Постанова № 27127372, 25.10.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.10.2012
Номер справи
2а-12792/12/2670
Номер документу
27127372
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 жовтня 2012 року 10 год. 15 хв. № 2а-12792/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., при секретарі судового засідання Шередько А.В., при розгляді у відкритому судовому засіданні адміністративної справи

за позовомВійськової частини А 0515доУправління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києвапровизнання протиправним та скасування рішення, стягнення коштівза участю представників:

позивача: Борисенко В.В.,

відповідача: Ніколенко Ю.В.

Військова частина А 0515 (далі -Позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва (далі - Відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва від 15 серпня 2012 року № 1420 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 20 липня 2011 року до 26 серпня 2011 року на загальну суму 7 046,66 грн. та скасувати його,

- стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва 7046 (сім тисяч сорок шість) грн. 66 коп. на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням від 15 серпня 2012 року № 1420, та зарахувати стягнуті кошти на реєстраційний рахунок військової частини А0515 № 35219001004076 у Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.09.2012 відкрито провадження в адміністративній справі.

У судове засідання представники сторін прибули.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 25.10.2012 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст складено і підписано 30.10.2012 р.

Позивач позов підтримує в повному обсязі. Позовні вимоги вмотивовує тим, що оскаржуване рішення є незаконним, необґрунтованим, прийнятим без врахування всіх обставин справи, оскільки Військовою частиною А0515 було перераховано на рахунок Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва № 37195087002627 єдиний соціальний внесок на заробітну плату на загальну суму 351 605,83 грн., що підтверджується копією платіжного доручення від 29 червня 2011 № 2312, та звертає увагу, що офіційного підтвердження щодо відповідних рахунків, на які необхідно перераховувати єдиний соціальний внесок, від Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва до військової частини А0515 не надходило. Однак, в 2006 році така інформація офіційно була надіслана до військової частини А0515 у вигляді Повідомлення про взяття на облік юридичної особи від 06.09.2006 р. за підписом заступника начальника управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва.

Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у письмових запереченнях від 15.10.2012 р. № б/н, вважає позовні вимоги безпідставними та просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Дослідивши наявні матеріали справи, суд встановив наступне.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі міста Києва № 1420 від 15.08.2012 року (далі -Рішення № 1420) застосовано до Військової частини А0515 фінансові санкції, а саме штраф в розмірі 6620,35 грн. та пеню в розмірі 434,31 грн. за період з 20.07.2011 р. по 26.08.2011 р. на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд, вирішуючи справу, виходить з такого.

Законом України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»(далі -Закон № 2464-VI) визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є: роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464-VI).

Сплата єдиного внеску відповідно до ч. .ч. 5, 6 ст. 9 Закону № 2464-VI здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування. Для зарахування єдиного внеску в органах Державного казначейства України відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному територіальному органу Пенсійного фонду. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Позивач в силу положень ч. 8 ст. 9 Закону № 2464-VI як платники єдиного внеску зобов'язаний сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

При цьому днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду; 2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі (ч. 10 ст. 9 Закону № 2464-VI).

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч. 11 ст. 9 Закону № 2464-VI).

Відповідно до статті 25 Закону № 2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 10 ). Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум (п. 2 ч. 11 ).

Як вбачається з матеріалів справи, Військова частина А 0515 (ідентифікаційний код 22990919) є юридичною особою та взято на облік в Управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі міста Києва.

На підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Відповідачем прийнято рішення № 1420 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Розрахунок фінансової санкції за несплату внеску здійснювався на підставі даних картки особового рахунку платника, копії якої долучено до матеріалів справи.

Згідно ч. 16 ст. 25 Закону № 2464-VI строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Твердження Позивача про своєчасність сплати єдиного внеску спростовуються матеріалами справи. Так Військовою частиною А0515 було перераховано на рахунок Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва № 37195087002627 єдиний соціальний внесок на заробітну плату на загальну суму 351 605,83 грн., що підтверджується копією платіжного доручення від 29 червня 2011 № 2312.

Листом від 03.11.2011 №222/4/1777 Військова частина «А 0515»звернулась до Відповідача з проханням перерахувати суми помилково сплачених коштів платіжним дорученням № 2312 від 29.06.2011 в сумі 351 605,83 грн. з розрахункового рахунку 37195087002627 на 37192068002726 (клас професійного ризику виробництва 36,3%) в ГУ ДК України в м. Києві.

В судовому засіданні представник Відповідача повідомив, що не заперечувалось Позивачем, що Військовій частині А 0515 присвоєно 1 клас професійного ризику виробництва, для розрахунку по якому існує рахунок 37193001002627, але відповідно до п. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»для бюджетних установ єдиний внесок встановлюється у розмірі 36,3 відсотка визначеної бази нарахування, якому відповідає розрахунковий рахунок 37192068002726.

Тобто, Позивач помилково сплатив єдиний внесок на розрахунковий рахунок № 37193001002627, в той час, як слід було сплатити на рахунок № 37192068002726.

Відповідно до пунктів 1, 3 частини першої ст. 6 Закону №2464-VI, платник єдиного внеску має право безоплатно отримувати від територіального органу Пенсійного фонду інформацію, необхідну для виконання обов'язків, покладених на платника згідно з цим Законом, а також для підтвердження надходження до Пенсійного фонду сплачених платником сум єдиного внеску; безоплатно отримувати від Пенсійного фонду консультації та роз'яснення щодо прав та обов'язків платника єдиного внеску, порядку сплати єдиного внеску.

Пунктами 6, 9 частини першої ст. 14 Закону №2464-VI передбачено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог цього Закону; надавати безоплатно платникам єдиного внеску в усній та письмовій формі консультації з питань застосування законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, роз'яснювати їхні права і обов'язки.

Крім того, суд бере до уваги, що механізм перерахування на належний рахунок коштів визначено Порядком зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення помилково сплачених коштів, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 №21-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2010 р. за №955/18250 (далі -Порядок №21-1).

Згідно пункту 9 Порядку №21-1 помилково сплачені суми єдиного внеску та/або фінансових санкцій на неналежний рахунок органу Пенсійного фонду, перераховуються шляхом оформлення органом Пенсійного фонду розрахункового документа про перерахування коштів на відповідний рахунок органу Пенсійного фонду за заявою платника не пізніше наступного робочого дня з дня надходження такої заяви.

Частиною першою ст. 11 Закону №2464-VI встановлено, що страхові кошти, акумульовані на централізованих рахунках Пенсійного фонду, автоматично перераховуються не пізніше наступного операційного дня після їх зарахування на централізовані рахунки фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на рахунки Накопичувального пенсійного фонду (далі - Накопичувальний фонд), а у випадках, передбачених законом, - недержавних пенсійних фондів відповідно до визначених законом пропорцій.

Таким чином, зарахування коштів на неналежний рахунок тягне за собою застосування іншої пропорції розподілу, що є порушенням вимог діючого законодавства, та застосування штрафних санкцій відповідно до вимог ст. 25 Закону №2464-VI.

Враховуючи вищевикладене, у разі сплати сум єдиного внеску на неналежні рахунки застосування фінансових санкцій є правомірним.

Таким чином, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовної вимоги про визнання протиправним та скасування Рішення №1420.

Одночасно суд зауважує, що неналежне виконання, на думку Позивача, Відповідачем своїх обов'язків щодо здійснення контролю за своєчасною сплатою Позивачем єдиного внеску, не звільняє Позивача від обов'язку виконання Закону №2464-VI та відповідальності за його порушення.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи Позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, а Відповідачем правомірно винесено рішення.

Керуючись статтями 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

П О С Т А Н О В И В:

1. У задоволенні позову Військової частини А 0515 до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання протиправним та скасування рішення, стягнення коштів відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Л. О. Маруліна