КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2012 р. Справа № 2a-1870/8588/12
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Кравченко Є.Д., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Імпульс" до Державної податкової інспекції у м. Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Імпульс" (далі - позивач) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у м. Сумах (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31.07.2012 № 0004881502/33272.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач сплачує орендну плату за землю у розмірі, передбаченому відповідними договорами оренди землі. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Поряд з цим ні Податковий кодекс України, ні інші нормативно-правові акти не закріплюють обов’язок орендаря автоматично перераховувати орендну плату (сплачувати її в більшому розмірі) в разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати. Тобто, особа зобов'язана буде сплачувати більший розмір орендної плати лише у випадку внесення відповідних змін до договору оренди земельної ділянки. При цьому, ст. 288.5.2 Податкового кодексу України № 2755 від 02.12.2010 щодо мінімального розміру орендної плати за землю в розмірі не менше трикратного розміру земельного податку, не розповсюджується на договори, що були укладені до дати набрання чинності такого закону.
Позивач явку свого представника в судове засідання не забезпечив, у позовній заяві просив суд розглядати справу без участі його представника (а.с. 5).
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, подав до суду заперечення (а.с. 44-46), відповідно до якого просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог. Крім того, представник відповідача у заяві (а.с. 43) просить провести судовий розгляд справи без участі представника.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які приймають участь у справі, та заявлені ними клопотання про розгляд справи без їх участі, фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ст.ст. 12, 41 КАС України не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи і оцінивши докази в їх сукупності, суд визнає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач уклав із Сумською міською радою наступні договори оренди земельної ділянки:
- договір оренди земельної ділянки від 01.04.2003 року за адресою: м. Суми, вул. Прикордонна, 27 площею 1900 кв.м. орендна плата становить 1,1% грошової оцінки землі на 01.01.2012 становить 388930,00 грн. (а.с. 18-21);
- договір оренди земельної ділянки від 22.11.2000 року за адресою: м. Суми, вул. Харківська, п/с 12 площею 3214 кв.м, орендна плата становить 1% від грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2012 року 937909, 50 грн. (а.с. 23-26);
- договір оренди земельної ділянки від 21 вересня 2005 року за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 122, площею 11000 кв.м., орендна плата становить 1 % від грошової оцінки земельної ділянки станом на 01.01.2012 року 3 210 020, 00 грн. (а.с. 28-33).
15.06.2012 Державною податковою інспекцією в м. Сумах проведено невиїзну документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Імпульс", результати якої викладені в Акті про результати камеральної перевірки даних, задекларованих в податковій декларації за землю (орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2012 рік від 15.06.2012 року № 1389/152/30012738 (а.с. 8-9).
Дані камеральної перевірки свідчать про заниження суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної за комунальної власності за квітень 2012 року, заявленого ТОВ "Імпульс" в податковій декларації з плати за землю (орендна плата за земельні тіляики державної або комунальної власності) за 2012 рік на сумі 7 529, 02 грн.
На підставі вищезазначеного акту перевірки від 15.06.2012 ДПІ в м. Сумах було прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.07.2012 № 0004881502/33272 про збільшення суми грошового зобов’язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб в розмірі 11 293, 53 грн., в тому числі за основним платежем 7 529, 02 грн., за штрафними санкціями - 3 764, 51 грн.
Не погодившись із вказаним податковим повідомленням-рішенням позивач оскаржив його до ДПС у Сумській області, ДПС України. За результатами розгляду скарги були залишені без задоволення, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення - без змін (а.с. 12-15, 16-17).
Суд вважає, що дане податкове повідомлення-рішення є обґрунтованим та прийняте у відповідності з нормами чинного законодавства, з огляду на наступне.
Відповідно до вимог п. 288.1 та п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, у якому встановлюється розмір та умови внесення орендної плати.
Відповідно до вимог пп. 285.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: …для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
Згідно з пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки.
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю – загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Тому, враховуючи, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності відноситься до загальнодержавного податку, то з 01.01.2011 року позивач повинен сплачувати орендну плату в сумі не меншій ніж 3 відсотки нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
За таких обставин, відповідачем обґрунтовано прийнято податкове повідомлення-рішення від 31.07.2012 № 0004881502/33272.
Посилання позивача на розмір орендної плати, визначеної у договорах оренди земельних ділянок, є безпідставним, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього кодексу, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку земельних ділянок не проведено – площа земельних ділянок.
Відповідно до п.п. 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України "Про оцінку земель" від 11 грудня 2003 року N 1378-IV.
Згідно з ч. 5 ст. 5 вказаного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Відповідно до ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Істотні умови договору оренди землі визначені статтею 15 Закону України "Про оренду землі", однією з яких є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Порядок зміни орендної плати встановлено статтею 23 цього Закону, відповідно до орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Типовий договір оренди землі затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 р.
Форми розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких не проведена, і розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2006 р. N 1724.
Пунктом 9 Типового договору оренди землі встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься у грошовій формі з зазначенням відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки або розміру земельного податку.
Розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом (пункт 13 Типового договору оренди землі).
Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Тобто, у зв'язку зі зміною розміру орендної плати за земельну ділянку згідно з пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України та встановлення її розміру, який не може перевищувати - 3 відсотки нормативної грошової оцінки, Товариство з обмеженою відповідальністю "Імпульс" повинно було самостійно розрахувати розмір орендних платежів на поточний рік з урахуванням вимог, встановлених чинним Податковим кодексом України.
Таким чином, суд вважає, що податковий орган діяв у відповідності до вимог діючого законодавства, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення є обґрунтованим та таким, що відповідає нормам законодавства, відтак позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.
За таких обставин, суд вважає вимоги позивача необґрунтованими, у зв’язку з чим у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Імпульс" до Державної податкової інспекції у м. Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31.07.2012 № 0004881502/33272 – відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко
З оригіналом згідно
Суддя Є.Д. Кравченко