Постанова № 27351331, 09.11.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2012
Номер справи
2а/1270/8244/2012
Номер документу
27351331
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №5.8.2

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 листопада 2012 року Справа № 2а/1270/8244/2012

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В. розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Краснолуцька» про стягнення суми штрафу у розмірі 34000,00 грн., -

В С Т А Н О В И В:

25 жовтня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора м. Луганськ в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Краснолуцька» про стягнення суми штрафу у розмірі 34000,00 грн., який обґрунтовано тим, що відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензування у вигляді штрафу.

Оскільки відповідач не забезпечив виконання заходів щодо приведення надійності струмоприймачів 1-ї категорії відповідно до вимог нормативних документів та проведення випробувань параметрів електроустановок та електрообладнання у кількості 5-ти пунктів, а саме, ввести в експлуатацію резервний трансформатор для електропостачання струмоприймачів власних потреб 3-го східного вентилятора головного провітрювання; виконати випробування і вимірювання параметрів електроустаткування і електроустановок поверхні шахти акредитованими лабораторіями; встановити і ввести в експлуатацію резервний трансформатор для електропостачання для електропостачання струмоприймачів власних потреб вентиляторів 4-го похилого стовбура УВПЦ-15; змонтувати і ввести в експлуатацію пристрої АВР в мережах електропостачання струмоприймачів мережних і живильних насосів котельної; змонтувати і ввести в експлуатацію пристрої АВР в мережах струмоприймачів протипожежної насосної станції, які були виявлені під час обстеження інспектором Державної інспекції Держенергонагляду в Луганській області, відповідно до чого складено Акт перевірки № 02/23-09-492А від 03.10.2011 року, постановою №02/26-06-0027 від 06.07.2012 року на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 34000,00 грн.

Ухвалою від 26 жовтня 2012 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.

29 жовтня 2012 року відповідачем отримано копію ухвали про відкриття скороченого провадження, що підтверджується відміткою про отримання у повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення. Разом з тим, у строк, встановлений частиною 3 статті 1832 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не подано до суду заперечень проти позову (а.с.25).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд приходить до такого.

Державної інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» 15.11.2011 на адресу державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Краснолуцька» внесено припис № 02/26-06-0344, яким зобов'язано виконати заходи з усунення виявлених порушень.(а.с. 9).

Уповноваженою особою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області 06.07.2012, у присутності представника відповідача, проведено перевірку виконання припису Інспекції від 15.11.2011 № 02/26-06-0344 про усунення порушень законодавства про електроенергетику.

Актом перевірки від 06.07.2012 № 02/26-06-0027 встановлено невиконання відповідачем пунктів 1, 2, 3, 4, 5 припису від 15.11.2011 № 02/26-06-0344. (а.с. 8).

13.07.2012 Інспекцією винесено постанову № 02/26-06-0027 про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику на суму 34000,00 грн. у зв'язку з невиконанням припису від 15.11.2011 № 02/26-06-0344, постанову про накладення штрафу надіслано відповідачу листом № 16/162/1-1540 лист отримано відповідачем 19.07.12.(а.с.7).

Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади" від 15.12.1999 № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України (далі - Мінпаливенерго) визначено центральним органом виконавчої влади на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу.

Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996, та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - ДП НЕК „Укренерго") та його структурних підрозділів.

Відповідно до п. 1.2 Статуту ДП НЕК «Укренерго» воно засновано на державній власності та підпорядковується Мінпаливенерго відповідно до Указу Президента України від 14.04.2000 № 598/2000.

Головною метою діяльності ДП НЕК «Укренерго» є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій у країні (абзаци 1-4 пункту 2.1 Статуту), до основних напрямків діяльності віднесено здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Положення (п.п. 2.2.16 п. 2.2. Статуту).

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» до принципів державної політики в енергетиці належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Частиною 1 ст. 9 зазначеного закону визначено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Інспекція) у порядку, визначеному законодавством України, а частиною 5 ст. 9 зазначеного закону Інспекції надано повноваження щодо застосування, у встановленому порядку, санкцій до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів у сфері ПЕК.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензування у вигляді штрафу.

Пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312, передбачено, що суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку. До теперішнього часу штраф відповідачем не сплачено.

Частиною 6 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» визначено, що суми штрафів повинні сплачуватися до Державного бюджету України.

Несплата суб'єктами господарювання сум штрафів, накладених Державною інспекцією з енергонагляду унеможливлює виконання державою відповідних економічних програм та спричиняє значні негативні наслідки у сфері ПЕК.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які прокурор посилається та їх обґрунтування.

Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи прокурора є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 17, 94, 158-163, 167, 1832, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» задовольнити повністю.

Стягнути державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Краснолуцька» (94500, Луганська область, м. Красний Луч, вул. Косіора, 10, ЄДРПОУ 32446546) до Державного бюджету України (п/р31115106700039, до УДКС у м. Красний Луч Луганської області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 804013, код 37983618) суму штрафу у розмірі 34000,00 грн.(тридцять чотири тисячі гривень).

Копію постанови надіслати сторонам невідкладно.

Постанова набирає законної сили у порядку визначеному ст.254 КАС України.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.

СуддяТ.В. Смішлива