Рішення № 27207086, 30.10.2012, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
30.10.2012
Номер справи
7/5005/8230/2012
Номер документу
27207086
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

25.10.12р. Справа № 7/5005/8230/2012За позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Дніпропетровськ

до Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго", м. Дніпропетровськ

про скасування оперативно-господарської санкції

Суддя Коваль Л.А.

Представники:

від позивача: представник ОСОБА_2, дов. № 1025 від 04.07.2011р.;

від відповідача: юрисконсульт 1 категорії Швидкий Є.П., дов. № 373/1010 від 27.06.2012р.

СУТЬ СПОРУ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" про скасування оперативно-господарської санкції у вигляді нарахування Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 за рішенням комісії Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" по розгляду акту про порушення № 004537 від 05.04.2011р., що оформлено протоколом № 6-25 від 13.06.2012р., вартості недоврахованої електричної енергії у сумі 18 843, 48 грн. за договірною потужністю відповідно до п. 2.5. по формулі 2.4. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, за період з 10.02.2011р. по 05.04.2011р.

Позовні вимоги мотивовані тими обставинами, що 05.04.2011р. представниками відповідача (постачальника електричної енергії) складено Акт № Г 004537 про порушення позивачем (споживачем) Правил користування електричною енергією при користуванні електричною енергією за адресою: АДРЕСА_2. Згідно наведеного акту представниками відповідача встановлено, що позивач порушив п.п. 3.3., 3.31., 6.40. Правил користування електричною енергією. Суть виявленого порушення полягає у порушенні пломби постачальника електричної енергії, встановленої на клемній кришці електролічильника. Також, при проведенні інструментальної перевірки за допомогою приладу PWS похибка електролічильника склала: - 32, 308% (з мінусом). На підставі зазначеного акту про порушення 13.06.2012р. комісією постачальника електричної енергії прийнято рішення про нарахування позивачу вартості недоврахованої електроенергії у сумі 18 843, 48 грн. Однак, позивач не погоджується з застосуванням до нього рішенням комісії постачальника електроенергії оперативно-господарської санкції у вигляді нарахування вартості недоврахованої електроенергії у зазначеній сумі, вважає, що вона підлягає скасуванню. Так, за доводами позивача, складений акт про порушення не може бути підставою для застосування оперативно-господарських санкцій у зв'язку з тим, що він не є допустимим доказом в підтвердження порушення позивачем правил користування електричною енергією. Зокрема, акт про порушення не оформлений згідно з формою, наведеною в додатку 3 до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, як того вимагає п. 4.2. цієї Методики. Акт про порушення всупереч вимогам Методики не містить обов'язкових для цього документа відомостей, в тому числі тих, які необхідні для здійснення будь-яких нарахувань за актом. Разом з тим, Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, встановленому Методикою. Також, як стверджує позивач, в рішенні комісії по розгляду акту про порушення, оформленому протоколом № 6-25 від 13.06.2012р., не зазначено, які норми Правил користування електричною енергією порушені позивачем та, відповідно, є підставою для застосування оперативно-господарської санкції. Приписи, наведені в пунктах Правил користування електричною енергією, про порушення яких позивачем зазначено в акті про порушення, не покладають будь-яких обов'язків на споживача електроенергії, а лише встановлюють особу, відповідальну за збереження приладів обліку та пломб на них (відбитків тавр), а також визначають місця встановлення розрахункових засобів обліку електричної енергії та пломб повноважних організацій. Окрім того, пунктом 6.40. Правил користування електричною енергією регламентовано виключно дії постачальника електроенергії (електропередавальної організації) при виявленні зазначених в цьому пункті порушень. Позивач не погоджується і з проведеним розрахунком розміру оперативно-господарської санкції, вважає його таким, що не відповідає п. 2.5. та формулі 2.4. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією. Враховуючи пояснення до формули 2.4. Методики щодо порядку визначення показника потужності, який враховується при розрахунку величини добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу, позивач вважає, що нарахування вартості недоврахованої електроенергії за показником договірної потужності (що мало місце у спірних правовідносинах) допускається виключно у випадках неможливості визначення цього показника в інший спосіб внаслідок відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, виявлення факту перевищення потужності виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних струмоприймачів порівняно з договірною величиною для даної точки обліку, не допуску представників постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність. Разом з тим, в акті про порушення перелік наявних на об'єкті перевірки струмоприймачів не зазначено з посиланням на відсутність їх паспортних даних. Наявні на об'єкті струмоприймачі за результатами візуального обстеження також в акті про порушення не перелічені. Встановлений в ході перевірки за результатами проведених вимірів показник фактичної потужності виходячи із струму навантаження становив 12 кВт, що не перевищує договірну величину -123, 2 кВт. За таких обставин позивач вважає, що при проведенні нарахувань можливо було використати виключно показник потужності, встановлений в ході перевірки, а саме 12 кВт. Використання при розрахунку показника дозволеної потужності, на думку позивача, у спірних відносинах було безпідставним. Окрім того, обсяг нарахувань з використанням виявленого в ході перевірки струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складання акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність є меншим від фактично сплаченого позивачем обсягу споживання електроенергії за даними приладів обліку за цей же період часу. В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається і на ті обставини, що відповідачем вдруге за одним і тим же актом про порушення застосована оперативно-господарська санкція, розрахована за один і той же період та за тією ж дозволеною потужністю. Питання правомірності застосування до позивача оперативно-господарської санкції рішенням комісії відповідача від 25.05.2011р., оформленим протоколом № 5, у вигляді нарахування вартості недоврахованої електроенергії на підставі акту про порушення від 05.04.2011р. (перше винесене комісією рішення по акту про порушення) досліджувалося в межах судової справи № 40/5005/14151/2011. Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.2011р. у даній справі, залишеним без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 20.02.2012р., застосована до позивача на підставі акту про порушення від 05.04.2011р. оперативно-господарська санкція скасована. Окрім того, судовими рішеннями, як вважає позивач, встановлено ряд фактів, які свідчать про неправомірність застосування до позивача оперативно-господарської санкції та мають преюдиціальне значення при вирішенні даного спору. Оскільки станом на 25.05.2011р. - дату прийняття комісією відповідача першого рішення за актом про порушення від 05.04.2011р. про застосування оперативно-господарської санкції по виявленому актом факту порушення пломби постачальника електричної енергії, встановленої на клемній кришці електролічильника, відповідна експертиза спеціалізованою організацією не була проведена, однак така експертиза проведена в подальшому, а висновком № 1790-11 експертного трасологічного дослідження від 29.08.2011р. встановлено присутність на тілі пломби слідів механічного впливу, які можна характеризувати як сліди розкриття, який було враховано комісією відповідача при прийнятті рішення про застосування оперативно-господарської санкції, яка оспорюється у даній справі, позивач зазначив, що вказаний вище висновок не може бути прийнятий судом через незабезпечення відповідачем до передачі пломби на експертизу незмінності об'єкту дослідження у зв'язку з його дослідженням до цього комісією у складі представників відповідача та Держспоживстандарту, яка не мала на це відповідних повноважень.

Відповідач проти позову заперечує. Згідно пояснень відповідача для донарахування споживачу суми електроенергії визначальним є саме факт порушення Правил користування електричною енергією (зокрема, порушення пломб), який може доводитись, в тому числі, але не виключно, актом. Факт порушення пломб доведений сукупністю наданих доказів -актом про порушення від 05.04.2011р., висновком експертизи від 07.04.2011р., висновком експертного трасологічного дослідження від 29.08.2011р. № 1790-11. На думку відповідача, дефекти акту, про які стверджує позивач, не можуть бути підставою для скасування оперативно-господарської санкції. Відповідач відхиляє твердження позивача щодо неможливості порушення споживачем п.п. 3.3., 3.31., 6.40. Правил користування електричною енергією, оскільки вказаними пунктами на нього не покладено обов'язку вчинення будь-яких дій. Згідно законодавства споживач несе відповідальність за вказане у п. 6.40. Правил порушення за умови дотримання вимог п.п. 3.31., 3.32. Правил, тобто, за умови передання споживачу пломб на збереження згідно з належно оформленим актом про пломбування. Відповідач вважає, що комісією з розгляду акту про порушення правомірно нараховано обсяг електроенергії з використанням показника дозволеної потужності, оскільки позивач під час перевірки не надав паспортних даних струмоприймачів та відмовив у здійсненні представниками відповідача замірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність.

У судовому засіданні 16.10.2012р. оголошено перерву на 25.10.2012р.

У судовому засіданні 25.10.2012р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

15.12.2008р. Відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", яке змінило найменування на Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", а останнє, в подальшому, - на Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Дніпрообленерго" (далі по тексту рішення -Публічне акціонере товариство "ДТЕК Дніпрообленерго"), в особі Дніпропетровських міських електричних мереж (постачальник) та Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (споживач) уклали договір про постачання електричної енергії № 9876/59-82 (далі Договір), за умовами якого (розділ 1) постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 123,2 кВт, величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами Договору. Точка (точки) продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію, визначена додатками "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" та "Загальна схема електропостачання", які є невід'ємною частиною Договору.

Як вбачається з додатку 2 до Договору - Акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін постачання відповідачем позивачу електричної енергії здійснюється за адресою: АДРЕСА_2.

Відповідно до п. 2.1. Договору під час виконання умов Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені ним, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією.

Підпунктом 4.2.3. пункту 4.2. Договору передбачено, що споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006р. № 562, у разі, зокрема, пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, пошкодження та (або) зняття пломб з засобів обліку.

Відповідно до підпункту 4.2.4. пункту 4.2. Договору споживач несе відповідальність за технічний стан розрахункових засобів обліку та пломб на них, які знаходяться на його території, забезпечує їх охорону та збереження відповідно до акта про пломбування.

05.04.2011р. представниками 2-го району електричних мереж Дніпропетровських міських електричних мереж Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" проведено перевірку дотримання споживачем -Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 правил користування електричною енергією на об'єкті за адресою: АДРЕСА_2, офіс.

Перевіркою встановлено порушення споживачем п.п. 3.3, 3.31, 6.40. Правил користування електричною енергією, а саме: порушення пломби постачальника електричної енергії, встановленої на клемній кришці електролічильника. При проведенні інструментальної перевірки за допомогою приладу PWS похибка електролічильника склала: - 32, 308% (з мінусом).

Результати перевірки оформлені актом № Г 004537 про порушення споживачем Правил користування електричною енергією та/або умов договору від 05.04.2011р. (далі -Акт про порушення).

Акт про порушення містить також наступну інформацію:

відповідно до Договору Р = 123, 2. Перелік струмоприймачів не надано у зв'язку з відсутністю паспортних даних. Результати заміру навантаження: ФА - 0,3А, ФВ - 0,2А, ФС -0,4А (по втор. ланцюгам Ктт = 60). Р = 12 кВт (п. 2. Акту про порушення -"Перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі та режим роботи");

пломба постачальника електричної енергії на клемній кришці електролічильника № 16508496 має сліди механічного впливу (п. 4. Акту про порушення - "Місце, кількість, тип, номер або відбиток встановлених пломб, їх стан");

електролічильник типу Дельта 8010-02, заводський № 01341 знятий, запакований у сейф-пакет № С30047890 та направлений для проведення експертизи.

Перевірка дотримання споживачем правил користування електричною енергією, як зазначено в Акті про порушення, проведена за участю представника споживача. Акт про порушення підписано трьома представниками постачальника електричної енергії, які проводили перевірку, та представником споживача.

Комісією ЦРПО ЦСЕПО постачальника електроенергії у складі представників постачальника електричної енергії та представника Держспоживстандарту у присутності представника споживача проведена експертиза лічильника електроенергії типу Дельта 8010-02, заводський № 01341, знятого на об'єкті споживача 05.04.2011р. Результати проведення експертизи оформлені актом проведення експертизи лічильника електроенергії № 000569 від 07.04.2011р.

Експертизою встановлено, що пломби лічильника порушені, лічильник відповідає вимогам ГОСТу 30206 та ГОСТу 26035. Відповідно до висновку, наведеного в акті проведення експертизи лічильника, за результатами проведеної експертизи лічильник визнано не придатним для подальшої експлуатації; заниження показів лічильника здійснювалось таким чином: втручання в роботу лічильника, порушені пломби.

В акті проведення експертизи лічильника відсутнє посилання на ту обставину, що порушена пломба саме постачальника електричної енергії, встановлена на клемній кришці електролічильника, та яка має номер 16508496, тобто пломба, зазначена як порушена в Акті про порушення.

25.05.2011р. Акт про порушення № Г 004537 від 05.04.2011р. розглянутий на засіданні комісії постачальника електричної енергії - 2-го району електричних мереж Дніпропетровських міських електричних мереж Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго".

Комісією за результатами розгляду Акта про порушення прийнято рішення про проведення нарахування вартості недоврахованої електричної енергії за період з 10.02.2011р. (дата останнього контрольного огляду точки обліку) по 05.04.2011р. (дата усунення порушення) відповідно до п. 2.5. та за формулою 2.4. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, за договірною потужністю -123, 2 кВт, з застосуванням коефіцієнта використання -0,5.

Згідно рішення комісії підлягає оплаті: за недовраховану активну електроенергію -17 411, 44 грн., за недовраховану реактивну електроенергію -1 432, 04 грн., а всього: 18 843, 48 грн.

Наведене рішення комісії оформлене протоколом засідання комісії № 5 від 25.05.2011р.

Разом з тим, рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.2011р. у справі № 40/5005/14151/2011 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго", за участю: Державного підприємства "Національна компанія "Укренерго" в особі відділу відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні", про скасування оперативно-господарської санкції задоволено позовні вимоги позивача та скасовано оперативно-господарську санкцію у вигляді нарахування Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 за рішенням комісії Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" по розгляду акту про порушення правил користування електричною енергією споживачем-юридичною особою від 25.05.2011р., що оформлено протоколом № 5 від 25.05.2011р., вартості недоврахованої електроенергії у сумі 18 843 грн. 48 коп. за договірною потужністю відповідно до п. 2.5 по формулі 2.4 Методики визначення обсягу та вартості електроенергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ, за період з 10.02.2011р. по 05.04.2011р.

Рішення господарського суду залишено без змін постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 20.02.2012р. у зазначеній справі та є чинним на даний час.

Як на одну із підстав задоволення позову у справі № 40/5005/14151/2011 та скасування оперативно-господарської санкції у вигляді нарахування вартості недоврахованої електричної енергії, застосованої рішенням комісії постачальника електричної енергії, оформленим протоколом № 5 від 25.05.2011р., господарський суд у прийнятому рішенні послався на недоведеність у встановленому порядку (належними доказами) обставин порушення пломби постачальника електричної енергії № 16508496 на дату прийняття рішення про застосування оперативно-господарської санкції, тобто станом на 25.05.2011р.

Однак, після прийняття комісією постачальника електричної енергії рішення про застосування до позивача оперативно-господарської санкції відповідач звернувся до Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз з питання проведення трасологічного дослідження пломби.

Відповідно до висновку експертного трасологічного дослідження № 1790-11 від 29.08.2011р. Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз, проведеного щодо пломби постачальника електроенергії типу "Кристал" № 16508496, порушення якої виявлено Актом про порушення:

на тілі пломби ПАТ "ЕК "Дніпрообленерго" типу "Кристал" № 16508496 ЕК ДОЄ присутні сліди механічного впливу, які можна характеризувати, як сліди розкриття;

досліджувана пломба є пластмасовою пломбою типу "Кристал", тобто, згідно своїх конструктивних особливостей, ніяких відтисків матриць пломбувальних лещат на контактних поверхнях пломба даного типу не містить;

пломба ПАТ "ЕК "Дніпрообленерго" типу "Кристал" № 16508496 ЕК ДОЄ піддавалась розкриттю після первісного навішування;

слідів відокремлювання та заміни будь-яких елементів пломби не виявлено. Зовнішня та внутрішня (вставна) частини є елементами однієї пломби.

13.06.2012р. Акт про порушення № Г 004537 від 05.04.2011р. вдруге був розглянутий на засіданні комісії 2-го району електричних мереж Дніпропетровських міських електричних мереж Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго".

У складі документів, що розглядалися, комісія розглянула і акт експертного трасологічного дослідження пломб № 1790-11 від 29.08.2011р., який був відсутній станом на 25.05.2011р. - дату проведення першого засідання комісії по розгляду Акту про порушення.

Комісією за результатами розгляду Акта про порушення прийнято рішення про проведення нарахування вартості недоврахованої електричної енергії відповідно до п. 2.5. та за формулою № 2.4. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, за період з 10.02.2011р. по 05.04.2011р., за договірною потужністю 123, 2 кВт, час роботи струмоприймачів протягом доби -12 годин, у загальній сумі 18 843, 48 грн. (17 411, 44 грн. -за активну електроенергію, 1 432, 04 грн. -за реактивну електроенергію).

Рішення комісії оформлене протоколом засідання комісії № 6-25 від 13.06.2012р.

Відповідачем складено розрахунок по Акту про порушення, яким визначена кількість та вартість недоврахованої активної та реактивної електричної енергії -разом 18 843, 48 грн.

На оплату вартості недоврахованої електричної енергії споживачу (позивачу) виставлені рахунки № 9876/59-82/6/4537л на суму 17 411, 44 грн. (активна електроенергія) та № 9876/59-82/6/4537рл на суму 1 432, 04 грн. (реактивна електроенергія).

Позивач не погоджується з тим, що допустив порушення Правил користування електричною енергією, з прийнятим рішенням про нарахування вартості недоврахованої електричної енергії, що і є причиною спору.

Статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" та пунктом 1.3. Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України № 28 від 31.07.1996р, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.08.1996р. за № 417/1442, у редакції постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України № 910 від 17.10.2005р., зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.11.2005р. за № 1399/11679, які регулюють взаємовідносини, що виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії), а їх дія поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення), встановлено, що споживання електричної енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.

Також, відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач енергії зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії, споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною енергією згідно із законодавством України.

Стаття 27 Закону України "Про електроенергетику" передбачає, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку, пошкодження приладів обліку, порушення правил користування енергією.

У разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006р. № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006р. за № 782/12656 (п. 6.40. Правил користування електричною енергією).

Відповідно до статті 235 ГК України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Частиною 1 статті 236 ГК України встановлено види оперативно-господарських санкцій, серед яких, зокрема, встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо.

Згідно з частиною 2 вищезазначеної статті Господарського кодексу України перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у її першій частині, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.

Зі змісту вказаних положень чинного законодавства, умов укладеного позивачем з відповідачем Договору вбачається, що рішення комісії постачальника електричної енергії про нарахування споживачу вартості недоврахованої електроенергії у загальній сумі 18 843, 48 грн. є саме оперативно-господарською санкцією.

За частиною 2 статті 237 ГК України порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди із застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду із заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.

Підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання (ч. 1 ст. 237 ГК України).

Відповідно до п. 6.41. Правил користування електричною енергією, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

Також, п. 6.41. Правил користування електричною енергією містить певні вимоги щодо порядку складання та змісту акту порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача. Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті.

Відповідно до ч. 1 п. 6.42. Правил користування електричною енергією на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків (ч. 4 п. 6.42. Правил користування електричною енергією).

Споживач має оплатити розрахункові документи за недовраховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (п. 6.43. Правил користування електричною енергією).

Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, Методика застосовується на підставі акта про порушення, складеного в порядку, установленому цією Методикою, з урахуванням вимог Правил користування електричною енергією в разі виявлення такого порушення Правил, як пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр енергопостачальника чи інших заінтересованих сторін, індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження приладів обліку, установлених пломб та індикаторів.

Відповідно до ч. 5 п. 6.42 Правил користування електричною енергією споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.

У разі задоволення судом скарги споживача постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) скасовує відповідний акт про порушення (ч. 9 п. 6.42. Правил користування електричною енергією).

Однак у спірних правовідносинах відповідач без врахування приписів ч. 9 п. 6.42 Правил повторно розглянув Акт про порушення на засіданні комісії від 13.06.2012р., який підлягає скасуванню у зв'язку зі скасуванням рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.2011р. у справі № 40/5005/14151/2011 оперативно-господарської санкції, застосованої рішенням комісії відповідача від 25.05.2011р., оформленим протоколом № 5, за результатами розгляду Акту про порушення, чим фактично допустив порушення Правил користування електричною енергією та неправомірно прийняв рішення від 13.06.2012р., оформлене протоколом № 6-25, про застосування до позивача на підставі цього ж Акту оперативно-господарської санкції у вигляді нарахування вартості недоврахованої електричної енергії у загальній сумі 18 843, 48 грн.

Окрім того, статтею 61 Конституції України закріплено, що ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

Також, судовими рішеннями у справі № 40/5005/14151/2011 як господарський суд, так і апеляційний господарський суд, надали оцінку Акту про порушення та дійшли висновку про невідповідність його за формою і змістом вимогам п. 6.41 Правил користування електричною енергією, п. 4.6. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, та Додатку 3 до Методики.

Так, в Акті не наведена схема підключення електроустановок споживача та її графічне зображення, відсутні дані про межі балансової належності, перерізи та матеріал всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення, фазування приладу обліку на дату оформлення Акту про порушення, немає розрахункових таблиць. Відсутня також схема електропостачання споживача, не зазначені відомості про прилади обліку електричної енергії споживача на дату складання Акту.

При прийнятті рішень у справі № 40/5005/14151/2011 суди також дійшли висновку про безпідставність згідно з даними, наведеними в Акті про порушення, врахування відповідачем при визначенні кількості та вартості недоврахованої електроенергії складової Р (потужність) на рівні дозволеної потужності, а застосування показника потужності, вказаного в Акті про порушення, - 12 кВт свідчитиме, що обсяг нарахувань з використанням виявленого в ході перевірки струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складання акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність буде меншим від фактично сплаченого обсягу споживання електроенергії за даними приладів обліку.

Суди відхилили як доказ у справі і висновок експертного трасологічного дослідження № 1790-11 від 29.08.2011р. у зв'язку з тим, що до Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз пломба, яка досліджувалася, була передана у зміненому стані.

Обставини, встановлені судовими рішеннями господарського суду та апеляційного господарського суду у справі № 40/5005/14151/2011, висновки, зроблені на підставі встановлених обставин в поєднанні з нормами законодавства, у порядку, передбаченому законодавством, не спростовані.

Враховуючи наведене вище, оцінюючи докази у справі у їх сукупності, як того вимагає ст. 43 ГПК України, суд вбачає підстави вважати, що рішенням комісії постачальника електроенергії від 13.06.2012р., оформленим протоколом № 6-25, до позивача неправомірно застосована оперативно-господарська санкція у вигляді нарахування вартості недоврахованої електричної енергії, а заявлені позивачем вимоги є правомірними та підлягають задоволенню повністю.

Також, з огляду на встановлені обставини справи, наведені положення законодавства, суд відхиляє доводи відповідача у справі.

На підставі п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" зайво сплачений згідно квитанції від 12.09.2012р. № 6797.346.2 судовий збір у сумі 536, 50 грн. підлягає поверненню позивачу.

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати, які полягають у решті суми сплаченого позивачем судового збору, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 1, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Скасувати оперативно-господарську санкцію у вигляді нарахування Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 за рішенням комісії Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" по розгляду акту про порушення № 004537 від 05.04.2011р., що оформлено протоколом № 6-25 від 13.06.2012р. засідання комісії РЕМ-2 Дніпропетровських міських електричних мереж, вартості недоврахованої електричної енергії у сумі 18 843 (вісімнадцять тисяч вісімсот сорок три) грн. 48 коп. за договірною потужністю відповідно до п. 2.5. по формулі 2.4. Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, за період з 10.02.2011р. по 05.04.2011р.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" (49107, м. Дніпропетровськ, шосе Запорізьке, 22, ідентифікаційний код 23359034) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (49000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати на оплату судового збору у сумі 1 073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 00 коп.,

про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повернути Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 (49000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з державного бюджету зайво сплачений згідно квитанції № 6797.346.2 від 12.09.2012р., яка міститься в матеріалах справи, судовий збір у сумі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 50 коп.

Суддя Л.А. Коваль

Дата підписання рішення,

оформленого відповідно до вимог ст. 84 ГПК України, - 30.10.2012р.