0527 № 0527/5824/2012
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.10.2012 Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого суддіПетруня Н. В. ,
при секретарі Кюсєвій Т.О,
за участю
позивача -
представника відповідача -
представника третьої особи -
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Костянтинівської міської ради, третя особа Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго»в особі виробничої одиниці «Костянтинівкатепломережа»про визнання дій неправомірними та зобов*язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
20 липня 2012 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до виконкому Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов*язання виконати певні дії, у подальшому представник позивача уточнював позовні вимоги, вказуючи, що 12 липня 2012 року комісія виконкому Костянтинівської міської ради з комунальних питань відмовила йому у наданні дозволу на відключення від централізованого опалення, а також у видачі листа узгодження на отримання технічних умов для встановлення індивідуального опалювального приладу в належній йому квартирі за адресою: м. Костянтинівка, вул. Калмикова, 5-10. Вважає, що така відмова є незаконною та необґрунтованою, оскільки порушує його конституційні права. Між ним та теплопостачальником не укладений договір про надання послуг з постачання тепла та гарячої води, він був відсутній і у попереднього господаря квартири, труби опалювальної системи прийшли у незадовільний стан та протікають, тому він, як споживач, може відмовитися від послуг централізованого теплопостачання та має право на вибір одного або декілька джерел теплової енергії чи теплопостачання, тоді як у квартирі за вказаною адресою вже відсутня система централізованого опалення та постачання гарячої води. Технічні умови у його помешканні дозволяють встановити автономне опалення, що вже зробили мешканці сусідніх квартир. Просив суд визнати неправомірною відмову комісії виконкому Костянтинівської міської ради по вирішенню питань відключення від централізованого опалення і переводу житлових будинків на автономне опалення від 20 липня 2012 року в наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води і встановлення індивідуального опалювального приладу в зазначеній квартирі та зобов'язати виконком Костянтинівської міської ради розглянути це питання та надати дозвіл на встановлення індивідуального опалювального приладу у вищезазначеній квартирі, видати лист узгодження цього питання з відповідними інстанціями.
Ухвалою суду від 31 липня 2012 року до участі у справі в якості третьої особи залучено Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», виробничу одиницю «Костянтинівкатепломережа»(а.с. 21).
Представник позивача в судове засідання не з*явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, підтримує вимоги, викладені у позові, а також уточненні та доповненні до позову (а.с. 65).
Представник відповідача в судове засідання не з*явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, покладаючись на розсуд суду (а.с. 25-26).
Представник третьої особи в судове засідання не з*явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, з позовними вимогами не згоден (а.с. 42-43).
Перевіривши доводи сторін, третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач на підставі посвідченого приватним нотаріусом Костянтинівського міського нотаріального округу за реєстром №67 договору купівлі-продажу квартири від 31 січня 2012 року (а.с. 6-7) є власником квартири АДРЕСА_1, яка підключена до мережі централізованого опалення. Право власності позивача зареєстровано в електронному реєстрі прав власності на нерухоме майно 7 травня 2012 року (а.с. 8).
Згідно довідки КП «Служба єдиного замовника»(а.с. 66) позивач ОСОБА_1 з 5 вересня 2012 року зареєстрований за вказаною адресою та є власником особового рахунку.
Як вбачається з додатку 3 до договору № 72-юр про умови надання послуги централізованого опалення та постачання гарячої води, укладеного між ОКП «Донецьктеплокомуненерго»ВО «Костянтинівкатепломережа»та КП «Служба єдиного замовника» (а.с. 46-53), помешкання позивача ОСОБА_1 підключене до мережі централізованого опалення.
Позивач ОСОБА_1 звернувся до виконавчого комітету Костянтинівської міської ради Донецької області із заявою щодо надання дозволу на відключення від мережі централізованого опалення та облаштування квартири системою індивідуального опалення. Згідно з протоколом № 2 від 12 липня 2012 року комісії з вирішення питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та переводу приміщень на індивідуальне опалювання, було прийнято рішення про відмову у видачі дозволів на відключення від систем централізованого опалення та влаштування індивідуального опалення, зокрема, в зазначеній квартирі (а.с.5).
Відповідно до положень ст. 24 Закону України «Про теплопостачання», який є спеціальним спірних правовідносин, споживач теплової енергії має право на вибір одного або декілька джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами, однак це право не є абсолютним і може бути реалізоване лише за певних умов.
Пунктом 24 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізовано опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - Правила) дійсно передбачено, що споживачі можуть відмовитись від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Проте, зазначене положення повинно застосовуватись в контексті з положеннями пунктів 25 - 27 цих правил, що як і п.24 діють в редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 1268 від 21.10.2007р.
Відповідно до п.25 Правил, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунальної господарства.
Пункт 26 Правил передбачає, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачене затвердженою органом місцевого самоврядування, відповідно до Закону України «Про теплопостачання», схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних житлових норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2007р. №1268 до правил були внесені наступні зміни.
У назві розділу «Відключення від мережі централізованого опалення та постачання гарячої води у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача»слова «у квартирах багатоквартирних будинків з ініціативи споживача»замінити словами «багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів».
У пункті 24 слова «Споживач може»замінити словами «Споживачі можуть».
В абзаці першому пункту 25 слово «споживача»замінити словом «споживачів».
Доповнити пункт 26 після слова «здійснюється»словами «у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання».
З аналізу внесених до Правил змін випливає, що правила регулюють спірні правовідносини шляхом дозволу на відключення від мереж теплопостачання цілих багатоквартирних будинків, а можливість відключення окремих квартир (приміщень) багатоквартирного будинку від мереж теплопостачання виключена.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 22.11.2005р. №4 затверджено «Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання»(далі - Порядок) на виконання п.25 Правил і також не суперечить актам законодавства вищої юридичної сили.
Приписами п.2.1. Порядку (в редакції від 06.11.07р.) передбачено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до спеціальної міжвідомчої комісії, що орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП У заяві про відключення власник (власники) будинку зазначає причини відключення. Крім того до заяви додається протокол загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Відповідно до п.2.2. зазначеного Порядку, Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний термін приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВД, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що, скільки, наведені умови позивачем не були виконані, то у відповідача не було законних підстав для надання дозволу на відключення квартири позивача від системи централізованого опалення. Таким чином, рішення відповідача про відмову надати позивачу дозволу на відключення окремого приміщення житлового будинку від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води є таким, що відповідає вимогам діючого законодавства.
Оскільки позовні вимоги що до надання дозволу на встановлення автономного опалення є наступним етапом після надання дозволу на відключення квартири позивача від системи централізованого опалення, то ці вимоги також не підлягають задоволенню.
Згідно ст..ст. 19, 24 Закону України «Про теплопостачання», Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого постачання, Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 керуючись ст. ст. ст. ст. 6, 86, 94, 158-163, 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Костянтинівської міської ради, третя особа Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго»в особі виробничої одиниці «Костянтинівкатепломережа», про визнання дій неправомірними та зобов*язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку Донецького Апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 22 жовтня 2012 року. Постанова в повному обсязі складена 26 жовтня 2012 року.
Суддя