ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0470/11125/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Юркова Е.О.
при секретарі - Осавуляк О.А.
за участю: представник прокуратури - Булавка Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Дніпропетровської прокуратури з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення адміністративно-господарського штрафу, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулася Дніпропетровська прокуратура з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 з вимогою: - стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до державного бюджету України (р/р 31118106700002, МФО 805012, ЗКПО 37988155, код штрафу 21081100, ГУДКСУ у Дніпропетровській області) адміністративно-господарський штраф за порушення вимог чинного законодавства України про автомобільний транспорт по постанові про застосування фінансових санкцій № 151780 від 05.07.2012р. в сумі 510 грн.
В обґрунтування позову Дніпропетровська прокуратура з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері зазначила, що оскільки у ФОП ОСОБА_2 під час проведення рейдової перевірки встановлено факт надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення ліцензійної картки, чим порушено вимоги ст. 39 Закону України № 2344-ІІІ від 05.04.2001 р. «Про автомобільний транспорт» , що у відповідності з вимогами абз. 4 ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» тягне за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.
Таким чином, фізична особа-підприємець ОСОБА_2 повинен сплатити на користь держави адміністративно-господарський штраф в розмірі 510 гривень.
Представник Дніпропетровської прокуратури з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила позов задовольнити.
Представник Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Представник Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Дніпропетровській області в судове засідання не прибув, до суду надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника, та вказав, що Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Дніпропетровській області утворено наказом начальника ГДІАТ - Головного державного інспектора на автомобільному транспорті від 28.02.2005 року за № 1 і діє на підставі Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого наказом міністра транспорту і зв»язку України від 14.12.2005 року за № 888, без права юридичної особи.
Відповідач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 05.05.2012 року державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції у Дніпропетровській області Ярошевчевим В.Р. та Васильковським О.Г. проведено рейдову перевірку, під час якої було встановлено, що ОСОБА_5 на легковому автомобілі DAEWOO NEXIA, номерний знак НОМЕР_1, облаштованого як таксі (право на керування яким надано ОСОБА_2) - надає послуги з перевезення пасажирів без наявності ліцензійної картки, відповідальність за зазначене порушення передбачена Законом України «Про автомобільний транспорт».
Це порушення зафіксовано у складеному зазначеними посадовими особами в акті № 043746 від 05.05.2012 року щодо проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Згідно з абз. 4 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки - штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, (що становить 510 гривень).
В.о.начальника територіального управління Головавтотрансінспекції в Дніпропетровській області Кузьминським І.В. 05 липня 2012 року було винесено Постанову про застосування фінансових санкцій № 151780, якою до ФОП ОСОБА_2 застосовано фінансові санкції у розмірі 510 гривень за порушення ним вимог чинного законодавства України про автомобільний транспорт передбачене абзацом 4 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Згідно вимог п. 29 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 1567 від 08.11.2006р., листом з повідомленням до ФОП ОСОБА_2 було направлено копію постанови про застосування фінансових санкцій. Вказаний лист з постановою про застосування фінансових санкцій був отриманий Відповідачем 14.07.2012р., що підтверджується поштовим повідомленням про вручення ф. 119.
Незважаючи на вищевказане, Відповідач не виконав вимоги п. 28 Порядку у частині сплати штрафу протягом п'ятнадцяти днів, оскільки до цього часу не сплатив штраф та не повідомив про це територіальне управління Головавтотрансінспекції у Дніпропетровській області.
Згідно зі пункту 22 ст. 29 Бюджетного кодексу України, штраф належить до доходів загального фонду Державного бюджету України, і тому сплачується тільки до Державного бюджету України.
Правовідносини, які виникли між сторонами регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001р. № 2344-III, Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. за № 1567, Господарським кодексом України від 16.01.2003р. № 436-ІV.
Відповідно до абз. 3,4 ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт», центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті, службу міжнародних автомобільних перевезень та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування. У складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонують: урядовий орган державного управління з питань регулювання діяльності автомобільного транспорту; урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті.
Відповідно до абз. 10,11 ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт», державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. за № 1567, визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень.
Відповідно до пункту 4 Порядку, державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.
Відповідно до пунктів 25-28 Порядку, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій, яка оформляється згідно з додатком 5. Фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт»:
автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами;
водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка;
ліцензійна картка транспортного засобу - документ, який містить реєстраційні дані ліцензії та транспортного засобу.
Відповідно до абз. 4 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки - штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно із ст. 238 Господарського кодексу України від 16.01.2003 № 436-ІV, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Як було встановлено судом у судовому засіданні, 16.10.2012 року за вих. № 1637 вих. 12 Дніпропетровською прокуратурою з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері до начальника відділу ДАІ з ОАТ м. Дніпропетровська ДНУ ГУ МВС України в Дніпропетровській області було направлено запит щодо надання інформації про особу, на яку зареєстровано засіб DAEWOO NEXIA AE 47 45 CH, з урахуванням осіб, які вписані до техпаспорту на право керування.
Згідно відповіді відділу ДАІ з ОАТ м. Дніпропетровська ДНУ ГУ МВС України в Дніпропетровській області від 16.10.2012р. вих. № 38/6807 станом на 16.10.2012 року за номерним знаком НОМЕР_3 зареєстровано автомобіль «DAEWOO NEXIA», кузов № НОМЕР_2, який належить ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1. Згідно тимчасових талонів на право керування за заявою власника, мають право керувати: ОСОБА_9,ІНФОРМАЦІЯ_3, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3.
Після з'ясування всіх обставин у справі та перевірки їх доказами, суд приходить до висновку, що автомобільним перевізником в даному випадку є ОСОБА_2, а водієм ОСОБА_5, а тому саме з відповідача, як автомобільного перевізника - особі якій надано право на керування автомобілем підлягає стягненню адміністративно-господарська санкція у розмірі 510 грн.
Відповідно до положень, закріплених ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дніпропетровської прокуратури з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення адміністративно-господарського штрафу - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до державного бюджету України (р/р 31118106700002, МФО 805012, ЗКПО 37988155, код штрафу 21081100, ГУДКСУ у Дніпропетровській області) адміністративно-господарський штраф за порушення вимог чинного законодавства України про автомобільний транспорт по постанові про застосування фінансових санкцій № 151780 від 05.07.2012р. в сумі 510 грн.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови викладений 24.10.2012 року.
Суддя Е.О. Юрков