Постанова № 27259998, 31.10.2012, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.10.2012
Номер справи
2а-1870/7324/12
Номер документу
27259998
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КОПІЯ

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 жовтня 2012 р. Справа № 2a-1870/7324/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кравченка Є.Д.,

за участю секретаря судового засідання - Єреп Ю.В.,

представника позивача - Нагорного В.Б.,

представників відповідача: Шаповаленка Р.О., Євенко Н.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 2а-1870/7324/12 за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод" до Державної податкової інспекції в місті Сумах, третя особа - Сумська міська рада про скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство "Сумський авторемонтний завод" (далі - позивач) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції в місті Сумах (далі - відповідач), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позову, просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 08.06.2012 № 0003701502/21181, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб у розмірі 322 411, 25 грн., в т.ч. за основним платежем - 222 332, 26 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 100 078, 99 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в акті перевірки від 22.05.2012, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 08.06.2012, посилається на розділ XIII Податкового Кодексу України, де ст. п.п. 288.5.1. пункту 288.5 ст. 288, яким визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди. При цьому позивач вважає, що відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди. Так, між Сумською міською радою народних депутатів та позивачем було укладено договір на право тимчасового користування зелею (в тому числі на умовах оренди), термін дії договору до 05.11.2023 року. Проте, на думку позивача, відповідач дійшов хибного висновку про те, що оскільки збільшення мінімального розміру орендної плати за землю відбулось не у зв'язку з волевиявленням сторін договору, а у зв'язку зі зміною ставки земельного податку відповідно до закону, то необхідність сплати земельного податку у новому розмірі виникла у позивача незалежно від внесення змін до договорів оренди за ініціативою сторін договору оренди землі.

Крім того, позивач стверджує, що площа земельної ділянки яка залишилася у його користуванні є меньшою на 230 кв.м., ніж той розмір, який був встановлений перевіркою, а саме - 39577 кв.м. Дана земельна ділянка відноситься до земель загального користування та не використовується позивачем.

Враховуючи викладене, позивач просить скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення.

В судовому засіданні 25.09.2012 до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору залучено Сумську міську раду.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити з наведених у позовній заяві підстав.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, просив відмовити у задоволенні позову.

Третя особа явку свого представника у судове засідання не забезпечила, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлена наледним чином (а.с. 49).

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги необґрунтовані та не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що 05.11.1998 між Сумською міською радою народних депутатів та позивачем було укладено договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) (а.с. 14-15), термін дії договору до 05.11.2023 року. Предметом укладеного договору є земельна ділянка площею 6,2312 га по просп. Курському, 26. Зазначена земельна ділянка відноситься до категорії земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

22.05.2012 Державною податковою інспекцією в м. Сумах проведено документальну невиїзну перевірку Публічного акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод" з питання дотримання вимог податкового законодавства за червень-грудень 2011 року, січень-березень 2012 року.

22.05.2012 за результатами проведеної перевірки було складено акт № 1010/152/05422065 (а.с. 6-9), в якому було встановлено порушення позивачем п.п. 288.5.1 п.288.5 п. 288.7 ст.288 Податкового кодексу України, внаслідок чого знижено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності на червень-грудень 2011 року на суму 155233, 96 грн., за січень-березень 2012 року на суму 67098, 30 грн.

На підставі вищезазначеного акту перевірки від 22.05.2012 ДПІ в м. Сумах було прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.06.2012 № 0003701502/21181, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб у розмірі 322 411, 25 грн., в т.ч. за основним платежем - 222 332, 26 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 100 078, 99 грн.

Не погодившись із вказаним податковим повідомленням-рішенням позивач оскаржив його до ДПС у Сумській області, ДПС України. За результатами розгляду скарги були залишені без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 08.06.2012 - без змін (а.с. 12-13).

Суд вважає, що дане податкове повідомлення-рішення є обґрунтованим та прийняте у відповідності з нормами чинного законодавства, з огляду на наступне.

Відповідно до вимог п. 288.1 та п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, у якому встановлюється розмір та умови внесення орендної плати.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем сплачується орендна плата за земельні ділянки за адресою: м. Суми, просп. Курський, 26, у відповідності до умов договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 05.11.1998 № 253, укладених між позивачем та Сумською міською радою народних депутатів.

Відповідно до вимог пп. 285.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: …для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Згідно з пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки.

Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Тому, враховуючи, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності відноситься до загальнодержавного податку, то з 01.01.2011 року позивач повинен сплачувати орендну плату в сумі не меншій ніж 3 відсотки нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

За таких обставин, відповідачем обґрунтовано прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.06.2012 № 0003701502/21181.

Посилання позивача на розмір орендної плати, визначеної у договорі оренди земельної ділянки, є безпідставним, виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього кодексу, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку земельних ділянок не проведено - площа земельних ділянок.

Відповідно до п.п. 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України "Про оцінку земель" від 11 грудня 2003 року N 1378-IV.

Згідно з ч. 5 ст. 5 вказаного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.

Відповідно до ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 654 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Істотні умови договору оренди землі визначені статтею 15 Закону України "Про оренду землі", однією з яких є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Порядок зміни орендної плати встановлено статтею 23 цього Закону, відповідно до орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Типовий договір оренди землі затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 220 від 03.03.2004 р.

Форми розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких не проведена, і розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2006 р. N 1724.

Пунктом 9 Типового договору оренди землі встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься у грошовій формі з зазначенням відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки або розміру земельного податку.

Розмір орендної плати переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом (пункт 13 Типового договору оренди землі).

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Тобто, у зв'язку зі зміною розміру орендної плати за земельну ділянку згідно з пп. 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України та встановлення її розміру, який не може перевищувати - 3 відсотки нормативної грошової оцінки, Публічне акціонерне товариство "Сумський авторемонтний завод" повинно було самостійно розрахувати розмір орендних платежів на поточний рік з урахуванням вимог, встановлених чинним Податковим кодексом України.

Суд не бере до уваги посилання позивача на те, що площа земельної ділянки яка залишилася у його користуванні є меньшою на 230 кв.м., ніж той розмір, який був встановлений перевіркою, а саме - 39577 кв.м., з огляду на наступне.

Як було встановлено судом, площа земельної ділянки відповідно до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), укладеного 05.11.1998 між Сумською міською радою народних депутатів та позивачем становила 6,2312 га.

Перевіркою встановлено, що протягом 2000-2006 років орендодавець земельних ділянок державної та комунальної власності - Сумська міська рада, рішеннями сесії вилучала у Публічного акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод" частини земельної ділянки по просп. Курському, 26 площею:

- 0,25 га (рішення сесії Сумської міської ради від 27.12.2000). Ця земельна ділянка Сумською міською радою передана в користування ТОВ «Суми Петрол» з яким було укладено договір оренди земельної ділянки від 26.07.2001 року;

- 1,1334 га (рішення Сумської міської ради від 22.02.2006 року). Ця земельна ділянка передана Сумською міською радою в користування Міжрегіональній академії управління персоналом, з якою було укладений договір оренди земельної ділянки від 02.11.2006 року;

- 0,8901 га (рішення Сумської міської ради від 20.09.2006 року) припинено право користування земельною ділянкою та передано її до земель запасу Сумської міської ради.

Отже, площа земельної ділянки, яка залишилась в користуванні позивача, становить 39577 кв.м. Доказів на спростування даної обставини позивач суду не надав, а його твердження, висновків податкового органу, викладених в акті перевірки від 22.05.2012 № 1010/152/05422065 не спростовує.

Таким чином, суд вважає, що податковий орган діяв у відповідності до вимог діючого законодавства, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення є обґрунтованим та таким, що відповідає нормам законодавства, відтак позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.

За таких обставин, суд вважає вимоги позивача необґрунтованими, у зв'язку з чим у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочиснтва України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод" до Державної податкової інспекції в місті Сумах, третя особа - Сумська міська рада про скасування податкового повідомлення-рішення від 08.06.2012 № 0003701502/21181 - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко

З оригіналом згідно

Суддя Є.Д. Кравченко

Постанову складено у повному обсязі та підписано 5 листопада 2012 року.