Копія
Справа № 2270/1325/12
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2012 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіКовальчук О.К. при секретарі Бесарабі І.А. за участі:представника позивача Андрущенко О.Ю. представника відповідача ОСОБА_4 представника третьої особи ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Заступника прокурора м. Хмельницького до Хмельницької міської ради, третя особа на стороні відповідача фізична особа - підприємець ОСОБА_6, про визнання незаконним та скасування рішення № 43 від 09.11.2011 року, -
В С Т А Н О В И В:
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить визнати незаконним та скасувати рішення дванадцятої сесії Хмельницької міської ради від 09.11.2011 року №43 "Про поновлення договору оренди земельної ділянки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_6".
На думку позивача, зазначене рішення є незаконним, оскільки прийняте всупереч ст.ст.193, 196 і 198 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) без погодження меж спірної земельної ділянки з суміжними землекористувачами та після скасування рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 07.04.2009 року, залишеним без змін ухвалами Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.12.2010 року та Вищого адміністративного суду України від 13.10.2011 року, п.52 додатку №2 до рішення Хмельницької міської ради від 02.04.2008 року №34, яким ОСОБА_6 надано у короткострокову оренду земельну ділянку по АДРЕСА_1.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини, на які посилається у позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив та пояснив, що спірне рішення дванадцятої сесії Хмельницької міської ради від 09.11.2011 року №43 прийняте міською радою без урахування зауважень до його проекту з боку відповідних структурних підрозділів міської ради.
Представник фізичної особи-підприємця ОСОБА_6, залученого до участі у справі як третя особа на стороні відповідача, ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.02.2012 року також заперечив проти позову. Вважає рішення дванадцятої сесії Хмельницької міської ради від 09.11.2011 року №43 законним, оскільки укладений між відповідачем та ВОП ОСОБА_6 договір оренди землі №040874200136 від 22.08.2008 року, із змінами, внесеними угодою №040974200281 від 01.12.2009 року, по поновлення якого прийняте спірне рішення не визнаний судом недійсним, ВОП ОСОБА_6, який протягом дії договору оренди належним чином виконував обов»язки орендаря земельної ділянки, продовжує користуватись нею після закінчення терміну договору оренди, а Хмельницька міська рада, як орендодавець земельної ділянки, не вчиняла жодних дій щодо припинення тимчасового користування та повернення земельної ділянки від орендаря. Крім того зазначає, що з урахуванням 123 ЗК України, ст.33 Закону України «Про оренду землі» та ст.20 Закону України «Про землеустрій» виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у випадку поновлення договору оренди є необов»язковиим.
Заслухавши представників сторін, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд вважає, що позов слід залишити без задоволення з урахуванням викладеного нижче.
Суд встановив, що на підставі рішення сімнадцятої сесії Хмельницької міської ради №34 від 02.04.2008 року «Про надання земельних ділянок в постійне користування юридичній особі, в оренду суб»єктам підприємницької діяльності, громадянину та внесення змін до рішень сесій міської ради» між відповідачем та ФОП ОСОБА_6 укладений договір оренди №040874200136 від 22.08.2008 року земельної ділянки загальною площею 7368 кв. м. по АДРЕСА_1 під будівництво щільної забудови індивідуальних житлових будинків строком на 3 роки до 02.04.2011 року.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду від 07.04.2009 року по справі за позовом ОСОБА_7 до Хмельницької міської ради, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.12.2010 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13.10.2011 року, визнане протиправним та скасоване положення рішення Хмельницької міської ради №34 від 02.04.2008 року в частині п.32 додатку цього рішення щодо виділення фізичній особі - підприємцю ОСОБА_6 в короткострокову оренду земельної ділянки по АДРЕСА_1.
Тому, на підставі рішення двадцять п»ятої сесії Хмельницької міської ради №11 від 16.04.2009 року «Про припинення права користування земельною ділянкою фізичній особі - підприємцю ОСОБА_6.», яким припинене право користування земельною ділянкою площею 339 кв. м. із загальної площі 7368 кв. м. по АДРЕСА_1, наданої ФОП ОСОБА_6, укладеною відповідачем та ФОП ОСОБА_6 угодою №040974200281 від 01.12.2009 року внесені зміни до договору оренди №040874200136 від 22.08.2008 року в частині площі орендованої ділянки, якою визначено, що розмір орендованої земельної ділянки - 7029 кв.м.
03.03.2011 року, до закінчення стоку дії договору оренди, ФОП ОСОБА_6 звернувся до Хмельницької міської ради з заявою про продовження терміну дії договору оренди № 040874200136 від 22.08.2008 року, на яку отримав усну позитивну відповідь, що підтверджується власноручним записом ФОП ОСОБА_6 на звороті заяви.
На повторне звернення від 08.09.2011 року ФОП ОСОБА_6 щодо поновлення договору оренди, управління земельних ресурсів та земельної реформи Департаменту архітектору, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради листом №В-5591-11 від 14.10.2011 року повідомило заявника про підготовку проекту рішення щодо продовження оренди земельної ділянки площею 7029 кв.м. по АДРЕСА_1.
09.11.2011 року Хмельницька міська рада прийняла рішення дванадцятої сесії №43 поновлення фізичній особі - підприємцю ОСОБА_6» договору оренди земельної ділянки площею 7029 кв.м. по АДРЕСА_1 терміном на 3 роки.
На вказане вище рішення Хмельницької міської ради №43 від 09.11.2011 року, прокурор міста Хмельницького вніс Протест №12-6802 вих-11 від 19.12.2011 року.
Хмельницька міська рада не прийняла будь-якого рішення з розгляду Протесту (витяг з протоколу чотирнадцятої сесії від 11.01.2012 року).
Тому, у зв»язку з ухиленням радою від розгляду Протесту №12-6802 вих-11 від 19.12.2011 року, користуючись правами, наданими ст.ст.21 і 36-6 Закону України «Про прокуратуру», прокурор м.Хмельницького звернувся до суду з позовною заявою про визнання незаконним та скасування рішення дванадцятої сесії Хмельницької міської ради №43 від 09.11.2011 року «Про поновлення договору оренди земельної ділянки фізичній особі - підприємцю ОСОБА_6».
Досліджуючи правомірність спірного рішення Хмельницької міської ради суд враховує наведене нижче.
Статтею 2 Закону України «Про оренду землі» визначено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
В силу ст.6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону (ст.16 Закону України «Про оренду землі»).
Частиною першою статті 124 ЗК України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
За змістом частини 2 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Статтею 123 ЗК України визначений порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.
Відповідно до частини з ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки (частина п'ята статті 123 ЗК).
Отже, передача в оренду земельних ділянок на час виникнення спірних правовідносин здійснювалась на підставі рішення органу місцевого самоврядування, що є його виключною компетенцією відповідно до вимог Конституції України, України «Про оренду землі» і ЗК УКраїни, та за проектом відведення земельної ділянки.
За змістом ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно до ч. 1 ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 210 ЦК України та ч. 1 ст. 20 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі підлягає державній реєстрації й на підставі ч. 1 ст. 210, ч. 3 ст. 640 ЦК України та ст. 18 Закону України "Про оренду землі" є укладеним із моменту його державної реєстрації.
Статтею 20 Закону України «Про оренду землі» визначено, що право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Порядок державної реєстрації договорів оренди землі, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року N 2073, а відповідно до Указу Президента України від 17 лютого 2003 року "Про заходи щодо створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру" на Державний комітет України по земельних ресурсах покладено обов'язок щодо здійснення у складі державного земельного кадастру державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них, а також договорів оренди земельних ділянок.
В силу п. 2 вказаного вище Порядку державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок.
Суд становив, що договір оренди землі №040874200136 від 22.08.2008 року та угода №040974200281 від 01.12.2009 року про внесення змін до цього договору зареєстровані в Центрі державного земельного кадастру при Держкомземі за №136 від 22.08.2008 року та за №285 від 01.12.2009 року відповідно.
Зазначений договір оренди земельної ділянки площею 7029 кв.м. по АДРЕСА_1, укладений у письмовій формі, пройшов відповідну державну реєстрацію, його сторони - відповідач та третя особа (ФОП ОСОБА_6.) мали необхідний обсяг цивільної дієздатності, їх волевиявлення було спрямоване на укладання договору оренди.
При укладенні договору оренди землі погоджено усі істотні умови, у тому числі об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки).
Додатком до договору оренди №040874200136 від 22.08.2008 року земельної ділянки є належним чином оформлена, погоджена та затверджена технічна документація із землеустрою щодо складання документу, що посвідчує право ФОП ОСОБА_6 оренди земельної ділянки площею 7368 кв.м. по АДРЕСА_1 під будівництво щільної забудови індивідуальних житлових будинків, складовими якої є план та схему земельної ділянки, кадастровий план з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів, опис меж та акт погодження меж земельної ділянки в натурі, підписаний всіма суміжним землекористувачами.
За змістом частини першої ст. 33 Закону України «Про оренду землі», яка регулює порядок поновлення договору оренди землі, по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Позивачем та відповідачем як орендодавцем спірної земельної ділянки не надано суду жодних доказів щодо порушення третьою особою обов»язків орендаря. Натомість досліджені судом докази свідчать про те, що, сплативши до його укладання 150000,0 грн. на благоустрій міського парку культури та відпочинку (договір від 12.03.2008 року та довідка КП по зеленому будівництву і благоустрою міста №95 від 15.042011 року), протягом дії договору оренди №040874200136 від 22.08.2008 року ФОП ОСОБА_6 своєчасно та в повному обсязі сплачував орендну плату (довідка ДПІ у м.Хмельницькому від 06.03.2011 року №57/11/17-3, сподіваючись використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням під будівництво щільної забудови індивідуальних житлових будинків.
Частиною другою ст. 33 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
Суд встановив, що з дотриманням приписів ч. 2 33 Закону України «Про оренду землі» за місяць до закінчення строку дії договору оренди землі та після спливу строку дії договору ФОП ОСОБА_6 звертався до відповідача з заявами про поновлення договору оренди, на які отримав позитивні відповіді, які свідчать про наміри відповідача щодо поновлення договору оренди земельної ділянки площею 7029 кв.м. по АДРЕСА_1 з ФОП ОСОБА_6
Відповідно до частини 5 ст.33 Закону України «Про оренду землі» у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
На заяву від 03.03.2011 року про продовження терміну дії договору оренди №040874200136 від 22.08.2008 року, подану з дотриманням вимог ст.33 Закону України «Про оренду землі» до закінчення стоку дії договору оренди, ФОП ОСОБА_6 не отримав заперечень Хмельницької міської ради у поновленні договору оренди землі, продовжуючи користуватись орендованою земельною ділянкою після закінчення терміну дії договору оренди на протязі 2011-2012 років, в тому числі і на день розгляду справи.
З урахуванням положень частини 5 ст.33 Закону України «Про оренду землі», укладений Хмельницькою міською радою з ФОП ОСОБА_6 договір оренди №040874200136 від 22.08.2008 року із змінами, внесеними угодою №040974200281 від 01.12.2009 року земельної ділянки площею 7029 кв. м. по АДРЕСА_1 вважається продовженим на той же термін (на три роки) та на тих же умовах і не потребує виготовлення нової технічної документації із землеустрою.
При цьому, суд вважає, що саме по собі скасування рішенням Хмельницького міськрайонного суду від 07.04.2009 року п.52 додатку №2 до рішення Хмельницької міської ради від 02.04.2008 року №34, яким ОСОБА_6 надано у короткострокову оренду земельну ділянку по АДРЕСА_1, після укладання договору оренди не впливає на його чинність, оскільки в силу ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін, або достроково - на вимогу однієї із сторін за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
В судовому засіданні представники сторін та третьої особи підтвердили, що договір оренди №040874200136 від 22.08.2008 року не розірваний та не визнаний недійсним в судовому порядку.
Тому, суд вважає, що відповідачем правомірно прийняте рішення № 43 від 09.11.2011 року "Про поновлення договору оренди земельної ділянки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_6".
Суд відхиляє, як безпідставні, доводи позивача щодо порушення відповідачем в результаті прийняття спірного рішення вимог ст.ст.193, 196 і 198 ЗК України без погодження меж спірної земельної ділянки з суміжними землекористувачами з урахуванням наведеного нижче.
Частиною 1 ст.193 ЗК України державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
Відповідно до ст. 197 ЗК України кадастрове зонування включає встановлення: а) місця розташування обмежень щодо використання земель; б) меж кадастрових зон та кварталів; в) меж оціночних районів та зон; г) кадастрових номерів (території адміністративно-територіальної одиниці).
В силу ч.1 ст. 198 ЗК України кадастрові зйомки - це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок.
За змістом частини шостої ст. 33 Закону України «Про оренду землі» лише у разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди (з обов»язковим виготовленням технічної документації із землеустрою).
Відтак, з урахуванням приписів ст. 33 Закону України «Про оренду землі» виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документу, що посвідчує право оренди ФОП ОСОБА_6 земельної ділянки площею 7029 кв. м. по АДРЕСА_1 та відповідне погодження меж орендованої земельної ділянки суміжними землекористувачами, було обов»язковим станом на дату укладання угоди №040974200281 від 01.12.2009 року про внесення змін до договору оренди щодо площі орендованої ділянки.
За змістом п. п. 11 і 12 Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.200 року № 102, дата внесення запису до розділу Книги записів є датою державної реєстрації документа, що посвідчує право на земельну ділянку; датою державної реєстрації договору про внесення змін до договору оренди (суборенди) землі, договору про його дострокове розірвання або поновлення є дата внесення запису до розділу Книги записів.
Суд встановив, що незважаючи на недоліки технічної документації із землеустрою, яка невід»ємною частиною угоди №040974200281 від 01.12.2009 року про внесення змін до договору оренди №040874200136 від 22.08.2008 року, в якій відсутні підписи деяких суміжних землекористувачів, зазначений договір ніким, в тому числі і прокуратурою міста Хмельницького, не ос порений та не визнаний в судовому порядку недійсним.
Оскільки зміна меж орендованої земельної ділянки відбулась до закінчення терміну дії договору оренди №040874200136 від 22.08.2008 року із змінами, внесеними угодою №040974200281 від 01.12.2009 року, то виготовлення нової технічної документації з землеустрою є необов»язковю, а відсутність в технічній документації із землеустрою підписів суміжних землекористувачів не може слугувати підставою для відмови у поновленні зазначеного договору оренди земельної ділянки площею 7029 кв. м. по АДРЕСА_1 на тих же умовах, та відповідно скасування рішення Хмельницької міської ради № 43 від 09.11.2011 року "Про поновлення договору оренди земельної ділянки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_6".
Крім того, суд враховує, що ухвалою судді Хмельницького міськрайонного суду від 23.01 2012 року відкрите провадження в адміністративній справі №2а/2218/1188/12 за позовом ОСОБА_8 до Хмельницької міської ради з аналогічними позовними вимогами про визнання незаконним та скасування рішення № 43 від 09.11.2011 року "Про поновлення договору оренди земельної ділянки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_6". Саме ОСОБА_8, як один із суміжних землекористувачів, відмовився погодити межі спірної земельної ділянки площею 7029, кв.м., переданої в оренду третій особі, і звернувся до суду з позовом про скасування рішення Хмельницької міської ради від 02.04.2008 року №34 про передачу спірної земельної ділянки в оренду ФОП ОСОБА_6 Ухвалою від 07.06.2012 року, яка набрала законної сили 13.06.2011 року, Хмельницький міськрайонний суд залишив без розгляду позов ОСОБА_8 у зв»язку з його відкликанням позивачем.
Вказане свідчить про відсутність заперечень суміжних землекористувачів щодо поновлення договору оренди земельної ділянки №040874200136 від 22.08.2008 року площею 7029 кв. м. ФОП ОСОБА_6.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В процесі судового розгляду справи судом встановлено, що рішення № 43 від 09.11.2011 року "Про поновлення договору оренди земельної ділянки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_6" прийняте Хмельницькою міською радою в межах повноважень та у спосіб, визначені ЗК України та Законом України «Про оренду землі», а відтак позовні вимоги про його скасування не підлягають до задоволення.
Враховуючи викладене. керуючись Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі» та ст.ст. 11, 99, 158 - 163, 167 і 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Заступника прокурора м. Хмельницького до Хмельницької міської ради про визнання незаконним та скасування рішення № 43 від 09.11.2011 року "Про поновлення договору оренди земельної ділянки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_6" відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 11 липня 2012 року
Суддя/підпис/О.К. Ковальчук"Згідно з оригіналом" Суддя