Постанова № 26941802, 12.10.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2012
Номер справи
2а/0470/11247/12
Номер документу
26941802
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0470/11247/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді -Юркова Е.О. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Синельниківського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов Синельниківського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 з вимогою: - стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Синельниківського міськрайонного центру зайнятості, кошти витрачені на навчання та виплачену матеріальну допомогу в сумі 3958 грн. 57 коп. ( три тисячі дев'ятсот п'ятдесят вісім гривень п'ятдесят сім копійок), на р/р Синельниківського міськрайонного центру зайнятості, за такими реквізитами: код ЄДРПОУ 21902422, назва банку ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ, № р/р 37176001002863, МФО 805012, призначення платежу: повернення коштів за навчання, КЕКВ-1341, одержувач Синельниківський міськрайонний центр зайнятості.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що в Синельниківському міськрайонному центрі зайнятості в період з 31.01.2012 року по 28.06.2012 року знаходилась на обліку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», та наказом ЦЗ № НТ 120207 від 07.02.2012 року, ОСОБА_2, було надано статус безробітного, а також з 07.02.2012року, призначена допомога по безробіттю без урахування страхового стажу відповідно до п.4 ст.32, п.1 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», у розмірі установленому законодавством.

Під час перебування на обліку у ЦЗ безробітній ОСОБА_1 запропоновано пройти професійне навчання у «Дніпропетровському центрі професійно-технічної освіти державної служби зайнятості».

За заявою ОСОБА_1 направлено на навчання до ДЦПТО ДСЗ за професією «контролер-касир» строком на 3.80 міс. з метою сприяння подальшому працевлаштуванню та наказом від 21.03.2012р. №30 «З-СНН» зараховано до складу слухачів, крім того укладено договір від № 048912031900002 від 19.03.2012р. між Синельниківським міськрайонним центром зайнятості та безробітною ОСОБА_1

Відповідно до п.4.1. договору укладеного між Дніпропетровським обласним центром зайнятості та ДЦПТО ДСЗ від 16.03.2012р. №040012031600150 оплата витрат, пов'язаних з навчанням здійснюється за рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Наказом від 22.03.2012 року № НТ 120322 допомогу по безробіттю ОСОБА_1 було припинено на підставі п.1пп.4. ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», у зв'язку з проходженням безробітною професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації за направленням Державної служби зайнятості.

Вищезазначеним наказом на підставі п.1.ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», та п.5 «Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного», ОСОБА_1 призначена матеріальна допомога у період професійного навчання у зв'язку із зарахуванням на навчання.

27.06.2012р. наказом ДЦПТО ДСЗ №86/1 «В-СНН» ОСОБА_1 відраховано з 27.06.2012р. зі складу слухачів, які навчаються за професією «контролер-касир», у зв'язку з порушенням навчальної дисципліни.

Таким чином ОСОБА_1 припинала навчання без поважних причин, тому кошти, які Фондом витрачені на навчання безробітної у сумі 1 782 грн. 89коп., виплачена матеріальна допомога на період професійного навчання у сумі 1806 грн. 90 коп., та оплату проїзду до місця навчання у сумі 368 грн. 78 коп. - загалом 3 958. Грн.. 57 коп. (три тисячі дев'ятсот п'ятдесят вісім гривень п'ятдесят сім копійок), підлягають поверненню як такі що витрачені безпідставно та не законно.

Представник позивача в судове засідання не прибув, подав до суду письмове клопотання з проханням розглянути справу без участі позивача, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення якого належним чином повідомлений, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 25 Закону України «Про зайнятість населення» від 01 березня 1991 року №803-ХІІ (далі - Закон №803-ХІІ) держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій: надання особливих гарантій працівникам, вивільнюваним з підприємств, установ, організацій; виплата матеріальної допомоги в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації; виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю.

Статтею 1 Закону №803-ХІІ встановлено, що зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.

Згідно із частиною 1 статті 2 Закону №803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно до п.1 ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-III від 02.03.2000 року, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Позивач, згідно з ч.2 ст.12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-III від 02.03.2000 року, є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, і на нього, згідно з пунктами 4-5 вказаної частини, покладено, зокрема, функцію з виплати забезпечення, надання передбачених даним Законом соціальних послуг та з контролю щодо обґрунтованості виплати матеріального забезпечення.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що в Синельниківському міськрайонному центрі зайнятості (Далі за текстом - ЦЗ) в період з 31.01.2012 року по 28.06.2012 року знаходилась на обліку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», та наказом ЦЗ № НТ 120207 від 07.02.2012 року, ОСОБА_2, було надано статус безробітного, а також з 07.02.2012 року, призначена допомога по безробіттю без урахування страхового стажу відповідно до п.4 ст.32, п.1 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», у розмірі установленому законодавством.

Згідно з ст. 19 Законом України «Про зайнятість населення» - Державна Служба Зайнятості (Далі-ДСЗ) організує при потребі професійну підготовку і перепідготовку громадян у системі служби зайнятості або направляє їх до інших навчальних закладів, що ведуть підготовку та перепідготовку працівників, сприяє підприємствам у розвиткові та визначенні змісту курсів навчання й перенавчання.

Крім того згідно з п.29 «Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного» затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, 20.11.2000р. за № №308, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000р. за № 916/5137, виплата матеріальної допомоги у період професійного навчання, компенсація проїзду до місця професійного навчання та у зворотному напрямку, оплата проживання, здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Так, під час перебування на обліку у ЦЗ безробітній ОСОБА_1 запропоновано пройти професійне навчання у «Дніпропетровському центрі професійно-технічної освіти державної служби зайнятості « (Далі ДЦПТО ДСЗ).

За заявою ОСОБА_1 направлено на навчання до ДЦПТО ДСЗ за професією «контролер-касир» строком на 3.80 міс., а саме з 21.032012р. по 12.07.2012р. з метою сприяння подальшому працевлаштуванню та наказом від 21.03.2012р. №30 «З-СНН» зараховано до складу слухачів, крім того укладено договір від № 048912031900002 від 19.03.2012р. між Синельниківським міськрайонним центром зайнятості та безробітною ОСОБА_1

Відповідно до п.4.1. договору укладеного між Дніпропетровським обласним центром зайнятості та ДЦПТО ДСЗ від 16.03.2012р. 040012031600150 оплата витрат, пов'язаних з навчанням здійснюється за рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі-Фонд).

Наказом від 22.03.2012 року № НТ 120322 допомогу по безробіттю ОСОБА_1 було припинено на підставі п.1пп.4. ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», у зв'язку з проходженням безробітною професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації за направленням Державної служби зайнятості.

Вищезазначеним наказом на підставі п.1.ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», та п. 5 «Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного», ОСОБА_1 призначена матеріальна допомога у період професійного навчання у зв'язку із зарахуванням на навчання.

27.06.2012р. наказом ДЦПТО ДСЗ №86/1 «В-СНН» ОСОБА_1 відраховано з 27.06.2012р. зі складу слухачів, які навчаються за професією «контролер-касир», у зв'язку з порушенням навчальної дисципліни.

Крім того, наказом № НТ120706 від 06.07.2012 року, ОСОБА_1 виплату матеріальної допомоги у період професійного навчання припинено у зв'язку з відрахуванням з навчального закладу, відповідно до п.2.ст.31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», та пп.12.п.15 «Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного», та розпочато виплату допомоги по безробіттю з 28.06.2012р. Однак виплата допомоги по безробіттю ОСОБА_1 була припинена у зв'язку з невідвідуванням нею ДСЗ без поважних причин 30 к.д. і більше п.1 пп 13. ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

06.08.2012р. наказом ЦЗ №120806 ОСОБА_1 знято з обліку на підставі п.20 пп. 2 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних» у зв'язку з невідвідуванням ДСЗ без поважних причин 30 к.д. і більше після закінчення встановленого строку відвідування.

Відповідно до розрахунку вартості професійного навчання та проживання безробітної ОСОБА_1 наданим ДЦПТО ДСЗ вартість навчання складає 1782 грн. 89 коп. Крім того відповідно до розрахунку центру зайнятості ОСОБА_1 виплачено матеріальну допомогу в період професійного навчання у сумі 1 806 грн. 90 коп., та оплату проїзду до місця навчання у сумі 368 грн. 78 коп.

Відповідно до «Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного» затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України, 20.11.2000р. за № №308, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000р. за № 916/5137 та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», за результатами перевірки обгрунтованості призначення та виплати матеріального забезпечення по безробіттю складено акт розслідування обґрунтованості виплат матеріального забезпечення № 54 від 02-08.2012 року.

Під час реєстрації кожна особа ознайомлена з пам'яткою безробітного, де чітко зазначено, що особи, які визнані в установленому порядку безробітними, зобов'язані відшкодувати суму витрат на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації у разі припинення професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації за направленням центру зайнятості без,поважних причин. З вищевказаним ОСОБА_1 була ознайомлена під особистий підпис.

Відповідно до п. 28 «Порядку надання матеріальної допомоги у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного», у разі припинення професійного навчання за направленням державної служби зайнятості без поважних причин з особи стягується загальна сума витрат на професійне навчання, включаючи суму виплаченої матеріальної допомоги.

Таким чином ОСОБА_1 припинала навчання без поважних причин, тому кошти, які Фондом витрачені на навчання безробітної у сумі 1 782 грн. 89 коп., виплачена матеріальна допомога на період професійного навчання у сумі 1806 грн. 90 коп., та оплату проїзду до місця навчання у сумі 368 грн. 78 коп. - загалом 3 958 грн. 57 коп. (три тисячі дев'ятсот п'ятдесят вісім гривень п'ятдесят сім копійок), підлягають поверненню як такі, що витрачені безпідставно.

Керуючись ч.2 п.3 ст.36. Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», та на підставі висновку робочої групи ЦЗ про розслідування обґрунтованості виплат матеріального забезпечення по безробіттю (протокол №25 від 02.008.2012р.), наказом директора ЦЗ від 02.08.2012 року № 26 прийнято рішення про повернення коштів ОСОБА_1. за навчання, оплату проїзду та виплачену матеріальну допомогу у період навчання у зв'язку з припиненням навчання за направленням центру зайнятості без поважних причин.

На зазначених підставах 03.08.2012 року за № 612 ОСОБА_1 направлена претензія - повідомлення, та витяг з наказу про повернення коштів, в якому запропоновано ОСОБА_1, добровільно внести протягом 15 (п'ятнадцяти) календарних днів вищезазначену суму через установи банку на рахунок ЦЗ. Також ОСОБА_1 була вищезазначеним повідомленням попереджена, що у разі невідшкодування коштів у встановлений термін, питання щодо їх повернення буде вирішуватись у судовому порядку відповідно до чинного законодавства, але ОСОБА_3 не відреагувала на неодноразові звернення.

Відповідно до «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення», затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009р. №60/62, постановою правління Фонду України від 13 лютого 2009р. №7-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009р. за № 232/16248, за правилами пункту 8 якого, у разі відмови особи повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк, стягнення коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

На підставі вищевикладеного ОСОБА_1, порушила умови договору та повинна відшкодувати нанесені матеріальні збитки на загальну суму 3 958 грн. 57 коп. (три тисячі дев'ятсот п'ятдесят вісім гривень п'ятдесят сім копійок), пов'язані з витратами грошових сум, які могли бути направлені на інші цілі (виплата допомоги по безробіттю та ін.).

Відповідно до п.1 ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-III від 02.03.2000 року, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Згідно зі ст. 39 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» спори, що виникають із правовідносин загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, вирішуються в судовому порядку.

З системного аналізу наведених норм права, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення, оскільки доказів добровільного повернення коштів відповідачем не надано.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Синельниківського міськрайонного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Синельниківського міськрайонного центру зайнятості, кошти витрачені на навчання та виплачену матеріальну допомогу в сумі 3958 грн. 57 коп. ( три тисячі дев'ятсот п'ятдесят вісім гривень п'ятдесят сім копійок), на р/р Синельниківського міськрайонного центру зайнятості, за такими реквізитами: код ЄДРПОУ 21902422, назва банку ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ, № р/р 37176001002863, МФО 805012, призначення платежу: повернення коштів за навчання, КЕКВ-1341, одержувач Синельниківський міськрайонний центр зайнятості.

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Е.О. Юрков