Рішення № 27132955, 25.10.2012, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
25.10.2012
Номер справи
4/58/5022-785/2012
Номер документу
27132955
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"25" жовтня 2012 р.Справа № 4/58/5022-785/2012

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Бурди Н.М.

Розглянув справу

за позовом Тернопільського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері Тернопільської області в інтересах держави вул. Білецька, 51, м. Тернопіль в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль

до Скала-Подільської селищної ради вул. І.Франка, 2, смт. Скала-Подільська, Борщівського району, Тернопільської області

про стягнення 4990 грн. 88 коп. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря

За участю представників сторін:

прокуратури: помічник Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області - Козар С.В. (посвідчення № 60)

позивача: головний спеціаліст-юрисконсульт юридичного відділу - Мазур Т.В. (довіреність №1-1/23-1 від 05.01.2012р.)

відповідача: не з'явився

Суть справи:

В розпочатому судовому засіданні представникам прокуратури та позивача процесуальні права та обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22, 29, 81-1 ГПК України, роз'яснено.

Тернопільський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері Тернопільської області в інтересах держави вул. Білецька, 51, м. Тернопіль в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до відповідача - Скала-Подільської селищної ради вул. І.Франка, 2, смт. Скала-Подільська, Борщівського району, Тернопільської області про стягнення 4990грн. 88 коп. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Представники прокуратури та позивача позовні вимоги підтримали. Представник прокуратури подав копію витягу з ЄДРПОУ за №05/3-402 про знаходження відповідача у ньому станом на 28.09.2012р.

23.10.2012р. відповідач у канцелярію суду подав відзив №466/2-14 від 08.10.2012р. на позовну заяву, у якому визнав позовні вимоги та просив розгляд справи проводити без участі його представника.

Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу у відповідності до ст. 81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання представників прокуратури та позивача.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представників прокуратури та позивача, господарським судом встановлено наступне:

- відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006р. № 548 (Положення) - Державна екологічна інспекція в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Інспекція) в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території;

- згідно п. 5 Положення інспекція має право, зокрема:

- обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації, військові та оборонні об'єкти, об'єкти органів внутрішніх справ, Державного департаменту з питань виконання покарань, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби у місцях їх постійної дислокації, проведення військових навчань, маневрів, а також під час передислокації військ і військової техніки з використанням автомобільних, повітряних, залізничних та плавучих транспортних засобів з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки;

- перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи);

- складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом;

- давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до її повноважень;

- уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища;

- згідно вимог ст. 37 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" при здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища;

- 16.05.2012р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Тернопільській області Шеметовським В.А., на підставі ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", в присутності селищного голови Черепія Л.Й. проведено перевірку дотримання відповідачем природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт.

Як випливає з вищезазначеного акту, в ході перевірки встановлено, що Скала-Подільською селищною радою порушено порядок здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в частині використання природного газу за відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Згідно довідки № 233/2-14 від 16.05.2012р. Скала-Подільської селищної ради, нею за період з 01.02.2009р. по 16.05.2012р. використано 28760 куб.м. газу, без дозволу Державного управління охорони навколишнього природнього середовища у Тернопільській області, що є порушенням ч.4 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", таким чином державі заподіяно збитки в розмірі 4 990 грн. 88 коп. (щодо розрахунку розміру збитків, то його проведено на підставі "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", яка затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. № 639 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 21 січня 2009 року за № 48/16064.

Згідно п. 2.1. даної Методики наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються: викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Відповідно до п. 2.2. Методики факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.

Згідно п. 3.6. Методики розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою N 2-ТП (повітря), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди).

Відповідно до ст. 11 ЗУ "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Згідно із п. 4 ст. 33 ЗУ "Про охорону атмосферного повітря" особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону несуть відповідальність, згідно із законом.

Пункт "є" частини 2 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачає, що відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище.

У відповідності до ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього середовища" (із змінами та доповненнями) підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ст. 1166 Цивільного кодексу України).

Факт порушення відповідачем вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря підтверджується актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 16.05.2012р. (підписаним селищним головою Черепієм Л.Й. без заперечень), протоколом № 000725 від 16.05.2012р. про адміністративне правопорушення, постановою про накладення адміністративного стягнення № 000725 від 16.05.2012р., розрахунком розміру відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при спалюванні 28760 куб.м. природного газу Скала-Подільською селищною радою.

З метою досудового врегулювання спору позивачем направлено на адресу Скала-Подільської селищної ради вул. І.Франка, 2, смт. Скала-Подільська, Борщівського району,Тернопільської області претензію № 1-1/2603 від 27.06.2012р. на суму 4990 грн. 88 коп., яка залишена ним без відповіді та задоволення.

Приймаючи до уваги, що в процесі судового розгляду спору відповідачем не подано, а судом не здобуто жодних доказів, які б свідчили про перерахування суми завданої шкоди в добровільному порядку чи заперечень з цього приводу, більше того він не відмовляється від її відшкодування, а тому позовні вимоги про стягнення з Скала-Подільської селищної ради вул. І.Франка, 2, смт. Скала-Подільська, Борщівського району, Тернопільської області - 4990 грн. 88 коп. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря підлягають до задоволення як такі, що доведені позивачем у відповідності із ст. ст. 33-34 ГПК України належними і допустимими доказами та неоспорені відповідачем.

Сума шкоди підлягає стягненню з відповідача на користь спеціального Фонду місцевого бюджету Скала-Подільської селищної ради Борщівського району Тернопільської області, згідно вимог п. 28 ст. 4 та п. 1 ст. 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", у відповідності до яких джерелами формування спеціального Фонду Державного бюджету України на 2012 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, а джерелами формування спеціального Фонду місцевих бюджетів у 2012 році є 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів -50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим -20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя -70 відсотків.

Судовий збір згідно ст. 49 ГПК України та Закону України „Про судовий збір", покладається на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, Законом України „Про охорону навколишнього середовища" та Законом України "Про охорону атмосферного повітря", господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути із Скала-Подільської селищної ради вул. І.Франка, 2, смт. Скала-Подільська, Борщівського району, Тернопільської області, ідентифікаційний код 04396383:

- 4990 (чотири тисячі дев'ятсот дев'яносто) грн. 88 коп. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в розмірі: 30% в доход Державного бюджету України, 20% - місцевого бюджету Тернопільської обласної ради та 50% - спеціального фонду місцевого бюджету Скала-Подільської селищної ради вул. І.Франка, 2, смт. Скала-Подільська, Борщівського району, Тернопільської області на р/р 33110331700033, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 37971052 в ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012.

3. Стягнути із Скала-Подільської селищної ради вул. І.Франка, 2, смт. Скала-Подільська, Борщівського району, Тернопільської області, ідентифікаційний код 04396383 в доход Державного бюджету України -1 609 (одну тисячу шістсот дев'ять) грн. 50 коп. судового збору.

Накази видати після вступу рішення у законну силу.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу через місцевий господарський суд, який розглянув справу.

Повне рішення складено 31.10.2012р.

Суддя Н.М. Бурда