Постанова № 27013415, 31.10.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.10.2012
Номер справи
2а-14869/12/2670
Номер документу
27013415
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

31 жовтня 2012 року 11:30 № 2а-14869/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Кобилянського К.М., суддів: Саніна Б.В., Скочок Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 223 з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року ОСОБА_1 доОкружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року одномандатного виборчого округу № 223 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, В С Т А Н О В И В:

29 жовтня 2012 року о 19 годині 24 хвилини, що підтверджується відтиском штемпеля вхідної кореспонденції Окружного адміністративного суду міста Києва, кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 223 з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовною заявою, в якій просить суд:

- визнати протиправними дії Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року одномандатного виборчого округу № 223 щодо передачі оперативної інформації про підрахунок голосів виборців щодо виборчих дільниць одномандатного виборчого округу № 223 засобами ЄІАС «Вибори», що не відповідає змісту протоколів дільничих виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях № 800981, № 800979, № 801020, № 801006 в одномандатному виборчому окрузі № 223;

- зобов'язати Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 223 передати оперативну інформацію про підрахунок голосів виборців щодо виборчих дільниць одномандатного виборчого округу № 223 засобами ЄІАС «Вибори»на підставі змісту протоколів дільничих виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях № 800981, № 800979, № 801020, № 801006 в одномандатному виборчому окрузі № 223.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 жовтня 2012 року відкрито провадження у справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 жовтня 2012 року закінчено підготовче провадження та призначено справу № 2а-14869/12/2670 до судового розгляду у судовому засіданні на 30 жовтня 2012 року о 17:00 год.

Згідно частини десятої статті 108 Закону України «Про вибори народних депутатів України»суд, до якого подано адміністративний позов щодо призначення, підготовки і проведення виборів депутатів, невідкладно повідомляє Центральну виборчу комісію, відповідну окружну та (чи) дільничну виборчу комісію про його надходження та про ухвалене судом рішення.

На виконання наведеної норми судом повідомлено Центральну виборчу комісію про надходження позовної заяви кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 223 з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року ОСОБА_1 та відкриття провадження у справі шляхом надіслання копій ухвал про відкриття провадження у справі № 2а-14869/12/2670 та про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду засобом факсимільного зв'язку.

В судове засідання 30 жовтня 2012 року позивач не з'явився. Про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином шляхом отримання 30 жовтня 2012 року об 11 годині 22 хвилини телефонограми Окружного адміністративного суду м. Києва.

Представник відповідача в судовому засіданні 30 жовтня 2012 року заперечив по суті заявлених позовних вимог.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи неявку позивача в судове засідання 30 жовтня 2012 року та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд прийшов до висновку про розгляд справи в порядку письмового провадження та на основі наявних матеріалів справи. В судовому засіданні 30 жовтня 2012 року суд також надав термін сторонам для подання додаткових документів по справі до 31 жовтня 2012 року до 09:00 год.

Про перехід до розгляду справи у порядку письмового провадження та про можливість подання додаткових документів по справі до 31 жовтня 2012 року до 09:00 год. позивача повідомлено телефонограмою 30 жовтня 2012 року о 18 годині 11 хвилин.

Станом на 31 жовтня 2012 року на 11 годину 00 хвилин позивач до канцелярії Окружного адміністративного суду м. Києва додаткових документів чи пояснень не подав.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що відповідачем вчинені протиправні дії, що полягають у передачі інформації про підрахунок голосів виборців до Центральної виборчої комісії, що не відповідає протоколам дільничих виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі.

Представник відповідача заперечив по суті заявлених позовних вимог та зазначив, що Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року одномандатного виборчого округу № 223 на підставі протоколів комісій виборчих дільниць № 800981, № 800979, № 801020 та № 801006 у відповідності до Порядку передачі до Центральної виборчої комісії оперативної інформації про хід та підсумки голосування у день голосування на виборах народних депутатів України, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 25 вересня 2012 року № 1074, уповноваженими особами внесено відомості до ЄІАС «Вибори», які відображають результати виборів на зазначених виборчих дільницях, що в повній мірі відображено на сайті Центральної виборчої комісії, що підтверджується роздруківкою із веб-сайта Центральної виборчої комісії станом на 30 жовтня 2012 року на 14 годину 57 хвилин.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд приходить до наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрований Центральною виборчою комісією України як кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому округу № 223, висунутий політичною партією Всеукраїнське об'єднання «Свобода».

Позивач вважає, що Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року одномандатного виборчого округу № 223 передана інформація про підрахунок голосів виборців до Центральної виборчої комісії, яка не відповідає протоколам дільничих виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі № 223, а саме:

- по виборчій дільниці № 800979 в частині підрахунку голосів виборців за таких кандидатів у народні депутати України як: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6;

- по виборчій дільниці № 800981 в частині підрахунку голосів виборців за таких кандидатів у народні депутати України як: ОСОБА_7, ОСОБА_4, ОСОБА_6;

- по виборчій дільниці № 801006 в частині підрахунку голосів виборців за таких кандидатів у народні депутати України як: ОСОБА_7, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_6;

- по виборчій дільниці № 801020 в частині підрахунку голосів виборців за таких кандидатів у народні депутати України як: ОСОБА_2, ОСОБА_7, ОСОБА_4.

Відповідно до статті 94 Закону України від 17.11.2011 № 4061-VI «Про вибори народних депутатів України»з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. На цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії.

Окружна виборча комісія опрацьовує відомості, зазначені у частині тринадцятій статті 85 цього Закону, та передає такі відомості до Центральної виборчої комісії через автоматизовану інформаційно-аналітичну систему не пізніше 24 години дня голосування. Центральна виборча комісія невідкладно оприлюднює зазначені відомості на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії.

Частиною тринадцятою статті 85 Закону України «Про вибори народних депутатів України»встановлено, що невідкладно після закінчення голосування дільнична виборча комісія передає до окружної виборчої комісії попередні відомості про кількість виборців, внесених до списку виборців на виборчій дільниці на момент закінчення голосування, та кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці на момент закінчення голосування.

Процедуру передачі окружними виборчими комісіями з виборів народних депутатів України та дільничними виборчими комісіями з виборів народних депутатів України до Центральної виборчої комісії оперативної інформації про хід та підсумки голосування для її оприлюднення визначено Порядком передачі до Центральної виборчої комісії оперативної інформації про хід та підсумки голосування у день голосування на виборах народних депутатів України затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 25.09.2012 № 1074 «Про Порядок передачі до Центральної виборчої комісії оперативної інформації про хід та підсумки голосування у день голосування на виборах народних депутатів України».

Згідно пункту 2.1. Порядку передачі до Центральної виборчої комісії оперативної інформації про хід та підсумки голосування у день голосування на виборах народних депутатів України з моменту закінчення голосування та початку прийняття окружною виборчою комісією протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та (або) протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному виборчому окрузі (далі - протокол) окружна виборча комісія засобами ЄІАС «Вибори»надає Центральній виборчій комісії оперативну інформацію про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу (далі - інформація про підрахунок голосів виборців).

Для перевірки правильності заповнення протоколу, повноти та коректності внесених до нього відомостей окружна виборча комісія своїм рішенням визначає члена (членів) комісії, відповідального (відповідальних) за таку перевірку. Під час цієї перевірки, крім візуального контролю, здійснюється контроль відомостей протоколу засобами ЄІАС «Вибори»(пункт 2.2 Порядку передачі до Центральної виборчої комісії оперативної інформації про хід та підсумки голосування у день голосування на виборах народних депутатів України).

У відповідності до пункту 2.3 Порядку передачі до Центральної виборчої комісії оперативної інформації про хід та підсумки голосування у день голосування на виборах народних депутатів України невідкладно після оголошення головою окружної виборчої комісії (головуючим на засіданні комісії) змісту протоколу голова (головуючий на засіданні) або визначений комісією член комісії оголошує відомості протоколу та, за наявності, відповідних актів системному адміністратору з метою внесення ним відповідних відомостей до бази даних ЄІАС «Вибори»для перевірки їх повноти та коректності.

Під час введення таких відомостей системний адміністратор засобами ЄІАС «Вибори»перевіряє правильність заповнення протоколу.

Пунктом 2.4. Порядку передачі до Центральної виборчої комісії оперативної інформації про хід та підсумки голосування у день голосування на виборах народних депутатів України встановлено, що у разі правильності заповнення протоколу системний адміністратор відповідно до Інструкції користувача ЄІАС «Вибори»повинен:

- роздрукувати інформацію про підрахунок голосів щодо відповідної виборчої дільниці, підписати та подати її для підпису голові окружної виборчої комісії (головуючому на засіданні) та члену цієї комісії, відповідальному за перевірку правильності заповнення протоколу. Ця інформація про підрахунок голосів виборців зберігається в окружній виборчій комісії до припинення її повноважень;

- засобами ЄІАС «Вибори»передати інформацію про підрахунок голосів виборців до Центральної виборчої комісії.

З доданої до позовної заяви роздруківки з сайту Центральної виборчої комісії станом на 29 жовтня 2012 року на 14 годину 48 хвилин вбачається, що на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії (www.cvk.gov.ua/) містилася наступна інформація про підрахунок голосів щодо відповідної звичайної виборчої дільниці:

- по виборчій дільниці № 800979: ОСОБА_2 -147 голосів, ОСОБА_3 -29 голоси, ОСОБА_4 -246 голоси, ОСОБА_5 -34 голоси, ОСОБА_6 -26 голоси;

- по виборчій дільниці № 800981: ОСОБА_7 -62 голоси, ОСОБА_4 -197 голосів, ОСОБА_6 -21 голос;

- по виборчій дільниці № 801006: ОСОБА_7 -108 голосів, ОСОБА_3 -90 голосів, ОСОБА_4 -350 голосів, ОСОБА_6 -63 голоси;

- по виборчій дільниці № 801020: ОСОБА_2 -46 голоси, ОСОБА_7 -52 голоси, ОСОБА_4 -427 голоси.

Згідно наданих позивачем та відповідачем копій протоколів дільничих виборчих комісій по підрахунку голосів виборців на звичайних виборчих дільницях № 800979, № 800981, № 801006, № 801020, вбачається наступна інформація щодо підрахунку голосів виборців:

- по виборчій дільниці № 800979: ОСОБА_2 -167 голосів, ОСОБА_3 -39 голоси, ОСОБА_4 -196 голоси, ОСОБА_5 -44 голоси, ОСОБА_6 -36 голосів;

- по виборчій дільниці № 800981: ОСОБА_7 -82 голоси, ОСОБА_4 -157 голоси, ОСОБА_6 -41 голос;

- по виборчій дільниці № 801006: ОСОБА_7 -118 голосів, ОСОБА_3 -110 голосів, ОСОБА_4 -310 голосів, ОСОБА_6 -73 голоси;

- по виборчій дільниці № 801020: ОСОБА_2 -146 голоси, ОСОБА_7 -102 голоси, ОСОБА_4 -277 голосів.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість доводів позивача відносно того, що станом на 14 годину 48 хвилин 29 жовтня 2012 року на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії (www.cvk.gov.ua/) містилася інформація, яка не відповідала в повному обсязі даним протоколів дільничих виборчих комісій по підрахунку голосів виборців на звичайних виборчих дільницях № 800979, № 800981, № 801006 та № 801020.

Разом з тим, суд зазначає про наступне.

Частиною другою статті 95 Закону України «Про вибори народних депутатів України»відомості про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу цифрами і прописом заносяться до протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу, форму якого встановлено Центральною виборчою комісією.

Як вбачається з матеріалів справи, 30 жовтня 2012 року Окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 223 складені протоколи про підсумки голосування по дільницям № 800979, № 800981, № 801020 та № 801006.

З аналізу протоколів Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 223 про підсумки голосування по дільницям № 800979, № 800981, № 801006 та № 801020 вбачається, що інформація про кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата в народні депутати України повністю відповідає інформації, яка міститься в протоколах дільничих виборчих комісій по підрахунку голосів виборців на звичайних виборчих дільницях № 800979, № 800981, № 801006 та № 801020.

Крім того, під час розгляду справи представником відповідача надано роздруківку з веб-сайту Центральної виборчої комісії (www.cvk.gov.ua/) станом на 30 жовтня 2012 року на 14 годину 57 хвилин, з якої вбачається, що на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії (www.cvk.gov.ua/) міститься наступна інформація про підрахунок голосів щодо відповідної звичайної виборчої дільниці:

- по виборчій дільниці № 800979: ОСОБА_2 -167 голосів, ОСОБА_3 -39 голоси, ОСОБА_4 -196 голоси, ОСОБА_5 -44 голоси, ОСОБА_6 -36 голоси;

- по виборчій дільниці № 800981: ОСОБА_7 -82 голоси, ОСОБА_4 -157 голосів, ОСОБА_6 -41 голос;

- по виборчій дільниці № 801006: ОСОБА_7 -118 голосів, ОСОБА_3 -110 голосів, ОСОБА_4 -310 голосів, ОСОБА_6 -73 голоси;

- по виборчій дільниці № 801020: ОСОБА_2 -146 голосів, ОСОБА_7 -102 голоси, ОСОБА_4 -277 голосів.

Тобто, на час розгляду справи в Окружному адміністративному суді м. Києва на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії (www.cvk.gov.ua/) містилася інформація, яка повністю відповідає даним протоколів дільничих виборчих комісій по підрахунку голосів виборців на звичайних виборчих дільницях № 800979, № 800981, № 801006 та № 801020.

За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року одномандатного виборчого округу № 223, станом на 14 годину 48 хвилин 29 жовтня 2012 року, помилково надала для розміщення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії (www.cvk.gov.ua/) інформацію про підрахунок голосів щодо відповідної звичайної виборчої дільниці, оскільки зазначена інформація вже була виправлена відповідно до даних протоколів дільничих виборчих комісій по підрахунку голосів виборців на звичайних виборчих дільницях № 800979, № 800981, № 801006 та № 801020 станом на 14 годину 57 хвилин 30 жовтня 2012 року.

Відповідно до частини першої статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідачем під час розгляду справи доведено відповідність інформації щодо кількості голосів виборців, поданих за кожного кандидата в народні депутати України, яка міститься на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії (www.cvk.gov.ua/) інформації, яка міститься в протоколах дільничих виборчих комісій по підрахунку голосів виборців на звичайних виборчих дільницях № 800979, № 800981, № 801006 та № 801020.

Таким чином, доводи позивача з приводу того, що Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року одномандатного виборчого округу № 223 передана інформація про підрахунок голосів виборців до Центральної виборчої комісії, що не відповідає протоколам дільничих виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі № 223 судом до уваги не приймаються.

Беручи до уваги вищенаведене у сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог позивачем, з огляду на що позовні вимоги задоволенню не підлягають в повному обсязі.

Крім того, суд зазначає про наступне.

Відповідно до частини дев'ятої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Позивачем при зверненні до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовною заявою про визнання дій Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року одномандатного виборчого округу № 223 протиправними та зобов'язання вчинити певні дії судовий збір не сплачений.

З урахуванням положень частини дев'ятої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружним адміністративним судом м. Києва відкрито провадження у даній адміністративній справі при відсутності доказів сплати позивачем судового збору.

Разом з тим, під час розгляду справи встановлено необґрунтованість позовних вимог кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 223 з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року ОСОБА_1.

Частиною третьою статті 4 Закону України «Про судовий збір»встановлено, що за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 0,03 розміру мінімальної заробітної плати.

Відповідно до статті 22 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік»з 1 січня 2012 року установлено мінімальну заробітну плату в розмірі 1 073 гривень.

Таким чином, за звернення до Окружного адміністративного суду м. Києва з вимогою немайнового характеру сплачується судовий збір в розмірі 32,19 грн.

З урахуванням наведеного та враховуючи, що Окружний адміністративний суд м. Києва прийшов до висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, відповідно, судовий збір за розгляд Окружним адміністративним судом м. Києва адміністративної справи підлягає стягненню з кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 223 з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року ОСОБА_1.

Керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158, 160-163, 172, 175, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. У задоволенні позову Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 223 з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року одномандатного виборчого округу № 223 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

2. Стягнути з Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 223 з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 32 (тридцять дві) грн. 19 коп. на р/р 31218206784007, отримувач коштів УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38004897, банк отримувача ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку отримувача 820019, код класифікації бюджету 22030001.

Постанова набирає законної сили відповідно до частини третьої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строки, визначені частиною п'ятою статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням правил, визначених статтями 185, 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя К.М. Кобилянський

Судді Б.В. Санін

Т.О. Скочок