Постанова № 27125810, 01.11.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2012
Номер справи
2а/0470/11516/12
Номер документу
27125810
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0470/11516/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.

при секретарі Грушко Н.В.

за участю:

представника позивача Дробота Є.С.

представника відповідача Благодарської О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СТГ»до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

26 вересня 2012 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «СТГ» (далі - позивач) з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби (далі - відповідач) з вимогами про скасування податкового повідомлення-рішення форми «В 4» від 07.06.2012 р. № 0000111504, прийнятого Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби; скасування податкового повідомлення-рішення форми «В 4» від 29.08.2012 р. № 0000461504, прийнятого Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.

За результатами проведеної перевірки відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення, яким підприємству зменшено залишок від'ємного значення на 280 576,00 грн. в зв'язку з відображенням вказаної суми від'ємного значення як фактично не сплаченої постачальникам товарів у попередніх податкових періодах, з терміном виникнення зазначеного від'ємного значення травень, червень, липень, серпень, жовтень, грудень 2008 р. та січень 2009 р. Проте, на момент подання декларації, позивач не мав непогашеної кредиторської заборгованості за указані періоди. Податкове повідомлення-рішення було оскаржено в порядку адміністративного оскарження. В рішенні Державної податкової служби Дніпропетровської області встановлено відсутність заборгованості позивача перед постачальниками, однак, встановлено порушення підприємством положень ст.ст. 102, 200 Податкового кодексу України, внаслідок чого оскаржуване повідомлення-рішення залишено без змін та збільшено розмір зменшення від'ємного значення на 12 129 грн. Товариство з обмеженою відповідальністю «СТГ» своєчасно та правомірно декларувало суми податкового кредиту та суми від'ємного значення. Подання заяви про повернення сум бюджетного відшкодування є правом, а не обов'язком платника податків. Положеннями Податкового кодексу не передбачена відповідальність за непред'явлення сум податку до бюджетного відшкодування та за втрату платником податків права на віднесення цих сум податку до податкового кредиту та формування від'ємного значення, а також не передбачено зменшення розміру від'ємного значення сум податку на додану вартість з виключенням їх з декларацій з податку на додану вартість. В зв'язку з зазначеним, податкові повідомлення-рішення суперечать вимогам чинного законодавства та підлягають скасуванню.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, пояснивши свою позицію наступним. Товариство з обмеженою відповідальністю «СТГ» фактично у попередніх податкових періодах мало право на отримання бюджетного відшкодування суми податку на додану вартість за рахунок від'ємного значення податкових декларацій з податку на додану вартість за травень 2008 р., червень 2008 р., липень 2008 р., серпень 2008 р., жовтень 2008 р., грудень 2008 р., січень 2009 р. Підприємство мало скористатися правом на отримання суми бюджетного відшкодування в момент виникнення на це права. В порушення п. 102.5 ст. 102, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України позивачем завищено залишок від'ємного значення податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2012 р., який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду на суму 292 705,00 грн. Податкові повідомлення-рішення форми «В 4» від 07.06.2012 р. № 0000111504, від 29.08.2012 р. № 0000461504 відповідають вимогам чинного законодавства.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, суд приходить до наступного висновку.

Товариство з обмеженою відповідальністю «СТГ» зареєстроване 25.12.2007 р., включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України за ідентифікаційним кодом 35679714 та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби (а.с. 9-11).

Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість Товариством з обмеженою відповідальністю «СТГ».

За результатами перевірки складено акт № 776/152/35679714 від 29.05.2012 р. (а.с. 12-14).

В висновках вказаного акту перевірки зазначено, що в порушення п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України, враховуючи строки подання заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування, встановлену п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України, зменшується залишок від'ємного значення у розмірі 280 576 грн. по декларації з податку на додану вартість за квітень 2012 р. (а.с. 14).

На підставі акту № 776/152/35679714 від 29.05.2012 р. Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби винесено податкове повідомлення-рішення від 07.06.2012 р. № 0000111504, яким за порушення п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України Товариству з обмеженою відповідальністю «СТГ» зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 280 576 грн. (а.с. 20).

Зазначене податкове повідомлення-рішення було оскаржено позивачем в порядку адміністративного оскарження до Державної податкової служби у Дніпропетровській області (а.с. 21-24).

В зв'язку з поданням підприємством скарги на підставі листа Державної податкової служби у Дніпропетровській області від 12.07.2012 р. № 16336/10/10-014 «Про призначення позапланової перевірки» Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «СТГ».

За результатами перевірки складено акт № 1486/152/35679714 від 02.08.2012 р. (а.с. 25-37).

Відповідно до висновків акту перевірки, в порушення п. 102.5 ст. 102, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України Товариством з обмеженою відповідальністю «СТГ» завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за квітень 2012 р. на суму 292 705 грн. (а.с. 37).

Рішенням Державної податкової служби у Дніпропетровській області про результати розгляду скарги № 19146/10/10-014 від 09.08.2012 р. залишено без змін податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби від 07.06.2012 р. № 0000111504 про зменшення від'ємного значення податку на додану вартість у розмірі 280 576,00 грн. та збільшено на 12 129,00 грн. розмір зменшення від'ємного значення податку на додану вартість, визначений у спірному податковому повідомленні-рішенні, а скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «СТГ» залишена без задоволення (а.с. 43).

Податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби від 07.06.2012 р. № 0000111504 та рішення Державної податкової служби у Дніпропетровській області про результати розгляду скарги були оскаржені Товариством з обмеженою відповідальністю «СТГ» до Державної податкової служби України (а.с. 44-48).

На підставі акту № 1486/152/35679714 від 02.08.2012 р. та рішення Державної податкової служби у Дніпропетровській області про результати розгляду скарги № 19146/10/10-014 від 09.08.2012 р. Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби винесено податкове повідомлення-рішення від 29.08.2012 р. № 0000461504, яким за порушення пп. 102.5 п. 102, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України Товариству з обмеженою відповідальністю «СТГ» зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 12 129 грн. (а.с. 49).

Зазначене податкове повідомлення-рішення було оскаржено позивачем в порядку адміністративного оскарження до Державної податкової служби у Дніпропетровській області (а.с. 50-53).

Рішенням Державної податкової служби України про результати розгляду повторної скарги № 1740/0/61-12/10-2115 від 11.09.2012 р. податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби від 07.06.2012 р. № 0000111504 з урахуванням рішення Державної податкової служби у Дніпропетровській області, прийнятого за результатами розгляду первинної скарги, залишено без змін, а скаргу - без задоволення (а.с. 58).

Рішенням Державної податкової служби у Дніпропетровській області про залишення скарги без розгляду № 23353/10/10-014 скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «СТГ» на податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби від 29.08.2012 р. № 0000461504 повернута без розгляду (а.с. 60).

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.90 р. № 509-ХІІ завданнями органів державної податкової служби є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).

Згідно до п.п. 1, 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів та подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до п. 198.1., 198.2, 198.3 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Вказаним нормам Податкового кодексу України відповідають положення пп. 7.4.1 п. 7.4. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» N 168/97-ВР від 03.04.1997 р. (чинного на момент виникнення від'ємного значення).

Згідно до п.п. 200.1.-200.4. ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

Вказаному відповідають пп. 7.7.1., 7.7.2. п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».

Відповідно до п.п. 200.6., 200.7. ст. 200 Податкового кодексу України та пп. 7.7.3., 7.7.4. п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів.

Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Згідно п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно до п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено та сторонами не заперечується, що Товариством з обмеженою відповідальністю «СТГ» в декларації з податку на додану вартість за квітень 2012 р. відображений залишок від'ємного значення терміном виникнення травень, червень, липень, серпень, жовтень, грудень 2008 р. та січень 2009 р. в розмірі 292 705,00 грн. Відповідно до оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від'ємне значення було зменшене на вказану суму (280 576,00 грн. та 12 129,00 грн.). При цьому, зазначена сума від'ємного значення була задекларована, але не заявлялася до бюджетного відшкодування як на рахунок платника податку, так і шляхом зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів.

Відповідно до положень Податкового кодексу України платник податку може використати належну йому суму бюджетного відшкодування шляхом: зарахування цієї суми у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, відобразивши це у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування; повернення суми бюджетного відшкодування, подавши відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Зазначене є правом, а не обов'язком платника податку.

В зв'язку з цим, у податкового органу відсутні підстави для зменшення розміру від'ємного значення в разі не вчинення платником податку наведених дій.

Зважаючи на вказане, податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби від 07.06.2012 р. № 0000111504, від 29.08.2012 р. № 0000461504 не відповідають вимогам п. 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «СТГ» обґрунтованими та такими, які підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова або службова особа), тому судові витрати в розмірі 2 146,00 грн. підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СТГ».

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 69, 71, 86, 94, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський окружний адміністративний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «СТГ» до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити в повному обсязі.

Скасувати податкове повідомлення-рішення форми «В 4» від 07.06.2012 р. № 0000111504, прийняте Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби.

Скасувати податкове повідомлення-рішення форми «В 4» від 29.08.2012 р. № 0000461504, прийняте Державною податковою інспекцією у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби.

Судові витрати в розмірі 2 146,00 грн. стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СТГ».

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складений 22.10.2012 року.

Суддя О.С. Рябчук