Постанова № 27236715, 25.10.2012, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2012
Номер справи
4089/12/2170
Номер документу
27236715
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2012 р. Справа № 2-а-4089/12/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Гомельчука С.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів до приватної виробничо-комерційної фірми "Оскар" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

встановив:

Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів (позивач, Фонд) звернулося до суду з позовом до приватної виробничо-комерційної фірми "Оскар"(відповідач, ПВКФ "Оскар")про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені на загальну суму 24511 грн. 93 коп.

Адміністративний позов мотивований тим, що за даними звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік середньооблікова чисельність штатних працівників у приватної виробничо-комерційної фірми "Оскар" складає 58 осіб, з цих розрахунків установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить 2 місця, відповідачем працевлаштовано одну особу. За робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, відповідач до 18 квітня 2012 року повинен був самостійно сплатити позивачу адміністративно-господарські санкції, з урахуванням часткового погашення, у розмірі 23465 грн. 52 коп. та пеню в розмірі 1046 грн. 41 коп. внаслідок несплати цих санкцій станом на 03 жовтня 2012 року. На момент пред'явлення позову заборгованість зі сплати адміністративно - господарських санкцій та пені на загальну суму 24511 грн. 93 коп. приватною виробничо-комерційною фірмою "Оскар" не погашена, а тому позивач просить стягнути з відповідача вказану заборгованість.

Від представника Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представником відповідача надано до суду клопотання про розгляд справи без його участі, в порядку письмового провадження. Позовні вимоги визнає в повному обсязі, проти їх задоволення не заперечує.

Відповідно до ч.4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 3 статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"від 21.03.1991 р. № 875-ХІІ зі змінами та доповненнями (далі Закон № 875-ХІІ) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою КМУ від 31.01.2007 року № 70, Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають щороку до 1 березня відділенням Фонду.

Згідно зі статтею 19 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць.

Абзацом четвертим пункту 2 статті 19 Закону України "Про зайнятість населення"від 01.03.1991 року № 803-ХІІ із змінами та доповненнями (далі-Закон № 803-ХІІ) визначено право державної служби зайнятості направляти для працевлаштування на підприємства, в установи та організації всіх форм власності при наявності там вільних робочих місць інвалідів, які звертаються до служби зайнятості, відповідно до рівня їх освіти і професійної підготовки та рекомендацій МСЕК, наявних у них кваліфікації і знань та з урахуванням їх побажань.

Відповідно до розділу 3 Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України 19.12.2005 року № 420, зареєстрованої Міністерстві юстиції України 21.12.2005 року за N 1534/11814 (далі -Інструкція) у графі 15 наводяться дані про можливість працевлаштування на вільне робоче місце (вакантну посаду) особи, що належить до окремої категорії громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, у рахунок річної броні, установленої місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад за поданням центрів зайнятості, а також інвалідів, пенсіонерів, студентів та інших.

З огляду на викладене, суд вважає, що обов'язок по працевлаштуванню інвалідів покладається на роботодавців.

За положенням статті 20 Закону № 875- підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, які використовують найману працю, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу.

Відповідно до п.п. 2.2. п.2 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 р. № 223, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 травня 2007 р. за № 552/13819 (далі-Порядок) пеня - це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом, за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання.

Згідно з п.п.3.4., 3.5.,3.6. п.3 Порядку нарахування пені як роботодавцем, так і органом контролю здійснюється з наступного дня граничного строку сплати адміністративно-господарських санкцій по день сплати включно (тобто з 16 квітня наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу).

У випадку, коли строк сплати збігається з вихідним (святковим) днем, то останнім днем граничного строку сплати вважається перший робочий день після вихідного (святкового) дня, а пеня нараховується, починаючи з другого робочого дня після вихідного (святкового) дня.

Нарахування пені здійснюється на дату фактичного погашення суми боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу. При частковому погашенні боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку боргу.

Судом встановлено, що 20 лютого 2012 року відповідачем подано до Фонду Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік, зі змісту якого вбачається, що середньооблікова чисельність штатних працівників приватної виробничо-комерційної фірми "Оскар" становить 58 осіб, установлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів із розрахунку чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік складає 2 місця. Однак, ПВКФ "Оскар"створено тільки одне робоче місце для працівника, якому відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність. За порушення нормативу працевлаштування інвалідів адміністративно-господарські санкції складають 34465 грн. 52 коп.. Позивачем було надіслано відповідачу лист-повідомлення від 22 лютого 2012 року № 03-8/183 щодо перерахування вказаної суми коштів. Підприємством внесено платіж в сумі 11000 грн., заборгованість складає 23465 грн. 52 коп. У зв'язку з тим, що станом на 03 жовтня 2012 року ПВКФ "Оскар" не сплачено суму санкцій в розмірі 23465 грн. 52 коп. , йому нарахована пеня в розмірі 1046 грн. 41 коп. Загальна сума адміністративно-господарських санкцій за 2011 рік із урахуванням пені за порушення терміну сплати адміністративно-господарських санкцій становить 24511 грн. 93 коп.

Суд приймає визнання позову представником відповідача, оскільки судом з'ясовано, що такі її дії не суперечать закону та не порушують чиїх-небудь прав, свобод чи інтересів.

Оскільки відповідачем не виконано обов'язку роботодавця щодо працевлаштування інвалідів у 2011 році відповідно до установленого нормативу робочих місць для даної категорії працівників, тому застосування до нього адміністративно-господарських санкцій та пені з урахуванням донарахованої пені станом на 03 жовтня 2012 року є правомірним.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів та їх задоволення.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ч.4 ст.94, ч.4 ст.122, ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд,-

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з приватної виробничо-комерційної фірми "Оскар", код ЄДРПОУ 19234752, на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Державної служби з питань інвалідів та ветеранів адміністративно-господарські санкції в розмірі 23465 (двадцять три тисячі чотириста шістдесят п'ять) грн. 52 коп. та пеню в сумі 1046 (одна тисяча сорок шість) грн. 41 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Гомельчук С.В.

кат. 10.3.4