ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 жовтня 2012 р. (16:18) Справа №2а-7741/12/0170/21
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Євдокімової О.О., при секретарі судового засідання Івановій Ю.В., розглянувши за участю представника прокуратури - Бондаренко А.В., посвідчення № 004612, представника позивача - Гончарова В.М., у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Джанкойського міжрайонного прокурора АР Крим в інтересах держави в особі Республіканського комітету АР Крим з охорони навколишнього природного середовища
до Просторненської сільської ради
про стягнення 42637,25 грн.
Обставини справи: Джанкойського міжрайонного прокурора АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом в інтересах держави в особі Республіканського комітету АР Крим з охорони навколишнього природного середовища (далі позивач) до Просторненської сільської ради (далі відповідач) про стягнення 42637,25 грн. фінансових санкцій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем були допущені порушення вимог ст.ст. 21, 30 Закону України "Про відходи" від 05.03.98р. № 187/98-ВР (далі Закон), у зв'язку з чим, до відповідача застосовані фінансові санкції, які в добровільному порядку не сплачені.
15.10.2012р. від Джанкойського міжрайонного прокурора АР Крим надійшло клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду.
Представник прокуратури у судовому засіданні 22.10.2012р. підтримав клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні 22.10.2012р. позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, у зв'язку з чим, суд вважає за можливим продовжити розгляд справи, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 61 КАС України відмова органів та осіб, визначених у статті 60 цього Кодексу, від адміністративного позову або зміна позовних вимог не позбавляє особу, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов, права вимагати від суду розгляду справи, вирішення адміністративного позову в попередньому обсязі.
Відповідач у судове засідання 22.10.2012р. не з'явився, про розгляд справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, під час розгляду проти задоволення позовних вимог заперечував, проте письмових заперечень на позов суду не надав.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд-
ВСТАНОВИВ:
Просторненська сільська рада зареєстрована 21.05.1997р. Джанкойською районною державною адміністрацією АР Крим у якості юридичної особи, про що свідчить наявна в матеріалах справи Довідка з ЄДР серії АБ № 190724.
Відповідно до Положення про Республіканський комітет АР Крим з охорони навколишнього природного середовища, затвердженого постановою Ради міністрів АР Крим №359 від 09.08.05р. та ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" Республіканський комітет АР Крим з охорони навколишнього природного середовища є спеціально уповноваженим органом державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.
Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначені Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 року № 1264-XII.
Пунктами "б", "и" ст. 20 зазначеного Закону встановлено, що до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать: державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки; складання протоколів та розгляд справ про адміністративні правопорушення в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів.
08.02.2011р. посадовими особами позивача проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в сфері охорони навколишнього природного середовища в частині виконання відповідачем Закону України "Про відходи".
За результатами проведеної перевірки складено акт від 08.02.2011р. № 34, в якому зафіксовано порушення відповідачем ст.ст. 21 Закону України "Про відходи", а саме в с. Бородіно на території Просторненської сільської ради виявлено несанкціоноване звалище побутових відходів площею 40 км.м. та об'ємом 20 м.куб. Також, виявлено несанкціоновані звалища в с. Апрелевка площею 100 кв.м., об'ємом 15 м.куб., та друга площею 16 кв. м., об'ємом 4 м. куб.
З метою усунення виявлених в ході зазначеної перевірки порушень природоохоронного законодавства 08.02.2011р. позивачем винесено Припис № 11/11 яким, зокрема, зобов'язано відповідача ліквідувати виявлені несанкціоновані місця побутових відходів та надано строк для виконання - 05.05.2011р.
22.03.2012р. посадовими особами позивача проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в сфері охорони навколишнього природного середовища в частині виконання Закону України "Про відходи", Закону України "Про охорону атмосферного повітря", а також виконання припису від 08.02.2011р. № 11/11.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 22.03.2012р. № 35 в якому зафіксовані наступні порушення:
- в порушення вимог ст. 35-1 Закону України "Про відходи" не визначена юридична особа зі збору та перевезенню побутових відходів, спеціалізоване підприємство щодо вказаного виду діяльності відсутнє,
- в порушення ст. 12 Закону України "Про відходи" відсутня постійно діюча комісія з питань поводження з безгоспними відходами, виявлення та облік безгоспних відходів не здійснюється,
- в порушення вимог ст. 21 п. м Закону України "Про відходи" та ст. 33 п. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування України" не ведеться адміністративна практика із порушниками природоохоронного законодавства,
- в порушення вимог ст. 21 Закону України "Про відходи" та ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування України" не забезпечується організація збору побутових відходів, в тому числі відходів дрібних виробників, відсутня система розподілу збору побутових відходів,
- невиконання припису від 08.02.2011р. № 11/11 щодо ліквідування виявлених несанкціонованих місць складування побутових відходів на території Просторненської сільської ради.
- в порушення вимог ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" здійснюється викид забруднених речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без дозволу Республіканського комітету АР Крим з охорони навколишнього природного середовища.
На підставі зазначеного акту перевірки 22.03.2012р. позивачем винесено припис № 33/11, яким зобов'язано відповідача усунути виявлені в ході зазначеної перевірки порушення природоохоронного законодавства.
Так, відповідно до ст. 21 Закону України "Про відходи" ( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами відноситься:
а) виконання вимог законодавства про відходи;
б) розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів;
в) організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів;
г) затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням;
д) вжиття заходів для стимулювання суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами;
е) вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами;
є) координацію діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції;
з) здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території;
и) ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів;
і) сприяння роз'ясненню законодавства про відходи серед населення, створення необхідних умов для стимулювання залучення населення до збирання і заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини;
ї) здійснення інших повноважень відповідно до законів України;
й) надання згоди на розміщення на території села, селища, міста місць чи об'єктів для зберігання та захоронення відходів, сфера екологічного впливу функціонування яких згідно з діючими нормативами включає відповідну адміністративно-територіальну одиницю;
к) надання дозволів на будівництво або реконструкцію об'єкта поводження з відходами на відповідній території селища або міста у порядку, визначеному законом;
л) надання дозволів на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами на відповідній території селища або міста у порядку, визначеному законом;
м) здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи.
Згідно ст. 35-1 Закону України "Про відходи" збирання та перевезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.
Для виявлення та обліку безхазяйних відходів Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а також органи місцевого самоврядування утворюють постійно діючі комісії з питань поводження з безхазяйними відходами (ст. 12 Закону України "Про відходи").
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992р. № 2707-XII для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п'ять років за пропозицією спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
За поданням територіальних органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я органи місцевого самоврядування з урахуванням особливостей екологічної ситуації регіону, населеного пункту можуть додатково встановлювати перелік забруднюючих речовин, за якими здійснюється регулювання їх викидів на відповідній території.
За поданням територіальних органів спеціально уповноважених центральних органів виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів та з питань охорони здоров'я органи місцевого самоврядування, у разі перевищення нормативів екологічної безпеки, на відповідній території затверджують відповідно до закону програми оздоровлення атмосферного повітря, здійснюють заходи щодо зменшення забруднення атмосферного повітря.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Перелік установ, організацій та закладів, яким надається право на розробку документів, що обгрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності, визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.
Дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря видаються за умови: неперевищення протягом терміну їх дії встановлених нормативів екологічної безпеки; неперевищення нормативів допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел; дотримання вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин.
Відповідно ст. 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" особи винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону несуть відповідальність згідно з законом.
Статтею 42 Закону України "Про відходи" передбачено, що особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність у тому числі за порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків.
Відповідно до статті 43 Закону підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.
На підставі акту від 22.03.2012 року, позивачем згідно з "Методикою визначення розміру шкоди, спричиненої державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.05.1998 року за № 285/2725, зі змінами та доповненнями, внесеними наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 року №149 було зроблено розрахунок збитків, заподіяних державі за порушення законодавства в сфері поводження з відходами на суму 42637,25 грн.
Враховуючи те, що відповідачем у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не було надано доказів протиправності висновків позивача щодо порушення ним природоохоронного законодавства, а також не надано доказів сплати заборгованості у повному обсязі, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, оскільки не суперечать вимогам діючого законодавства та підтверджені матеріалами справи.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 22.10.2012р.
У повному обсязі постанову складено та підписано 29.10.2012р.
Керуючись ст. ст. 7, 69-71, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Просторненської сільської ради (96170, АР Крим, Джанкойський район, с. Просторне, вул. Первомайська, 6) до місцевого бюджету Просторненської сільської ради Джанкойського району (ЄДРПОУ 37694755, МФО 824026, р/р 331163331700105 в ГУ ДКСУ АРК м. Сімферополь, збиток по еколдогії) збиток, заподіяний порушенням природоохоронного законодавства, в сумі 42637,25 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Євдокімова О.О.