Постанова № 27086080, 25.09.2012, Томаківський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
25.09.2012
Номер справи
2а/442/23/12
Номер документу
27086080
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а/442/23/12

ПОСТАНОВА

Іменем України

25.09.2012 року смт. Томаківка Дніпропетровської області

Томаківський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Кондус Л.А., при секретарі Горват Н.Є., за участю представника позивача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Украгрохім»Томаківського району Дніпропетровської області до ОСОБА_1 міської ради м.Запоріжжя про визнання незаконними вимоги органу місцевого самоврядування, про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ТОВ «Украгрохім»Томаківського району звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_1 міської ради про визнання незаконними вимог органу місцевого самоврядування, про зобов'язання відповідача надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у м.Запоріжжя по вул.Незалежності, квартал 25, площею 31 261,0 кв.м на якій розташовані будівлі пташника № 2 літ. А (інв. № 27), вагової літ. Б, замощення 1, та площею 30 894,0 кв.м на якій розташована будівля пташника літ.А (інв. № 34) та укласти договори оренди цих земельних ділянок, мотивуючи наступним.

07.11.2007 р. ТОВ «Украгрохім»за результатами конкурсу, за двома договорами купівлі-продажу (номери правочинів 2475474 і 2475974) придбало у власність у Держави в особі Міністерства оборони України через військовий радгосп «Дніпровський»:

- будівлі пташника № 2 літ. (інв. № 27), вагової літ.Б, замощення 1, розташованих на земельній ділянці площею 31261,0 кв.м. по вул. Незалежності, квартал 25 у м.Запоріжжя;

- будівлю пташника літ. А (інв..№ 34), розташованої на земельній ділянці площею 30 894,0 кв.м. по вул.Незалежності. квартал 25 у м.Запоріжжя .

На момент продажу названі об'єкти знаходились в повному господарському віданні військового радгоспу «Дніпровський» ЄДРПОУ 22992166.

Договори купівлі-продажу посвідчені приватним нотаріусом.

Право власності ТОВ «Украгрохім»на куплені об'єкти нерухомості зареєстровані в електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно 19.11.2007 р. і 24.11.2007 р. та орендним підприємством ОСОБА_1 міжміське бюро технічної інвентаризації (реєстраційні номери 19945654, 19947045).

Позивач зазначає, що передача куплених ним об'єктів нерухомості здійснена військовим радгоспом «Дніпровський»по актах прийому-передачі від 07.11.2007 р.

Земельна ділянка площею 64,0 га на якій знаходяться куплені ТОВ «Украгрохім»будівлі та споруди передавалась для сільськогосподарських потреб військовому радгоспу «Дніпровський» рішенням виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради народних депутатів від 15.09.1973 р. № 373 «Про передачу земельної ділянки військовому радгоспу «Дніпровський».

Проте, останній право постійного користування земельною ділянкою не оформляв, договору її оренди не укладав, державного акта на право постійного користування не отримував, прав постійного користування цією земельною ділянкою не реєстрував.

Земельні ділянки на яких знаходяться будівлі пташників і вагова розташовані поряд і примикають одна до одної.

Попереднім власником - Міністерством оборони в особі військового радгоспу «Дніпровський»будівлі пташників використовувались за призначенням для вирощування птиці.

ТОВ «Украгрохім»являється сільськогосподарським підприємством і будівлі пташників придбало для використання за їх цільовим призначенням.

Земельні ділянки, на яких знаходяться будівлі пташників і вагової відносяться до несільськогосподарських угідь (землі під господарськими будівлями і дворами), земель сільськогосподарського призначення.

Посилаючись на ст. 123 Земельного кодексу України позивач зазначає, що юридична особа, зацікавлена в отриманні земельної ділянки в постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням в районну, Київську і Севастопольську міські державні адміністрації або в сільську, селищну, міську раду.

Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання на розробку проекту відводу земельної ділянки і в місячний строк дає дозвіл на розробку проекту відводу земельної ділянки.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про оренду землі»ТОВ «Украгрохім»як юридична особа - власник куплених будівель та споруд, зацікавлене в отриманні земельної ділянки в постійне користування із земель комунальної власності. Для цього, ТОВ «Украгрохім»зверталося до ОСОБА_1 міської ради 04.11.2010 року за № 04/11-01, 06.12.2010 р. за № 52, 01.03.2011 р. за № 18, 18.01.2012 р. за № 7 та 19.03.2012 р. за № 20 з клопотаннями (заявами) про видачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок орієнтовною загальною площею 6,3 га по вул. Незалежності, 22, 25 у м.Запоріжжі для укладення договору їх оренди терміном на 19 років.

Разом з клопотаннями відповідачу надавались передбачені ст.151 Земельного кодексу України документи.

Натомість, відповідач листом за підписом заступника міського голови від 19.11.2010 р. за № 14472/08-38, листами за підписом начальника управління земельних ресурсів міської ради від 04.01.2011 р. за № 5756, від 01.02.2011 р. за № 5756, директора департаменту головного архітектора міста листом від 19.03.2012 р. № 20 на клопотання ТОВ «Украгрохім»запропонували ТОВ Украгрохім»надати до управління земельних ресурсів оригінал позитивного висновку Головного управління архітектури та містобудування ОСОБА_1 міської ради та згоду Департаменту економічної діяльності Міністерства оборони України.

Зазначені відповіді міської ради та її структурних підрозділів не містять обґрунтувань нормами законодавства.

В установлений Законом місячний строк клопотання ТОВ «Украгрохім»відповідачем не розглянуто, рішення по ньому не прийняте.

Надання особою, зацікавленою в отримання від міської ради дозволу на розробку проекту землеустрою для відведення земельної ділянки позитивного висновку Головного управління архітектури та містобудування та згоди Департаменту економічної діяльності Міністерства оборони України не передбачене законодавством.

Частиною ст. 123 та ст. 151 ЗК України визначено документи, які мають надаватися юридичною особою міській раді для отримання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки.

Згідно ст. 19 Конституції правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст. 19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної юридичної особи, вирішуються за вибором позивача за місцем знаходження позивача або відповідача.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов у повному обсязі.

Відповідач по справі був належним чином та вчасно повідомлений судом про час та місце розгляду справи, однак в судове засідання не зявився, але до розгляду справи надав суду письмові заперечення на адміністративний позов, зазначив причину неявки представника у судове засідання, просить суд розглянути справу за його відсутності та просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, мотивуючи наступним.

Приписами ст. 116 ЗК України встановлено, що юридичні особи набувають право власності та користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених Земельним кодексом України або за результатами аукціону. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, ради міністрів АРК, місцевої державної адміністрації. До такого клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально. Таким чином, на таке клопотання позивачу була надана відповідь (від 19.11.2010 р. № 14472/08-38) про те, що листом від 20.09.2010 р. до міської ради звертався Департамент економічної діяльності Міністерства оборони України з приводу призупинення дій стосовно зміни цільового призначення та відчуження земель оборони, які були надані військовому радгоспу «Дніпровський». У зв'язку з цим, для подальшого розгляду надання дозволу на розробку проекту землеустрою, заявнику необхідно подати до Управління з питань земельних відносин, яке є виконавчим органом міської ради та до повноважень якого віднесено регулювання земельних питань, оригінал позитивного висновку архітектури та листа-згоди від Департаменту економічної діяльності Міністерства оборони України.

Листом від 06.12.2010 року № 52 позивач знову звертався із заявою про надання дозволу для розробки проекту землеустрою та надав технічні паспорти БТІ на придбане майно, а також нотаріально засвідчену згоду військового радгоспу «Дніпровський»на вилучення земельних ділянок. Листа згоди від Департаменту економічної діяльності Міністерства оборони України позивач у справі не надав. Оскільки військовий радгосп «Дніпровський»підпорядковується саме Міністерству оборони України та останнє зверталось до міської ради з відповідною заявою стосовно призупинення дій щодо зміни цільового призначення та відчуження земель оборони, які були надані військовому радгоспу «Дніпровський», міська рада не могла проігнорувати зазначений лист та не прийняти його до відома враховуючи також те, що зазначена земельна ділянка є зоною спецпризначення, а саме віднесена до земель оборони.

Листом від 29.12.2010 року № 225/4/1174 Департамент економічної та господарської діяльності Міністерства оборони України міську раду повідомив про те, що наполягає на зупиненні вчинення будь-яких дій щодо зміни цільового призначення земельних ділянок, які відведені військовому радгоспу «Дніпровський для здійснення господарської діяльності. При цьому зазначив, що погодження добровільної відмови, або згоди на вилучення, або відчуження земельних ділянок згідно з пропозиціями Міноборони здійснюється в порядку , визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2010 року № 439. Клопотання від 13.09.2010 року № 225/4/3033 до міської ради про призупинення дій стосовно зміни цільового призначення та відчуження земель військового радгоспу «Дніпровський»було порушено саме у зв'язку з тим, що Міністерством оборони України згода на відчуження основних фондів та на добровільну відмову від користування земельними ділянками військового радгоспу «Дніпровський»не надавалась. Повноважень щодо розпорядження землею статутом військового радгоспу «Дніпровський»не передбачено, тому міська рада не могла прийняти лише згоду від радгоспу, так як земельна ділянка належить до відання Міністерства оборони України.

Листом від 18.01.2012 р. № 7 позивач знову звернувся до ОСОБА_1 міської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, проте раніше витребуваних документів не надав.

Листом від 25.05. 2012 р № 225/4/2214 Міністерством оборони України повідомило міськвиконком про те, що відповідно до розпорядження КМУ від 07.09.2011 р. № 883-р військовий радгосп «Дніпровський передано із сфери управління Міністерства оборони України до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України. Подальші заходи щодо переоформлення земельних ділянок пропонується здійснювати із радгоспом та Міністерством аграрної політики та продовольства України, з урахуванням вимог «Положення про Комісію з контролю за використанням і відчуженням земель оборони та інших земель державної власності», затвердженого постановою КМУ від 02.06.2010 №439.

Таким чином, у зв'язку з не вирішенням на даний момент питання про скасування зазначеного рішення та відсутністю згоди, на теперішній час вже Міністерства аграрної політики та продовольства України, вимоги до позивача про надання такої згоди та позитивного висновку Департаменту архітектури та містобудування міської ради залишаються чинними.

Крім того, чинне законодавство передбачає виникнення права користування на земельну ділянку із земель державної та комунальної власності через відповідне рішення міської ради щодо надання земельної ділянки у користування та укладення договору оренди землі і його державної реєстрації, а не за рішенням суду.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання міську раду укласти з ТОВ «Украгрохім»договори оренди земельних ділянок, відповідач пояснив, що така вимога взагалі передчасна та не може розглядатись у судовому порядку, адже договори оренди укладаються виключно на виконання рішення міської ради про надання землі в оренду, яке приймається міською радою при виконанні замовником всіх вимог чинного законодавства, при наданні всіх документів, після отримання дозволу на розробку проекту землеустрою, виконання самого проекту землеустрою ліцензованою організацією, яка має право на виконання таких робіт, а також після розгляду та затвердження його сесією міської ради.

Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши письмові матеріали по справі та дослідивши надані докази, суд вважає, що даний позов підлягає частковому задоволенню, а саме в частині визнання незаконними вимоги ОСОБА_1 міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю «Украгрохім»про надання до управління земельних ресурсів оригіналу позитивного висновку Головного управління архітектури та містобудування ОСОБА_1 міської ради і згоди Департаменту економічної діяльності Міністерства оборони України про можливість оформлення в оренду земельної ділянки.

Судом встановлено, що 07.11.2007 року ТОВ «Украгрохім», яке є позивачем у справі, дійсно укладало договори купівлі-продажу вищезгаданого нерухомого майна із Державою в особі Міністерства оборони України, в повному господарському віданні Військового радгоспу «Дніпровський», що вбачається з копій вказаних договорів, посвідчених приватним нотаріусом ОСОБА_1 міського нотаріального округу та витягів з Державного реєстру правочинів виданих 07.11.2007 року за № 49177617 та за № 4917569.

Вищезгадані сторонами у справі листи (клопотання, звернення, заяви) та відповіді на них, копії яких додано останніми до матеріалів справи, розглянуто у судовому засіданні та суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання незаконними вимоги відповідача до позивача про надання до управління земельних ресурсів оригіналу позитивного висновку Головного управління архітектури та містобудування ОСОБА_1 міської ради і згоди Департаменту економічної діяльності Міністерства оборони України про можливість оформлення в оренду земельної ділянки по вул. Незалежності, квартал 25 у м.Запоріжжі, підлягають задоволенню, оскільки законодавством не передбачено надання таких документів.

Відповідно до ч.1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та Законами України.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України та частиною 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Згідно о ч.5 ст. 120 ЗК України при переході права власності на будівлю чи споруду до громадян або юридичних осіб, які не можуть мати у власності земельні ділянки, до них переходить право користування земельною ділянкою на якій розташовані будівлі та споруди.

Частиною другою ст.377 ЦК України визначено - якщо будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то у разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянки, на якій вони розміщені, та частиною ділянки, яка необхідна для їх обслуговування.

Згідно ст. 123 ЗК України надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішення органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування по проектах відводу цих ділянок.

Статтею 123 цього кодексу також передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Згідно ст. 7 Закону України «Про оренду землі», до особи, якій перейшло право власності на будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.

Що стосується вимог позивача в частині зобов'язання відповідача надати йому дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельних ділянок у м.Запоріжжя по вул.Незалежності, квартал 25, площею 31 261,0 кв.м на якій розташовані будівлі пташника № 2 літ. А (інв. № 27), вагової літ. Б, замощення 1, та площею 30 894,0 кв.м на якій розташована будівля пташника літ.А (інв. № 34) та укласти договори оренди цих земельних ділянок, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позову в цій частині, так як виходячи з засад адміністративного судочинства юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно - правові спори, щодо відносин, які відповідно до закону віднесені до внутрішньої діяльності або виключної компетенції субєкта владних повноважень. Суд вважає, що така вимога не може розглядатись у судовому порядку, адже договори оренди укладаються виключно на виконання рішення міської ради про надання землі в оренду, яке приймається міською радою .

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.6-12, 69-71, 86, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.3, 116, 123, Земельного Кодексу України, ст.ст. 10, 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 1,6 Закону України «Про оренду землі», ст. 20, 22 Закону України «Про землеустрій», Конституцією України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Украгрохім»Томаківського району Дніпропетровської області до ОСОБА_1 міської ради м.Запоріжжя про визнання незаконними вимоги органу місцевого самоврядування, про зобов'язання вчинити певні дії,задовольнити частково.

Визнати незаконними вимоги ОСОБА_1 міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю «Украгрохім»с.Преображенка Томаківського району про надання до управління земельних ресурсів оригіналу позитивного висновку Головного управління архітектури та містобудування ОСОБА_1 міської ради і згоди Департаменту економічної діяльності Міністерства оборони України про можливість оформлення в оренду земельної ділянки по вул. Незалежності, квартал 25 у м.Запоріжжі.

Зобов'язати ОСОБА_1 міську раду розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Украгрохім»Томаківського району Дніпропетровської області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у м.Запоріжжя по вул.Незалежності, квартал, 25, площею 31 261,0 кв.м., на якій розташовані будівлі пташника № 2 літ.А (інв. № 27), вагової літ. Б, замощення 1, та площею 30 894,0 кв.м., на якій розташована будівля пташника літ. А (інв. № 34).

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до адміністративного апеляційного суду Дніпропетровської області через Томаківський районний суд протягом 10 днів з дня її проголошення, а якщо постанова була проголошена без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копії апеляційної скарги до апеляційного адміністративного суду Дніпропетровської області.

Суддя:

ОСОБА_2