Справа № 1716/3236/2012
Номер провадження 2/1716/1735/2012
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2012 року
Рівненський районний суд Рівненської області в особі:
судді Красовського О.О.
при секретарі Беднарчук Г.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне цивільну справу за позовом прокурора Рівненського району в інтересах держави в особі Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області до ОСОБА_1 про припинення нецільового використання земельної ділянки. стягнення шкоди за використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, -
в с т а н о в и в :
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач самовільно зайняв земельну ділянку, звільняти її відмовляється. Це зумовлює звернення прокурора до суду в інтересах Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області з позовом про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та відшкодування завданої шкоди.
Прокурор подав до суду заяву, згідно до якої позов підтримує та просить справу розглядати без його участі.
Представник Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області подав до суду заяву, згідно до якої позов підтримує та просить справу розглядати без його участі.
Відповідач не зявився в судове засідання. Згідно поданої заяви, позов визнає та просить суд справу розглядати без його участі.
Судом приймається до уваги, що за положеннями частини 3 статті 27 ЦПК України особи, які беруть участь у справі, зобовязані добросовісно здійснювати свої процесуальні права і виконувати процесуальні обовязки.
Тому суд вважає за можливе застосувати положення ЦПК України щодо можливості розгляду справи у відсутність сторін. Суд вважає, що по справі є можливість ухвалити судове рішення на підставі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення.
Відповідно до ст.121 Конституції України до основних функцій прокуратури віднесено представництво інтересів держави в судах у випадках, визначених законом.
Згідно зі ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру»представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
У ч. 1 ст.45 ЦПК України зазначено, що у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб, або державних чи суспільних інтересів та брати участь у цих справах.
Відповідно з рішенням Конституційного суду України від 08.04.1999р. №3-рп/99 у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до ст.ст.6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави, і ця заява є підставою для порушення справи в суді.
Однією з форм такого представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави.
Тому суд вважає що прокурор правомірно звернувся з даним позовом до суду.
Згідно зі ст.1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями.
Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" однією з форм місцевого самоврядування є представництво спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Згідно з п.б п.п.1 ч.1 ст.33 зазначеного закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель.
Управлінням Держкомзему у Рівненському районі проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства громадянином ОСОБА_1 в ході використання земельної ділянки с. Шпанів Рівненського району поблизу с. В. Олексин Рівненського району
В ході перевірки встановлено, що згідно рішення Шпанівської сільської ради від 04.06.1993 №66 ОСОБА_1 в постійне користування відведено земельні ділянки площею 22 га, в т.ч. 17 га - водоймищ, 5 га -боліт, для ведення селянського/фермерського господарства.
За результатами перевірок, проведених управлінням Держкомзему у Рівненському районі 13.10.2011, 13.12.2011, 27.02.2012 встановлено, що ОСОБА_1 використовує не за цільовим призначенням, шляхом влаштування канави, частину належної йому земельної ділянки площею О, 0234 га, наданої, згідно вищевказаного рішення, для ведення селянського/фермерського господарства.
Управлінням Держкомзему ОСОБА_1Б притягнуто до адміністративної відповідальності та внесено обов»язкові для виконання приписи. Однак, на даний час порушення законодавства України в частині цільового використання земель ОСОБА_2 не усунуто.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Вказані дії є порушенням вимог 125 ЗК України, згідно яких право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та оренди земельної ділянки виникають моменту державної реєстрації цих прав.
Також, відповідно до п. а) ч.1 ст.96 ЗК України землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.
Крім того, допущеним порушенням завдана шкода земельним ресурсам, розмір нарахування якої здійснено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 р. №963 «Про затвердження Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу».
Відповідно до проведених розрахунків розмір шкоди, спричиненої самовільним зайняттям земельної ділянки, становить 78 грн. 50 коп.
Зазначена сума відповідачем не була сплачена на час звернення до суду, проте сплачена на час розгляду справи.
Таким чином підлягають до задоволення лише позовні вимоги про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки.
Розподіл судових витрат між сторонами відбувається за правилами статті 88 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 88, 212, 214, 215 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов прокурора Рівненського району в інтересах держави в особі Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області до ОСОБА_1 про припинення нецільового використання земельної ділянки. стягнення шкоди за використання земельної ділянки не за цільовим призначенням - задовольнити частково.
Зобов'язати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1) припинити нецільове використання земельної ділянки площею 0,0234 га на території Шпанівської сільської ради Рівненського району Рівненської області, наданої йому для ведення селянського/фермерського законодавства.
В задоволенні решти заявлених позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь Рівненського районного суду Рівненської області на рахунок № 31217206700295, МФО 833017, код ЄДРПОУ одержувача 38012756, код доходу 22030001, банк: ГУ ДКСУ в Рівненській області, ЄДРПОУ суду 26406260, сума 214 грн. 60 коп. судові витати (судовий збір).
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: Красовський О.О.