ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" жовтня 2012 р. м. Київ К/9991/52405/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Кошіля В.В.
Суддів Борисенко І.В.
Моторного О.А.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби
на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2012 року
та постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.01.2012 року
у справі № 2а-12905/11/2670
за позовом Благодійної організації «Архистратига Михаїла»
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва
про скасування податкових повідомлень-рішень
ВСТАНОВИВ:
Благодійна організація «Архистратига Михаїла»звернулась до суду з позовом про скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва № 0003872304, № 0003862304 від 21.06.2011р.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.01.2012 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2012 року, позов задоволено; визнано протиправними та скасовано спірні податкові повідомлення-рішення, з мотивів протиправності прийняття спірних податкових повідомлень-рішень.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій, ухвалити нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, за результатами проведеної виїзної перевірки БО «Архистратига Михаїла» з питань використання гуманітарної допомоги за цільовим призначенням, дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01 по 30.05.2011р., складено акт № 1415/23-04/36351212 від 14.06.2011р., в якому зафіксовані порушення:
1) пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого занижено податок на прибуток за І квартал 2011 року на загальну суму 84 688,80 грн.;
2) п. 189.1 ст. 189 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на додану вартість за квітень 2011 року на загальну суму 34 922,40 грн.
На підставі результатів вказаної перевірки, 21.06.2011 року відповідачем прийняті податкові повідомлення-рішення:
- № 0003872304 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 84 690 грн., в т.ч.: 84 689 грн. основного платежу та 1 грн. штрафних (фінансових) санкцій;
- № 0003862304 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 34 923 грн., в т.ч.: 34 922 грн. основного платежу та 1 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Донараховуючи грошові зобов'язання з податку на прибуток та податку на додану вартість, відповідач виходив з того, що позивачем не включено до бази оподаткування податком на прибуток дохід від безоплатно отриманих товарів (гуманітарної допомоги, використаної не за цільовим призначенням) на загальну суму 338 755 грн. та не включено до бази оподаткування ПДВ операції з постачання безоплатно отриманих товарів на загальну суму 174 612,20 грн. та неподано у законодавчо встановлені терміни до податкового органу заяву про реєстрацію платником податку на додану вартість у зв'язку з досягненням суми від здійснення операцій з постачання товарів у 300 тис. грн.
Судами також встановлено, що БО «Архистратига Михаїла»є неприбутковою організацією та включена ДПІ у Шевченківському районі м. Києва до Реєстру неприбуткових організацій та установ рішенням від 24.02.2009р. № 26/1502, ознака неприбутковості -005. У періоді, що перевірявся, БО «Архистратига Михаїла»не була зареєстрована як платник податку на додану вартість.
БО «Архистратига Михаїла»створена з метою здійснення благодійної діяльності. Основні завдання організації -це забезпечення потреб та реалізації інтересів набувачів, сприяння соціальній реабілітації малозабезпечених, безробітних, інвалідів, інших осіб, які потребують допомоги.
Позивач згідно з рішенням Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України (протокол від 16.04.2009р. № 26/ГД-2891/К) включено до реєстру отримувачів гуманітарної допомоги під реєстраційним номером 03017ЄР.
У перевіряємий період, БО «Архистратига Михаїла»було укладено договори (дарчі) з фірмами Midos Distribution Inc (США) та Union Charitable California (США) про дарування нерезидентами нових товарів (одяг, взуття, шкарпетки, панчохи, колготки, постільна білизна, сумки) на безоплатній основі. За умовами вказаних договорів витрати по транспортуванню, страхуванню вантажів оплачувались за рахунок нерезидентів.
З метою звільнення від оподаткування та сплати митних платежів при ввезенні таких товарів на митну територію України БО «Архистратига Михаїла»зверталась до Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України з проханням визнати отримані від вищезазначених фірм-нерезидентів вантажі гуманітарною допомогою. Рішеннями Комісії (протоколи засідань Комісії від 16.12.2010р. № 26/ГД-11451, від 03.03.2011р. № 26/ГД-2987/К та від 17.03.2011р. № 26/ГД-11479) отримані вантажі БО «Архистратига Михаїла»було визнано гуманітарною допомогою.
Гуманітарна допомога загальною вагою 38 600 кг була розподілена згідно зі звітом розподілу гуманітарної допомоги між 18 набувачами -юридичними особами. Решта 846 кг було роздано БО «Архистратига Михаїла»безпосередньо набувачам -фізичним особам під час благодійної акції. Організацією не забезпечено ведення обліку отриманого (по ВМД від 13.04.2011р. № 433646) гуманітарного вантажу вагою 15 100 кг в розрізі номенклатур товарів. Під час видачі набувачам гуманітарних товарів різних видів БО «Архистратига Михаїла»було оформлено накладні без розмежування в них предметів гуманітарної допомоги по вазі та номенклатурі.
БО «Архистратига Михаїла»отримала від інших благодійних організацій 14 454 кг гуманітарної допомоги, яка в подальшому була роздана набувачам -фізичним особам. За результатами опрацювання наданих до перевірки актів використання благодійної допомоги встановлено, що з 14 454 кг гуманітарної допомоги 12 388 кг було роздано на території Київської, Полтавської, Черкаської, Чернігівської областей та в межах Голосіївського, Печерського, Подільського районів м. Києва.
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Відповідно до ч. 4 ст. 11 Закону України «Про гуманітарну допомогу»бухгалтерський облік гуманітарної допомоги та відповідна звітність здійснюються отримувачами гуманітарної допомоги та набувачами гуманітарної допомоги (юридичними особами) у порядку, встановленому Міністерством фінансів України. У разі відсутності обліку щодо отримання та цільового використання гуманітарної допомоги вона вважається використаною не за цільовим призначенням.
Якщо кошти або товари (роботи, послуги), звільнені від оподаткування як гуманітарна допомога, було використано не за цільовим призначенням, вони вважаються доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України (ч. 4 ст. 6 зазначеного Закону).
Згідно із абз. 3 ст. 1, ч. 2 ст. 18 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації»благодійна діяльність - добровільна безкорислива діяльність благодійних організацій, що не передбачає одержання прибутків від цієї діяльності; благодійна організація має право здійснювати відносно майна та коштів, які знаходяться у її власності, будь-які угоди, що не суперечать її статутним цілям та законодавству України.
Перелік основних напрямів благодійництва та благодійної діяльності наведено у ст. 4 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації», в якій зазначається, що благодійна діяльність здійснюється, зокрема, шляхом поліпшення матеріального становища набувачів благодійної допомоги, сприяння соціальній реабілітації малозабезпечених, безробітних, інвалідів, інших осіб, які потребують піклування, а також надання допомоги особам, які через свої фізичні або інші вади обмежені в реалізації своїх прав і законних інтересів; сприяння розвитку культури, в тому числі реалізації програм національно-культурного розвитку, доступу всіх верств населення, особливо малозабезпечених, до культурних цінностей та художньої творчості.
Зазначеною статтею цього Закону також встановлено, що конкретні напрями благодійництва та благодійної діяльності визначаються благодійниками і статутами (положеннями) благодійних організацій.
Благодійні фонди та благодійні організації, створені у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, включаються до Реєстру неприбуткових організацій та установ згідно з абзацом «б» пп. 7.11.1 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та, відповідно, у разі отримання ними доходів, визначених пп. 7.11.3 цього пункту, вони звільняються від оподаткування податком на прибуток.
Як встановлено судами, БО «Архистратига Михаїла» є благодійною організацією, що згідно Статуту створена з метою здійснення благодійної діяльності в інтересах суспільства, сприяння формуванню і поширенню в суспільстві високої християнської моралі, ідеалів гуманізму, християнської просвіти, практичного милосердя і благодійністю тощо.
Судами обох інстанцій вірно зазначено, що оскільки, БО «Архистратига Михаїла» зареєстрована як неприбуткова організація відповідно до п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»та вищевказані операції з передачі гуманітарної допомоги відповідають статутним цілям благодійної організації, то вони не підлягають оподаткуванню податком на прибуток.
Відповідно до п. 189.1 ст. 189 Податкового кодексу України у разі здійснення операцій відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), а за товарами/послугами - виходячи з вартості їх придбання.
Згідно ст. 185 цього Кодексу платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, за товарами/послугами, необоротними активами, під час придбання або виготовлення яких суми податку були включені до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи починають використовуватися: в операціях, що не є об'єктом оподаткування (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу); в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу); в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів; в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Оскільки, в судовому порядку встановлено наявність у позивача документів, які дають змогу зробити висновок про використання гуманітарної допомоги за її цільовим призначенням та підтверджують здійснення позивачем обліку щодо отримання та цільового використання такої допомоги, суди дійшли правильного висновку про безпідставність прийняття спірних податкових повідомлень-рішень.
Враховуючи викладене, відсутність порушень норм матеріального та процесуального права, висновок судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення позовних вимог є вірним, а касаційна скарга відповідача -необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби відхилити.
Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2012 року та постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.01.2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)В.В. Кошіль Судді(підпис)І.В. Борисенко (підпис)О.А. Моторний