Постанова № 27236751, 29.10.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2012
Номер справи
2а/0570/13667/2012
Номер документу
27236751
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/13667/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11-30 год

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Волгіної Н.П.,

при секретарі Прокопенко Н.М.

за участю:

представника позивача - Сєрякової О.О.,

представника відповідача - Абдулаєва О.С.,

представника третьої особи - Мальованого К.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області

до Центрально-Міського відділу Державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції, третя особа - Державне підприємство «Артемвугілля»

про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою (з урахуванням уточнених позовних вимог) про скасування постанови державного виконавця від 31.01.2011 року про зупинення виконавчого провадження в частині примусового виконання виконавчого документа № 2а/0570/7430 по стягненню боргу в сумі 2986064,88 грн на користь управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки та зобов'язати ВДВС Горлівського МУЮ поновити виконавче провадження за цим виконавчим документом.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.

В провадженні Центрально-Міського відділу Державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції знаходиться зведене виконавче провадження про стягнення боргів з Державного підприємства «Артемвугілля».

Постановою державного виконавця Центрально-Міського відділу Державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції від 01.03.2012 року вих. № 5211/03-1 від 25.09.2012 року виконавчий документ № 2а/0570/7430 від 12.08.2012 року на суму 2986064,88 грн приєднаний до зведеного виконавчого провадження з примусового виконання виконавчих документів щодо стягнення з ДП «Артемвугілля» на користь стягувачів грошових коштів.

Раніше, 31.01.2011 року, постановою головного державного виконавця ВДВС Центрально-Міського району м. Горлівки зведене виконавче провадження було зупинено у зв'язку із продовженнями дії Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» до 01.01.2012 року.

Кожний наступний виконавчий документ який приєднувався до зведеного виконавчого провадження, автоматично підлягає під дію постанови про зупинення виконавчого провадження від 31.01.2011 року.

Слід зауважити, що п. 3.2.6 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» встановлено, що підприємств паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості. Документом, що підтверджує участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості є виписка з Реєстру.

ДП «Артемвугілля» дійсно є підприємством паливно-енергетичного комплексу, яке внесено до Реєстру однак самої цієї обставини недостатньо для зупинення виконавчого провадження, оскільки дія закону поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності перераховані в п. 1.3. ст. 1 Закону. Тобто, виконавчі документи в частині стягнення боргів на користь УПФУ не підпадають під дію мораторію.

Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила суд їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову посилаючись на наступне відповідно до п. 15 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний зупинити виконавче провадження у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Представник третьої особи в судовому засіданні заперечував проти позову посилаючись на Згідно ст. З Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», на строк участі підприємств паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства, що підлягають виконанню в порядку встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Станом на сьогодні процедура погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу діє до 01.01.2013 року, і в даному випадку п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» визначає, що на строк участі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які внесені в до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», щодо таких підприємств зупиняється дія ст.ст. 4 та 5 Закону України «Про виконавче провадження». Тобто, державний виконавець в силу своїх повноважень не має права застосовувати до підприємства-боржника, яке внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, заходи примусового виконання рішень передбачені ст. 32 Закону України «Про виконавче провадження», а також здійснювати необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення згідно з вимогами ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження».

12.06.2011 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо збільшення обсягів дохідної частини бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування» від 19.05.2011 року № 3385-VІ, яким абз. 6 п. 3.7 ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (після слів «крім рішень») доповнити словами: «та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного страхування, яка виникла до 01.01.2012 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України».

Наведений перелік є вичерпним, згідно з чим Законом України № 3385-VІ від 19.05.2011 року не передбачено відкриття чи поновлення виконавчого провадження та здійснення заходів примусового виконання рішень за рішеннями про стягнення заборгованості зі сплати відшкодувань фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Крім того, вищезазначені зміни не були внесені в Закон України «Про виконавче провадження», який є пріоритетним Законом при прийнятті рішень державним виконавцем.

Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача частково, враховуючи наступне.

Як з'ясовано в судовому засіданні, в провадженні Центрально-Міського відділу Державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції знаходиться зведене виконавче провадження по виконанню 1002 виконавчих документів по стягненню з Державного підприємства «Артемвугілля» на користь стягувачів коштів в розмірі 76 930 747,30 грн (а.с 5).

Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, чинної на дату прийняття спірної постанови) виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Відповідно до Виписки з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно з Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого розвитку підприємств паливно-енергетичного комплексу", наданої Розрахунковим центром - структурним підрозділом ДП «Енергоринок», Державне підприємство «Артемвугілля», код ЄДРПОУ 32270533, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи № 298084 від 19.02.2003 року, 28.11.2005 року внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості згідно з Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого розвитку підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Внесення Позивача до Реєстру відбулося на підставі наказу Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 року № 568.

Як встановлено у судовому засіданні, на виконання зазначеної норми Закону, 31.01.2011 року відповідачем винесена постанова про зупинення виконавчого провадження з примусового виконання зазначеного вище зведеного виконавчого провадження про стягнення коштів з ДП «Артемвугілля» (а.с. 5, 6).

22.02.2012 року державним виконавцем Центрально-Міського відділу Державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції Гура Д.В. було відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа Донецького окружного адміністративного суду по справі № 2а/0570/7430 про стягнення заборгованості з ДП «Артемвугілля» в сумі 2 986 064,88 грн на користь управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки, про що винесена відповідна постанова (а.с. 39).

01.03.2012 року відповідачем прийнята постанова про приєднання зазначеного виконавчого провадження до зведеного провадження (а.с. 7).

Статтею 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» встановлено, що дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

За приписами п. 1.3 ст. 1 вказаного Закону до учасників розрахунків відносяться підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.

Згідно п. 1.4. ст. 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих; 3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України; 4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії; 5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів,6) є заборгованістю казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 01.01.2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії у розмірі станом на 01.07.2011 року, що є непогашеними на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань врегулювання заборгованості за електричну енергію".

Тобто, наведеною нормою встановлений вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».

Суми витрат Пенсійного Фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, які становлять систему оподаткування, на ці внески не поширюється податкове законодавство. Порядок відшкодування наведених витрат визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно до п. 16 розділу XV наведеного Закону до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що у відповідності до пояснювальної записки до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України (щодо збільшення обсягів дохідної частини бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування в умовах подолання наслідків світової фінансової кризи)» метою внесення відповідних змін до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» є недопущення утворення заборгованості зі страхових виплат у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та збільшення дохідної частини фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у відповідності до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як встановлено в судовому засіданні, постанова Центрально-міського відділу Державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції від 31.01.2011 року про зупинення зведеного виконавчого провадження була прийнята 31.01.2011 року. Прийняття зазначеної постанови у січні 2011 року не зупиняло виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 2а/0570/7430 від 22.02.2012 року, крім цього, зазначена постанова не є предметом спору у даній справі.

Зупинення виконавчого провадження з виконання виконавчого листа № 2а/0570/7430 від 22.02.2012 року по стягненню заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, виданого Донецьким окружним адміністративним судом в адміністративній справі № 2а/0570/7430/2011 року, фактично відбулось на підставі постанови відповідача від 01.03.2012 року про приєднання зазначеного виконавчого провадження до зведеного виконавчого провадження, прийнятої ВДВС на виконання вимог ч. 1 ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження". Саме з часу прийняття зазначеної постанови виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 2а/0570/7430 було зупинено.

На підставі наведеного, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги в частині скасування постанови Центрально-міського відділу Державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції від 31.01.2011 року про зупинення зведеного виконавчого провадження в частині примусового виконання виконавчого листа № 2а/0570/7430 від 12.08.2012 року, виданого Донецьким окружним адміністративним судом про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, на суму 2 986 064,88 грн з державного підприємства "Артемвугілля" на користь Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки, не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача поновити виконавче провадження № ВП 31518228 з примусового виконання виконавчого документу № 2а/0570/7430, виданого Донецьким окружним адміністративним судом 12.08.2011 року про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у розмірі 2 986 064,88 грн з державного підприємства "Артемвугілля" на користь Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки, суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню, враховуючи наступне.

Як було встановлено в судовому засіданні та зазначено раніше, на стягнення коштів на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах не поширюються вимоги п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про виконавче провадження".

Беручи до уваги, що виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 2а/0570/7430 від 12.08.2012 року, виданого Донецьким окружним адміністративним судом про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, на суму 2 986 064,88 грн з державного підприємства "Артемвугілля" на користь Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки, фактично було зупинено з дня приєднання останнього до зведеного виконавчого провадження, суд дійшов до висновку, що права та законні інтереси позивача підлягають захисту шляхом поновлення виконавчого провадження ВП № 31518228 за вказаним виконавчим документом.

Згідно із ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Таким чином, з врахуванням наведеного, суд вважає за необхідне задовольнити частково позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області до Центрально-Міського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - державне підприємство "Артемвугілля" про скасування постанови про зупинення виконавчого провадження та зобов'язання поновити виконавче провадження.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 19, 20, 51, 69, 70, 71, 72, 86, 94, 121, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки до Центрально-Міського відділу Державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції, третя особа, що заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державне підприємство «Артемвугілля» про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Центрально-Міський відділ Державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції поновити виконавче провадження № 31518228 з примусового виконання виконавчого листа № 2а/0570/7430, виданого Донецьким окружним адміністративним судом 12.08.2011 року про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у розмірі 2 986 064,88 грн з державного підприємства "Артемвугілля" на користь Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступна та резолютивна частини проголошена в судовому засіданні 29 жовтня 2012 року в присутності представників сторін.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складений 05 листопада 2012 року.

Суддя Волгіна Н.П.