ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2012 року Справа № 2а/0370/3298/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Александрової М.А.,
при секретарі судового засідання Лащуку О.Ю.,
за участю представника позивача Римарчука Д.А.,
представників відповідача Гордійчук О.К., Цвілюх Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Атланта-Сервіс" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Атланта-Сервіс" (ТзОВ "Атланта-Сервіс") звернулося з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби (Луцька ОДПІ) про визнання протиправним та скасування наказу "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки" від 08 жовтня 2012 року № 1653.
Позовні вимоги обґрунтовано наступними обставинами.
17 серпня 2012 року ТзОВ "Атланта-Сервіс" отримало запит Луцької ОДПІ № 11007/10/22-1 від 10 серпня 2012 року на предмет господарських взаємовідносин із Товариством з обмеженою відповідальністю "Медео-Захід" (TOB "Медео-Захід") за період з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2011 року та їх документального підтвердження.
22 серпня 2012 року позивачем було надано відповідь відповідачу про наявність в останнього необхідних первинних документів бухгалтерського обліку, які підтверджують проведення ТзОВ "Атланта-Сервіс" фінансово-господарських операцій з TOB "Медео-Захід" за вказаний період, оскільки Луцькою ОДПІ здійснювалась планова виїзна перевірка з питань дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 01 липня 2009 року по 30 червня 2010 року, про що складено акт від 15 жовтня 2010 року, а також планова виїзна перевірка з питань дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 01 липня 2010 року по 30 червня 2011 року, про що складено акт від 12 вересня 2011 року. Також відповідача було проінформовано, що з 01 липня 2011 року ТзОВ "Атланта-Сервіс" не здійснювало господарських операцій з TзOB "Медео-Захід".
З наведених підстав позивач вважав обов'язок, покладений на нього підпунктом 16.1.6 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (ПК України) щодо подачі на письмову вимогу контролюючого органу документів виконаним, а наказ Луцької ОДПІ "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки" від 08 жовтня 2012 року № 1653 протиправним та просив його скасувати.
Відповідач у письмових запереченнях проти адміністративного позову від 18 жовтня 2012 року № 6040/10/10-007 (а.с.12) вимог товариства не визнав, посилаючись на те, що запит № 11007/10/22-1 від 10 серпня 2012 року відповідає вимогам пункту 73.3. статті 73 ПК України. У зв'язку із невиконанням ТзОВ "Атланта-Сервіс» вимог запиту податкового органу останнім було видано наказ № 1653 від 08 жовтня 2012 року "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки", як це передбачено підпунктом 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав із зазначених у позовній заяві підстав, просить позов задовольнити повністю. Ухвалою суду за клопотанням представника позивача до матеріалів справи долучено докази: 1, 33-34 аркуші акту Луцької ОДПІ № 04633 від 15 жовтня 2010 року "Про результати планової виїзної перевірки ТзОВ "Атланта-Сервіс" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 липня 2009 року по 30 червня 2010 року, валютного та іншого законодавства за період з 01 липня 2009 року по 30 червня 2010 року" та 1, 8-9, 29, 31 аркуші акту Луцької ОДПІ від 12 вересня 2011 року "Про результати планової виїзної перевірки ТзОВ "Атланта-Сервіс" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 липня 2010 року по 30 червня 2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01 липня 2010 року по 30 червня 2011 року", а також відповідь позивача від 22 серпня 2012 року на запит податкового органу № 11007/10/22-1 від 10 серпня 2012 року (а.с.17-25).
У судовому засіданні представники Луцької ОДПІ проти позову заперечують з мотивів, наведених у письмових запереченнях проти позову, просять в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
17 серпня 2012 року ТзОВ "Атланта-Сервіс" отримано запит Луцької ОДПІ від 10 серпня 2012 року № 11007/10/22-1 про надання письмового пояснення та його документального підтвердження щодо господарських взаємовідносин з ТзОВ "Медео-Захід" за період з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2011 року (а.с.7).
22 серпня 2012 року ТзОВ "Атланта Сервіс" надало відповідь на вказаний запит із зазначенням, що 15 жовтня 2010 року та 12 вересня 2011 року працівниками Луцької ОДПІ були складені акти № 04633 та № 7077/23-2/31654883 про результати планової виїзної перевірки ТзОВ "Атланта-Сервіс" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 липня 2009 року по 30 червня 2011 року. Під час перевірок Луцькій ОДПІ були надані копії первинних документів, які підтверджують здійснення фінансово-господарських операцій за даний період в томі числі і з ТзОВ "Медео-Захід". З 01 липня 2011 року позивач не здійснював жодних операцій з ТзОВ "Медео-Захід". Отже, усі необхідні документи, які підтверджують проведення ТзОВ "Атланта Сервіс" фінансово-господарських операцій з ТзОВ "Медео-Захід" за період 01 січня 2010 року по 30 червня 2011 року є в наявності у Луцької ОДПІ. З 01 липня 2011 року ТзОВ "Атланта-Сервіс" не здійснювало господарських операцій із ТзОВ "Медео-Захід". В переліку додатків до вказаної відповіді значаться 2 документи: копія акту перевірки № 04633 від 15 жовтня 2010 року, копія акту перевірки № 7077/23-2/31654883 від 12 вересня 2011 року (а.с.25).
Відповідь позивача на запит Луцької ОДПІ від 10 серпня 2012 року Луцька ОДПІ отримала 22 серпня 2012 року, що підтверджується відміткою податкового органу на листі позивача (а.с.25).
08 жовтня 2012 року Луцькою ОДПІ у зв'язку з ненаданням ТзОВ "Атланта-Сервіс" документального підтвердження на письмовий запит від 10 серпня 2012 року № 11007/10/22-1 було видано наказ № 1653 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки" (а.с.6).
Згідно із підпунктом 20.1.6 пункту 20.1 статті 20 ПК України органи державної податкової служби мають право для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 73.3 статті 73 ПК України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту. Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі. Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі, коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Відповідно до підпункту 16.1.5 пункту 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний: подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.
Пунктом 75.1 Податкового кодексу України визначається, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
У відповідності до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
З матеріалів справи вбачається, що запит Луцької ОДПІ від 10 серпня 2012 року № 11007/1022-1 товариством отримано 17 серпня 2012 року (а.с.7). 22 серпня 2012 року ТзОВ "Атланта-Сервіс" надано Луцькій ОДПІ відповідь на вказаний запит (а.с.25), в якій не відображено формування валових витрат за 2010 рік, І квартал 2011 року та витрат, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування за ІІ -ІV квартали 2011 року по взаємовідносинах з ТзОВ "Медео-Захід" з наданням підтверджуючих документів. Також не надано копій первинних документів, які витребовувались Луцькою ОДПІ.
Крім того, судом встановлено, що у ході проведення планових виїзних перевірок ТзОВ "Атланта-Сервіс" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 липня 2009 року по 30 червня 2011, валютного та іншого законодавства за період з 01 липня 2009 року по 30 червня 2011 року не здійснювалось вилучення копій (оригіналів) фінансово - господарських документів, які свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків та зборів (обов'язкових платежів) відповідно до пункту 9 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в України" із змінами та доповненнями в редакції, що діяла станом на 15 жовтня 2010 року, що стверджується відповідними актами податкового органу про результати перевірки позивача (а.с.19, 23).
Наведена норма також забороняє органам державної податкової служби здійснювати вилучення у суб'єктів господарської діяльності документів, що не підтверджують факти порушення законів України про оподаткування.
Пунктом 85.5 статті 85 ПК України із змінами та доповненнями в редакції, що діяла станом на 12 вересня 2011 року, забороняється податковому органу здійснювати вилучення оригіналів первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів за винятком випадків, передбачених кримінально-процесуальним законом.
Отже, обставини щодо невиконання позивачем вимог запиту Луцької ОДПІ від 10 серпня 2012 року № 11007/1022-1 підтверджені матеріалами справи, позивачем не спростовані.
Оскільки підставою для проведення документальної позапланової перевірки є виявлення за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації фактів, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, тому дії позивача щодо фактичної відмови Луцькій ОДПІ у наданні документального підтвердження є незаконними та не відповідають вимогам ПК України, а тому у відповідача були підстави для прийняття рішення про проведення виїзної позапланової перевірки.
Відповідно до частин 1 і 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням наведеного суд вважає, що відповідачем доведена правомірність прийняття рішення від 08 жовтня 2012 року, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування наказу Луцької ОДПІ від 08 жовтня 2012 року № 1653 "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки" до задоволення не підлягають.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства, на підставі статтей 16, 20, 73, 78 Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Атланта Сервіс" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування наказу № 1653 від 08 жовтня 2012 року "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки" відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде виготовлена в повному обсязі 26 жовтня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий М.А. Александрова