ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
05 листопада 2012 року № 2а-8030/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С. при секретарі судового засідання Іконніковій О.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справуза позовомПідприємства з іноземними інвестиціями «МакДональдз Юкрейн Лтд»до Головного державного санітарного лікаря міської санітарно-епідеміологічної станції міста Миколаєвапровизнання протиправним та скасування припису № 4 від 07.05.2012,ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить, з урахуванням уточнення позовних вимог, визнати протиправним та скасувати припис, виданий Головним державним санітарним лікарем міської санітарно-епідеміологічної станції міста Миколаєва Ганусовським Василем Тарасовичем від 07.05.2012 № 4 в частині пунктів 2-8.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представники відповідача позовні вимоги не визнали та просили відмовити у задоволенні позову.
23.10.2012 в судовому засіданні за згодою представників сторін ухвалено розглядати справу в порядку письмового провадження в порядку ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
07.05.2012 за результатами позапланової перевірки ресторану швидкого харчування «МакДональдз»за адресою: м. Миколаїв, вул. Адм. Макарова, 43 щодо дотримання санітарного законодавства уповноваженими особами Міської санітарно-епідеміологічної станції м. Миколаєва складено Акт санітарно-епідеміологічного обстеження об'єкта від 03-04 травня 2012 року (далі -Акт обстеження), в якому встановлено порушення позивачем санітарно-гігієнічних і протиепідемічних норм і правил, а саме Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», СанПІНу 42-123-5777-91 «Санитарные правила для предприятий общественного питания, включая кондитерские цехи и предприятия, вырабатывающие мягкое мороженое»та, для усунення недоліків санітарно-гігієнічних і протиепідемічних норм і правил на основі положення про державний санітарний нагляд, відповідачем винесено припис № 4, яким позивачу приписано виконати, зокрема, такі пункти: 2 -забороняється зберігання апарату по перегонці відпрацьованої олії в компакторній, тобто в місці збирання сміття постійно (підстава: ст. 17 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»); 3 -до 01.06.2012 виділити окреме приміщення для прання сан. одягу, ветоші та мопів. Забезпечити зберігання дез. засобів, запасу уніформи, ламп, туалетного паперу окремо від місця збирання сміття (підстава: п. 8.1 СанПІН 42-123-5777-91); 4 -до 01.06.2012 внести корективи до технологічних карт для страв з м'яса, птиці, риби щодо наявної інформації стосовно температурних та часових режимів термообробки цих продуктів; 5 -до 01.06.2012 надати для перевірки описи виготовляємих блюд та схеми технологічного процесу (підстава: п.п. 6.3, 6.4 ДСТУ 4161-2003 «Системи управління безпечністю харчових продуктів»); 6 -дослідження за мікробіологічними показниками готової продукції постійно проводити з охопленням усього асортименту (ст. 7 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»); 7 -забезпечити 1 раз на 10 днів лабораторний контроль за якістю фритюрних жирів на кількісні показники: кислотне число, визначення ступеню термічного окислення фритюру та вміст продуктів окислення жирів (ст. 7 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»); 8 -до 01.06.2012 внести корективи в договір з ТОВ «Юпеко-Юкрейн Пест Контрол»№ 100212 від 01.02.2012 щодо сумарної площі та кратності обробки при дератизації та дезінсекції.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Пунктами 2, 3 спірного припису від 07.05.2012 № 4 позивачу заборонено зберігати апарат по перегонці відпрацьованої олії в компакторній, тобто в місці збирання сміття постійно, а також до 01.06.2012 виділити окреме приміщення для прання сан. одягу, ветоші та мопів, забезпечити зберігання дез. засобів, запасу уніформи, ламп, туалетного паперу окремо від місця збирання сміття.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» продовольча сировина, харчові продукти, а також матеріали, обладнання і вироби, що використовуються при їх виготовленні, зберіганні, транспортуванні та реалізації, повинні відповідати вимогам санітарних норм і підлягають обов'язковій сертифікації. Підприємства, установи, організації та громадяни, які виробляють, зберігають, транспортують чи реалізують харчові продукти і продовольчу сировину, несуть відповідальність за їх безпеку для здоров'я і життя населення, відповідність вимогам санітарних норм. Розробка і виробництво нових видів харчових продуктів, впровадження нових технологічних процесів їх виробництва та обробки, а також матеріалів, що контактують з продовольчою сировиною чи харчовими продуктами під час виготовлення, зберігання, транспортування та реалізації, дозволяються головним державним санітарним лікарем на підставі позитивного висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи.
Згідно з п.п. 1.7, 2.2 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24.07.2002 N 219 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 20.07.2002 за N 680/6968, суб'єктами господарської діяльності повинен забезпечуватися належний санітарний стан виробничих, торговельних і складських приміщень відповідно до вимог Санітарних правил для підприємств громадського харчування, затверджених Міністерством охорони здоров'я СРСР та Міністерством торгівлі СРСР від 19.03.91 N 5777-91 (далі - Санітарні правила), а також прилеглої до підприємства території, упорядкування та озеленіння. Суб'єкти господарської діяльності при виготовленні продукції власного виробництва повинні додержуватися технологічних режимів виробництва продукції (сумісність продуктів, їх взаємозаміна, режим холодного й теплового оброблення сировини тощо), визначених нормативною документацією (збірниками рецептур страв, кулінарних, борошняних кондитерських і булочних виробів, затвердженими в установленому порядку, державними стандартами, технічними умовами, а також Санітарними правилами).
Відповідно до листа Першого заступника Головного державного санітарного лікаря України від 18.06.2007 N 05.01.02/4/3139-Т на сьогодні в Україні діють Санитарно-гигиенические нормы «Санитарные правила для предприятий общественного питания, включая кондитерские цехи и предприятия, вырабатывающие мягкое мороженое»СанПиН 42-123-5777-91, затверджені МОЗ СРСР 19.03.1991.
За змістом п.п. 8.1, 9.4, 11.1, 11.4 «Санитарных правил для предприятий общественного питания, включая кондитерские цехи и предприятия, вырабатывающие мягкое мороженое (СанПин), утвержденных Заместителем министра здравоохранения СРСР, Главным государственным санитарным врачом СРСР А.И. Кондрусев 19.03.1991, Заместителем министра торговли СРСР В.С. Савченко 19.03.1991, с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Главного государственного санитарного врача Украины Государственной санитарно-эпидемиологической службы Украины от 23.01.2006 N 2, объемно-планировочные и конструктивные решения помещений предприятий общественного питания должны предусматривать последовательность и поточность технологического процесса, отсутствие встречных потоков сырья, полуфабрикатов и готовой продукции, использованной и чистой посуды, а также движения посетителей и персонала. Технологическое и холодильное оборудование размещают с учетом последовательности технологического процесса так, чтобы исключить встречные и перекрещивающиеся потоки сырья, полуфабрикатов и готовой продукции, а также обеспечить свободный доступ к нему и соблюдение правил техники безопасности на рабочих местах. При приготовлении блюд, кулинарных и кондитерских изделий на предприятиях общественного питания необходимо строго соблюдать поточность производственного процесса. Обработка сырых и готовых продуктов должна производиться раздельно в специально оборудованных цехах с использованием инвентаря с соответствующей маркировкой; на небольших предприятиях, не имеющих цехового деления, допускается обработка сырья и готовой продукции в одном помещении на разных столах.».
Як встановлено в Акті обстеження, та не спростовано належними та допустимими доказами позивачем, апарат по перегонці відпрацьованої олії знаходиться в селекції сміття та відходів (приміщення № 114 відповідно до експлікації приміщень, копія якої наявна в матеріалах справи), тобто в місці збирання сміття та відходів, що може призвести до розповсюдження бруду та інфекції.
При цьому, зливання відпрацьованої олії в апарат по перегонці відбувається безпосередньо на кухні ресторану з прямим контактом з олією, що знаходиться у фритюрницях та їжею, що приготовляється для реалізації, а тому такий контакт може бути джерелом забруднення їжі, що реалізується.
Крім того, відповідно до специфікації технологічного обладнання сепаратор жиру (позиція № 42) повинен знаходитися в приміщенні мийної кухонного інвентарю.
Судом також враховується, що зміст зауважень до Акту обстеження не містить в собі заперечень щодо місця розташування сепаратору жиру.
Водночас, відповідно до п.п. 8.7, 9.3 «Санитарных правил для предприятий общественного питания, включая кондитерские цехи и предприятия, вырабатывающие мягкое мороженое инвентарь для уборки залов, производственных, складских и бытовых помещений должен быть раздельным; хранить инвентарь следует раздельно в закрытых, специально выделенных шкафах или стенных нишах. Ведра и ветошь для мытья полов в туалетах должны иметь соответствующую сигнальную окрасу и храниться в специально отведенном месте. Хранить моющие и дезинфицирующие средства следует в промаркированной посуде в специально выделенных местах.».
Разом з тим в Акті обстеження встановлено, та не спростовано належними та допустимими доказами позивачем, що позивачем в ресторані за адресою: м. Миколаїв, вул. Адм. Макарова, 43 не обладнано приміщення для прання сан. одягу, ветоші та мопів (процес здійснюється в закутку коридору), дез. засоби, прибиральний інвентар, запас уніформи, ламп, туалетного паперу зберігається в компакторній (приміщення № 114).
За таких умов, суд приходить до висновку, що позивачем порушено ст. 17 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», а також вищевказані норми Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства та «Санитарных правил для предприятий общественного питания, включая кондитерские цехи и предприятия, вырабатывающие мягкое мороженое», а відтак у суду відсутні належні правові підстави для скасування п.п. 2 та 3 спірного припису від 07.05.2012 № 4.
Пунктом 4 вказаного припису від 07.05.2012 № 4 передбачено позивачу до 01.06.2012 внести корективи до технологічних карт для страв з м'яса, птиці, риби щодо наявної інформації стосовно температурних та часових режимів термообробки цих продуктів.
Відповідно до п. 6 Порядку розробки та затвердження технологічної документації на фірмові страви, кулінарні та борошняні кондитерські вироби у закладах ресторанного господарства, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 25.09.2000 N 210 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.10.2000 за N 705/4926, на нові фірмові страви та вироби суб'єктом господарювання у сфері ресторанного господарства мають бути складені технологічні карти (додатки 1, 2). У картах зазначаються: опис технологічного процесу приготування, а також перелік продуктів, продовольчої сировини, речовин і супутніх матеріалів, що застосовуються в процесі приготування, із зазначенням даних про норми їх вмісту в кінцевому харчовому продукті, термін придатності до споживання, умови зберігання та спосіб реалізації (подання) споживачу. Рецептура є власністю виробника.
При цьому, згідно з п. 1 Порядку розробки та затвердження технологічної документації на фірмові страви, кулінарні та борошняні кондитерські вироби у закладах ресторанного господарства фірмові страви та вироби повинні відповідати вимогам ГОСТ 30390-95 «Общественное питание. Кулинарная продукция, реализуемая населению. Общие технические условия»та іншим чинним нормативним документам на зазначені вироби.
Разом з тим, відповідно до п. 5.6 «Межгосударственного стандарта ГОСТ 30390-95 «Общественное питание. Кулинарная продукция, реализуемая населению. Общие технические условия.»последовательность технологического процесса приготовления продукции, режимы механической и тепловой обработки продовольственного сырья, температурный режим, взаимозаменяемость продуктов должны соответствовать требованиям санитарных правил, технологических инструкций и карт, нормативных документов, сборников рецептур блюд и кулинарных изделий.».
Згідно з п.п. 11.12, 11.13 «Санитарных правил для предприятий общественного питания, включая кондитерские цехи и предприятия, вырабатывающие мягкое мороженое полуфабрикаты из рубленного мяса, мяса птицы обжаривают 3 - 5 мин. с двух сторон до образования поджаристой корочки, а затем доводят до готовности в жарочном шкафу при температуре 250 - 280 град. C в течение 5 - 7 мин. Допускается жарка полуфабрикатов в жарочном шкафу без предварительного обжаривания на плите при температуре 250 - 270 град. C в течение 20 - 25 мин. Порционные куски рыбы и изделия из рыбного фарша жарят на разогретом жире с двух сторон до образования поджаристой корочки, а затем доводят до готовности в жарочном шкафу в течение 5 мин. при температуре 250 град. C.».
Водночас, з матеріалів справи видно, що в технологічних картках на фірмові страви, зокрема, на «Гамбургер», «Чізбургер»у графі «Технологія приготування та оформлення страви», на відміну від інших технологічних карток на фірмові страви, зокрема, на «Картоплю фрі», «Хешбраун», відсутня інформація щодо температурних та часових режимів термообробки таких продуктів для приготування відповідних страв.
Таким чином, позивачем, за висновком суду, не дотримано вимог Порядку розробки та затвердження технологічної документації на фірмові страви, кулінарні та борошняні кондитерські вироби у закладах ресторанного господарства, у зв'язку з чим, п. 4 оскаржуваного припису від 07.05.2012 № 4 є правомірним, а вимога про його скасування не підлягає задоволенню.
Пунктом 5 припису від 07.05.2012 № 4 відповідачем приписано позивачу до 01.06.2012 надати для перевірки описи виготовляємих блюд та схеми технологічного процесу.
За змістом ст. 6 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» санітарна служба здійснює державний нагляд за запровадженням систем НАССР та аналогічних систем забезпечення якості та безпечності, які використовуються виробниками харчових продуктів, підконтрольних санітарній службі, харчових добавок, ароматизаторів, дієтичних добавок і допоміжних матеріалів для переробки та продавцями (постачальниками) харчових продуктів, харчових добавок, ароматизаторів, дієтичних добавок та допоміжних матеріалів для переробки.
Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» встановлено, що при здійсненні державного контролю та/або державного нагляду санітарний інспектор має право, зокрема, безперешкодного доступу без попередження до потужностей (об'єктів), що здійснюють виробництво або обіг об'єктів санітарних заходів, у будь-який час протягом звичайного часу роботи; під час державного нагляду проводити оцінку систем, що засновані на принципах НАССР; перевіряти та отримувати копії документів для перевірки їх відповідності вимогам цього Закону, а також матеріалів про системи внутрішнього контролю безпечності та якості, в тому числі системи НАССР.
Відповідно до змісту ст. 20 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів»особи, які займаються виробництвом або введенням в обіг харчових продуктів, повинні, зокрема, виконувати вимоги цього Закону, застосовувати санітарні заходи та належну практику виробництва, системи НАССР та/або інші системи забезпечення безпечності та якості під час виробництва та обігу харчових продуктів.
Зважаючи на права, які надані відповідачу ст. 10 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів», а також на обов'язок відповідача відповідно до ст. 20 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів»виконувати вимоги цього Закону, суд приходить до висновку про наявність у відповідача прав на отримання необхідних для перевірки документів, в тому числі, описів виготовляємих блюд та схеми технологічного процесу.
Водночас, згідно з п.п. 6.2, 6.3 розділу 6 Національного стандарту України «Системи управління безпечністю харчових продуктів. Вимоги ДСТУ 4161-2003»опис всієї сировини, речовин та матеріалів повинен містити інформацію про: назву; назви та позначення нормативних документів, за якими їх виробляють; хімічні, біологічні та фізичні характеристики; склад, зокрема добавки; походження та способи виробництва; способи пакування, постачання, умови зберігання та терміни придатності; підготовлювання до використовування. Для кожного виду (групи) харчових продуктів повинні бути наведені: назва харчового продукту та ідентифікаційні ознаки; назви та позначення нормативних документів, зокрема технічних умов на харчові продукти, за якими їх виробляють; склад; хімічні, біологічні та фізичні характеристики; вимоги щодо безпечності; вид паковання; умови зберігання та термін придатності до споживання; встановлений спосіб використання; відомі та потенційно можливі випадки використання продуктів не за призначеністю та їх небезпечні наслідки; потенційні споживачі та, за необхідності, рекомендації щодо використовування та обмеження у використовуванні продуктів, зокрема окремими групами споживачів (діти, вагітні жінки, хворі діабетом, люди похилого віку тощо) з наведенням відповідної інформації; дані про відповідне марковання; способи реалізації (продажу). Описи продуктів повинні бути достатньо детальні для того, щоб група безпечності мала змогу ідентифікувати всі небезпечні чинники.
Враховуючи наведене, а також приймаючи до уваги відсутність повної інформації наведеної у вказаних пунктах ДСТУ 4161-2003, відповідачем правомірно приписано позивачу надати для перевірки описи виготовляємих блюд та схеми технологічного процесу, а тому п. 5 вищевказаного припису від 07.05.2012 № 4 є правомірним і не підлягає скасуванню.
Пунктом 6 припису від 07.05.2012 № 4 відповідачем приписано позивачу дослідження за мікробіологічними показниками готової продукції постійно проводити з охопленням усього асортименту.
Частиною 1 ст. 7 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»встановлено, що підприємства, установи і організації зобов'язані, зокрема, у випадках, передбачених санітарними нормами, забезпечувати лабораторний контроль за виконанням вимог цих норм щодо безпеки використання (зберігання, транспортування тощо) шкідливих для здоров'я речовин та матеріалів, утворюваних внаслідок їх діяльності викидів, скидів, відходів та факторів, а також готової продукції.
Відповідно до змісту п. 4.1 Мікробіологічних нормативів та методів контролю продукції громадського харчування, Державні санітарні правила, ДСП 4.4.5.078-2001, затверджені постановою Головного державного санітарного лікаря України від 07.11.2001 N 139, безпека харчової продукції для здоров'я визначається відповідністю її мікробіологічним нормативам, встановленим цими Санітарними правилами. Мікробіологічні показники кулінарної продукції характеризують дотримання технологічних та санітарно-гігієнічних вимог при її виготовленні, умови зберігання, реалізації та транспортування. Виробник зобов'язаний забезпечити постійний - не рідше одного разу на місяць - контроль виробництва за мікробіологічними показниками, готова продукція, напівфабрикати, вода, об'єкти, довкілля та ін. Вибірковий контроль здійснюють органи держсанепіднагляду у встановленому порядку.
Водночас, судом не приймається до уваги посилання позивача, як на підставу для скасування оскаржуваного припису, на те, що відповідно до договору № ОД-53 укладеного 03.01.2012 між позивачем та ДП «Одеський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації»здійснюється постійний періодичний контроль за якістю харчових продуктів, що реалізуються, оскільки, позивачем всупереч вимог суду не надано жодних доказів на підтвердження вказаних обставин.
Інших належних та допустимих доказів на обґрунтування протиправності п. 6 вищенаведеного припису від 07.05.2012 № 4 позивачем не надано.
Крім того, суд звертає увагу, що здійснення дослідження за мікробіологічними показниками готової продукції вибірково, не усього асортименту, унеможливлює здійснення державного контролю та/або державного нагляду за дотриманням підприємствами, установами і організаціями санітарних норм.
Таким чином, вимога про скасування п. 6 оскаржуваного припису від 07.05.2012 № 4 є безпідставною, а тому не підлягає задоволенню.
Пунктом 7 припису від 07.05.2012 № 4 відповідачем приписано позивачу забезпечити 1 раз на 10 днів лабораторний контроль за якістю фритюрних жирів на кількісні показники: кислотне число, визначення ступеню термічного окислення фритюру та вміст продуктів окислення жирів.
Згідно з п. 11.14 «Санитарных правил для предприятий общественного питания, включая кондитерские цехи и предприятия, вырабатывающие мягкое мороженое приготовление кулинарных изделий в электрогрилях осуществляют в соответствии с инструкциями по их эксплуатации, при этом температура в толще готового продукта должна быть не ниже 85 град. C. При жарке изделий во фритюре необходимо соблюдать требования "Инструкции по жарке изделий во фритюре на предприятиях общественного питания и контролю за качеством фритюрных жиров".».
Відповідно до п.п. 5.1, 5.2 «Инструкции по жарке изделий во фритюре на предприятиях общественного питания и контролю за качеством фритюрных жиров, утвержденной Заместителем министра торговли СССР С.Д. Алешиным 29.07.1990, согласованной Главным санитарно-эпидемиологическим управлением Минздрава СССР, заключение от 20.06.1990 N 143-5/129-19, ежедневно до начала и по окончании жарки проверяют качество фритюра по органолептическим показателям: вкусу, запаху, цвету. При наличии резкого, неприятного запаха: горького, вызывающего неприятное ощущение першения, привкуса, и значительного потемнения дальнейшее использование фритюра не допускается. Контроль осуществляют заведующие производством, инженеры-технологи, работники, ответственные за выпуск изделий, жаренных во фритюре, медработники, сотрудники технологических и санитарно-технологических лабораторий. Контроль осуществляют санитарно-технологические, пищевые и технологические пищевые лаборатории. Лабораторные исследования качества фритюра в предприятиях, имеющих ведомственные лаборатории, проводятся ежедневно. Кратность этих исследований в предприятиях, не имеющих лабораторий, устанавливается ведомственными лабораториями по согласованию с территориальными СЭС. Контроль за изменением качества фритюрных жиров проводят по органолептическим показателям, а также путем анализа на степень термического окисления.».
Як видно з матеріалів справи, позивач здійснює оперативний виробничий контроль фритюру, що підтверджується наявними в матеріалах справи Формами для щоденного контролю якості фритюрного масла, проте, не здійснює лабораторний контроль якості жирів, що підтверджено представником позивача у судовому засіданні, при цьому, здійснення оперативного контролю не виключає необхідності здійснення лабораторного контролю лабораторіями, що проводять оцінку безпечності та якості харчових продуктів перелічені в ст. 9 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів».
За таких обставин, у суду відсутні належні правові підстави для скасування п. 7 спірного припису від 07.05.2012 № 4.
Пунктом 8 припису від 07.05.2012 № 4 відповідачем приписано позивачу до 01.06.2012 внести корективи в договір з ТОВ «Юпеко-Юкрейн Пест Контрол»№ 100212 від 01.02.2012 щодо сумарної площі та кратності обробки при дератизації та дезінсекції.
За змістом ст. 1 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» дезінфекційні заходи (дезінфекція, дезінсекція, дератизація) - заходи щодо знищення у середовищі життєдіяльності людини збудників інфекційних хвороб (дезінфекція) та їх переносників - комах (дезінсекція) і гризунів (дератизація).
Згідно з ч. 2 ст. 18 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» юридичні особи незалежно від форм власності та громадяни забезпечують проведення профілактичних дезінфекційних заходів у жилих, виробничих та інших приміщеннях (будівлях) і на земельних ділянках, що належать їм на праві власності чи надані в користування, здійснюють інші заходи з метою недопущення розмноження гризунів і комах у приміщеннях (будівлях) і на земельних ділянках.
Відповідно до змісту ст. 33 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» дезінфекційні заходи поділяються на такі види: профілактичні дезінфекційні заходи - заходи, що проводяться у жилих, виробничих, навчальних, санітарно-побутових та інших приміщеннях, будівлях і спорудах, на територіях населених пунктів, у місцях масового відпочинку населення та рекреаційних зонах, в інших можливих місцях розмноження переносників збудників інфекційних хвороб. Профілактичні дезінфекційні заходи проводяться не рідше двох разів на рік - навесні та восени. Профілактичні дезінфекційні заходи проводяться спеціалізованими підрозділами установ і закладів державної санітарно-епідеміологічної служби, а також суб'єктами підприємницької діяльності на підставі відповідних договорів з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та громадянами; поточні дезінфекційні заходи - заходи, що систематично проводяться у закладах охорони здоров'я, на об'єктах громадського харчування та на підприємствах харчової промисловості, у приміщеннях масового перебування людей (підприємства побутового обслуговування населення, навчальні та культурно-освітні заклади тощо), а також у жилих приміщеннях під час перебування в них інфекційних хворих чи бактеріоносіїв. Поточні дезінфекційні заходи проводяться по декілька разів на день залежно від епідемічної ситуації. Поточні дезінфекційні заходи проводяться працівниками відповідних підприємств, установ) організацій, а в жилих приміщеннях - хворими на інфекційні хвороби, бактеріоносіями, членами їх сімей тощо; заключні дезінфекційні заходи - заходи, що проводяться в осередку інфекційної хвороби після видалення з нього джерела інфекції. Заключні дезінфекційні заходи проводяться установами та закладами державної санітарно-епідеміологічної служби.
З матеріалів справи видно, що між позивачем та ТОВ «Юпеко-Юкрейн Пест Контрол»укладено договір від 01.02.2012 № 100212 про те, що останнє зобов'язується виконувати не рідше трьох разів в календарний місяць дератизацію, тобто контроль гризунів (мишей, щурів тощо) на території та в приміщеннях об'єкту; дезінсекцію, тобто контроль комах, що повзають (тарганів, мурах тощо) та літають (мух, комарів, молі тощо); а також, за окремою домовленістю сторін: дезінфекцію, тобто контроль мікроорганізмів та дезодорацію приміщень об'єктів; роботи по контролю птахів, при цьому, узгодивши з замовником (позивачем) графік виконаних робіт. В додатку № 3 до вказаного договору міститься перелік об'єктів ПІІ «МакДональдз Юкрейн Лтд» на яких проводяться роботи по контролю шкідників, зокрема, за адресою: м. Миколаїв, вул. Адм. Макарова, 43.
Тобто, вказаний договір містить умови щодо періодичності (кратності) виконання робіт з дератизації та дезінсекції.
Водночас, в матеріалах справи наявні належним чином оформлені журнали проведення робіт по контролю шкідників, спостереження шкідників, графік квартальних робіт з профілактичної аерозольної дезінсекції, графіки проведення дератизації та дезінсекції в підрозділах та на території, а також акти виконаних робіт по контролю шкідників на об'єкті (об'єкт згідно дислокації: м. Миколаїв, вул. Адм. Макарова, 43) з зазначенням в них місця проведення відповідних робіт, а саме: «наружный периметр и внутренняя территория.», що підтверджує факт оброблення всієї площі ресторану.
При цьому, чинним законодавством не передбачено обов'язку юридичної особи при укладенні відповідного договору зазначати сумарну площу у цифровому вигляді відповідного об'єкту.
Таким чином, суд приходить до висновку, що п. 8 припису відповідача від 07.05.2012 № 4 є протиправним, а відтак, підлягає скасуванню.
Разом з тим, суд не приймає до уваги твердження позивача на те, що відповідачем порушено порядок проведення обстеження, а також на незаконність висновків відповідача, оскільки, по-перше, це не є предметом спору у даній справі, по-друге, дані обставини можуть бути підставою для недопущення посадових осіб органу санітарно-епідеміологічної станції до проведення відповідного обстеження, але не є підставою для визнання протиправним та скасування припису.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню частково.
З огляду на викладене, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються на користь позивача з Державного бюджету України згідно з ч. 3 ст. 94 КАС України пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись статтями 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Підприємства з іноземними інвестиціями «МакДональдз Юкрейн Лтд»(02140, м. Київ, вул. Гришка, 7, кв. 40; код ЄДРПОУ 23744453) задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати припис, виданий Головним державним санітарним лікарем міської санітарно-епідеміологічної станції міста Миколаєва Ганусовським Василем Тарасовичем від 07.05.2012 № 4 в частині пункту 8.
3. У решті позовних вимог відмовити повністю.
4. Зобов'язати відповідний підрозділ Державної казначейської служби України стягнути судові витрати в сумі 4,59 грн. на користь Підприємства з іноземними інвестиціями «МакДональдз Юкрейн Лтд»за рахунок Головного державного санітарного лікаря міської санітарно-епідеміологічної станції міста Миколаєва (54034, м. Миколаїв, вул. 8-а Повздовжня, 11-А) за рахунок бюджетних асигнувань.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
СуддяК.С. Пащенко