ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2012 року (о 16 год. 10 хв.) Справа № 0870/9236/12
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Батрак І.В.,
за участю секретаря судового засідання Батечко М.Д.
розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовною заявою Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя
до Відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство № 12327»
про відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2012 року Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя (далі - УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя, позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до Відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство № 12327» (далі - ВАТ «АТП № 12327», відповідач), в якому просить стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з червня по серпень 2012 року у розмірі 22 506,86 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує приписами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та вказує, що відповідачем не відшкодовуються до Пенсійного фонду фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, згідно п. «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з червня по серпень 2012 року у розмірі 22 506,86 грн. На підставі викладеного, просить позов задовольнити та стягнути з відповідача вказану суму боргу.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, проте 10.10.2012 надав до суду клопотання (вх. № 43193) про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином. Заперечення проти позову на адресу суду від відповідача не надходили.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі сторін, за наявними у справі матеріалами.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
ВАТ «АТП № 12327» відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97-ВР (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 400/97-ВР) є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а також платником страхових внесків відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до виданих відповідачем довідок про уточнення особливого характеру роботи чи умов праці, необхідні для призначення пільгової пенсії та на підставі п. «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1788-XII) громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 призначені пільгові пенсії.
ОСОБА_1 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 12 р. 6,00 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. Сума заборгованості відповідача по даному пенсіонеру за період з червня по серпень 2012 року становить 4075,83 грн.
ОСОБА_2 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 12 р. 6,00 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. Сума заборгованості відповідача по даному пенсіонеру за період з червня по серпень 2012 року становить 5446,92 грн.
ОСОБА_3 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 12 р. 6,00 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. Сума заборгованості відповідача по даному пенсіонеру за період з червня по серпень 2012 року становить 3740,64 грн.
ОСОБА_4 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 12 р. 6,00 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. Сума заборгованості відповідача по даному пенсіонеру за період з червня по серпень 2012 року становить 4097,10 грн.
ОСОБА_5 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 1 р. 10,33 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 14,89%. Сума заборгованості відповідача по даному пенсіонеру за період з червня по серпень 2012 року становить 526,86 грн.
ОСОБА_6 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 12 р. 6,00 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. Сума заборгованості відповідача по даному пенсіонеру за період з червня по серпень 2012 року становить 4180,62 грн.
ОСОБА_7 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах. Стаж роботи на підприємстві, що враховано при обчисленні плати, становить 1 р. 0,20 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 13,56%. Сума заборгованості відповідача по даному пенсіонеру за період з червня по серпень 2012 року становить 438,89 грн.
Загальна сума заборгованості ВАТ «АТП № 12327» перед Пенсійним фондом України по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій відповідно до п. «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» по вищезазначеним пенсіонерам за період з червня по серпень 2012 року становить 22 506,86 грн., в тому числі за червень 2012 року - 7355,67 грн., липень 2012 року - 7619,18 грн., серпень 2012 року - 7532,01 грн.
Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з червня по серпень 2012 року, надсилались на адресу відповідача та були ним отримані, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення, але сума заборгованості ВАТ «АТП № 12327» сплачена не була.
Громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 фактично виплачена пенсія за червень-серпень 2012 року, що підтверджується довідками УПФУ в Шевченківському районі м. Запоріжжя від 07.09.2012. та гр. ОСОБА_4 фактично виплачена пенсія за червень-серпень 2012 року, що підтверджується довідкою УПФУ в Жовтневому районі м. Запоріжжя від 07.09.2012.
Враховуючи несплату відповідачем суми заборгованості у добровільному порядку позивач звернувся до суду.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Спірні правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Законами України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про внесення змін до деяких законів України» від 17.02.2000 року № 1461-III, Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду від 19.12.2003 № 21-1.
Відповідно до п. 2. Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (до 01.01.2004 року) діяв наступний порядок покриття витрат ПФУ на виплату та доставку пільгової пенсії.
До 17.02.2000 року обов'язок підприємств відшкодовувати витрати ПФУ на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за пунктами «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» було передбачено ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за якою підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, що покриває витрати на виплату і доставку пенсій відповідно до п. «б»-«з» цієї статті до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону в розмірі 50 процентів по пенсіях, призначених у 1991 році, 60 процентів - у 1992 році, 70 процентів - у 1993 році, 80 процентів - у 1994 році, 90 процентів - у 1995 році і 100 процентів - з 1996 року.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України» від 17.02.2000 № 1461-III частину 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» було виключено та одночасно цим же законом доповнено пункт 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» абзацом 4 такого змісту: «Для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Також Законом України «Про внесення змін до деяких законів України» від 17.02.2000 № 1461-III абзац 3 пункту 1 статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» викладено в такій редакції: встановлено ставку збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкту оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону для платників збору, зазначених у пунктах 1 та 2 статті 1 цього Закону.
Статтею 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Статтями 2, 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначені об'єкти оподаткування та ставки збору.
Відповідно до ст. 3 вищезазначеного Закону збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку, визначеному законодавством України.
Так, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності як платники збору на обов'язкове державне пенсійне страхування мають сплачувати збір у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пп. «б»-«з» ст. 13 Закону «Про пенсійне забезпечення».
Отже, згідно із Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» кожен роботодавець зобов'язаний відшкодовувати державі, в особі Пенсійного фонду України, фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, що зумовлюється шкодою, заподіяною здоров'ю працівників шкідливими та важкими умовами праці.
Порядок та процедуру відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою Правління Пенсійного фонду від 19.12.2003 № 21-1.
Таким чином, відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах, відповідно до п. «б»- «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», підлягають відшкодуванню в порядку, встановленому розділом 6 Інструкції № 21-1.
Відповідно до п. 6.4. Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.5. вищезазначеної Інструкції встановлено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Таким чином, нормативно-правовим актом на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок визначати розмір відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Згідно з п. 6.8. Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та інше), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Тобто, порядок компенсації витрат Пенсійного фонду України, передбачений Законом України «Про збір на обов'язкове пенсійне страхування», не змінився у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктами «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що право на пільгову пенсію, до досягнення працівниками пенсійного віку мають:
з) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
Матеріалами справи встановлено, що на час розгляду справи у суді відповідач має заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з червня по серпень 2012 року у розмірі 22 506,86 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Під час розгляду справи відповідач доказів сплати заборгованості не надав, проти позову не заперечив, доводи позивача не спростував.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 КАС України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство № 12327» на користь Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 22 506,86 грн. (двадцять дві тисячі п'ятсот шість гривень вісімдесят шість копійок) на р/р 25606301201078 у ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 313957, код ЄДРПОУ 20508410.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України -з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) І.В. Батрак
Постанова не набрала законної сили.
Суддя І.В. Батрак