Постанова № 26942274, 24.10.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2012
Номер справи
2а/1270/7671/2012
Номер документу
26942274
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Категорія №8.2.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 жовтня 2012 року Справа № 2а/1270/7671/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Судді: Каюди А.М.,

при секретарі: Опейкіній Є.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Успенський кар'єр" до Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.09.2012 №0000011501,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Публічне акціонерне товариство "Успенський кар'єр" (ПАТ "Успенський кар'єр"), звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Лутугинському районі Луганської області Державної податкової служби (далі Лутугинська ДПІ), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000011501 від 27.09.2012.

В судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позову, відповідач позов не визнав та просив суд відмовити у його задоволенні.

На підставі пояснень представників сторін та документальних доказів судом було встановлено наступне.

Публічне акціонерне товариство "Успенський кар'єр" зареєстроване 05.02.1996, є платником податку на додану вартість та перебуває на податковому обліку в Лутугинській ДПІ (а.с. 8-29).

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №527 від 30.06.2010 р. "Про створення нових робочих місць для забезпечення зайнятості населення вугледобувних регіонів" Луганською обласною держадміністрацією розроблена і погоджена з правлінням Фонду загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття Програма створення нових робочих місць.

Пунктом 2 Розпорядження Луганської облдержадміністрації від 29 березня 2011 року № 568 "Про проведення у 2011 році конкурсу бізнес-планів щодо створення нових робочих місць для забезпечення зайнятості населення вугледобувних районів і міст області та визначення замовника» замовником створення нових робочих місць за Програмою створення нових робочих місць для забезпечення зайнятості населення вугледобувних районів та міст Луганської області на 2011 рік (далі - Програма 2011) визначено Державну компанію "Луганськлегінвест".

За результатами конкурсу бізнес-планів зі створення нових робочих місць у 2011 році для забезпечення зайнятості населення вугледобувних районів та міст Луганської області між ДК "Луганськлегінвест" та Відкритим акціонерним товариством "Успенський кар'єр" укладено договір від 12.05.11 № 12-527/264 про взаємовідносини ДК "Луганськлегінвест" та ВАТ "Успенський кар'єр" у реалізації Програми створення нових робочих місць для забезпечення зайнятості населення вугледобувних районів та міст Луганської області на 2011 рік.

Предметом цього договору відповідно до п. 1.1 є забезпечення Учасником програми - 2011 за безпосередньою участю Замовника створення відповідної кількості нових робочих місць, згідно з Програмою 2011 та у встановлені нею строки, за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (а.с. 95-101).

Також ДП "Луганськлегінвест" - замовник, ВАТ "Успенський кар'єр" - учасник програми та ПАТ "Інвестхолдинг" - продавець, укладено договори №12-527/264-2 від 20.05.2011, №12-527/264-4 від 06.06.2011 та №12-527/264-5 від 20.05.2011 відповідно до яких замовник для реалізації проекта з метою створення нових робочих місць перераховує учаснику програми необхідні грошові кошти для оплати продавцю вартості товару (залізовідокремлювач, агрегат дроблення, асфальтосемительна установка відповідно, а.с. 83-94).

Факт придбання зазначеного вище обладнання підтверджується виписками з банківського рахунку позивача про перерахування грошових коштів ПАТ "Інвестхолдинг", видатковими, податковими накладними, товарно-транспортними накладними та актами приймання-передачі (а.с. 56-71).

26.12.2011 ПАТ "Успенський кар'єр", ДП "Луганськлегінвест", Лутугинською райдержадміністрацією та проектувальником ТОВ "Всеслав-Архательє" підписано акт про готовність до вводу в експлуатацію об'єкта по створенню нових робочих місць (а.с. 72-74).

Суми податку на додану вартість за виписаними ПАТ "Інвестхолдинг" у червні податковими накладними в розмірі 958333,34 грн. було включено позивачем до складу податкового кредиту відповідного місяця, що підтверджується наданою декларацією з ПДІ та додатками до неї за червень 2011 року (а.с. 47-55).

За наслідками проведеної перевірки, результати якої оформлені актом №181/2201/00392117 від 12.09.2012 (а.с. 30-38), відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення №0000011501 від 27.09.2012 про збільшення позивачу грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 958333 грн. - основний платіж, 239583,25 грн. - штрафні санкції (а.с. 39).

Під час розгляду даної справи позивач звернувся до експертної установи - Луганського відділення Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз та отримав висновок експертного економічного дослідження №2119/24 відповідно до якого на підставі дослідження документів, які надані до даної адміністративної справи та досліджувалися під час проведення перевірки податковим органом, експертом здійснено висновок, що ПАТ "Успенський кар"єр" відповідно до п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України мав право на включення до податкового кредиту сум ПДВ при придбанні основних засобів у ПАТ "Інвестхолдинг" у випадку, коли таке придбання здійснювалося за рахунок коштів, отриманих в межах виконання договора №12-527/264 від 12.05.2011 укладеного з ДП "Луганськлегінвест" (а.с. 131-141).

Сторонами визнаються фактичні обставини, викладені у позовній заяві, ті самі обставини зазначені і в акті перевірки, також зазначені обставини повністю підтверджені документально, наданими до справи документами.

Фактично спір між сторонами полягає у тому, що податковий орган вважає, що позивач не мав права на віднесення до складу податкового кредиту сум, сплачених в ціні товару ПАТ "Інвестхолдинг" за придбане обладнання, оскільки зазначене обладнання придбавалося не за рахунок власних коштів позивача, а за рахунок сум, отриманих з бюджету на виконання державної програми створення нових робочих місць, тобто, за рахунок бюджетного трансферту.

Позивач, у свою чергу, наполягає на наявності права на формування податкового кредиту, за наявності належним чином оформлених податкових накладних, перерахування грошових коштів за обладнання з розрахункового рахунку позивача та виходячи з того, що стаття 198 Податкового кодексу України жодним чином не ставить право на податковий кредит у залежність від джерела походження коштів, за рахунок яких придбано у власність основні фонди.

Вирішуючи даний спір суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 185.1 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податку на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів (послуг), місце постачання яких розташоване на митній території України, ввезення товарів (супутніх послуг) на митну територію України в митному режимі імпорту або реімпорту (далі - імпорт), вивезення товарів (супутніх послуг) у митному режимі експорту або реекспорту (далі - експорт), постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Згідно з пунктом 198.2 статті 198 Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається:

дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Доводи податкового органу, викладені в акті перевірки та запереченнях на позов щодо економічного змісту та сенсу операцій з придбання обладнання не можуть бути прийняті судом як обґрунтована підстава прийняття податкового повідомлення-рішення. Податковим органом не зазначено, та не існує в Податковому кодексі України норми, яка б забороняла підприємству відносити до складу податкового кредиту суму за податковою накладною на придбаний товар.

Такі обмеження містить пункт 198.6 Податкового кодексу України, відповідно до якого не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Втім, матеріалами справи доведено та визнається сторонами, що угода між ПАТ "Успенський кар'єр" та ПАТ "Інвестхолдинг" мала реальний характер, придбане обладнання фактично поставлене, взято на облік та введене в експлуатацію. Відтак, визначені пунктом 198.6 ПКУ підстави, що обмежують право на формування податкового кредиту - відсутні, інших, встановлених ПКУ обмежень, судом не встановлено. Підстави, викладені в акті перевірки, щодо участі позивача у державній програмі та отриманні в межах цієї програми цільового фінансування, не визначені ПКУ як такі, що обмежують право на формування податкового кредиту.

Посилання відповідача на листи Комітету Верховної ради України з питань податкової та митної політики від 10.07.2009 та Державної податкової адміністрації від 29.09.2009 не можуть биту прийняті судом до уваги, оскільки, по-перше, зазначені листи не є нормативно-правовими документами, по-друге, вони посилаються на норми законодавства, що діяли до прийняття Податкового кодексу України та не можуть бути застосовані до правовідносин, що відбулися після 01.01.2011.

Відповідно до статті 19 Конституції України суб'єкти органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Податковим кодексом передбачено право платника податків на віднесення до податкового кредиту сум ПДВ сплачених у ціні товару на підставі податкової накладної, також нормою пункту 198.6 визначено, що не відносять до податкового кредиту суми ПДВ не підтверджені податковими накладними, втім, не існує норми яка б передбачала обмеження щодо реалізації права на включення сум до податкового кредиту у разі участі підприємства в державній програмі та отримання державних коштів у вигляді бюджетних трансферів.

За таких обставин суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, оскільки оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним, прийнятим за відсутності належного нормативного обґрунтування.

Відповідно до статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Публічного акціонерного товариства "Успенський кар'єр" до Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.09.2012 №0000011501 задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області Державної податкової служби №0000011501 від 27.09.2012.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Успенський кар"єр" Луганська область, Лутугинський район, с. Волнухине, вул. Кар"єрна, буд. 1, ід. код 00292117 витрати зі сплати судового збору в сумі 2146 грн. 00 коп. (дві тисячі сто сорок шість гривень 00 коп.).

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанову у повному обсязі складено та підписано 29.10.2012.

СуддяА.М. Каюда