ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
31 жовтня 2012 року 17:43 № 2а-13869/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М. при секретарі судового засідання Голод А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
Приватного підприємства «ВДК»Дім Вина «Скала»
до
Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у місті Києві
про
визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «ВДК»Дім Вина «Скала»звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовною заявою про визнання протиправним та скасування наказу Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у місті Києві від 04 жовтня 2012 року № 504 про проведення фактичної перевірки Приватного підприємства «ВДК»Дім Вина «Скала».
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що наказ Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у місті Києві від 04 жовтня 2012 року № 504 про проведення фактичної перевірки Приватного підприємства «ВДК»Дім Вина «Скала»є протиправним, оскільки визначені відповідачем у спірному наказі положення Податкового кодексу України не дають Регіональному управлінню Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у місті Києві підстав для проведення фактичної перевірки Приватного підприємства «ВДК»Дім Вина «Скала».
Представник відповідача заперечив по суті заявлених позовних вимог з огляду на те, що відповідно до наказу про проведення фактичної перевірки від 19 січня 2012 № 10 та направлення на проведення фактичної перевірки від 19 січня 2012 року № 32-131/0010 здійснено перевірку Приватного підприємства «ВДК»Дім Вина «Скала», за результатами якої складено акт про результати фактичної перевірки від 24 січня 2012 року № 0012/01/36972343, яким зафіксовано ряд правопорушень норм чинного законодавства. З метою контролю щодо припинення порушення законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на податкові органи, Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у місті Києві відповідно до підпунктів 80.2.5 та 80.2.6 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України правомірно та в межах своїх повноважень видано наказ від 04 жовтня 2012 року № 504 про проведення фактичної перевірки Приватного підприємства «ВДК»Дім Вина «Скала».
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
04 жовтня 2012 року начальником Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у м. Києві винесено наказ № 504 про проведення фактичної перевірки Приватного підприємства «Виробничо-дистрибьюторська компанія «Дім Вина «Скала».
У наказі зазначено, що фактична перевірка проводиться з метою здійснення контролю за дотриманням норм законів України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 року № 854, Правил роздрібної торгівлі тютюновими виробами, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 24 липня 2002 року № 218, Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 2006 року № 833, запобігання незаконному виробництву та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів та відповідно до наданих повноважень регіональному управлянню на підставі підпунктів 80.2.5, 80.2.6 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів», статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13 жовтня 2011 року № 1289.
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити фактичні перевірки.
Фактичні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України встановлено, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється органом державної податкової служби щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Статтею 80 Податкового кодексу України встановлений порядок проведення фактичної перевірки.
У відповідності до пункту 80.1 статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника органу податкової служби, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, зокрема:
- у разі отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів (підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України);
- у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3 (підпункт 80.2.6 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України).
Згідно пункту 80.3 статті 80 Податкового кодексу України фактична перевірка, що здійснюється за наявності обставини, визначеної у пункті 80.2.6, може бути проведена для контролю щодо припинення порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3, одноразово протягом 12 місяців з дати складання акта за результатами попередньої перевірки.
Під час розгляду справи встановлено, що начальником Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у м. Києві винесено наказ від 04 жовтня 2012 року № 504 про проведення фактичної перевірки Приватного підприємства «ВДК «Дім Вина «Скала»з метою контролю щодо припинення порушення законодавства, оскільки попередньою перевіркою, за результатами якої Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві складено акт від 24 січня 2012 року № 0012/01/36972343, встановлено, що Приватним підприємством «ВДК «Дім Вина «Скала»здійснювався продаж напоїв винних, а саме: пакет напою винного виноградного десертного «Чарівний бостардо»за ціною 18,00 грн. за пакет; пакет напою винного виноградного міцного білого «Мускатний феєрверк»за ціною 18,00 грн. за пакет; пакет напою винного виноградного білого «7777 фортові»за ціною 18,00 грн. за пакет; пакет напою винного виноградного рожевого «7777 фортові»за ціною 18,00 грн. за пакет; пакет напою винного виноградного червоного «7777 фортові»за ціною 18,00 грн. за пакет, тобто за цінами нижчими від мінімально роздрібних цін встановлених державою, що є порушенням Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв».
Також попередньою перевіркою встановлено знаходження та зберігання з метою подальшої реалізації алкогольні напої марковані марками акцизного податку на яких зазначено суму акцизного податку сплаченого за одиницю маркованої продукції, що не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари, чим порушено норми Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251 «Про затвердження положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів».
Разом з тим, суд зазначає про наступне.
Яв встановлено під час розгляду справи, Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у м. Києві на підставі акту перевірки від 24 січня 2012 року № 0012/01/36972343 прийняті рішення від 03 березня 2012 року № 260257/33-129/0135 та № 260258/32-129/0136 про застосування до Приватного підприємства «ВДК «Дім Вина «Скала»фінансових санкцій.
Приватне підприємство «ВДК «Дім Вина «Скала»не погоджуючись з прийнятими Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у м. Києві рішеннями оскаржило їх в судовому порядку.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 липня 2012 року у справі № 2а-6215/12/2670, яке залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 27 вересня 2012 року, позов Приватного підприємства «ВДК»Дім Вина «Скала»задоволено повністю, визнано протиправними та скасовано рішення Регіонального управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у м. Києві про застосування фінансових санкцій від 03 березня 2012 року № 260257/32-129/0135 та рішення про застосування фінансових санкцій від 03 березня 2012 року № 260258/32-129/0136.
З аналізу зазначених рішень вбачається, що суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до висновку, що Приватним підприємством «ВДК»Дім Вина «Скала»не були порушені положення Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв»та Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251 «Про затвердження положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів».
Частиною п’ятою статті 124 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини одним з основних елементів верховенства права є принцип правової певності, який серед іншого передбачає, що рішення суду з будь-якої справи, яке набрало законної сили, не може бути поставлено під сумнів (див. рішення Суду у справах: Sovtransavto Holding v., no. 48553/99, § 77, від 25.07.2002; Ukraine-Tyumen v. Ukraine, no. 22603/02, §§ 42 та 60, від 22.11.2007).
У відповідності до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, суд звертає увагу, що обставини, встановлені у рішенні Окружного адміністративного суду м. Києва від 26 липня 2012 року у справі № 2а-6215/12/2670 є такими, що не підлягають доказуванню.
За таких обставин, суд зазначає, що у Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві були відсутні підстави для контролю Приватного підприємства «ВДК»Дім Вина «Скала»щодо припинення ним порушень норм чинного законодавства, оскільки рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві про застосування фінансових санкцій від 03 березня 2012 року № 260257/32-129/0135 та № 260258/32-129/013 скасовані рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 2а-6215/12/2670.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на встановлене, суд дійшов висновку, що начальником Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у м. Києві винесено наказ від 04 жовтня 2012 року № 504 про проведення фактичної перевірки Приватного підприємства «ВДК «Дім Вина «Скала»за відсутності підстав для проведення такої перевірки, а тому зазначений наказ визнається судом протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Беручи до уваги вищенаведене у сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивачем, з огляду на що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 97, 158, 160-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Приватного підприємства «ВДК»Дім Вина «Скала»задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у місті Києві від 04 жовтня 2012 року № 504 про проведення фактичної перевірки Приватного підприємства «ВДК»Дім Вина «Скала».
3. Зобов’язати відповідний підрозділ Державної казначейської служби України стягнути судові витрати в сумі 32 (тридцять дві) грн. 19 коп. на користь Приватного підприємства «ВДК»Дім Вина «Скала»за рахунок Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунків Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у місті Києві за рахунок бюджетних асигнувань.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя К.М. Кобилянський
Повний текст постанови складений 05 листопада 2012 року.