Постанова № 27268916, 22.10.2012, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
22.10.2012
Номер справи
0514/8051/2012
Номер документу
27268916
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

22.10.2012

2-а/0514/206/2012

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2012 року м. Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Мамалуй М.В.

при секретарі Коверченковій М.О.

за участю: позивача ОСОБА_1

представника відповідача Жорової Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області про перерахунок і виплату недоотриманих сум на оздоровлення за 2012 рік, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області про перерахунок і виплату недоотриманих сум на оздоровлення на 2012 рік. З позову вбачається, що позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради, оскільки є потерпілим від ЧАЕС 1-ї категорії та є інвалідом 2-ої групи, у зв'язку з чим має право на пільги та компенсації, передбачені Законом України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року. Відповідно до положень ст. 48 вказаного закону йому, як потерпілому від ЧАЕС 1-ї категорії, інваліду другої групи щорічно мала сплачуватися компенсаційна виплата на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, встановлених на момент виплати. З листа Управлінням праці та соціального захисту населення від 05.09.2012 № Р-06-5.1.6.2, вбачається, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щорічна допомога нарахована у розмірі 120,00 грн. відповідно до норм, що передбачені постановами Кабінету Міністрів України.

Позивач вважає, що Управління праці та соціального захисту населення при виплаті компенсації йому на оздоровлення на підставі Постанов КМУ, а не на підставі ст. 48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", значно звужує його право на отримання матеріальної допомоги, чим порушує ст. 22 Конституції України. Згідно Закону України „Про Державний бюджет на 2012 рік»розмір мінімальної заробітної плати складав: з 1 липня по 30 вересня 2012 р. -1102,00 грн. Враховуючи, у 2012 року одноразова допомога на оздоровлення йому була виплачена не в повному обсязі, а сплачена тільки у розмірі 120,00 грн., вважає що недоплата суми на оздоровлення за 2012 рік складає: (1102,00 грн. Х 5) -120,00 = 5390,00 грн. Просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку і доплаті недоотриманих коштів щорічної компенсації на оздоровлення за 2012 рік у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, встановлених на час виплати. Також просить зобов'язати відповідача провести перерахунок і доплату суми щорічної компенсації на оздоровлення за 2012 рік у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, встановлених на час виплати, тобто у розмірі 5390,00 грн.

Представник відповідача, що діє на підставі довіреності, у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав. Так, відповідач посилався на те, що ст. 62 ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначено, що роз'яснення порядку застосування цього закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності. Рішенням Конституційного суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 визначено, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 4 Бюджетного кодексу України. Повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту, зокрема регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок Державного бюджету України. Управління праці та соціального захисту населення є бюджетною установою, а також розпорядником бюджетних коштів за бюджетним призначенням, тому при виконанні своїх функцій керується Бюджетним кодексом. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються витрати Державного бюджету України. Згідно ст. 87 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з Державного бюджету, належать видатки на державні програми соціальної допомоги, у тому числі програми соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Паспорт бюджетної програми на 2012 рік, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики та наказом Міністерства фінансів України від 14.02.2912 № 76/164 передбачає виплату щорічної допомоги на оздоровлення в розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Тому всі виплати, передбачені Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виплачуються в розмірах встановлених вказаною постановою Кабінету Міністрів України. На підставі зазначеного представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи, прийшов до наступного.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.5), йому встановлена 2 група інвалідності, що підтверджується довідками МСЕК серії 10 ААА № 443851, серія 10 ААА № 045674 від 11.10.2011 року (а.с.7-8).

28.08.2012 року позивач ОСОБА_1 звернувся до управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради із заявою про нарахування та виплату на його користь одноразову компенсацію у розмірі, передбаченому ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з розрахунку 5 мінімальних заробітних плат, що підтверджується копією заяви, доданої до матеріалів справи (а.с.3).

Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області у листі від 05.09.2012 року № Р-06-5.1.6.2 відмовило у здійсненні перерахунку і вказало, що ОСОБА_1 нарахована та сплачена одноразова компенсація як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у розмірі 120 гривні 00 копійок (платіжне доручення № 2348 від 13.07.2012 року на суму 40,25 грн. та платіжне доручення № 2536 від 10.08.2012 року на суму 79,75 грн.) у повному обсязі відповідно до норм діючого законодавства (а.с.4).

Згідно ст. 95 Конституції України виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і ціль спрямування цих видатків.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, коли вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.

Розміри щорічної допомоги відповідної категорії громадян, на яких розповсюджується дія Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлюється цим законом. Відповідно до вимог ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щорічна допомога на оздоровлення потерпілим від ЧАЕС виплачується в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати. Згідно Закону України „Про Державний бюджет на 2012 рік»розмір мінімальної заробітної плати складав: з 1 липня по 30 вересня - 1102,00 грн.

Постанова КМУ № 562 від 12.07.05р «Про щорічну матеріальну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановила розмір щорічних виплат оздоровлення інвалідам I і II групи в сумі 120,00 грн. щорічно. Однак у Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлено, що Кабінет Міністрів України визначає розмір щорічної допомоги на оздоровлення.

Рішенням Конституційного суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 встановлено, що згідно з Конституцією України держава забезпечує соціальну спрямованість економіки (частина четверта статті 13), що є основою для реалізації соціальних прав громадян, зокрема на соціальний захист та достатній життєвий рівень. Відповідно до Основного Закону України „кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло" (стаття 48), „пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом" (ч. 3 ст. 46). Положення цих статей Основного Закону України конкретизують конституційне визначення України як соціальної держави, що передбачає участь суспільства в утриманні тих осіб, які через непрацездатність або з інших незалежних від них причин не мають достатніх засобів для існування. Таким чином, рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості. Повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

На підставі наведених вище доводів суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а саме донарахуванню підлягає щорічна допомога на оздоровлення позивачу у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат згідно з ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік»мінімальна заробітна плата на момент виплати позивачу одноразової допомоги на оздоровлення складала 1102,00 грн., оскільки відповідач здійснив дану виплату позивачу у період з 13.07.2012 по 10.08.2012 року.

Зі змісту вимог Законів України «Про державний бюджет України на 2012 рік» не вбачається будь-яких обмежень щодо можливостей застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норми статті 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягає саме Закон України «Про та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно статті 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Отже, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на необхідність визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо відмові у перерахунку та виплаті ОСОБА_1, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 2 групи за захворюванням, пов'язаним з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС одноразової допомоги на оздоровлення за 2012рік та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради на підставі ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, яка діяла на момент виникнення у позивача такого права, дорахувати та виплатити одноразову допомогу на оздоровлення за 2012 рік (з урахуванням проведеної виплати в сумі 120 грн.) у розмірі (1102,00 грн. Х 5) -120,00 = 5390,00 грн.

Одночасно, суд зазначає що вказані суми стягуються за рахунок коштів Державного бюджету України, а не Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради, оскільки останнє є лише розпорядником бюджетних коштів.

Керуючись ст.ст. 11, 14, 70-72, 86, 159-163 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області про перерахунок і виплату недоотриманих сум на оздоровлення за 2012 рік - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області у відмові ОСОБА_1 в перерахунку і доплаті недоотриманих коштів щорічної компенсації на оздоровлення за 2012 рік у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, встановлених на час виплати.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради Донецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок суми щорічної компенсації на оздоровлення за 2012 рік у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат, встановлених на час виплати, тобто у розмірі 5390,00 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_1, виданий Добропільським МРВ УМВС України в Донецькій області 26.06.1998 року, ідентифікаційний код НОМЕР_2, суму щорічної компенсації на оздоровлення за 2012 рік у розмірі 5390,00 грн. (п'ять тисяч триста дев'яносто гривень 00 копійок) за рахунок державного бюджету (р/р 35217042001528 ГУДКСУ в Донецькій області, МФО 834016 ЄДРПОУ 25954002).

На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті у одному примірнику.

Головуючий суддя Мамалуй М.В.