ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 травня 2012 року Справа № 2а/2370/1096/2012
м.Черкаси
10 год. 45 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді -Бабич А.М.,
при секретарі судового засідання -Сидорець І.С.,
за участю:
представника прокуратури -Ситника Т.А. (за посвідченням),
представника позивача -Пугач Л.М. (за довіреністю),
відповідача -не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора м. Черкаси в інтересах держави в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор м. Черкаси звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення фінансових санкцій в сумі 15300 грн. 00 коп.
Прокуратурою Черкаської області проведено перевірку, якою визначено ряд перевізників що здійснюють свою діяльність і мають заборгованість перед бюджетом зі сплати штрафних санкцій.
Свої позовні вимоги прокурор обґрунтовував тим, що відповідач не сплатив суму фінансових санкцій, виставлених на підставі постанов про застосування фінансових санкцій відповідно до актів перевірок дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів транспортними засобами фізичної особи-підприємця ОСОБА_3
Прокурор та представник позивача позовні вимоги в судовому засіданні підтримали та просили позов задовольнити.
Відповідач до зали судового засідання не прибув, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений за адресою, яка зазначена у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Виходячи з положень ч. 2 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення та доводи прокурора та представника позивача у справі, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 зареєстрований 07.06.2000 виконавчим комітетом Черкаської міської ради за № 20028405905, ідентифікаційний код НОМЕР_1.
З письмових доказів які містяться в матеріалах справи судом встановлено, що 19.03.2009 співробітниками територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Черкаській області була здійснена перевірка відповідача щодо дотримання законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Під час перевірки було виявлено, що водій ОСОБА_4, який керував транспортним засобом марки Фольксваген LT 35 н.з. НОМЕР_2, що належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3, надавав послуги з регулярних спеціальних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутня інформація про перевізника, чим порушено вимоги п. 27 Постанови Кабінету Міністрів України №1184 від 26.09.2007, також відсутній оригінал паспорта маршруту, що порушує п. 50 Постанови Кабінету Міністрів України №1184 від 26.09.2007, про що складено акт № 088350 від 19.03.2009.
За результатами перевірки начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області було прийнято постанову про застосування фінансових санкцій від 06.04.2009 № 057966, згідно з якою до відповідача застосовано фінансові санкції в сумі 1700 грн. 00 коп., передбачені абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
19.03.2009 співробітниками територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Черкаській області була здійснена перевірка відповідача щодо дотримання законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, було виявлено, що водій ОСОБА_5, який керував транспортним засобом марки Фольксваген LT 35 н.з. НОМЕР_2, що належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3, надавав послуги з регулярних спеціальних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутня ліцензійна картка, про що складено акт № 088389 від 01.04.2009.
За результатами перевірки начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області було прийнято постанову про застосування фінансових санкцій від 13.04.2009 № 057978, згідно з якою до відповідача застосовано фінансові санкції в сумі 1700 грн. 00 коп., передбачені абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
31.03.2009 співробітниками територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Черкаській області була здійснена перевірка відповідача щодо дотримання законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, було виявлено, що водій ОСОБА_5, який керував транспортним засобом марки Фольксваген LT 35 н.з. НОМЕР_2, що належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3, надавав послуги з регулярних спеціальних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутній оригінал паспорта маршруту спеціальних перевезень, про що складено акт № 142031 від 31.03.2009.
За результатами перевірки начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області було прийнято постанову про застосування фінансових санкцій від 13.04.2009 № 057980, згідно з якою до відповідача застосовано фінансові санкції в сумі 1700 грн. 00 коп., передбачені абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
24.03.2009 співробітниками територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Черкаській області була здійснена перевірка відповідача щодо дотримання законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, було виявлено, що водій ОСОБА_5, який керував транспортним засобом марки Фольксваген LT 35 н.з. НОМЕР_2, що належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3, надавав послуги з регулярних спеціальних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутня ліцензія, про що складено акт № 049629 від 24.03.2009.
За результатами перевірки начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області було прийнято постанову про застосування фінансових санкцій від 13.04.2009 № 057979, згідно з якою до відповідача застосовано фінансові санкції в сумі 1700 грн. 00 коп., передбачені абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
06.04.2009 співробітниками територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Черкаській області була здійснена перевірка відповідача щодо дотримання законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, було виявлено, що водій ОСОБА_4, який керував транспортним засобом марки Фольксваген LT 35 н.з. НОМЕР_2, що належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3, надавав послуги з регулярних спеціальних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутня ліцензія, про що складено акт № 142120 від 06.04.2009.
За результатами перевірки начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області було прийнято постанову про застосування фінансових санкцій від 18.05.2009 № 084339, згідно з якою до відповідача застосовано фінансові санкції в сумі 1700 грн. 00 коп., передбачені абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
26.05.2009 співробітниками територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Черкаській області була здійснена перевірка відповідача щодо дотримання законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, було виявлено, що водій ОСОБА_4, який керував транспортним засобом марки Фольксваген LT 35 н.з. НОМЕР_2, що належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3, надавав послуги з регулярних спеціальних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: на час перевірки у пасажирів неоформлені поліси обов'язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті, чим порушено вимоги п. 48 Постанови Кабінету Міністрів України №1184 від 26.09.2007, про що складено акт № 001388 від 26.05.2009.
За результатами перевірки начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області було прийнято постанову про застосування фінансових санкцій від 30.06.2009 № 084414, згідно з якою до відповідача застосовано фінансові санкції в сумі 1700 грн. 00 коп., передбачені абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
03.06.2010 співробітниками територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Черкаській області була здійснена перевірка відповідача щодо дотримання законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, було виявлено, що водій ОСОБА_4, який керував транспортним засобом марки Фольксваген LT 35 н.з. НОМЕР_2, що належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3, надавав послуги з регулярних спеціальних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: на час перевірки у пасажирів неоформлені поліси обов'язкового особистого страхування від нещасних випадків на транспорті, чим порушено вимоги п. 48 Постанови Кабінету Міністрів України №1184 від 26.09.2007, про що складено акт № 182711 від 03.06.2010.
За результатами перевірки начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області було прийнято постанову про застосування фінансових санкцій від 16.06.2010 № 087415, згідно з якою до відповідача застосовано фінансові санкції в сумі 1700 грн. 00 коп., передбачені абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Абзаци 1-2 п.3 Положення про обов'язкове особисте страхування від нещасних випадків на транспорті (в редакції, діючій на час спірних відносин), затвердженого постановою Кабінет Міністрів України від 14 серпня 1996 р. N 959, страховий платіж за обов'язковим особистим страхуванням від нещасних випадків на транспорті утримується з пасажира перевізником, який діє від імені страховика за винагороду на підставі договору доручення на лініях залізничного, морського, внутрішнього водного, автомобільного та електротранспорту на міжобласних і міжміських маршрутах у межах однієї області, Автономної Республіки Крим у розмірі до 1,5 відсотка вартості проїзду, на маршрутах приміського сполучення - до 3 відсотків вартості проїзду. Кожному застрахованому перевізник, що виступає агентом страховика, видає страховий поліс. Він може видаватися на окремому бланку або міститися на зворотному боці квитка. Документом, що підтверджує страхування пасажирів під час здійснення регулярних пасажирських перевезень автомобільним транспортом, є квиток.
02.08.2010 співробітниками територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Черкаській області була здійснена перевірка відповідача щодо дотримання законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, було виявлено, водій ОСОБА_4, який керував транспортним засобом марки Фольксваген LT 35 н.з. НОМЕР_2, що належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3, надавав послуги з регулярних спеціальних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: не оформлений паспорт маршруту, чим порушено вимоги наказу Міністерства транспорту та зв'язку №278 від 07.05.2010, про що складено акт № 0185759 від 02.08.2010.
За результатами перевірки начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області було прийнято постанову про застосування фінансових санкцій від 25.08.2010 № 107222, згідно з якою до відповідача застосовано фінансові санкції в сумі 1700 грн. 00 коп., передбачені абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
06.08.2010 співробітниками територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Черкаській області була здійснена перевірка відповідача щодо дотримання законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, було виявлено, що водій ОСОБА_4, який керував транспортним засобом марки Фольксваген LT 35 н.з. НОМЕР_2, що належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_3, надавав послуги з регулярних спеціальних пасажирських перевезень без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: не оформлений паспорт маршруту, чим порушено вимоги наказу Міністерства транспорту та зв'язку №278 від 07.05.2010, про що складено акт № 169495 від 06.08.2010.
За результатами перевірки начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області було прийнято постанову про застосування фінансових санкцій від 01.09.2010 № 107234, згідно з якою до відповідача застосовано фінансові санкції в сумі 1700 грн. 00 коп., передбачені абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Копії постанов від 06.04.2009 № 057966, від 13.04.2009 № 057978, від 13.04.2009 № 057979, від 13.04.2009 № 057980, від 18.05.2009 № 084339, від 30.06.2009 № 084414, від 16.06.2010 № 059016, від 25.08.2010 № 107222, від 01.09.2010 № 107234 були надіслані відповідачу згідно з пунктом 29 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі-Порядок).
Як встановлено з письмових доказів відповідач не перерахував суми фінансових стягнень за виявлені позивачем порушення. Згідно з пунктом 28 Порядку фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Винесені постанови про застосування фінансових санкцій в установленому законодавством порядку відповідачем не оскаржувались.
Відповідно до ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді. На підставі ст. 60 КАС України прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006 № 789, Мінтрансзв'язку України є центральним органом виконавчої влади, головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики в галузі автомобільного транспорту.
Статтею 6 Закону України „Про автомобільний транспорт" передбачено, що у складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорт) функціонує урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, який здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Вказаний урядовий орган здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а також державний контроль за додержанням вітчизняними та іноземними автомобільними перевізниками норм міжнародних конвенцій і договорів про міжнародне автомобільне сполучення.
Пунктом 4 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті (далі - Головавтотрансінспекція), затвердженого постановою Кабінету і Міністрів України від 08.09.2004 №1190 передбачено, що Головавтотрансінспекція, як урядовий орган державного управління, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів. Пунктом 20 Положення передбачено, що Головавтотрансінспекція є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Згідно з вимогами пункту 8 цього ж Положення, Міністерство транспорту та зв'язку України наказом від 14.12.2005 № 888 затвердило Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 28.12.2005 за № 1573/11853. За п.1 цього Положення, територіальний орган Головавтотрансінспекції в Черкаській області (далі - територіальне управління) є територіальним структурним підрозділом Головавтотрансінспекції без права юридичної особи.
Основними завданнями територіальних управлінь Головавтотрансінспекції у відповідному регіоні відповідно до пункту 4 цього ж Положення, визначено здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів; автомобільним транспортом загального користування, а пунктом 5 - що територіальні управління Головавтотрансінспекції відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний контроль за суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування.
Статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції у вигляді штрафу. Накладати такі санкції від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту уповноважені посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Цією ж статтею передбачено, що порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті. Пунктом 3 цього Порядку передбачено, що одним з органів державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція та її територіальне управління в Черкаській області.
Згідно з вимогами статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт»та пункту 4 Порядку, державний контроль автомобільних перевізників здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) шляхом проведення перевірок.
Відповідно до ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Абзацом 3 частини першої статті 60 Закону передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Накладати такі санкції від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту уповноважені посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Цією ж статтею передбачено, що порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу.
Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати, здійснені позивачем -суб'єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 86, 94, 97, 122, 128, 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (18021, АДРЕСА_1; ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь держави 15300 (п'ятнадцять тисяч триста) грн. 00 коп. фінансових санкцій, зарахувавши їх на рахунок № 31114106700002, код платежу 21081100 «адміністративні штрафи та інші санкції», банк ГУ ДКУ в Черкаській обл., МФО 854018, одержувач: УДКСУ в м. Черкаси, код одержувача 38031150.
3. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку передбаченому ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Копії постанови направити сторонам.
Суддя А.М. Бабич