Справа № 0413/8209/2012
2/0413/3614/2012
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
12.10.2012 року м. Кривий Ріг
Жовтневий районний суд міста ОСОБА_1, в складі
головуючого судді : Т.І. Тимошенко
при секретарі : І.О. Мариненко
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста ОСОБА_1 цивільну справу за позовом : Криворізького міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, отриманих незаконним шляхом в сумі,- 3197 гривень 40 копійок,-
В С Т А Н О В И В;
Криворізький міський центр зайнятості звернувся до Жовтневого районного суду міста ОСОБА_1 із позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів, отриманих незаконним шляхом в сумі,- 3197 гривень 40 копійок
В обґрунтування позовних вимог, представник Криворізького міського центру зайнятості в своєму позові суду зазначив, що ОСОБА_2 перебував з 16 квітня 2009 року по 27 квітня 2010 року на обліку в Жовтневому районному центрі зайнятості що є структурним підрозділом Криворізького міського центру зайнятості. Згідно наказу Дніпропетровського обласного центру зайнятості № 152 від 23 червня 2011 року. „Про реорганізацію Криворізького міського центру зайнятості" проведена реорганізація Саксаганського, Жовтневого Центрально-Міського та Довгинцівського районних центрів зайнятості міста ОСОБА_1 шляхом злиття в Криворізький міський центр зайнятості.
Наказом Жовтневого районного центру зайнятості № НТ090416 від 16 квітня 2009 року ОСОБА_2 був наданий статус безробітного, відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення»та призначена допомога по безробіттю.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне
страхування на випадок безробіття»центри зайнятості контролюють правильність витрат за
страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості
виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої
влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом
України за погодженням з правлінням Фонду. Розслідування страхових випадків та обґрунтованості
виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах
страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації
України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок
страхувальників. У відповідності до «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року № 60/62 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 12 березня 2009 року за № 232/16248, та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»Жовтневим районним центром зайнятості було проведено звірку даних з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців по ОСОБА_2. Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_3 який перебував на обліку в центрі зайнятості як безробітний, зареєстрований як фізична особа-підприємець з 07 липня 2005 року, реєстрація не скасована, даних в центр зайнятості не надавав
Громадяни, які зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності не можуть бути визнані безробітними та отримувати допомогу по безробіттю, тому що статтею 2 Закону України Про зайнятість населення" передбачено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Право на допомогу по безробіттю мають незайняті громадяни визнані в установленому порядку безробітними. Згідно ст. 1 п. З „б" Закону України „Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.
Відповідачем порушено умови реєстрації в центрі зайнятості, надання статусу безробітного, призначення, нарахування та виплати допомоги по безробіттю, внаслідок чого за період перебування на обліку ОСОБА_2 незаконно отримав матеріальне забезпечення та соціальні послуги, передбачені Законом України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" у сумі 3197 гривень 40 копійок
В заяві про надання статусу безробітного громадяни попереджаються, що в разі отримання допомоги незаконним шляхом і відмови від добровільного повернення отриманих сум служба зайнятості має право стягнути цю суму у судовому порядку.
Жовтневий районний центр зайнятості направив листа № 773 від 22 лютого 2011 року ОСОБА_2 з проханням повернути незаконно отримані кошти у сумі 3197 гривень 40 копійок, але відповідач добровільно кошти не повернув.
Неповернення коштів до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття порушує державні інтереси в сфері соціального захисту населення в частині професійного навчання, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян і завдає державі шкоду, тому позивач просить суд постановити рішення яким стягнути з ОСОБА_2 на користь Криворізького міського центру зайнятості (р/р 37173001002770 в УДКУ Дніпропетровської області, ОКПО 21908407, МФО 805012) кошти отримані незаконним шляхом в сумі - 3197 гривень 40 копійок, та судові витрати стягнути з відповідача.
Представник Криворізького міського центру зайнятості у судове засідання не зявився заздалегідь надавши суду заяву про розгляд справи у його відсутність, у якій він у повному обсязі підтримав позовні вимоги.
Відповідач в справі ОСОБА_2 був повідомлений судом належним чином про час та місце розгляду цієї справи, але він до суду не зявився та не повідомив суд про причину своєї неявки.
Суд, вважає, що позов повинен бути задоволений з наступних підстав судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 перебував з 16 квітня 2009 року по 27 квітня 2010 року на обліку в Жовтневому районному центрі зайнятості що є структурним підрозділом Криворізького міського центру зайнятості. Та отримав за вказаний період допомогу по безробіттю на суму 3197 гривень 40 копійок, в результаті перевірки даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа-підприємець з 07 липня 2005 року, реєстрація не скасована. ОСОБА_2, приховав факт того що він є приватним підприємцем.
Згідно ст. 2 Закону України Про зайнятість населення" передбачено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Право на допомогу по безробіттю мають незайняті громадяни визнані в установленому порядку безробітними. Згідно ст. 1 п. З „б" Закону України „Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві. Виходячи з викладеного особи які зареєстровані як суб'єкти підприємницької діяльності не можуть бути визнані безробітними та отримувати допомогу по безробіттю.
ОСОБА_2, порушив умови реєстрації в центрі зайнятості, надання статусу безробітного, призначення, нарахування та виплати допомоги по безробіттю, внаслідок чого за період перебування на обліку у центрі зайнятості незаконно отримав матеріальне забезпечення та соціальні послуги, передбачені Законом України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Служба зайнятості направлявся відповідачу ОСОБА_2 лист № 773 від 22 лютого 2011 року з проханням повернути незаконно отримані кошти у сумі 3197 гривень 40 копійок, але відповідач добровільно, не повернув вказану суму коштів незважаючи на письмове попередження його про це.
Виходячи з вищезазначеного, суд вважає доведеними у повному обсязі позовні вимоги позивача наданими суду письмовими доказами, а тому позов підлягає повному задоволенню.
Керуючись ст. 1 та 2 Закону України "Про зайнятість населення", ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", ст. 611, 623 Цивільного кодексу України, ст. 10, 11, 60, 212-214, 224-226 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Криворізького міського центру зайнятості задовольнити у повному обсязі, та стягнути з ОСОБА_2 на користь Криворізького міського центру зайнятості (р/р 37173001002770 в УДКУ Дніпропетровської області, ОКПО 21908407, МФО 805012) кошти отримані незаконним шляхом в сумі - 3197 гривень 40 копійок.
Стягнути на користь держави з ОСОБА_2 судовий збір в сумі 214 гривень 60 копійок.
Заочне рішення суду може бути переглянуто судом його постановившим згідно поданої відповідачем в справі заяві про перегляд заочного рішення на протязі десяти днів з часу ознайомлення останнім з цим рішенням суду, іншими учасниками процесу, на рішення суду може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів, з дня його проголошення, в палату з цивільних справ Апеляційного суду Дніпропетровської області, через Жовтневий районний суд міста ОСОБА_1.
Суддя:
ОСОБА_4