Постанова № 27317440, 01.10.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2012
Номер справи
0870/7230/12
Номер документу
27317440
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2012 року о/об 12 год. 21 хв. Справа № 0870/7230/12

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., за участю секретаря судового засідання Тєтєрєвої К.О., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства «Агрофірма «Перше травня»

до Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000202303 від 16.02.2012, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Приватного підприємства «Агрофірма «Перше травня» до Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби, в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000202303 від 16.02.2012 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 105 312 грн. 50 коп., в тому числі за основним платежем - 84 250 грн. 00 коп., за штрафними санкціями - 21062 грн. 50 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Вільнянською міжрайонною державною податковою інспекцією Запорізької області Державної податкової служби проведено планову виїзну перевірку Приватного підприємства «Агрофірма «Перше травня», за результатами якої складено Акт перевірки № 1102/23/30796674 від 30.12.2011. На підставі акту перевірки винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 00000202303 від 16.02.2012. Позивач не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, зазначає, що ПП «Агрофірма «Перше травня», як суб'єкт спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, уклало договір №б/н від 01.07.2009 з ФОП ОСОБА_1 та договір №б/н від 01.07.2009 з Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма імені Н.К. Крупської», відповідно до яких позивачем надано послуги по збиранню озимих зернових культур власним комбайном на суму 505500 грн. 00 коп. (у тому числі ПДВ в розмірі 84250 грн. 00 коп.). Про надання вказаних послуг складено акт прийому-передачі виконаних робіт та виписані податкові накладні. Після цього відповідна сума ПДВ відображена Приватним підприємством «Агрофірма «Перше травня» в податкових деклараціях з податку на додану вартість (скорочених) у липні 2009 року. Позивач зазначає, що послуги надані підприємством та обумовлені в договорах від 01.07.2009, підпадають під дію ст. 8-1 Закону України «Про податок на додану вартість», а відтак податкове повідомлення-рішення №0000202303 від 16.02.2012 є протиправним.

Заперечуючи проти позовних вимог з підстав, викладених в письмових запереченнях, представник відповідача зазначив, що послуги по збиранню озимих зернових культур надані ПП «Агрофірма «Перше травня» не підпадають під дію ст. 8-1 Закону України «Про податок на додану вартість», а відтак не підлягають відображенні в податковій декларації з ПДВ (скорочена) за липень 2009 року. Також представник відповідача зазначає що, свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства, як суб'єкта спеціального режиму оподаткування ПДВ із зазначенням виду діяльності, зокрема серед іншого, «Надання послуг у рослинництві облаштування ландшафту» позивачем отримано безпосередньо в податковому органі 10.07.2009, а дата початку дії свідоцтва - 11.07.2009, тобто після надання послуг позивачем. З огляду на викладене відповідач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято правомірно та скасування не підлягає.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 22 серпня 2012 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених в письмових запереченнях, та просив суд відмовити у задоволенні позову.

На підставі частини третьої статті 160 КАС України в судовому засіданні 01 жовтня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

В період з 05.12.2011 по 23.12.2011 Вільнянською міжрайонною державною податковою інспекцією Запорізької області проведено планову виїзну перевірку Приватного підприємства «Агрофірма «Перше травня» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 по 30.09.2011, за результатами якої складено Акт перевірки № 1103/23/30796674 від 30.12.2011.

Перевіркою встановлено порушення, зокрема:

- п. 8-1.1, 8-1.2, п.п. 8-1.15.2 ст. 8-1 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме ПП «Агрофірма «Перше травня» надало послуги по збиранню озимих зернових надані іншим суб'єктам господарювання, які відображені у податкових деклараціях з ПДВ (скорочених) у загальній сумі ПДВ 84 250,00грн., в тому числі за період липень 2009 року - 84 250 грн. 00 коп.

- п.3.1 ст.3., п.4.1 ст.4, пп.7.3.1 п.7.3, пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додатну вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР (зі змінами та доповненнями) в результаті чого, занижено суму податку на додану вартість, що підлягає нарахуванню до сплати в бюджет по податкових деклараціях з ПДВ (загальних) на загальну суму ПДВ 84 250,0 грн., в тому числі за період липень 2009 року - 84 250 грн. 00 коп.

На підставі Акту перевірки № 1103/23/30796674 від 30.12.2011 винесено податкове повідомлення-рішення форми «С» № 0000202303 від 16.02.2012, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 105 312 грн. 50 коп., в тому числі за основним платежем 84 250 грн. 00 коп. та за штрафні санкції - 21 062 грн. 50 коп.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.

Платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету визначає Закон України «Про податок на додану вартість» (що діяв на час виникнення спірних відносин) (далі - Закон України № 168/97-ВР).

Відповідно до ст. 8-1 Закону України № 168/97-ВР резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 8-1.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.

За правилами п. 8-1.15.7 ст. 8-1 Закону України №168/97-ВР виходячи з норм цього пункту, Кабінет Міністрів України визначає та оприлюднює повний перелік видів діяльності, на які поширюються норми цієї статті, згідно з Національним класифікатором України "Класифікація видів економічної діяльності", затвердженим відповідно до Закону України "Про стандартизацію".

Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2009 року №23, яка діяла на час виникнення спірних відносин, затверджено Перелік видів діяльності, на які поширюються норми статті 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" (далі - Перелік №23).

Відповідно до п. 13 Переліку №13 до видів діяльності, на які поширюються норми ст.8-1 Закону України №168/97-ВР, є, зокрема, серед іншого - надання послуг сільськогосподарською технікою разом з обслуговуючим персоналом.

З матеріалів перевірки вбачається, та не заперечувалося представниками сторін в судовому засіданні, що у липні 2009 року Приватним підприємством «Агрофірма «Перше травня» згідно договорів від 01.07.2009 року б/н, укладеного з ФОП ОСОБА_1, та від 01.07.2009 б/н, укладеного з Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма імені Н.К. Крупської», позивачем надано послуги по збиранню озимих зернових культур власним комбайном на суму 505500 грн. 00 коп. (у тому числі ПДВ в розмірі 84250 грн. 00 коп.).

За приписами п. 8-1.2 ст. 8-1 Закону України №168/97-ВР згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.

Згідно п. 8-1.6 ст. 8-1 Закону України №168/97-ВР сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1-24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України", якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються) безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником (п. 8-1.7 ст. 8-1 Закону України №168/97-ВР).

Відповідно до Довідки АБ №369495 видами діяльності ПП «Агрофірма «Перше травня» за КВЕД є: Вирощування зернових та технічних культур (01.11.0); Розведення великої рогатої худоби (01.21.0); Надання послуг у рослинництві; облаштування ландшафту (01.41.0); Рибництво; надання послуг у рибництві (05.02.0); Оптова торгівля зерном, насінням та кормами для тварин (51.21.0); Неспеціалізована оптова торгівля харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами (51.39.0), таким чином є всі підстави для обрання позивачем спеціального режиму оподаткування та відображення сум ПДВ у податкових деклараціях з ПДВ (скороченій).

Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно п. 8-1.10 ст. 8-1 Закону України №168/97-ВР для отримання свідоцтва про реєстрацію як суб'єкта спеціального режиму оподаткування сільськогосподарське підприємство реєструється у відповідному податковому органі за правилами та у строки, що визначені статтею 9 цього Закону для реєстрації платників податку на додану вартість.

У свідоцтві про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, крім відомостей, передбачених у свідоцтві про реєстрацію платника податку на додану вартість на загальних підставах, повинен міститися перелік видів діяльності такого сільськогосподарського підприємства.

За приписами п.1 Розділу VI Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість № 79, 01.03.2000, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України (далі - Положення №79) (яке діяло на час виникнення спірних відносин), резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства, рибальства та відповідає критеріям, встановленим пунктом 8-1.6 статті 8-1 Закону (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.

Згідно п.п. 3.1 Положення №79 заява про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за формою №1-РС (додаток 8) має бути подана (надіслана) сільськогосподарським підприємством до податкового органу не пізніше двадцяти календарних днів до початку податкового періоду, з якого така особа бажає перейти на застосування спеціального режиму оподаткування, та у місяці, який передує початку такого податкового періоду.

У відповідності до приписів п. 3.3 Положення №79 заява має містити виключний перелік видів діяльності сільськогосподарського підприємства, що підпадають під дію статті 8-1 Закону та входять до переліку таких видів діяльності, визначеного й оприлюдненого Кабінетом Міністрів України (пункт 2 цього розділу).

Згідно до пп.3.4.2 п. 3 розділу 6 Положення №79 якщо сільськогосподарське підприємство, яке виявило бажання перейти на застосування спеціального режиму оподаткування, зареєстроване як платник ПДВ на загальних умовах, то заміна Свідоцтва на Спеціальне свідоцтво та реєстрація такого підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування проводяться за процедурами перереєстрації, визначеними цим Положенням.

У цьому випадку дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, датою реєстрації суб'єктом спеціального режиму оподаткування, датою анулювання Свідоцтва та датою початку дії Спеціального свідоцтва є дата, що відповідає першому дню податкового періоду, з якого сільськогосподарське підприємство виявило бажання перейти на застосування спеціального режиму оподаткування.

У разі змін у даних про види діяльності сільськогосподарського підприємства - суб'єкта спеціального режиму оподаткування Спеціальне свідоцтво підлягає заміні у порядку, визначеному пунктом 6 цього розділу (п. 3.5 Положення №79).

Згідно з п.6 розділу 6 Положення № 79 перереєстрація платника податку із спеціальним режимом оподаткування або заміна Спеціального свідоцтва здійснюються у разі виникнення змін (доповнень) у даних платника податку, що вказуються у Спеціальному свідоцтві, або у разі втрати Спеціального свідоцтва.

Судом встановлено, що 18 червня 2009 року ПП «Агрофірма «Перше травня» звернулося із заявою до Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби про перереєстрацію у зв'язку зы зміною видів діяльності, а саме визначені додаткові види діяльності сільськогосподарського підприємства відповідно до КВЕД: Вирощування зернових та технічних культур (код 01.11.0), Розведення великої рогатої худоби (код 01.21.0), Надання послуг у рослинництві облаштування ландшафту (код 01.41.0).

Відповідно до відмітки щодо даних про розгляд заяви прийнято рішення про реєстрацію.

В подальшому листом «Про надання інформації» 24.06.09 за вих. №2594/10/29-113 контролюючий орган повідомив позивача про те, що при обробці заяви та завантаження її до центральної бази виникли невідповідності у кодуванні імені головного бухгалтера Бут Н.І. У зв'язку цим заява №2214/10 від 18.06.2009 не була прийнята до обробки на центральному рівні. На підставі викладеного заявнику запропоновано надати нову реєстраційну заяву платника ПДВ за формою №1-РС.

Вказаний лист отримано посадовою особою підприємства - Бут Н.І.

01 липня 2009 року позивач повторно звернувся із заявою до Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області Державної податкової служби про перереєстрацію у зв'язку зі зміною видів діяльності, а саме визначені додаткові види діяльності сільськогосподарського підприємства відповідно до КВЕД: Вирощування зернових та технічних культур (код 01.11.0), Розведення великої рогатої худоби (код 01.21.0), Надання послуг у рослинництві облаштування ландшафту (код 01.41.0). Відповідно до відмітки щодо даних про розгляд заяви прийнято рішення про реєстрацію.

За приписами пп. 3.4 розділу 6 Положення №79 за результатами розгляду заяви про реєстрацію за формою № 1-РС податковий орган протягом 10 календарних днів видає (надсилає поштою з повідомленням про вручення за рахунок заявника) Свідоцтво про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за формою N 2-РС (додаток 9) (далі - Спеціальне свідоцтво) або письмову відмову у видачі такого Спеціального свідоцтва у випадках подання недостовірних даних або у випадках, визначених пунктом 4 цього розділу.

Згідно даних про реєстрацію, визначених у заяві №2472/10 від 01.07.2009, дата реєстрації платником податку на додану вартість - 23.02.2000; дата реєстрації суб'єктом спеціального режиму оподаткування - 01.01.2009; дата початку дії Спеціального свідоцтва - 11.07.2009. Вказані дані також відображені у Свідоцтві НОМЕР_1 НБ №086634.

За змістом п. 3.1 ст. 3 Закону України №168/97-ВР об'єктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце поставки яких знаходиться на митній території України.

Відповідно до п. 4.1 ст. 4 Закону України №168/97-ВР база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).

Системний аналіз наведених норм у їх сукупності, з урахуванням того, що відповідно до пп.7.2.3 п. 7.2 ст. 7 Закону України №168/97-ВР податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця, дає підстави для висновку про те, що право позивача на відображення в податковій декларації з ПДВ (скороченій) послуг по збиранню озимих зернових культур, наданих ПП Агрофірма «Перше травня», виникло лише з 11.07.2009 року. В свою чергу, позивачем такі послуги надавалися 06.07.2009, 09.07.2009 та 10.07.2009, тобто до початку дії відповідного свідоцтва.

При цьому суд зазначає, що в даному випадку суд не перевіряє правомірність дій контролюючого органу щодо прийняття рішення про реєстрацію та в подальшому надіслання листа про необхідність повторного звернення із заявою, оскільки такі дії позивачем своєчасно у встановленому порядку оскаржені не були. Крім того, в межах спірних відносин перевіряється правомірність застосування підприємством спеціального режиму оподаткування до початку дії відповідного свідоцтва.

Відповідно до пп. 3.6 розділу 6 Положення № 79 від 01.03.2000 після видачі, заміни чи анулювання Спеціального свідоцтва дані вносяться до реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування.

Щодо кожного Спеціального свідоцтва до реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування вносяться дані про види діяльності сільськогосподарського підприємства, зазначені у Спеціальному свідоцтві, дата реєстрації суб'єктом спеціального режиму оподаткування, дата початку дії та дата анулювання Спеціального свідоцтва, дата виключення із реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування, а також дата, з якої сільськогосподарське підприємство вважається платником податку на загальних підставах.

Відповідно до п. 4 Листа Державної податкової адміністрації України № 3219/7/29-1017 від 17.02.2009 при перереєстрації суб'єкта спеціального режиму оподаткування та/або заміні Спеціального свідоцтва дати реєстрації платником податку на додану вартість та реєстрації суб'єктом спеціального режиму оподаткування не змінюються. Датою початку дії нового Спеціального свідоцтва та датою анулювання старого Спеціального свідоцтва є останній день десятиденного строку від дня отримання додаткової реєстраційної заяви з відповідною позначкою.

Тобто, на момент надання послуг, Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 та Товариству з обмеженою відповідальністю «Агрофірма імені Н.К. Крупської» по збиранню озимих зернових культур власним комбайном, Приватне підприємство «Агрофірма «Перше травня» не мало законних підстав для включення сум ПДВ в податкових деклараціях з податку на додану вартість (скорочених) у липні 2009 року (з 01.07.2009 по 10.07.2009) так, як дія Свідоцтва НОМЕР_1 Серія НОМЕР_2 почалась лише з 11.07.2009.

Суд критично оцінює посилання позивача в судовому засіданні на те, що правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення контролюючий орган може обґрунтовувати лише в межах доводів, відображених у Акті перевірки, оскільки в силу ч.1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За правилами ч.2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Із системного аналізу статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тож для того, щоб особі було надано судовий захист, суд повинен встановити, що особа дійсно має право, свободу чи інтерес, про захист яких вона просить і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем .

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги є такими, що не підлягають до задоволення.

Керуючись ст. ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Приватного підприємства «Агрофірма «Перше травня» - відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя /підпис/ Я.В. Горобцова