Постанова № 27011698, 25.10.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2012
Номер справи
2а/1270/7389/2012
Номер документу
27011698
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №5.1.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 жовтня 2012 року Справа № 2а/1270/7389/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Захарової О.В.,

при секретарі: Білоконі Д.І.,

за участю

позивачі: не прибули,

представника позивачів: ОСОБА_1 (довіреність від 03.11.2011),

представник першого відповідача: не прибув,

представник другого відповідача: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області, Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області в особі державного реєстратора про визнання незаконно створеною юридичної особи, скасування державної реєстрації та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

25 вересня 2012 року з Донецького апеляційного адміністративного суду до Луганського окружного адміністративного суду для подальшого розгляду надійшла адміністративна справа за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області, Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області в особі державного реєстратора про визнання незаконно створеною юридичної особи, скасування державної реєстрації та зобов'язання вчинити певні дії.

З матеріалів справи вбачається, що адміністративний позов ОСОБА_2, ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області про визнання незаконно створеною юридичної особи та скасування державної реєстрації надійшов до Луганського окружного адміністративного суду 16 грудня 2011 року.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2011 року у відкритті провадження було відмовлено на підставі п.1 ч.1 ст.109 КАС України.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2012 року ухвала Луганського окружного адміністративного суду від 19.12.2011 у справі №2а-11754/11/1270 про відмову у відкритті провадження у справі скасована, направлена до суду першої інстанції для проводження розгляду.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2012 року адміністративний позов був залишений без руху і наданий позивачам строк для усунення недоліків шляхом надання уточненої позовної заяви з зазначенням змісту позовних вимог та викладу конкретних обставин, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, та надання суду документу про сплату судового збору за заявою про забезпечення позову.

10 травня 2012 року позивачами на усунення недоліків позовної заяви наданий уточнений адміністративний позов та квитанція про сплату судового збору.

Ухвалою суду від 14 травня 2012 року адміністративний позов ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області про скасування державної реєстрації було повернуто позивачеві у зв'язку із неповним усуненням недоліків позовної заяви.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04 вересня 2012 року апеляційна скарга представника фізичної особи ОСОБА_2 та фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 - ОСОБА_1 на ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 14.05.2012 по справі №2а/1270/3282/2012, задоволена, ухвала - скасована і справа направлена до суду 1 інстанції для продовження розгляду.

Провадження у справі відкрито та справу призначено до судового розгляду ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2012 року.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, викладені в уточненому адміністративному позові від 03.05.2012 (а.с. 55-58), надав пояснення аналогічні викладеним в зазначеному уточненому позові, просив суд:

- визнати незаконно створеною юридичної особи публічного права управління ПФУ Новоайдарському районі Луганської області за ідентифікаційним кодом 21792577 реєстраційним номером юридичної особи ЄДР 10032428778 за місцезнаходженням: 93500, Луганська обл., Новоайдарський р-н, смт. Новоайдар, вул.Пролетарська, будинок 20;

- визнати недійсним запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про проведення державної реєстрації 10 червня 1994 року юридичної особи публічного права управління ПФУ Новоайдарському районі Луганської області за ідентифікаційним кодом 21792577 реєстраційним номером юридичної особи ЄДР 10032428778 за місцезнаходженням: 93500, Луганська обл., Новоайдарський р-н, смт. Новоайдар, вул.Пролетарська, будинок 20;

- винести судове рішення щодо припинення державної реєстрації юридичної особи публічного права управління ПФУ Новоайдарському районі Луганської області за ідентифікаційним кодом 21792577 реєстраційним номером юридичної особи ЄДР 10032428778 за місцезнаходженням: 93500, Луганська обл., Новоайдарський р-н, смт. Новоайдар, вул.Пролетарська, будинок 20, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи;

- зобов'язати державного реєстратора вчинити певні дії і внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис щодо цього судового рішення про припинення з 10 червня 1994 року дня державної реєстрації юридичної особи публічного права управління ПФУ Новоайдарському районі Луганської області за ідентифікаційним кодом 21792577 та реєстраційним номером юридичної особи ЄДР 10032428778 за місцезнаходженням: 93500, Луганська обл. Новоайдарський р-н, смт.Новоайдар, вул.Пролетарська, будинок 20;

- видати наказ суду про внесення до ЄДРПОУ відповідного запису про припинення дії УПФУ у Новоайдарському районі Луганської області.

Представник позивача просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник першого відповідача - управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області не прибув, на адресу суду надіслав письмові заперечення проти позову, просив справу розглядати без участі уповноваженого представника відповідача (а.с. 107).

У письмових запереченнях проти адміністративного позову відповідач управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області зазначив наступне.

Відповідно ст.21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» від 17.03.2011 №3166-VI територіальні органи центрального органу виконавчої влади утворюються як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності державних службовців та працівників центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на його утримання, ліквідовуються, реорганізовуються за поданням міністра, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, Кабінетом Міністрів України.

Територіальні органи центрального органу виконавчої влади можуть утворюватись, ліквідовуватись, реорганізовуватись керівником центрального органу виконавчої влади як структурні підрозділи апарату центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність центрального органу виконавчої влади, та Кабінетом Міністрів України.

Територіальні органи центрального органу виконавчої влади створюються у випадках, коли їх створення передбачено положенням про центральний орган виконавчої влади, затвердженим Президентом України. Територіальні органи центральних органів виконавчої влади можуть утворюватися в інших організаційно-правових формах у порядку, визначеному законодавством.

Територіальні органи центрального органу виконавчої влади можуть утворюватися в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх утворення).

Територіальні органи центрального органу виконавчої влади діють на підставі положення. Положення про Пенсійний фонд України (затверджено Указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011) визначає, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.

Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. До територіальних органів відносяться головні управління Пенсійного фонду в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах.

Відповідно до ч. І ст. 60 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058 (далі - Закон №1058) вищим органом управління Пенсійного фонду є правління, яке формується на основі паритетності представників держави, застрахованих осіб і роботодавців. Рішення правління Пенсійного фонду є обов'язковим для виконання і оформляються постановами.

Частиною 2 статті 63 Закону №1058 передбачено, що територіальні органи створюються і діють на підставі Положення про територіальні органи Пенсійного фонду, затвердженого правлінням.

Постановою правління Пенсійного фонду України 30.04.2002 №8-2 було затверджено Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах. Зазначена постанова Пенсійного фонду України була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 за №442/6730, тобто вона є законною та підлягає виконанню.

Згідно Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 №8-2 зі змінами, управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах (далі - Управління) є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду. Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.

Основними завданнями Управління є облік платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення та інше.

Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з 10.06.1994 (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А 01 №444106, довідка Відділу статистики у Новоайдарському районі АБ №064754) та має правовий статус суб'єкта юридичної особи, з організаційно-правовою формою державна установа.

На підставі вищевикладеного представник управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області у задоволенні позовних вимог просив відмовити в повному обсязі.

Представник другого відповідача - Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області в особі державного реєстратора у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив (а.с. 128).

Ухвалою суду від 11 жовтня 2012 року за клопотанням представника позивачів у другого відповідача Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області були витребувані докази - усі документи подані для державної реєстрації управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області у відповідності до вимог ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (а.с.123 ).

Ухвала суду від 11 жовтня 2012 року про витребування доказів Новоайдарською районною державною адміністрацією Луганської області отримана згідно повідомлення про вручення поштового відправлення ф.119 - 16.10.2012 (а.с. 128), на час розгляду справи витребувані документи, до суду не надані. Письмових заперечень проти адміністративного позову, заяв про розгляд справи без його участі чи відкладення розгляду справи від другого відповідача до суду не надходило.

Відповідно до ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документа та матеріали.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Судом у відповідності до вимог ст.ст.69-72 вжиті заходи щодо витребування доказів у справі у другого відповідача Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області, однак витребувані судом документи другим відповідачем не надані.

Отже, з огляду на положення ч.6 ст.71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних доказів.

З огляду на положення ч.4 ст.128 КАС України, суд ухвалив адміністративну справу розглянути за відсутності представників першого та другого відповідачів, на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення представника позивачів, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області, і.к. 21792577, зареєстровано як юридична особа Новоайдарською районною державною адміністрацією Луганської області 10.06.1994, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 №444106 (а.с.108-116).

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України та застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію, повноваження адміністративних судів щодо розгляду адміністративних справ, порядок звернення до адміністративних судів та порядок здійснення адміністративного судочинства (стаття 1 Кодексу адміністративного судочинства України).

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження (ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України).

У відповідності із ч.1 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно із п.1 ч.2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій ч бездіяльності.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України).

Таким чином, виходячи з системного аналізу вищенаведених норм Кодексу адміністративного судочинства України, випливає, що фізична особа має право звернутися до адміністративного суду із позовом щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, відповідно прийнятих або вчинених при здійсненні ними владних управлінських функцій щодо цієї фізичної особи.

Отже, суд прийшов до висновку, що у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відсутнє право на звернення до суду з вимогами про визнання незаконно створеним та припинення державної реєстрації управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області, визнання недійсним запису у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про проведення державної реєстрації про проведення державної реєстрації управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області, зобов'язання державного реєстратора внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Крім того, суд вважає за потрібне зазначити, що позивачами не надано суду жодних доказів того, що свідчили б про наявність порушень їх прав як фізичної особи з боку відповідачів при створенні та реєстрації управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області.

Таких порушень прав позивачів не встановлено і у судовому засіданні при розгляді адміністративної справи.

Отже, відсутність з боку відповідачів порушень прав, свобод та інтересів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 при створенні та реєстрації управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області виключає можливість захисту судом порушеного права та, відповідно, прийняття судом рішення на користь позивача.

За таких обставин, суд приходить висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Згідно ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку відмови у задоволенні позову судові витрати позивачу у справі, який не є суб'єктом владних повноважень, не повертаються.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 25 жовтня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 30 жовтня 2012 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись ст.ст.2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2, ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області, Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області в особі державного реєстратора про визнання незаконно створеною юридичної особи, скасування державної реєстрації та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанову складено у повному обсязі та підписано 30 жовтня 2012 року.

Суддя О.В. Захарова