Рішення № 27147135, 01.06.2012, Заводський районний суд м. Дніпродзержинська

Дата ухвалення
01.06.2012
Номер справи
415/1992/12
Номер документу
27147135
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 415/1992/12

№ провадження 2/415/2566/12

РІШЕННЯ

Іменем України

01.06.2012 м. Дніпродзержинськ

Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - Ричка С.О.

при секретарі - Щербацевич Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Заводського районного суду м. Дніпродзержинська цивільну справу за позовом прокурора м. Дніпродзержинська в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської Ради м. Дніпродзержинська до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач прокурор міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області ОСОБА_2 в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської Ради Дніпропетровської області звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1, в якій просить звільнити самовільно зайняту ділянку площею 0,0015 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

У своєму позові позивач посилався на те, що прокурор м. Дніпродзержинська звертається з позовом в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради з наступних підстав: земля є основним національним багатством, яке знаходиться під особливою охороною держави. Порушення інтересів держави полягає в тому, що Відповідач використовує земельну ділянку без попередньо одержаного рішення міської ради на отримання земельної ділянки у власність або у користування, у відповідності із чинним законодавством, та безоплатно, що є порушенням Податкового кодексу України. Такі дії Відповідача призводять до ненадходження коштів у місцевий бюджет, так як відповідно до Бюджетного кодексу У країни, плата за землю є одним із видів доходу бюджету, так 09.11.2011 року завідуючим сектором Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель управління Держкомзему у м. Дніпродзержинськ та спеціалістом відділу самоврядного контролю управління земельних відносин міської ради було проведено обстеження, в ході якого виявлене самовільне зайняття земельної ділянки, яка знаходиться за адресою:АДРЕСА_1. На цій підставі був складений Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства. У результаті обстеження встановлено наявність на зазначеній земельній ділянці загальною площею - 0,0015га розміщення залізного гаражу. Документи, що посвідчують право користування зазначеною земельною ділянкою у власника гаражу ОСОБА_1 відсутні. Рішення Дніпродзержинської міської ради про її передачу у власність або у користування не приймалось. Ураховуючи зазначений вище Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 09.11.2011 року, прокуратурою м. Дніпродзержинська встановлено, що земельна ділянка площею 0,0015га, яка належить територіальній громаді, використовується Відповідачем незаконно, без дотримання вимог чинного законодавства, а тому вважається самовільно зайнятою. Самовільним зайняттям земельної ділянки вважаються будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або з відсутності вчиненого правочину, щодо такої земельної ділянки, за винятком дій які відповідно до закону є правомірними. Згідно листа Державного комітету України і земельних ресурсів № 14-17-4/12991 від 11.11.2008 р. "Про застосування терміна " самовільне зайняття земельної ділянки ", під такими діями слід розуміти укладання цивільно-правових угод, які передбачені чинним законодавством. Зважаючи на відсутність укладених будь-яких угод між дніпродзержинською міською радою та гр. ОСОБА_1 стосовно зазначеної земельної ділянки, дії Відповідача не можна вважати правомірними. Тому просять суд зобов'язати відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку.

У судове засідання представник Прокуратури міста Дніпродзержинська Дніпропетровської області не з'явилась, надала до суду заяву, в якій підтримала свої позовні вимоги просила їх задовольнити та прохала суд розглянути справу у її відсутність.

В судове засідання представник Дніпродзержинської міської Ради не з'явилась, хоча про час та місце його проведення була повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила.

Відповідач в судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву, у якій зазначив, що проти позову не заперечує, просить суд розглянути справу у його відсутності.

Вивчивши матеріали цивільної справи, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 09.11.2011 року завідуючим сектором, Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель управління Держкомзему у м. Дніпродзержинськ та спеціалістом відділу самоврядного контролю управління земельних відносин міської ради, було проведено обстеження, в ході якого виявлене самовільне зайняття земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. На цій підставі був складений Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства (а.с.4).

У результаті обстеження встановлено наявність на зазначеній земельній ділянці загальною площею - 0,0015га розміщення залізного гаражу. Документи, що посвідчують право користування зазначеною земельною ділянкою у власника гаражу ОСОБА_1 відсутні. Рішення Дніпродзержинської міської ради про її передачу у власність або у користування не приймалось. Ураховуючи зазначений вище Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 09.11.2011 року, прокуратурою м. Дніпродзержинська встановлено, що земельна ділянка площею 0,0015га, яка належить територіальній громаді, використовується Відповідачем незаконно, без дотримання вимог чинного законодавства, а тому вважається самовільно зайнятою (а.с.4).

Самовільним зайняттям земельної ділянки вважаються будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або з відсутності вчиненого правочину, щодо такої земельної ділянки, за винятком дій які відповідно до закону є правомірними. Згідно листа Державного комітету України і земельних ресурсів № 14-17-4/12991 від 11.11.2008 р. "Про застосування терміна " самовільне зайняття земельної ділянки ", під такими діями слід розуміти укладання цивільно-правових угод, які передбачені чинним законодавством.

Відповідно до ст. 121 Конституції України, обов'язком прокурора є захист інтересів держави в суді.

Підставою представництва в суді інтересів держави, відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», є наявність порушень або загроза порушень економічних, політичних або інших державних інтересів внаслідок протиправних дій фізичних та юридичних осіб, що вчиняються у Відносинах між ними або з державою.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об'єктами прав власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Всі землі в межах м. Дніпродзержинська належать територіальній громаді міста Управління земельними ділянками комунальної власності здійснюють міські ради.

Відповідно до ст. 116 чинного Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно зі ст. 122 Земельного кодексу України, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів місцевого самоврядування з врахуванням проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянкою виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Крім того згідно зі ст. 126 Земельного кодексу України визначений перелік документів, що посвідчують право на земельну ділянку.

Право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків визначених частиною другою цієї статті.

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Статтею 12 Закону України «Про охорону земель» визначені повноваження міських рад, в галузі охорони земель, зокрема здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності. Контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Згідно статей 6 та 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належать:

- здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині: додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними т фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;

- виконання вимог щодо використання земельних ділянок за ці лівим призначенням;

- додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок;

- ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання;

- розміщення, проектування, будівництва та введення в дію об'єктів, що негативно впливають або можуть вплинути на стан земель;

- дотримання строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням тощо.

Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:

- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки., що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;

- давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства У країни про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;

- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності;

Відповідно до ст.ст. 90, 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі без відшкодування затрат понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан здійснюється за рахунок осіб, які самовільно зайняті земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться з рішенням суду.

Відповідно до ст. 391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Таким чином, враховуючи те, що відсутні укладені будь-які угоди між дніпродзержинською міською радою та гр. ОСОБА_1 стосовно зазначеної земельної ділянки, дії відповідача не можна вважати правомірними, а тому суд вважає, що вимоги позивача - прокурора міста Дніпродзержинська в інтересах Дніпродзержинської міської ради, підлягають задоволенню.

Оскільки, при подачі позовної заяви позивача було звільнено від сплати судових витрат у вигляді судового збору, то суд вважає, що кошти необхідно стягнути з відповідача на користь держави.

На підставі викладеного та керуючись Приймаючи до уваги викладене, керуючись ст. ст. 90, 125, 126, 211, 212 Земельного, кодексу України, ст.391 Цивільного кодексу України, ст.ст. 8, 10, 60, 88, 208, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги прокурора міста Дніпродзержинська в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської Ради м. Дніпродзержинська до ОСОБА_1 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки - задовольнити.

Зобов'язати громадянина України ОСОБА_1 (мешкає: АДРЕСА_2) повернути до земель Дніпродзержинської міської ради (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2, код ЄДРПОУ 24604168) самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0015га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 з приведенням її у придатний для використання стан, шляхом знесення (демонтажу) залізного гаражу.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 107 (сто сім) грн. 30 коп. - суму судового збору;

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний термін скарги про апеляційне оскарження, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України з дня його проголошення.

Суддя Ричка С. О.