ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.10.12 Справа№ 5015/2827/12
За позовом: Комунального підприємства «Городоцьке водопровідно-каналізаційне господарство», м. Городок Львівська область
до відповідача: Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м.Львів
про визнання незаконним включення витрат при розрахунку і формуванні тарифів та зобов'язання провести перерахунок тарифів.
Суддя Коссак С.М.
при секретарі Кміть М.Б.
Представники:
Від позивача: Сорока О.І. -довіреність № 415 від 24.07.12р.; Вовк Т.В. -представник за довіреністю № 416 від 24.07.2012р.
Від відповідача: Бегей Н.В. -довіреність № 14/1-1166 від 04.04.2012р., Когут Ю.І.- довіреність № 01-896 від 14.03.2012р.
Господарським судом Львівської області розглядається справа за позовом Комунального підприємства «Городоцьке водопровідно-каналізаційне господарство»до Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал»про визнання незаконним включення витрат при розрахунку і формуванні тарифів та зобов'язання провести перерахунок тарифів.
Ухвалою суду від 12.07.2012 р. порушено провадження у справі та призначено судовий розгляд справи на 25.07.2012 р. В судовому засідання 25.07.2012р. оголошено перерву до 14.08.2012р., а 14.08.2012р. до 05.09.2012р. З підстав зазначених в ухвалі суду від 05.09.2012р. продовжено строк розгляду справи на п'ятнадцять днів та відкладено розгляд справи на 19.09.2012р. В судовому засіданні 19.09.2012р. оголошено перерву до 21.09.2012р.
Ухвалою суду від 21.09.2012р. зупинено провадження у справі на час проведення судово - економічної експертизи.
У зв'язку з поверненням Львівським науково-дослідним інститутом судових експертиз матеріалів справи № 5015/2827/12, ухвалою суду від 10.10.2012р. поновлено провадження у справі та призначено до розгляду на 23.10.2012р.
В судове засідання 23.10.2012р. позивач явку повноважних представників забезпечив, позовні вимоги підтримують з підстав зазначених в позовній заяві та просить позовні вимоги задоволити повністю.
В судове засідання 23.10.2012р. відповідач явку повноважних представників забезпечив, заперечує проти заявлених позовних вимог, просить в позові відмовити повністю.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно і об'єктивно з'ясувавши обставини в їх сукупності, дослідивши наявні в матеріалах докази судом встановлено таке.
Між комунальним підприємством «Городоцьке водопровідно -каналізаційне господарство» (надалі -позивач, за договором - Абонент) і Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал»(надалі -відповідач, за договором - Львівводоканал) укладено договір №201920 на подачу води з комунального водопроводу від 17 січня 2006 року (надалі -Договір).
Предметом Договору є надання послуг Львівводоканалом у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а Абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені Договором та чинним законодавством.
Відповідно до п.2.1. Договору Львівводоканал зобов'язується згідно з технічними умовами на приєднання Абонента до міської мережі водопроводу та каналізації, виданими Львівводоканалом, забезпечити в розмірі лімітів: постачання питної води, яка відповідає чинному стандарту (ГОСТ 2874-82) або дозволу Держстандарту України та Міністерства охорони здоров'я України на відхиленні від стандарту в об'ємі 119269 куб.м/міс.; повідомляти Абонента про введення нових тарифів та змін в тарифікації послуг.
Згідно з п.2.2. Договору Абонент зобов'язується отримати в Львівводоканалі технічні умови (в разі їх відсутності) на приєднання Абонента до мереж водопроводу та каналізації, погодити паспорт водного господарства (в разі його відсутності) протягом одного місяця з моменту укладення Договору; сплачувати за чинними тарифами вартість наданих Львівводоканалом послуг, згідно з поданими рахунками. В разі зміни тарифів -плата з послуги здійснюється відповідно до нових тарифів, без зміни інших умов Договору.
Згідно з п.3.4. Договору нарахування плати Абоненту за надані послуги здійснюється Львівводоканалом згідно з правилами користування з часу фактичного користування послугами водопостачання та водовідведення.
Листом від 11.01.12р. №12-80 відповідач повідомив позивача про останні зміни тарифів на водопостачання. Зокрема, що постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (НКДРКП) «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення ЛМКП «Львівводоканал»від 27.12.2011р. №240 встановлено для ЛМКП «Львівводоканал»тарифи, в тому числі на відпуск води для підприємств, що обслуговують м.Городок, с.Лапаївка -1,97 грн.за 1куб.м. (без ПДВ).
Розмір тарифів розрахований НКДРКП шляхом коригування діючих тарифів, затверджених рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 29.12.2008р. №1432, на величину збільшення собівартості послуг в частині електроенергії та заробітної плати.
Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 29.12.2008р. №1432 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 27.06.2008р. №667»внесено зміни до рішення виконавчого комітету від 27.06.2008р. №667 «Про приведення тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення до рівня економічно - обґрунтованих витрат та запровадження схеми виробник -виконавець - споживач послуг»щодо коригування тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення (п.1) і встановлено скориговані тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для всіх груп споживачів згідно з додатками 1,2, а саме відпуск води для підприємств, що обслуговують м.Городок, с. Лапаївку -1,85 грн.за 1 куб.м.
Ці тарифи затверджені згаданим вище рішенням для всіх категорій споживачів, послуги яким надає ЛМКП «Львівводоканал»на підставі висновку Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області від 29.12.08р. №662 щодо економічного обґрунтування планових витрат на послуги з водопостачання в цілому по підприємству в розмірі 1,842 грн./куб.м. води, що стверджується у листі Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області від 19.07.11р. №04-2353 депутату Городоцької міської ради (є в матеріалах справи).
Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №1197 від 04.11.2005р. «Про затвердження поточного індивідуального технологічного нормативу використання питної води для ЛМКП «Львівводоканал», відповідно до наказів Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 17.02.2004р. №33, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 грудня 2004 року за №1557/10156 «Про затвердження Галузевих технологічних нормативів використання питної води на підприємствах водопровідно -каналізаційного господарства України»та від 15.11.2004р. №205, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 грудня 2004р. за №1556/10155 «Про затвердження Порядку розроблення та затвердження технологічних нормативів використання питної води», враховуючи висновки науково-технічного аудиту (експертизи) щодо розрахунку поточного індивідуального технологічного нормативу використання питної води (ІТНВПВ) для ЛМКП «Львівводоканал», виконаних Державною академією житлово-комунального господарства України, затверджено ІТНВПВ на рівні 37,4% від річної подачі води згідно з додатком терміном на один рік, а рішенням від 23.08.06. №985 продовжено термін на п'ять років.
Порядком формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 12 липня 2006 року №959 (втратила чинність на підставі постанови від 01.06.2011р. №869) та Порядком надання висновків щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, виробництва, транспортування постачання теплової енергії, послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води, послуги з вивезення побутових відходів, а також технічного обслуговування ліфтів, затверджених наказом Міністерства економіки України від 07.03.2007р. №67, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14 березня 2007 року за №222/13489 не передбачено прямої норми надання, зокрема Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області висновків щодо економічного обґрунтування планових витрат для кожного окремого позаміського споживача. Це також підтверджується згаданим вище листом Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області від 19.07.11р. №04-2353.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 27 грудня 2011 року №240 установлено Львівському міському комунальному підприємству «Львівводоканал»тарифи на послуги з централізованого водопостачання на відпуск води для підприємств, що обслуговують м.Городок, с.Лапаївка -1,97 грн.за 1 куб.м. (без ПДВ).
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Відповідно до ч.1 статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»(в редакції на момент прийняття рішень органом місцевого самоврядування) до відання виконавчих органів міських рад належало встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.
Статтями 21 та 22 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»(в редакції чинній на момент прийняття рішень місцевого самоврядування) передбачені права виконавця та виробника житлово-комунальних послуг на розробку і подання на затвердження розрахунки щодо рівня цін/тарифів на житлово-комунальні послуги першої і другої групи (пункти 1та 2 частини першої статті 14 цього Закону) в порядку, встановленому законодавством та на відшкодування втрат у разі затвердження відповідним органом місцевого самоврядування цін/тарифів нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Статтею 31 вказаного Закону було передбачено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування (ч.2). Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (ч.3). У разі затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих на їх виробництво, орган, що їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між затвердженим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг (ч.4). Спори щодо формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, а також відшкодування втрат підприємств, що пов'язані із затвердженням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, вирішуються в судовому порядку (ч.9).
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» органом державного регулювання у сфері комунальних послуг є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. Згідно статті 3 цього Закону завданням національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, є здійснення державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках шляхом формування і забезпечення прогнозованості цінової і тарифної політики на ринках, які перебувають у стані природної монополії, та суміжних ринках у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення, сприяння впровадженню стимулюючих методів регулювання цін.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання»підприємства питного водопостачання мають право розробляти і подавати на затвердження уповноваженим органам тарифи на послуги централізованого водопостачання і водовідведення з їх обґрунтуванням.
З врахуванням приписів актів законодавства, ЛМКП «Львівводоканал» має право розробляти та подавати на затвердження уповноваженим органам тарифи на згадані послуги.
Єдиний порядок розроблення та затвердження технологічних нормативів використання питної води на підприємствах і в організаціях житлово-комунального господарства затверджений наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 15.11.2004р. №205, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 7 грудня 2004р. за №1556/10155 «Про затвердження Порядку розроблення та затвердження технологічних нормативів використання питної води», а галузеві технологічні нормативи використання питної води підприємствами водопровідно-каналізаційного господарства та порядок розрахунку поточних індивідуальних ТНВПВ для конкретних підприємств водопровідно-каналізаційного господарства регулюються наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.02.2004р. №33, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 7 грудня 2004 року за №1557/10156 «Про затвердження Галузевих технологічних нормативів використання питної води на підприємствах водопровідно -каналізаційного господарства України». Індивідуальний технологічний норматив використання питної води (ІТНВПВ) для ЛМКП «Львівводоканал», затверджений на рівні 37,4% від річної подачі води, рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №1197 від 04.11.2005р. Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 29.12.2008р. №1432 встановлено скориговані тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення для всіх груп споживачів, а саме відпуск води для підприємств, що обслуговують м.Городок, с. Лапаївку -1,85 грн.за 1 куб.м. В подальшому постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 27 грудня 2011 року №240 установлено Львівському міському комунальному підприємству «Львівводоканал»тарифи на послуги з централізованого водопостачання на відпуск води для підприємств, що обслуговують м.Городок, с.Лапаївка -1,97 грн.за 1 куб.м. (без ПДВ).
З матеріалів справи вбачається, що тарифи затверджені для всіх категорій споживачів, послуги яким надає ЛМКП «Львівводоканал»на підставі висновку Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області від 29.12.08р. №662, що стверджується листом Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області від 19.07.11р. №04-2353 та листом Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 8 травня 2012 року №13/03-1167 (є в матеріалах справи).
Актами законодавства не передбачено прямої норми надання, зокрема Державною інспекцією з контролю за цінами у Львівській області висновків щодо економічного обґрунтування планових витрат водопостачання та водовідведення для кожного окремого позаміського споживача, зокрема для КП «Городоцьке ВКГ». Це також підтверджується згаданим вище листом Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області від 19.07.11р. №04-2353.
Таким чином, зміна, коригування, виключення, включення ІТНВПВ може здійснюватися за рішенням зазначених уповноважених органів у цих правовідносинах. З матеріалів справи слідує і сторонами підтверджується, що ці акти не були предметом перегляду, оскарження у судовому порядку і відповідно, уповноважені органи не були відповідачами. ЛМКП «Львівводоканал»не встановлює самостійно тарифи на послуги водопостачання і водовідведення, а лише застосовує їх, і відповідно, не вправі їх переглядати без рішень уповноважених органів у цих правовідносинах.
З метою економічного обґрунтування правильності чи неправомірності розрахунку тарифів судом було призначено судово-економічну експертизу. Однак листом від 03жовтня 2012р. №4387 Львівський науково-дослідний інститут судових експертиз повідомив, що питання щодо обґрунтованості розрахунків тарифів на покупку води для м. Городок Львівської області методами судово-економічної експертизи вирішити не можна з причин, відсутності методики розрахунків тарифів на покупку води в реєстрі методик проведення судово-економічних експертиз.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з приводу перегляду тарифу з водопостачання звертався з листом від 10.02.2012р. №63 до ЛМКП «Львівводоканал». Іншим листом від 09.08.2012р. №434, адресованому ЛМКП «Львівводоканал»позивач просив відкоригувати розрахунок вартості 1 м.куб. питної води для КП «Городоцьке ВКГ»в частині виключення з тарифу величини втрат в мережах м.Львова , які становлять 37,4%. При цьому гарантував оплату вартості покупної води.
Від так, із встановлених судом обставин справи вбачається, що тарифи на водопостачання і водовідведення затверджені, не ЛМКП «Львівводоканал», а уповноваженими на ці дії органами, зокрема виконавчим комітетом Львівської міської ради та Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. Позивачем не надано належних та допустимих доказів і не доведено те, що саме відповідач має розглянути питання і виключити з тарифу на водопостачання ІТНВПВ, і що саме його дії є незаконними.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Відповідно до статті 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до статті 43 Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Враховуючи наведене, керуючись ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»ст.ст. 14, 21, 22, 31Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.. 2 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», ст. 23 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», ст.ст. 1, 33, 43, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст. ст. 91- 93 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 29.10.2012 року.
Суддя Коссак С.М.