ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" жовтня 2012 р. Справа № 2а-2924/12/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Боршовського Т.І., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом заступника прокурора м.Івано-Франківська в інтересах Держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства "Будзалізобетон" про стягнення коштів в сумі 17000,00 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
19.09.2012 року заступник прокурора м.Івано-Франківська в інтересах Держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі –позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Будзалізобетон" (надалі –відповідач) про стягнення штрафних санкцій в сумі 17000,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідності до пункту 8 частини 1 статті 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” уповноваженою особою Прикарпатського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову № 21-ПР-Е від 05.04.2012 року, якою на відповідача накладено штраф в розмірі 17000,00 грн. Відповідач штраф в добровільно не сплатив, а тому позивач просить стягнути його в примусовому порядку.
Судом відповідно до пункту 4 частини 1 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства (надалі –КАС) України винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження по даній адміністративній справі, яку направлено відповідачу для подання заперечення або заяви про визнання позову.
Поштове відправлення із відміткою поштового зв’язку "за закінченням терміну зберігання" 05.10.2012 року повернулося на адресу суду разом із копією ухвали суду про відкриття скороченого провадження в даній адміністративній справі (а.с. 21). Згідно із витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), наданого Головним управлінням статистики в Івано-Франківській області від 22.08.2012 року № 04-03/1-193/1096 та даних з офіційного веб-сайту інформаційно-ресурсного центру - Пошук в ЄДР (а.с. 15-16), місцезнаходженням відповідача є: вул. 8 Березня, 5, м.Долина, Івано-Франківська область, тобто адреса, за якою здійснено відправлення ухвали про відкриття скороченого провадження. Згідно із частиною 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам-підприємцям –за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином. З огляду на вказане, суд вважає, що відповідача належним чином повідомлено про відкриття скороченого провадження у справі за позовом заступника прокурора м.Івано-Франківська в інтересах Держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства "Будзалізобетон" про стягнення коштів в сумі 17000,00 грн.
Згідно із пунктом 3 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів - у разі якщо протягом семи днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, до суду не надійшло заперечення відповідача та за умови, що справа не розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Враховуючи, що до суду не було надано заперечення відповідача проти заявленого позову та те, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача, поданий заступником прокурора м.Івано-Франківська в інтересах Держави в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства "Будзалізобетон" про стягнення штрафних санкцій в сумі 17000,00 грн. підлягає розгляду в строк, визначений пунктом 3 частини 5 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд в порядку скороченого провадження відповідно до вимог статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, прийшов до висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), наданого Головним управлінням статистики в Івано-Франківській області від 22.08.2012 року № 04-03/1-193/1096 (а.с. 13) та інформації з офіційного веб-сайту інформаційно-ресурсного центру - Пошук в ЄДР (а.с. 15), 10.07.1995 року Долинською районною державною адміністрацією проведено державну реєстрацію Відкритого акціонерного товариства "Будзалізобетон", ідентифікаційний код 01267461, місцезнаходження: 77503, Івано-Франківська область, Долинський район, м.Долина, вул. 8 Березня, 5.
Згідно з абзацом 1 статті 80 Цивільного кодексу України, юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.
У відповідності до статті 84 Цивільного кодексу України, товариства, які здійснюють підприємницьку діяльність з метою одержання прибутку та наступного його розподілу між учасниками (підприємницькі товариства), можуть бути створені лише як господарські товариства (повне товариство, командитне товариство, товариство з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерне товариство) або виробничі кооперативи.
Пунктом 1 статті 1 Закону України «Про акціонерні товариства»№ 514-VI від 17.09.2008 року, (надалі - Закон № 514-VI) встановлено, що цей Закон визначає порядок створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариств, їх правовий статус, права та обов'язки акціонерів.
Відповідно до пункту 1 статті 3 Закону №514-VI, акціонерне товариство - господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.
22.07.2011 року позивачем винесено розпорядження № 114-ІФ про усунення порушень законодавства про цінні папери (а.с. 6), яким встановлено порушення п. 5 Розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення»Закону № 514-VI, в частині не приведення до 30.04.2011 року, статуту та внутрішніх положень товариства у відповідність до вимог Закону; ч. 2 ст. 20 Закону № 514-VI, в частині не здійснення до 30.04.2011 року переведення випуску акцій документарної форми існування в без документарну форму. Відповідно до вказаного розпорядження відповідачу встановлено термін до 22 січня 2012 року на усунення порушення законодавства про цінні папери та до 23 січня 2012 року для письмового повідомлення уповноваженої особи позивача про виконання цього розпорядження. Дане розпорядження 26.07.2012 року направлялося відповідачу, про що свідчить копії Реєстру відправлень та фіскального чеку про оплату рекомендованих відправлень (а.с. 7).
У зв'язку із невиконанням вимог, визначених розпорядженням № 114-ІФ від 22.07.2011 року, позивачем складено Акт № 21-ПР-1-Е від 23 березня 2012 року (а.с. 8).
27.03.2012 року позивачем винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів № 09/01/1-03/196 на підставі пункту 4 розділу V, пункту 1 розділу VI Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року, № 2272 (надалі - Правила), якою призначено дату розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, а саме: 5 квітня 2012 року о 10:00 год., про що повідомлено відповідача, що стверджується поданими суду копіями реєстру відправлень та фіскального чеку про оплату рекомендованих відправлень (а.с. 9, 10).
За результатами розгляду справи винесено Постанову № 21-ПР-Е від 5 квітня 2012 року про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно з якою за невиконання розпорядження до відповідача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, та встановлено строк для сплати: протягом 15 днів з моменту отримання цієї постанови (а.с. 11).
Вищенаведену постанову 13.04.2012 року надіслано відповідачу, про що свідчить копія реєстру відправлень та фіскального чеку про оплату рекомендованих відправлень (а.с. 12).
Постанова № 21-ПР-Е від 05.04.2012 року відповідачем не оскаржувалася, а визначений нею штраф в розмірі 17000 грн., залишається не сплачений. Доказів протилежного, відповідачем відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України суду не подано, хоча судом було запропоновано відповідачу надати свої заперечення проти позову, однак останній вказаним правом у встановлений процесуальним законом строк не скористався.
Відповідно до статті 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Згідно з абзацом 1 статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»№ 448/96-ВР від 30.10.1996 року з наступними змінами та доповненнями (надалі - Закон № 448/96-ВР), державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Абзацом 11 статті 8 Закону № 448/96-ВР передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до положень пункту 8 частини 1 статті 11 Закону № 448/96-ВР, невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів тягне за собою застосування до юридичних осіб фінансової санкції у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Процедура застосування штрафних санкцій за порушення норм закону щодо державного регулювання ринку цінних паперів визначена також Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, які затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року № 2272, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811 (надалі - Правила).
Відповідно до пункту 1.8 вказаних Правил, невиконання або несвоєчасне виконання рішень Комісії або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Комісії щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів застосовуються фінансові та інші санкції у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з положеннями розділу XVIII Правил, юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету. У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, штраф стягується в судовому порядку.
Відповідно до статті 121 Конституції України серед функцій прокуратури є також, представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Згідно з статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру»підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження, а інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а штрафні санкції в сумі 17000 грн. за правопорушення на ринку цінних паперів підлягають стягненню з відповідача в дохід Державного бюджету України в повному обсязі.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Будзалізобетон" (ідентифікаційний код 01267461) штрафні санкції в розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок в дохід Державного бюджету України на рахунок № 31119106700115 УДКСУ у Долинському районі, код ЄДРПОУ 37964129, банк одержувача ГУДКСУ в Івано-Франківській області, МФО банку 836014, код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності банку 101.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: Боршовський Т.І.
Постанова складена 23.10.2012 року.