Постанова № 27127350, 29.10.2012, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2012
Номер справи
2а/2370/2383/2012
Номер документу
27127350
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2012 року Справа № 2а/2370/2383/2012

09 год. 45 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Паламар П.Г.,

при секретарі Овсієнко О.І.,

за участю представника позивача Передрія А.С. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського міського центру зайнятості до публічного акціонерного товариства «Черкаський приладобудівний завод»про стягнення заборгованості по страхових внесках, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся Черкаський міський центр зайнятості, в якому просить стягнути з публічного акціонерного товариства «Черкаський приладобудівний завод»заборгованість по страхових внесках в сумі 45087 грн. 96 коп. та пеню в сумі 9863 грн. 44 коп.

Позивач свої вимоги мотивує тим, що в порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідач з липня 2008 року несвоєчасно та не в повному обсязі сплачував страхові внески до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, у результаті чого утворилась заборгованість перед Уманським міським центром зайнятості, яка на 02.02.2012 року становить 5 454 грн. 36 коп.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі та просив його задовольнити повністю.

Відповідач у судове засідання свого представника не направив, хоча був повідомлений належним чином про дату час та місце судового засідання, але подав до суду заперечення, у якому зазначив, що ухвалою Господаського суду Черкаської області від 21.06.2012 року введений мораторій на задоволення вимог кредиторів, а тому просив залишити позовні вимоги без розгляду.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.08.2012 року провадження по справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням в справі № 04/5026/934/2012.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області по справі № 04/5026/934/2012 скасовано арешт, накладений на все майно боржника та мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Провадження по адміністративній справі поновлено ухвалою суду від 23.10.2012 року.

Заслухавши пояснення представника позивача дослідивши наявні у справі документи, суд приходить до наступного.

Публічне акціонерне товариство «Черкаський приладобудівний завод», згідно, зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради 22.01.1992 року, код ЄДРПОУ 14309572 та зареєстроване в Черкаському міському центрі зайнятості, як платник страхових внесків до Фонду за № 230000162 з 01.01.2001 року.

Частиною першою статті 67 Конституції України Кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 4 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначено, що страхування на випадок безробіття є одним із видів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Спеціальним законом, який визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 2 березня 2000 року № 1533-III (далі -Закон України № 1533-III).

Пунктами 1, 4, 5 ст. 1 Закону України № 1533-III визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Страховиком є Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, страхувальниками є роботодавці, застраховані особи, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних осіб), які використовують працю фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 8 Закону України № 1533-III Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.

Частиною 2 ст. 12 Закону України № 1533-III визначено, що функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Порядок нарахування внесків та їх сплати регулюється Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 року № 339, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.01.2001 року за № 30/5221 (далі - Інструкція).

Пунктом 5.1 Інструкції визначено, що роботодавець починає сплачувати страхові внески з дня набуття статусу платника страхових внесків до Фонду.

Відповідно до п. 5.3 Інструкції нарахування страхових внесків роботодавців, найманих працівників та військовослужбовців здійснюється щомісяця на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування або які підтверджують нарахування заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, виходячи із розміру страхового внеску, що діє на день нарахування виплат.

Пунктом 5.6 Інструкції визначено, що перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.

Відповідно до п. 6.1 Інструкції нараховані суми страхових внесків роботодавців та застрахованих осіб перераховуються на відповідний рахунок Фонду. На цей рахунок перераховуються також суми фінансових санкцій та адміністративних стягнень, благодійні внески підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, інші надходження відповідно до законодавства України.

Відповідач 18.01.2011 року подав позивачу Розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2010 року, у якій зазначив суму страхових внесків, строк сплати яких не настав у розмірі 45087 грн. 96 коп.

Пунктом 7.1 Інструкції встановлено, що з набранням чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій (пені та штрафів) центри зайнятості мають право здійснювати перевірки щодо правильності нарахування, своєчасного і повного перерахування та застосовувати фінансові санкції відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом.

29.05.2012 року позивачем проведено перевірку відповідача з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період з 01.07.2008 року по 29.05.2012 року, про що складено акт № 120 від 29.05.2012 року.

Згідно додатка № 1 до акта від 29.05.2012 року № 120 заборгованість за платником становить 45087 грн. 96 коп.

Відповідно до п. 7.4 Інструкції за результатами перевірки складається акт у двох примірниках і підписується особами, які проводили перевірку, керівником і головним бухгалтером страхувальника. Один примірник акта передається під розписку керівникові або головному бухгалтеру страхувальника, інший залишається в центрі зайнятості, який проводив перевірку. В акті зазначається: за який період проведено перевірку, які виявлено порушення при нарахуванні і сплаті страхових внесків. У разі виявлення під час перевірки простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків (недоїмки) вони донараховуються та стягуються з нарахуванням пені та накладанням штрафу.

Згідно додатка № 2 до акта від 29.05.2012 року № 120 відповідачу нарахована пеня в сумі 9863 грн. 44 коп.

Пунктом 9.7 Інструкції визначено, що не сплачені в строк страхові внески, пеня і штрафи стягуються в дохід Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства. Судом встановлено, що представник відповідача копію акта перевірки від 29.05.2012 року № 120 з додатками отримав 31.05.2012 року.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Частиною 1 ст. 11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний сплатити до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття недоїмку за страховими внесками в сумі 45087 грн. 96 коп. та пеню в сумі 9863 грн. 44 коп., а тому вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають до задоволення у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем-суб'єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 -163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Черкаського міського центру зайнятості до публічного акціонерного товариства «Черкаський приладобудівний завод»задовольнити повністю.

Стягнути з публічного акціонерного товариства «Черкаський приладобудівний завод», яке розташоване за адресою: 18000, м. Черкаси, вул. 30 років Перемоги, 5/1 (код ЄДРПОУ 14309572) на користь Черкаського міського центру зайнятості, що знаходиться за адресою: 18015, м. Черкаси, вул. Гоголя, 330 (код ЄДРПОУ 21367756) заборгованість по страхових внесках в сумі 45087 (сорок п'ять тисяч вісімдесят сім) грн. 96 коп. та пеню в сумі 9863 (дев'ять тисяч вісімсот шістдесят три) грн. 44 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у порядку ст.186 КАС України.

Суддя П.Г. Паламар