ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2012 р. № 2а-7599/12/1370
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючий - суддя Коморний О.І.,
секретар судового засідання - Ячмінська Я.О.
в присутності:
від позивача Савченко П.В.
від відповідача Белей М.Г.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна Закритого акціонерного товариства "ПБО "Львівміськбуд", що перебуває у податковій заставі.
Обставини справи.
Позивач, Державна податкова інспекція у Сихівському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби, звернулася до суду з позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна Закритого акціонерного товариства "ПБО "Львівміськбуд, що перебуває у податковій заставі.
Вимоги обґрунтовані тим, що відповідач згідно карток особових рахунків, які ведуться в податковій інспекції, має податковий борг, який самостійно не сплачено, а вжиті позивачем заходи по його погашенню не дали результату.
Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві, просить позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив з тих підстав, що арештоване майно згідно акта опису майна №11/24-11 від 08.06.2011р., реалізовано державною виконавчою службою згідно акта державного виконавця про реалізацію арештованого нерухомого майна від 28.03.2012 року. Водночас представник відповідача повідомив суд, що податковим керуючим складено 16.12.2010 року акт №137 опису активів, відповідно до якого відповідач самостійно виділив для продажу майно загальною вартістю 4522000 грн.
Суд заслухав пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, та
в с т а н о в и в:
Відповідач, ЗАТ «ПБО «Львівміськбуд»зареєстроване 30.07.08р. за №14151050006001921 у виконавчому комітеті Львівської міської ради, внесений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій і присвоєний ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 01273906.
З матеріалів справи судом встановлено та не заперечується представником відповідача наявність у ЗАТ «ПБО «Львівміськбуд»податкового боргу перед бюджетом по податку на додану вартість, земельному податку, оренді землі, податку на доходи фізичних осіб, збору за спеціальне використання води, платі за користування надрами для видобування корисних копалин, що складається із основного платежу , штрафної санкції та пені.
Відповідно до карток особових рахунків та довідки про заборгованість, заборгованість відповідача складає 1 220 852,04 грн., а саме, основний платіж-1 100 672 ,43 грн., штрафна санкція - 86 222,53 грн., пеня - 33 957,08 грн., які є сумою податкового боргу.
Вказана основна сума податкового боргу виникла в результаті самостійно задекларованих зобов'язань ЗАТ «ПБО «Львівміськбуд»згідно поданих декларацій по податку на додану вартість за грудень 2011р., червень, липень 2012р. у сумі 7389,00 грн., по земельному податку за 2011р., 2012р. у сумі 673 536,61 грн., по збору за спеціальне використання води за І кв. 2012р. у сумі 67,48 грн., по платі за користування надрами для видобування корисних копалин за І кв. 2012р. у сумі 4,92 грн., по орендній платі з юридичних осіб за 2011р., 2012р. у сумі 413 943,26 грн. та в результаті несплати узгодженого податкового зобов'язання згідно податкових повідомлень-рішень: № 5717841721 від 25.08.11р., № 5718291721 від 28.12.11р, якими донараховані податок на доходи фізичних осіб у сумі 9999,44 грн. (основний платіж - 7911,21 грн. штрафна санкція - 2088,23 грн.), № 0006291531 від 06.10.11р., яким донараховано земельний податок у сумі 2436,74 грн., № 0006251531 від 05.10.11р., яким донараховано орендну плату з юридичних осіб у сумі 81 697,56 грн. і внаслідок нарахування пені у розмірі 33 957,08 грн.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів згідно з ч.2 цієї ж статті можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Юрисдикція адміністративних судів відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Згідно з п.1.1.ст.1 Податкового кодексу України (далі ПК України), відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Відповідно до п. 14.1.137 ст. 14 ПК України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу.
Платниками податків згідно п.15.1 ст. 15 ПК України визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів.
Відповідно пункту 14.1.175. статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків згідно підпункту 87.2 статті 87 Податкового кодексу України є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до пункту 88.1 статті 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення (пункт 88.2 статті 88).
Згідно пункту 89.3. статті 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акту опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.
Судом з матеріалів справи встановлено, що податковим керуючим складено 16.12.2010 року акт №137 опису активів, відповідно до якого відповідач самостійно виділив для продажу майно загальною вартістю 4522000 грн. (а.с.174).
Також податковим керуючим складено 08.06.2011р. акт опису майна відповідача №11/24-11 на загальну суму 2748740,25 грн. (а.с.40).
У відповідності до вимог пункту 89.8 статті 89 Податкового кодексу України позивач зареєстрував податкову заставу у відповідному державному реєстрі, що підтверджується Витягами про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (а.с.157,158).
Порядок продажу майна, що перебуває у податковій заставі, визначено статтею 95 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 95.1. цієї статті органа державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Судом встановлено, що позивачем направлено ЗАТ «ПБО «Львівміськбуд»податкові вимоги №1/706 від 02.07.09р. та №2/890 від 18.09.09р. (а.с.39).
Згідно п.59.5 ст.59 ПК України, у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Закріплений у ч.1 ст.11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Судом встановлено, що згідно акта державного виконавця про реалізацію арештованого нерухомого майна від 28.03.2012 року (а.с.161), реалізовано майно відповідача описане згідно акта опису майна №11/24-11 від 08.06.2011р. (а.с.40).
Водночас доказів реалізації майна самостійно виділеного відповідачем для продажу згідно складеного податковим керуючим 16.12.2010 року акта №137 опису активів, відповідно до якого відповідач самостійно виділив для продажу майно загальною вартістю 4522000 грн. (а.с.174) у матеріалах справи немає, відтак податковий борг відповідача може бути погашено за рахунок коштів отриманих від продажу такого майна, що перебуває у податковій заставі.
Відповідно до абзацу другого пункту 95.3. статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу
Оскільки податковий борг в сумі 1220852,04 грн. позивачем самостійно не сплачено, докази сплати відповідачем боргу в матеріалах справи відсутні, вжиті податковим органом заходи погашення податкового боргу не дали позитивних результатів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати не підлягають стягненню зі сторін.
Керуючись ст. ст. 7-14, 50, 71, 86, 143, 158, 160-163, 167, 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Надати дозвіл Державній податковій інспекції у Сихівському районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна Закритого акціонерного товариства "ПБО "Львівміськбуд", що перебуває у податковій заставі.
3. Судові витрати з сторін не стягуються.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 29.10.2012 року о 17:00 год.
Суддя Коморний О.І.