т. 1) переможцем (ТОВ «Альхім») надано більш вигідну пропозицію, оскільки зазначено, що ціна за одиницю, грн., з ПДВ складає: 11,64, тоді як ТОВ НВФ «Мрія-Нова Технологія» запропоновано ціну за одиницю, грн., з ПДВ: 8304,00, що значною мірою перевищує суму запропоновану переможцем.

Також, в довідці про надання інформації про досвід виконання аналогічних договорів (а. с. 55, т. 1) позивачем не зазначено період за який було здійснено ним аналогічні договори на відміну від довідки про надання інформації про досвід виконання аналогічних договорів (а. с. 131, т. 1) наданої переможцем торгів, в якій зазначено номери договорів та дати укладення.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про здійснення державних закупівель» замовник відхиляє пропозицію конкурсних торгів, у разі

якщо:

1) учасник:

- не відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим статтею 16 цього Закону;

- не погоджується з виправленням виявленої замовником арифметичної помилки;

- не надав забезпечення пропозиції конкурсних торгів, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

2) наявні підстави, зазначені у статті 17 та частині сьомій статті 28 цього Закону;

3) пропозиція конкурсних торгів не відповідає умовам документації конкурсних торгів.

Відповідно до статті 55 Конституції України, статей 15,16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно статті 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до вимог статті 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність або відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до статті 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Таким чином, на підставі викладеного, суд приходить до висновку, що конкурсні торги щодо закупівлі: «Продукти хімічних різні технічного призначення (24.66.4) (піноутворювач)» відбулися без порушень чинного законодавства, переможця було визначено на підставі поданих учасниками пропозицій, у зв'язку з чим, суд не вбачає підстав для скасування рішення Комітету з конкурсних торгів ПАТ "Центренерго" в особі Зміївської ТЕС від 01.08.2012 року про відхилення пропозиції ТОВ НВФ "Мрія - НТ" та відмовляє в задоволенні позовних вимог.

Що стосується позовних вимог позивача про зобов'язання Комітет з конкурсних торгів ПАТ «Центренерго» в особі Зміївської ТЕС визначити переможця торгів на підставі поданих пропозицій конкурсних торгів відповідно до Закону України "Про здійснення державних закупівель" ТОВ НВФ "Мрія - НТ", господарський суд вважає за необхідне зазначити, що зазначена решта позовних вимог за своєю сутністю є похідними від оцінки судом законності відхилення пропозиції позивача, тому відмова в задоволенні позовної вимоги щодо недійсності рішення про відхилення пропозиції конкурсних торгів ПАТ "Центренерго" в особі Зміївської ТЕС ПП "Паралеле. Піпед" по предмету закупівлі «Продукти хімічних різні технічного призначення (24.66.4) (піноутворювач)» зумовлює і відмову в решті заявлених вимог з огляду на відсутність правових підстав для допущення і оцінювання цінової складової пропозиції позивача.

Крім того, необхідно зауважити на те, що подальше визначення переможцем ПАТ "Центренерго" в особі Зміївської ТЕС конкурсних торгів ТОВ НВФ "Мрія - НТ", взагалі не може зачіпати інтересів позивача, адже згідно ч. ч. 4, 5 ст. 28 Закону України „Про здійснення державних закупівель" переможець визначається виключно серед числа учасників, пропозиції яких не були відхилені та як вбачається з матеріалів позовної заяви, переможець торгів - ТОВ "Альхім", тому з огляду на викладене суд вважає, що ці обставини також є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується положеннями ст. 49 ГПК України. Судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином судові витрати покладаються на позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України; ст. ст. 1, 3, 16, 20, 21, 22, 23, 25, 27, 28, 29 Закону України «Про здійснення державних закупівель», ст.ст. 1, 4, 12, 33, 43, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Повне рішення складено 29.10.2012 р.

Суддя Добреля Н.С.