Постанова № 26935591, 10.08.2012, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
10.08.2012
Номер справи
617/13335/12
Номер документу
26935591
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 617/13335/12

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 серпня 2012 року

Суддя Овруцького районного суду Смиковська Л. О. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобовязання провести нарахування та виплату коштів, передбачених Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду та просить зобовязати управління праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації провести нарахування та виплату допомоги у зв»язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства згідно ст. 37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 40% мінімальної заробітної плати, за період з 01.06.2011 року по 31.10.2011 року, зобовязати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести нарахування та виплату щомісячної грошової доплати як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення згідно ст.39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі 2-х мінімальних заробітних плат, за період з 01.06.2011 року по 22.07.2011 року, провести перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоровю відповідно ст.51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком за період з 01.06.2011 року по 22.07.2011 року, мотивуючи тим, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, компенсації та доплати виплачувались йому не в розмірах, встановлених Законами, а в значно менших розмірах , що призвело до порушення його прав.

Представник відповідача УПСЗН Овруцької РДА заперечення проти позову не надсилав, хоча був належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження по справі.

Представник управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі заперечення проти позову не надсилав, хоча був належним чином повідомлений про відкриття скороченого провадження по справі.

Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідачів, є пенсіонером, потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 3, постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копіями: паспорта громадянки України серії ВМ № 666447, посвідчення серії Б № 219625, довідками управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі та довідкою управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації.

Відповідно до ст.ст.37,39,51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи позивач має право на відповідні доплати, які отримувала згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.1996 року в конкретних розмірах.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на час виникнення правовідносин були передбачені серед інших і такі виплати:

- ст.37 Закону громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у звязку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення 40 процентів від мінімальної заробітної плати;

- ст. 39 Закону пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення 2-ї мінімальні заробітні плати;

- ст.51 Закону додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, призначається у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком.

З листа управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі № 34493/02 від 18.11.2011 року вбачається, що позивачеві відмовлено у призначенні та виплаті підвищення до пенсії, непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, мотивуючи тим, що в звязку з набранням чинності Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" була зупинена дія ст.39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в частині застосування мінімальної заробітної плати, і тому з 01.01.2008 року зазначене підвищення пенсіонерам не здійснюється.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" була зупинена дія ст.39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в частині застосування мінімальної заробітної плати, однак Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.08 року п.28 розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано таким, що не відповідає Конституції України.

Відповідно вказана норма Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" втратила чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про його неконституційність, тобто з 22.05.08 року.

Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять, у звязку з чим суд виходить за межі позовних вимог та призначає підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зоні гарантованого добровільного відселення.

Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише розяснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ №987 від 20.06.2000 року та №936 від 20.09.2005 року, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.

Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, с. Бігунь Овруцького району Житомирської області, відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

В аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Із змісту п.3 та п.4 мотивувальної частини рішення вбачається, що право Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України може бути надано Верховною Радою України. Отже, Кабінет Міністрів України видає нормативно правові акти у сфері соціального захисту, керуючись, зокрема, Законами України, якими він на це уповноважується.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» установлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. Даний закон набрав чинності з 19.06.2011 року.

Відповідно до ст.58 Конституції України закони та ніші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

При цьому, суд враховує, що Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» Кабінету Міністрів України надано право визначати розміри окремих соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік, однак постанова Кабінету Міністрів України № 745 від 6.07.2011 року щодо вказаних питань набрала чинності з 23.07.2011 року. Постанови Кабінету Міністрів, що прийняті до 23.07.2011 року, не враховують наявний фінансовий ресурс бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік та видатки, визначені у Законі України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», а тому не можуть бути застосовані за спірний період.

Статтею 62 Даного закону визначено, що розяснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному КМУ, рішення якого є обовязковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма субєктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до п.2,4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України від 20.09.2005 р. №936, розпорядниками коштів за ст.37 Закону є управління праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації громадян, отже кошти за вказаною статтею підлягають перерахунку та виплаті саме управлінням праці і соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації.

В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.05 вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.

Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, видатки, повязані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у звязку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.

Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону).

Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.

Пунктом 2.1 Положення визначено, що основними завданнями Управління є: забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, таким чином, відповідач зобовязаний виплачувати пенсію та доплати до неї позивачу в перерахованому розмірі, а тому підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, та підвищення як дитині війни підлягає перерахунку та виплаті управлінням Пенсійного фонду в Овруцькому районі, на обліку в якому і перебуває позивач.

На підставі викладеного та в межах наданих довідок, розмір нарахованих відповідачами підвищень та доплат за ст. 37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.06.2011 року по 31.10.2011 року, за ст.ст. 39, 51 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.06.2011 по 22.07.2011 року, не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про їх нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи підлягає задоволенню.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 64,38 грн..

Керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162,183-2,267 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити повністю.

Зобовязати управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги в звязку з обмеження споживання продуктів харчування у відповідності до ст.37 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з розміру 40 % від мінімальної заробітної плати, розмір якої визначено Законом України „Про Державний бюджет України на 2011 рік за період з 01.06.2011 року по 31.10.2011 року щомісячно.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі призначити, провести нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у відповідності із ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, виходячи з розрахунку 2-х мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законом України „Про Державний бюджет України на 2011 рік за період з 01.06.2011 року по 22.07.2011 року щомісячно, провести нарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоровю у відповідності із ст.51 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи виходячи із розміру 25% мінімальної пенсії за віком розмір якої визначено Законом України „Про Державний бюджет України на 2011 рік за період з 01.06.2011 року по 22.07.2011 року щомісячно.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя:

ОСОБА_2