Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2012 року Справа № 1170/2а-2813/12
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого - судді Хилько Л.І.,
при секретарі с/з - Подкопаєва Д.В.,
за участю представників:
позивача - Панасенко І.Б.,
відповідача-1 - Шумський О.О.,
відповідача-2 - Горбунко І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби до Житлово-експлуатаційної контори №7 Головного управління житлово-комунального господарства Кіровоградської міської ради, Кіровоградської міської ради, про стягнення коштів за податковим боргом, -
В С Т А Н О В И В:
Кіровоградська об'єднана державна податкова інспекція Кіровоградської області Державної податкової служби (далі - позивач) звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Житлово-експлуатаційної контори №7 Головного управління житлово-комунального господарства Кіровоградської міської ради (далі -відповідач-1) про стягнення податкового боргу в сумі 28755 грн. 00 коп. за рахунок майна відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за відповідачем рахується податковий борг в сумі 28755,00 грн. з податку на додану вартість, що виник 30.11.11 р. на підставі даних податкової декларації з ПДВ №9011197368 від 17.11.11р.. На день звернення до адміністративного суду сплата відсутня.
22.08.2012 року відкрито провадження в даній адміністративній справі /а.с.1/.
10.10.2012 року ухвалою суду, в порядку письмового провадження, залучено в якості другого відповідача -Кіровоградську міську раду /а.с.167/.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача-1 позовні вимоги не визнав, просив суд в їх задоволенні відмовити. З наданих до матеріалів справи письмових заперечень пояснив, що податковий борг з ПДВ, згідно податкових вимог від 04.11.08 р. №1/1965 (на суму 25340,77 грн.) та від 08.12.08 р. №2/2387 (на суму 29448,06 грн.) підприємство сплатило задовго до жовтня 2011 року, але із облікової картки з ПДВ (по ЖЕК №7), яку надав до позову позивач, неможливо встановити точну дату. Крім того, ЖЕК №7 податкову вимогу з ПДВ за жовтень 2011 р. не отримував від податкового органу, що є порушенням вимог п.59.3 ст.59, п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України.
Також, податковий орган не дав можливості відповідачу на досудове врегулювання даного спору /а.с.114-115/.
Представник відповідача-2 також заперечив щодо заявлених позовних вимог. З наданих суду письмових заперечень пояснив, що Кіровоградська міська рада є неналежним відповідачем по справі, а позовні вимоги позивача щодо відповідача-2 є безпідставними, необґрунтованими та надуманими, а тому не підлягають задоволенню /а.с.175-177/.
Згідно ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 31.10.2012 р., про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що житлово-експлуатаційна контора №7 Головного управління житлово-комунального господарства Кіровоградської міської ради є юридичною особою, зареєстрованою 07.10.1993 року виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради /а.с.6-7/, засновником якої є Кіровоградська міська рада /а.с.8/.
Відповідач перебуває на обліку платників податків в Кіровоградській ОДПІ Кіровоградської області ДПС, є платником податку на додану вартість.
Підпунктами 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 ПК України, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.
Порядок адміністрування податку на додану вартість врегульований розділом V ПК України.
Як визначено підпунктом 14.1.179 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податкове зобов'язання для цілей розділу V Кодексу - загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді.
Пунктом 203.1 статті 203 розділу V ПК України передбачено, що податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з пунктом 203.2 статті 203 ПК України, платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Встановлено, що відповідачем до податкового органу подано податкову декларацію з ПДВ за жовтень 2011 року №9011197368 від 17.11.2011 року, у якій самостійно визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду у розмірі 28 755 грн. 00 коп. /а.с.10-12/.
У встановлений законом строк - до 30.11.2011 року - вказана сума податкового зобов'язання до бюджету відповідачем не сплачена, що не спростовується і наданими представником відповідача поясненнями.
За визначеннями, наданими пп. 14.1.39, 14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України, сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є грошовим зобов'язанням платника податків. Воднораз, сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.
Відповідно до абзацу 1 пункту 59.1 статті 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.4 статті 59 ПК України, податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.5 статті 59 ПК України передбачено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
Судом встановлено, що органом державної податкової служби у зв'язку з виникненням у відповідача податкового боргу у 2008 році, в порядку, передбаченому п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», винесені вимоги щодо погашення суми податкового боргу (відповідачеві вручено першу податкову вимогу №1/1965 від 04.11.08 та другу податкову вимогу №2/2387 від 08.12.08 р.). Наразі вказані вимоги органом державної податкової служби не відкликані /а.с.13/.
Як зазначив представник відповідача, податкову вимогу з податку на додану вартість за жовтень 2011 року підприємство не отримало, чим порушено позивачем вимоги п.59.3 ст.59, п.95.2 ст.95 ПК України.
Проте, чинним Податковим кодексом України не передбачено обов'язку податкового органу знову направляти на адресу платників податків, які мають непогашену заборгованість зі сплати податків, новосформовану податкову вимогу.
Згідно з пунктами 95.1, 95.2 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
П.95.3 ст.95 ПК України закріплює, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Відповідно до акту опису майна №22 від 18.03.2011 року, проведено опис майна, яке належить відповідачу, загальна вартість якого склала -65 879 грн. 60 коп. /а.с.15/. Дане підтверджуються й Витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна /а.с.9/.
Щодо часткової сплати відповідачем податкового боргу, в даному випадку суд погоджується з доводами представника позивача про те, що платіжні вимоги за 11.07.12 р., 12.07.12 р., 18.07.12 р., 30.07.12 р., 06.08.12 р., 10.08.12 р., 13.08.12 р., 20.08.12 р. /а.с.103-112/, в яких визначено суми на сплату грошового зобов'язання, погашали податковий борг минулих періодів.
Дане правило закріплено в п.87.9 ст.87 ПК України, де сказано, що у разі наявності у платника податків податкового боргу органи державної податкової служби зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно інформації, наданої податковим органом, станом на день звернення до суд (21.08.12 р.), загальний податковий борг відповідача становив -736 129,94 грн. /а.с.174/.
Враховуючи викладене, та обставини, що зумовлюють звернення органу державної податкової служби до суду з позовом про стягнення з відповідача коштів за податковим боргом, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158-163, 186 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2.Стягнути за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі та належить Житлово-експлуатаційній конторі №7 Головного управління житлово-комунального господарства Кіровоградської міської ради (код - 13772342) на користь Державного бюджету України в особі Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби податковий борг в розмірі 28 755 (двадцять вісім тисяч сімсот п'ятдесят п'ять) грн. 00 коп..
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її оголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано - 31.10.2012 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І. Хилько